Procesory Intel Core i9 „Rocket Lake“ přinášejí nový druh turba: Adaptive Boost Technology

54

Intel při odhalení procesorů Rocket Lake zatajil, že má v ruce ještě jeden trumf: tato CPU mají nový režim turba Adaptive Boost, který by měl zlepšit výkon v MT a ve hrách.

Turbo neboli Boost u procesorů Intel je docela komplikovaná záležitost, procesory mají mezi svou maximální možnou frekvencí pro jednovláknovou zátěž a mezi základní frekvencí několik různých mezistupňů závislých na různých podmínkách. Mimo běžného boostu tak existuje Turbo Boost Max 3.0, Thermal Velocity Boost a Rocket Lake přidává další technologii: Adaptive Boost Technology.

Adaptive Boost je trošku překvapení, protože ho Intel neoznámil minulý týden, když odhaloval celkové parametry a vlastnosti procesorů Rocket Lake, ale až o pár dní později (podle AnandTechu se dokonce tato funkce podobně na poslední chvíli objevila i v BIOSech desek, i když to nemusí znamenat, že nebyla hotová dřív, jak se tento web zamýšlí). Než se dostaneme k tomu, co Adaptive Boost vlastně představuje, bude asi potřeba zrekapitulovat ty zmíněné početné režimy boostu, které dnes procesory Intelu mohou mít.

Evoluce boostu u procesorů Intel

Prakticky všechny moderní procesory Intelu počínaje někde v roce 2008 Nehalemem mají Turbo Boost 2.0 (až na výjimky jako Pentia, Celerony a starší Core i3, kde je uměle vypnuté), které tak přes onu dvojku můžeme brát za výchozí bod. Tento boost ještě hleděl na všechna jádra jako na sobě rovná a funguje jednoduše tak, že dovoluje procesoru jít na vyšší frekvenci, než je jeho základní takt.

Vůbec první procesor Intel Core Core i7 s architekturou Nehalem 1600
Vůbec první procesor Intel Core Core i7 s architekturou Nehalem (Zdroj: Intel)

Jak vysoká tato frekvence je, to záleží na tom, kolik jader je aktivních. Specifikace každého procesoru mají pevně dané frekvence pro jedno jádro (to je úplně maximální boost) nebo někdy současně i pro dvě najednou. Pokud je zatíženo víc jader, maximum je typicky stanoveno nižší. Tato další maxima mohou být například pro 3–4 jádra, 5–6 jader, 7–8 jader, až se dojde k stavu zatížení všech jader, což se označuje jako all-core boost. Tato tabulka maximálních taktů boostu je pevně definovaná pro každý model procesoru, ale Intel ji obvykle ve specifikacích neuvádí.

Tento boost se příliš neřídí tím, jak moc náročný kód běží, zda jde o něco, co zatěžuje CPU jen mírně, nebo silně, limit je vždy stejný daný počtem aktivních jader a nesmí být překročen. Může však zůstat nedosažen. Boost procesoru totiž sice není vázaný na TDP procesoru, ale je ovlivněn jiným limitem, tzv. hodnotou PL2. Ta udává, jaká spotřeba se ani při boostu nesmí překročit. Pokud by například maximální all-core turbo v nějaké náročné aplikaci zvýšilo spotřebu CPU nad limit PL2, frekvence místo toho spadne na nižší stupeň. Podobně se může stát limitem maximální odebíraný proud a také překročení teplotních maxim (ta jsou někde okolo 100°C). Dosažení maximálních taktů Turbo Boostu 2.0 tedy není automatické, i když většinou s nimi celkem můžete počítat.

První modifikací tohoto fungování, na kterou dnes můžete narazit, je Turbo Boost Max 3.0. Mělo premiéru v procesorech Broadwell-E v roce 2015 a mimo platformy X99 a X299 se poprvé objevilo v procesorech Comet Lake, kde ho mají modely Core i7 a i9. Tato technika obchází jedno z omezení Turbo Boostu 2.0, který maximální jednovláknové turbo stanovuje tak, aby ho zvládla všechna jádra. Ovšem křemík mívá určitou variabilitu a prakticky vždy některá jádra zvládnou vyšší frekvence než jiná (to je velmi dobře známo třeba u Ryzenů 3000 a 5000).

