Nový čínský x86 procesor Zhaoxin unikl. Next-gen architektura má IPC jako Skylake/Zen 2

Čip KX-7000, který má prý být konkurenceschopný se Zenem 2, zřejmě unikl v GeekBench. Vypadá to na až dvakrát lepší IPC ve srovnání s dnešními CPU Zhaoxin.

34

Na globálním trhu to sice vypadá, jako by procesory x86 pro počítače vyráběl jen Intel a AMD, ale existuje i třetí značka: VIA, respektive nyní její čínský dědic Zhaoxin. Tomu by teď po 28nm procesorech KX-5000 měly jít konečně na trh 16nm čipy KX-6000, u nichž se díky modernímu výrobnímu procesu zvedne frekvence z 2 GHz skoro až k 3 GHz. Jejich slabinou je pořád nízké IPC, ale už před nějakou dobou jsme tu psali, že v následující generaci KX-7000 chce Zhaoxin architekturu radikálně předělat a zřejmě přijít s konečně o dost výkonnějšími jádry. Dokonce podle firmy měly být konkurenceschopná s architekturou Zen 2 od AMD. A vypadá to, že tyto nové výkonné čipy x86 z Číny teď poprvé prosákly ven a zvěsti o silně zlepšeném x86 jádru se začínají potvrzovat.

Dění a zprávy kolem procesorů VIA a nyní Zhaoxin vytrvale sleduje jejich pravděpodobně největší evropský fanoušek Tralalák a také to nebyl nikdo jiný, kdo na tuto novinku teď narazil a upozornil. Vypadá to, že od těchto procesorů snovou generací architektury Zhaoxin/VIA byly už vyrobené inženýrské vzorky, které (nejde-li o falzifikát) někdo proměřil v testu GeekBench. Výsledek se totiž objevil v jeho databázi. Rychle odtud zase zmizel, ale důležité informace Tralalák stihl zkopírovat.

Procesor Zhaoxin na videu CentaurTech 03
Vzorek procesoru Zhaoxin, možná KX-7000 na videu CentaurTech

GeekBench procesor označuje jako VIA Quadcore, což je ale evidentně chyba, jelikož čip obsahuje osm jader. CPUID procesoru uvádí, že jde o CentaurHauls Family 6 Model 71 Stepping 1 na frekvenci 1,6 GHz. Ta je opět docela nízko, ale je to patrně čistě tím, že máme co do činění s inženýrským vzorkem, jehož cílem je testování a ne demonstrace finálního výkonu. To dokonce většinou žádoucí není, kvůli utajení. KX-7000 by se už pravděpodobně měl vyrábět na 7nm procesu, takže tento vzorek by mohl být už postavený na této technologii.

Vzorek procesoru VIA Zhaoxin KX 7000 v GeekBench Tralalak
Vzorek procesoru VIA Zhaoxin KX-7000 v GeekBench (Zdroj: Tralalák)

IPC zvýšené o 66 až 100 %

Ovšem přes frekvenci 1,6 GHz má tento procesor stejný či vyšší výkon jako současná 16nm generace procesorů Zhaoxin na mnohem vyšších frekvencích (nebylo-li zde nějaké skryté nedetekované turbo). Zatímco 16nm Zhaoxin KX-U6780A běžící na 2,7 GHz má jednovláknové skóre 1910 bodů, vzorek Zhaoxinu KX-7000 dosáhl 1898 jen při svých 1,60 GHz. To by znamenalo, že se stejným taktem je výkon o dvě třetiny vyšší, tedy o dvě třetiny lepší IPC. Architektura by tedy skutečně měla být hodně radikálně přepracovaná (dost možná už spíš navržená od základu nově) a opravdu by mohla přinést hodně slušný výkon, protože ve finále by takty měly být lepší – možná dvojnásobné, zatím těžko říct, jaký bude cíl architektury a jak úspěšně se podaří fyzický návrh vyladit pro dosažení dobrých taktů. Každopádně už se bude dát mluvit o „velkém jádru“, zatímco dosavadní jádra VIA/Zhaoxin byla spíše ekvivalentem „malých jader“ jako AMD Jaguar nebo architektur Atom u Intelu.

Vícevláknové skóre jinak pro vzorek nového KX-7000 dopadá ještě lépe. V něm dosáhl 10 348 bodů, zatímco staré osmijádro Zhaoxin KX-U6780A má 8670 bodů. Z toho by vycházelo mnohovláknové IPC dokonce dvojnásobné. Skóre by bylo srovnatelné jako Intel Core i5-6400, čtyřjádro Skylake na taktu okolo 3 GHz, takže se dostáváme do pásma, kde mají teď IPC architektury AMD a Intelu. Ovšem berte to přibližně, skóre tohoto testu se může dost měnit různými faktory. Oba procesory mají jinak osm vláken. KX-7000 tedy asi zatím nebude umět SMT jako architektury Intelu a AMD.

