Servisní vývoj Windows 10 Mobile pokračovat bude. Proč neskončí veřejné testování?

Jak jsme mnohokrát uvedli, Windows 10 Mobile se dostal do slepé uličky. Čeká se na jeho nástupce, existují také jiné důvody, proč podporu produktu neukončit. Microsoft potvrdil, že vývoj W10M bude pokračovat, ačkoli nám nová sestavení těžko nabídnou víc než jen opravy chyb.

4
Lumia 930
Lumia 930 (Ilustrační foto)

Patrně si řada z vás v těchto dnech klade otázku, jestli vůbec bude Microsoft pokračovat ve vývoji a v testování mobilní edice Windows v rámci programu Windows Insider. Nedávno Joe Belfiore natvrdo řekl, že příliš málo lidí používá mobilní Windows, než aby bylo možné zaujmout vývojářskou komunitu. Také uvedl, že vývoj Windows 10 Mobile bude pokračovat jen na servisní úrovni, tj. zhruba to bylo doposud s Fall Creators Updatem.

Ptát se na další možnost testování je proto logické. Brandon LeBlanc, jeden z vedoucích programu Windows Insider, na svém Twitteru uvedl, že vydávat další sestavení je v plánu. Pokud tedy vlastníte jeden z podporovaných telefonů (nově to již není Lumia 640), můžete na nich nadále testovat nová sestavení Windows 10 Mobile. Nové funkce byste ovšem očekávat neměli.

Teorie o pokračování testování

Má v tuto chvíli smysl pokračovat v testování Windows 10 Mobile v rámci programu Windows Insider? Pseudonymní vlastník Lumie 950 s přezdívkou opium_tm na Redditu vyjevil svou teorii. Protože jde jen o teorii, raději do ní v tuto chvíli nevkládejte všechny své naděje. Podle něj Microsoft pokračuje v testování Windows 10 Mobile, aby na některých vybraných zařízeních mohl začít testovat Windows 10 s prostředím CShell.

Hlavní myšlenka odkazovaného článku v kostce zní, že díky novému adaptabilnímu prostředí bude Windows 10 Mobile nahrazen systémem Windows 10. Nová zařízení Microsoft sám nevyrábí, takové Lumie 950 – nebo ještě lépe HP Elite x3 – jako testovací stroje posloužit teoreticky mohou.

Umožní Microsoft testovat nástupce Windows 10 Mobile na zařízeních jako HP Elite X3? (foto: Microsoft)
Umožní Microsoft testovat nástupce Windows 10 Mobile na zařízeních jako HP Elite X3? (foto: Microsoft)

Možná si vzpomenete, že na Windows Central se k Windows 10 s CShellem před pár měsíci dostali – a ukázkové sestavení běželo na HP Elite x3. Prohlašovat, že bude testování nového systému probíhat na starých mobilech, je ovšem stále předčasné. Testování může klidně proběhnout jen interně; oficiálně se na starší zařízení systém stejně nejspíš nepodívá.

Proč tedy nový software netestovat pouze s novým hardwarem? Microsoft by se mohl vytasit se Surface Phonem, i když to je jen další spekulace. Minimálně partnerské podniky by nějaká nová zařízení s Windows 10 vyprodukovat mohly. Pokud k čemukoli dojde, dělí nás od té chvíle minimálně ještě mnoho měsíců.

Servisní vývoj Windows 10 Mobile pokračovat bude. Proč neskončí veřejné testování?

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  1. Nikto ho nechce? Stale je dost ludi co maju telefony s Windows10M a ti nepotrebuju kazdu chvilu menit tel. za novy. Ked vysli Lumie, tak napr. 930 je stale dobry telefon, zacal sa predavat s Windows 8, potom upgrade na 8.1 a Win10 s ktorými prisli nove funkcie ako 4K video, HDR fotky a pod.

    • Původní plán byl setrvat u prodávání licencí k mobilnímu OS jako se to dělo dřív s Windows Mobile/Pocket PC, pak zjistili, že to nepůjde, protože tu je Android zdarma. Tak se zkusili víc zaměřit na služby a aplikace (30% z ceny na storu). Když zjistili, že jim vývojáři nevytváří nové aplikace, protože mají málo uživatelů, začali jim za podporu platit a pro jistotu ještě udělali restart na WP8. Finální snaha sjednotit některé části W10M s Windows 10 znamenala jenom snížení nákladů. Microsoft postupně zjistil, že se mu nevyplácí vyvíjet W10M a prodej telefonů také vázne. Není pro ně finančně zajímavé nadále pokračovat s vývojem. A jak psal Belfiore, nemá to prioritu, investice přesunuli jinam. Nikdo nepotřebuje další mobilní OS, když je tu jiný velmi rozšířený, s aplikacemi, dnes už ve vyhovující kvalitě a zdarma. Lumie 930 už překročila stanovené datum EOL a nové sestavení W10M proto nedostane.