Turbo Boost Max 3.0 proto přidává další boost navíc, který je dostupný jen u některých jader – tzv. preferovaných. Operační systém (pokud je dostatečně nový) se pak postará o to, aby právě na tato jádra umístil jednovláknové úlohy a tím využil onen frekvenční potenciál navíc. Na preferovaných jádrech je typicky frekvence o 100 MHz vyšší, než je jinak maximum Turbo Boostu 2.0.

Prezentace k vydani procesoru Intel Comet Lake S 07
Comet Lake-S používají technologii Turbo Boost Max 3.0, která umožňuje na dvou nejkvalitnějších jádrech dosáhnout vyššího turbo boostu než na ostatních (Zdroj: Intel)

U procesorů Coffee Lake-H pro notebooky a poté opět v desktopovém Comet Lake se pak objevila další nástavba, které dal Intel označení Thermal Velocity Boost (“ TVB“). Ta zase zohledňuje to, že při nižší teplotě křemík bezpečně zvládne vyšší frekvenci, než když je víc rozpálený. To znamená, že při dostatečně nízkéteplotě by mělo být možné limit frekvence navýšit o něco výš, než co dovoluje Turbo Boost 2.0 (který musí počítat s plným rozsahem teplot). V praxi to Intel dělá tak, že do překročení určitého limitu (u Rocket Lake 70°C) může procesor opět nasadit o něco vyšší frekvenci, která se označuje jako frekvence TVB/Thermal Velocity Boostu, zatímco po překročení teplotního limitu spadne níž, na úroveň Turba 2.0/3.0.

V praxi je to například tak, že Turbo 2.0 u procesoru Comet Lake Core i9-10900K je maximálně 5,1 GHz pro jedno vlákno/jádro. Pokud úloha běží na preferovaném jádru, může si přidat dalších 100 MHz díky Turbo Boostu Max 3.0 a je na 5,2 GHz. A toto se může kombinovat ještě s Thermal Velocity Boostem, takže při teplotě do 70°C může být frekvence na preferovaném jádru až maximálních 5,3 GHz. Thermal Velocity Boost jinak také zvyšuje maximální all-core turbo a také maximální boosty pro různé počty jader, i u těchto mezistupňů přidává oněch nízkou teplotou podmíněných 100 MHz navíc.

Kombinací těchto tří věcí vzniká dosavadní způsob boostování u Intelu, přesněji u modelů Core i9. Modely Core i7 mají jen Turbo Boost 3.0 Max a postrádají TVB, modely Core i5 a nižší už dokonce mají jen starý obyčejný Turbo Boost 2.0.

Adaptive Boost Technology

U procesorů Rocket Lake pro desktop a pravděpodobně i dalších budoucích procesorů přibývá nová úroveň v podobě onoho Adaptive Boostu. Zdá se, že tato technika je něco mezi Precision Boostem 2.0 u AMD a známou funkcí „Multicore Enhancement“ (MCE). Adaptive Boost je věc, která má za cíl pomoci mnohovláknovému výkonu. Tento boost je aplikovatelný tehdy, pokud zatížíte tři nebo více jader.

Jde v podstatě o prolomení oněch „tabulkových“ maximálních taktů boostu pro různé počty jader, které definuje Turbo Boost 2.0. S aktivním Adaptive Boostem se teoretické maximum i pro all-core boost, tedy všechna jádra zatížená, zvyšuje na stejnou úroveň, jako je nejvyšší Turbo Boost 2.0 pro jedno jádro.

Například procesor Core i9-11900K má mít maximální Boost 5,3 GHz, ale bez TVB je to jenom 5,2 GHz a bez Turbo Boost Max 3.0 už jenom 5,1 GHz. Tento limit platí pro maximálně dvě aktivní jádra. Pro 3–4 jádra je limit 5,0 GHz, pro 5–6 jen 4,8 GHz a pro 7–8 jader aktivních (all-core boost) jen 4,7 GHz. Pokud se ale zapne Adaptive Boost, tyto limity jsou vymazány a procesor může na všech jádrech boostovat až do výše jednojádrového Turbo Boostu 2.0, tedy zde 5,1 GHz.