Roadmapa procesorů Zhaoxin (Zdroj: Tralalák)

L3 cache, PCI Express 4.0 a paměti DDR5

O moc víc informací nám zatím GeekBench neříká. Detekce (ovšem není jisté, zda vždy správná) uvádí, že L1 cache bude mít kapacitu 32 KB pro data a 32 KB pro instrukce, což je docela typická mainstreamová volba. L2 cache bude 256KB a za ní bude v hierarchii ještě bude L3 cache sdílená pro všechna jádra. A zdá se s dost slušnou kapacitou, ta bude 16 MB. Zatím těžko říct, jaké třeba budou TDP nebo finální takty.

Podle dříve publikované roadmapy by snad CPU už mělo umět PCI Express 4.0 a také paměti DDR5. Což možná naznačuje, že uvedení na trh je třeba čekat spíš až v letech 2021–2022. V čínských článcích se také už delší dobu píše, že by se procesory Zhaoxin eventuálně měly vyrábět i pro socket, takže by se daly volně upgradovat a vyměňovat, čímž by se z nich stala standardnější dektopová platforma. Nyní jsou všechny VIA a Zhaoxiny v pouzdru BGA pájeném na desku.

Procesor Zhaoxin na videu CentaurTech 02
Vzorek procesoru Zhaoxin, možná KX-7000 na videu CentaurTech

Firma CentaurTech, která vyvíjí architekturu pro procesory VIA/Zhaoxin, má nyní na svém webu fotky a nové video inženýrů, kteří pracují na procesoru v socketovém pouzdru LGA. Pouzdro vypadá jako Haswell-EP (LGA 2011-3) od Intel, ovšem čip, který je ukazován při osazovaní, nikoliv. Zde je možné buď to, že jde jen o atrapy pro použití v propagaci, ale Centaur by asi mohl používat existující mechanické části socketu vyvinuté pro Intel kvůli zjednodušení (a mohl při testování používat i třeba chladiče, ty na fotkách jsou zdá se boxované z procesorů Intel). Zda by převzaté sockety pak přetrvaly i do sériové výroby, to je však nejisté. Čip, wafer a pouzdro na videu by teoreticky mohly patřit právě vzorku KX-7000.

Procesor Zhaoxin CentaurTech 05
Fotky firmy CentaurTech zachycující práci na prototypovém hardwaru. Desky a CPU mají (provizorně?) patici podobnou LGA 2011-3 od Intelu

Dostupnost mimo Čínu zatím nejasná

Pokud jádro KX-7000 dopadne tak slibně, jak vypadá podle IPC, tak bude na trhu procesorů x86 asi dost zajímavé a konečně by Zhaoxin mohl představovat výkonnou alternativu. Bude ale asi trošku bojovat s malým ekosystémem a neochotou výrobců desek nabízet modely s procesory VIA/Zhaoxin na západě. Zatím tedy není moc jasné, zda se tato novinka u nás bude eventuálně také prodávat, nebo zase skončí jako minoritní platforma používaná jen v Číně.

Galerie: Procesory VIA/Zhaoxin KX-7000

Nový čínský x86 procesor Zhaoxin unikl. Next-gen architektura má IPC jako Skylake/Zen 2
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.95%) 19 hlasů

34 KOMENTÁŘE

 1. parada, cinani moc chteji vykonny CPU a AMD64 kompatibilita je urcite super, ARM si muze licencovat kde kdo, navic ty restrikce proti cine, jestli do toho nalijou hodne penez, lidi tam maji taky dost, muze za par let opravdu vzniknout zajimava konkurence .. nevite nekdo jestli cinani nezkouseji tvorit i GPU?

  • zkouší, prý se do výroby chystá gpu na úrovni 1080 ale až příští rok. Otázka jsou ovšem taky ovladače a zatím jen podpora OpenGL 4.5 a OpenCL. Možná dodají ještě podporu Vulkanu ale spíš to budou pracovní čipy, ale je možné že zkusí prorazit i na klasickém trhu.

 2. Po nedávných kauzách bych měl velký strach, jak na tom bude z bezpečností. Nemyslím teď typ bezpečnosti, který se rozebírá u Huawei, ale návrh CPU z hlediska odolnosti proti chybám typu Meltdown a Spectre atd. Nemyslím, že by to v této oblastí Číňané nějak přeháněli a investovali do bezpečnosti moc $ a tyto typy chyb už jsou „vyšší level“.