Výš už ne, protože hodnoty nad tuto hranici již nejsou zaručené na všech jádrech a na všech teplotách (protože jsou podmíněné použitím preferovaného jádra a teplotou). Tento Adaptive Boost tedy nenahrazuje předchozí přídavné režimy Boostu u zátěže jednoho či dvou jader, ty zůstávají a v situaci, kdy máte jen jedno či dvoujádrovou zátěž, začnou být místo Adaptive Boostu aktivní ty. Ovšem Adaptive Boost nahrazuje či přebíjí Thermal Velocity Boost při mnohovláknových zátěžích.

Adaptive Boost Technology u procesorů Rocket Lake Zdroj: Hardwareluxx

Ovšem pozor – to, že limit pro all-core boost byl zvýšený až na 5,1 GHz (úroveň jednovláknového Turbo Boostu 2.0), neznamená, že tato frekvence je zaručená. Jde jen o to, že CPU už tento rozsah taktů nemá automaticky zakázaný. Reálně ale výše dosažené frekvence pořád bude omezena maximální spotřebou povolenou pro boost, tedy oním limitem PL2. Dokud však PL2 nebude dosaženo, bude procesor moci frekvenci zvýšit nad úroveň běžně uváděného all-core boostu. V tomto se Adaptive Boost liší od funkcí MCE v BIOSech základních desek, které PL2 nerespektují.

Výkon se bude lišit podle kusu

Omezení spotřebou také znamená, že výkon nebude deterministický a stejný pro všechny vyrobené procesory. Když bude PL2 například 250 W, tak čipy s kvalitnějším křemíkem mohou v rámci tohoto limitu zvládnout vyšší takt než čipy s vyšší leakage nebo ty vyžadující vyšší napětí, jejichž spotřeba je při dané frekvenci horší. Adaptive Boost tedy přidává trošku faktoru „křemíkové loterie“.

Adaptive Boost tak přidává méně rigidní a volněji fungující turbo, které nemá natvrdo stanovené limity podle počtu jader, ale limit je dynamicky odvozen od toho, zda má procesor rezervu ve spotřebně. Pokud by například nějaká úloha na úrovni tradičního all-core boostu pořád ještě brala třeba „jen“ 200 W, ale PL2 procesoru je 250 W, tak Adaptive Boost procesoru dovolí zvýšit frekvenci nad původní limit třeba o 100, 200 nebo i 300 MHz, dokud „rozpočet“ 250 W není vyčerpán. Nevýhoda tedy je, že spotřeba stoupne, během boostu s tímto budou procesory častěji vykazovat vysoké spotřeby.

Navýšením PL2 v BIOSu desky na druhou stranu bude možné zvýšit MT výkon bez explicitního přetaktování skrze fixní frekvenci, toto tedy umožní přetaktovávat ve stylu „PBO“ u AMD. Samotný Adaptive Boost ale Intel považuje za součást standardního chování CPU a nebere ho jako přetaktování. Adaptive Boost je tedy kryt zárukou.

Podobně jako tento Adaptive Boost se vlastně vůbec chová Precision Boost 2.0 u AMD, ovšem ten je asi pořád pokročilejší, protože v sobě integruje i teplotní citlivost (kterou má Intel pod hlavičkou TVB) a existenci preferovaných jader umožňujících vyšší takty než zbývající. Intel pravděpodobně také někdy v budoucnosti vše spojí do jednoho všeobjímajícího režimu (že by Turbo Boost 4.0?). Tedy pokud nebude chtít jednotlivými funkcemi odlišovat procesory od sebe.

AMD Precision Boost 2.0 zavedený u Ryzenů 2000 řídí frekvenci dynamicky podle okolností bez ohledu na počet aktivních jader (Zdroj: AMD)

Jen pro 125W Core i9

Adaptive Boost by měl být dost užitečný ve hrách, kde povede k efektivně vyšším frekvencím. Zrovna hry totiž u procesorů Intel negenerují moc vysoké spotřeby, protože zátěž herních vláken není moc náročná a často je přerušovaná. S Adaptivním Boostem, kdy je limitem jen spotřeba a ne tabulková maxima, by tedy možná hry mohly běžně dosahovat původně jen jednovláknového boostu na všech jádrech najednou, což u i9-11900K může být rozdíl 300 až 400 MHz ( z 4,7 až 4,8 GHz na 5,1 GHz).