   • KamilZ & KamilZ

    Nechcel som reagovať, ale v prvom rade si treba uvedomiť, bez toho aby som zachádzal do právnych vzťahov tj. čisto zjednodušene, R8D x86 microarchitektúry už 24 rokov dizajnuje USA spoločnosť Centaur Technology Inc. z toho cca 20 rokov ako dcérska spoločnosť Taiwanskej VIA Technologies Inc., pričom od 2013 si ju adoptuje aj join venture čínsky Zhaoxin (a prosím zamyslite sa z hľadiska bezpečnosti nad tým aká tam musí byť po vecnej stránke dôvera a kontrola …).

    ad. Meltdown a Spectre (2018.01.11)
    „Vysoko riziková zraniteľnosť“, ktorá vypukla v spoločnosti Intel, predstavuje pre používateľov platformy Zhaoxin takmer nulové riziko. „Naši inžinieri vykonali veľa porovnávacích testov na svojich vlastných čipoch a čipoch Intel. Teraz je zrejmé, že v Zhaoxine neexistujú žiadne takéto zraniteľné miesta a domáce čipy sú z hľadiska informačnej bezpečnosti veľmi spoľahlivé.
    zdroj: http://www.zhaoxin.com/InCenterContent.aspx?id=171

    ad. Zombie Load (2019.05.30)
    V reakcii na túto zraniteľnosť Zhaoxin vykonal analýzu architektonických princípov a usúdil, že náš procesor nebol súčasnou zraniteľnosťou ovplyvnený a súčasne vykonal simulovaný test útoku a tento problém sa zatiaľ nenašiel.
    Zhaoxín bude naďalej analyzovať a venovať pozornosť tomu, či existujú nové typy variantov zraniteľnosti.
    zdroj: https://translate.google.com/translate?hl=sk&sl=zh-CN&u=http://www.zhaoxin.com/InCenterContent.aspx%3Fid%3D233&prev=search

  • Já bych takto expresivní nebyl, ale už před půl rokem jsem psal o tom, že tyhle mamutí korporáty jsou extrémně setrvačné. V podstatě fungují jako tanker, kterému zatočit trvá taky několik desítek kilometrů. To vše je umocněno tím, že Intel aktuálně nemá žádné leadery ve vedení, jen pouhé udržovače a patolízaly akcionářů. Bude ještě pár let trvat, než se vrátí na výsluní, ale šance, že by Intel upadl navěky moc pravděpodobná není – stále ještě mají spoustu kapitálu a taky knowhow a lidí, jen to řízení je aktuálně vidět, jak je urvané ze řetězu a namísto důrazu na technický pokrok a uznání vlastního nezáviděníhodného postavení, se stále ještě plácají v marketingu a podpásovkách.

   • „…jen to řízení je aktuálně vidět, jak je urvané ze řetězu a namísto důrazu na technický pokrok a uznání vlastního nezáviděníhodného postavení, se stále ještě plácají v marketingu a podpásovkách.“

    Můžete to nějak podložit argumenty?

     • Jaké chyby tedy udělalo vedení?

      Nepamatuju se, že by Intel vydával marketingové materiály zabývající se konkurencí, nahoďte odkaz ať se každý nebavíme o něčem jiném.

      V marketingu se plácá každá firma co chce být vidět. Vidíte to moc černobíle. Není to tak, že buď vydáme prohlášení nebo něco vyvineme. Jsou to nezávislé procesy.

      Marketing… berte to s rezervou. Kritizoval jste stejně „poor Volta“?

      • On skutečně najednou začal v tiskovkách „vědět o AMD“, což předtím neexistovalo.

       Flagrantní to bylo i tady:
       https://www.cnews.cz/intel-marketingova-reakce-na-amd-ryzen-3000-e3-2019
       https://www.cnews.cz/intel-core-i9-9900ks-cascade-lake-x-vydani-rijen-slevy-highend-slajdy-proti-amd-arm/

       Normální prezentaci měli tady, https://www.cnews.cz/intel-core-i9-9900ks-preview-vykon-gpu-ice-lake-computex2019
       Ale i tam je změna proti dřívějšku, kdy vždycky dávali benchmarky proti svým vlastním starším procesorům a tvářili se, že konkurence není (což je sice z pohledu normálního člověka trošku arogantní, ale dělá se to pragmaticky proto, aby firma vypadala silnější, tomu druhému se nedělala reklama a působilo to dojmem, že ani jako není relevantní alternativa).

       Pak asi taky ta prezentace kdy psali o Epycu, že jsou to desktopové čipy spojené „lepidlem“ dohromady, zatímco Xeony jsou správné monolitické. A pak vydali vlastní slepené Xeony 9200… (o tom jsme teda ani nepsali).