Asi si teď říkáte, že to může být jeden z těch faktorů, které mohou herní výkon procesorů Rocket Lake výrazně popohnat proti relativně neuchvacujícím prvním předběžným testům. To platí tak na půl.

Adaptive Boost totiž nezvedne herní výkon testovaného Core i7-11700K, ani 65W Core i7-11700(F) nebo i5-11400(F), které vypadají na hodně výhodné modely. Podle Intelu totiž Adaptive Boost bude povolen jen u dvou procesorů: Core i9-11900K a vedle toho jeho verze bez GPU, tedy Core i9-11900KF. Adaptive Boost u těchto dvou modelů dovolí dosáhnout lepší výkon, než se u nich očekával na základě výsledků Core i7-11700K – uvidíme, jak vysoko je to vynese a zda se má AMD bát. Ostatní nižší modely Rocket Lake bohužel benefitovat nebudou.

Balení procesoru Intel Core i9 Rocket Lake Zdroj: Intel

Galerie: Procesory Intel Core 11. generace pro desktop Rocket Lake

Zdroje: AnandTech, Hardwareluxx

Procesory Intel Core i9 „Rocket Lake“ přinášejí nový druh turba: Adaptive Boost Technology
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.78%) 9 hlasů

54 KOMENTÁŘE

 1. Intel i9-11900K, špička vynikajúcej 11. generácie procesorov, výberový kremík, ktorý zvláda
  na fabrický boost 5.3GHz pre dve jadrá a všetky jadrá 5.1GHz bez potreby manuálneho
  zásahu ! To je proste delikatesa…
  Šťastnému majiteľovi stačí mrknúť do vendor listu dosky, osadit rýchle RAMky s XMP
  profilom, v BIOS takt uncore, best scenario, prípadne negatívny prepis Vcore a už to fičí.
  Kto túži po najvýkonnejšej hernej strojovni má splnený sen…
  Treba uznať, celá rodina 11. generácie sa nesmierne vydarila, včetne spodku a stredu
  ponuky.

   • to by ti nepomohlo kdyz tam neni pevna hodnota … mozna by se to dalo udelat offsetem aby minima a maxima byla vyssi, ale proc by to kdo delal, proste ty volty neosulis kdyz jedes na max kremiku, tak jako u AMD tak u Intelu to proste musi do toho naprat pri max boostu jadra

     • tak ty procaky to vydrzi coz o to, jen cim vyssi voltaz, tim kratsi zivotnost, proto taky jsou napechovany merakama, omezovacema a buh vi cim vsim, ja ty omezeni mam treba snizeny, ale predpokladam, ze pak ten CPU treba nevydrzi 20 roku ale jen 10 i kdyz buh vi, jaka bude zivotnost tech post 14nm, to se zjisti az zpetne, muzu jen predpokladat, ze vyronbci vi co delaji 🙂

 2. Ach Intel, tu ide len o to stoj čo stoj prekonať konkurenciu v benchmarkoch. Totálne zbytočné a vypálené na doraz, preto len u i9.
  i7 a i5 ale budú fajne prociky, ked sa ustália ceny. Plus netreba kupovať nove dosky 👍
  Skoro som zabudol, ale aj igpu sa dnes hodia…

  • Dost škoda, že to Rocket nevyšlo už jako první generace LGA 1200 místo Comet Lake.
   Dřív bývalo, že ta první generace přinášela ty novinky, potom další byla menší vylepšení, tady je to naopak. Smůla Rocket Lake je, že po něm tak rychle zase přijde to Alder Lake (zdá se).

  • @Vlko, priorita i9 je uzurpovať žezlo Herného Kinga a to sa mu aj podarí.
   Inak Intel nerobí nič iné ako AMD s PBO.

   @JO, nevidím to na smolkoviča, rodina Rocket Lake má vynikajúce zloženie a ceny. To promile z potenciálnych kupcov,
   ktorí pravidelne študujú novinky na webe neovplyvní predaj ani okrajove.