       A asi by se to mohlo týkat i té loňské věci, kdy si objednali publikování testů Ryzenu 7 2700X proti Core i9-9900K u firmy Principled Technologies (která jinak dělá taky ty benchmarky WebXPRT, na které se Intel rád odvolává), a ta v tom testu různýma chabama zhoršila výkon toho konkurenčního CPU (horší chladič, míň optimalizované nastavení pamětí, vypnuli omylem půlku jader). To bylo o to trapnější, že to byl test ve hrách proti Core i9-9900K, které logicky muselo vyhrát i bez toho, ale přesto tam byly takovéhle pofidérnosti, které si mohli odpustit…
       https://www.cnews.cz/intel-core-i9-9900k-odhaleni-zkreslene-oficialni-benchmarky-hendikep-ryze

      • @8B3CE273: Marketing je … divná věc, která má svá divná pravidla.

       @tynyt: A ty chyby vedení můžete uvést?
       Ta marketingové materiály, pokud se tedy domníváte, že to byla chyba vedení?

       @Jan Olšan: OK. Situace se vyvinula a Intel si myslí, že nemůže veřejně ignorovat AMD(EPYC 2?).

       ALL: Neřeším nějakej debilní marketing, šlo mi primárně o ty chyby vedení.

      • @8B3CE273: Nějak nechápu v čem je problém. Nevidím tam nějaké plácání se v marketingu a podpásovkách. Vy ano?

      • @Jan Olšan: Takže tvrdí, že jsou důležitější výpočty v nichž jejich procesory vítězí. To je snad logické, čekal byste něco jiného?

       Ten odkaz s těma zmanipulovanejma výsledkama pro prezentace – na to jsem skoro zapomněl 🙂
       Jo to byla pěkná ostuda a možná i podpásovka.

       Ale to přece vůbec nijak nedokazuje, že vedení firmy kašle na technický pokrok. Co když se jim prostě ten technický pokrok nedaří a marketingové oddělení potom logicky dělá co může i nemůže? Nedávno to bylo u AMD a nikdo nepsal, že vedení dělá chyby a kašlou na technický pokrok…

       *RYZEN slibovali půl roku a Vegu rok(jestli si to dobře pamatuju).

      • „Ale to přece vůbec nijak nedokazuje, že vedení firmy kašle na technický pokrok.“

       Jo, to jsem já netvrdil a taky bych s tím nesouhlasil, protože to prostě není pravda, problémy u Intelu jsou zdá se všechny tím 10nm procesem (no a třeba to nepřidávání jader v minulosti pak tím, že se jim nechtělo, když nebyla konkurence, to by se asi jako kašlání brát dalo, ale zase CPU/GPU architektury se vyvíjely).

   • @tynyt
    .. ja bych jeste doplnil, casto neochota jit do rizika, kdyz se naskyta pohodlnejsi cesta. Potazmo najit nekoho, kdo z te sede, ‚vzajemne si polacavajici‘ masy vystoupi, a riziko vezme na sebe.
    K tomu jeste nutnost dodrzovat prebujele procesy, ktere casto zdrzuji nebo uplne blokuji jakekoliv trochu inovativnejsi rozhodnuti…

      • Ta praxe korporací právě vylučuje, aby šli do rizika, právě proto mně zajímá jak si to představujete. Tedy jestli nějakou skutečnou představu máte a nechrlíte jen svoji obvyklou snůšku nenávisti a rad co by ostatní měli nebo neměli dělat.

      • „rad co by ostatní měli nebo neměli dělat.“
       … bez jakékoliv konkrétní přestavy jak to skutečně provést.

   • „V podstatě fungují jako tanker, kterému zatočit trvá taky několik desítek kilometrů.“

    Tohle je dobré přirovnání.
    Důležité ještě je, že my vlastně nevíme, jestli ten tanker už otáčí – jestli už někdo ty povely k nápravě vydal, pracuje se na nich, jak dávno to bylo – já bych počítal s tím, že ano, ale holt se to teprve projeví s tím zpožděním. Klidně je možné, že teď už to vedou všechno mnohem líp, akorát na nás to bude mít efekt až za čas a budeme překvapení.

    • Mám-li být upřímný, tak si myslím, že kormidlem se ještě nehnulo – a myslím si to proto, že Intelu sice klesá tržní podíl, ale prodá prakticky vše co vyrobí a zároveň má vysoké marže. Z pohledu akcionáře je vše OK, tudíž pro stávající vedení je jakákoli odchylka od kurzu pouhým riskem, který může podseknout příjmy. Je dost možné, že v hloubi Intelu už nějaká skupinka kutí na nástupci Core architektury, ale než jejich řešení „vybublá“ a než (a zda vůbec) si jej někdo z hlavounů všimne a dá mu zelenou, to je další velká neznámá. Stačí se kouknout na stav 10nm procesu. V podstatě se to dá označit jako klid na frontě, nepadají hlavy, ale ani se nic zásadního neděje, přitom IMHO už promáchli další termín a celé se to sune dál a dál do budoucnosti a žádné přehnané emoce to nebudí.