 3. Maršálku myslím že rozdíl mezi tím co píšeš ty a já je dost velký.. A pokud jsem někoho nazval troubou tak to na něj sedí. Nepotřebuji nadávat lidem ,nebo se nějak povyšovat nicméně mám rád komunikaci na urovni ,ale ty hovna co píšeš ty sou hrozné.. A nechápu že ti to tu tolerují.. Už sem na tebe několikrát upozornoval a myslím že KVŮLÍ TOBĚ tu nechodí do diskuze spousty rozumných lidí ,protože odpovídat takovému ocasovi za to nestojí. Nicméně stačilo by být normální ale tvé příspěvky jsou jak od 5tilétého děcka.

  • Ano GaGy, rozdiel medzi tým čo píšeš ty a čo píše maršálek je veliký. Maršálek píše často o technike a občas nejaký ten fórek, naopak GaGy príde 2x do týždňa, vyštekne nejakú agresívnu sprostosť a plače moderátorovi….
   Na vylepšenie nálady vtip špeciálne pre Gagotaja:

   Centrála AMDD s.r.o

   Šéfka Rosalinda dostala ohromnú chuť na jahody i predvolá si Radeonku.
   – Radeonko, zbehneš do lesa a prinesieš jahody a to ti hovorím, žiadne
   sprostosti !
   – Jasné šéfka, na mňa je spoleh, jahody do košíka a makám domov.
   – Radeonka celá šťastná poskakuje po čistinke a zrazu kde sa vzal-
   – tu sa vzal, veliký chlupatý Vlk vyskočí z húštiny…. i zreve:
   – Čau Radlice, nevidela si náhodou takú fajne vyvinutú robku ?
   – Nó, ak myslíš červenú Karkulku Vĺčko, tak ta ti odkazuje, že ťa má
   – v paži a paktuje s fešným hajným Josefem….
   – Vlk sa zamyslí, kukne na Radeonku a rečie – však aj ty si súca dievka,
   – skočí na Radeonku, poriadne ju vypráši…i zmizne v húštine….
   – Obdarená Radeonka spokojne hlesne – sa nezdá, ale jede jak zbíjačka…

   Centrála AMDD s.r.o po nejakej dobe:

   Śéfka Rosalinda nasraná jak delo vtrhne do miestnosti programátorov
   a zahučí – ktorý idiot vrazil do driverov pohádku o červenej Karkulke, nóó ??
   Zo zadu sa nesmele ozve programátor Karel, ja šéfka, ale fakt omylem…
   Tak omylem Karlíku….za trest té chlupaté červené pankharty vychováš ty….

    • Ale musíte mu nechat, že není agresivní (pravda, objeví se urážlivý oslovení, ale jinak mi to přijde benigní proti tomu, co jsem tu už všechno viděl).
     Nespravedlivé (myslím tím, že ne neutrální) hodnocení jednotlivých značek, to tu dělá kde kdo…

     • Mej te preci trochu rozum. Pod kazdym clanekem k CPU je jeho mentalni prujem na tema „Lisinka a AMD a jak slo AMD do obchodu a ja nevim co jeste“ a nebo klasicky fanaticky prispevek o tom, jak je Intel genialni a nejlepsi volba a AMD bude zatluceno do zeme.
      Infantilni prispevky, jako nekde z materske skolky. DIskutovat s nim nema taky zadny smsyl. Kdyby mu takhle hrabalo jen obcas, ale je to cim dal casteji a ozyva se Vam i cim dal vic lidi, ze je to nebavi cist.
      Vy tim vasim pacifistickym hypoerkorektnim pristupem ho jen utvrzujete v tom, ze to co dela je v poradku. V poradku to neni.Takze ho v tom vlastne ve vysledku podporujete.

      • Tak jako pro-AMD komentáře jsou tu taky často stejně tendenční (chvála/kritika podle toho, kdo to dělá, ne podle meritu), akorát to třeba není tak nápadné (a legrační 😉

      • Vážně Jane? On tu někdo píše sračky, které zabírají i pomalu celou stránku na obrazovce? Asi máme oba trochu jiný pohled na to co je sranda a co ne.
       Tím neříkám, že by tu nebyly vyhraněné názory na obou stranách.

      • Ono to neni az tak jednoduche. A nemyslim, ze jde vylozene o nejakou ultrakorektnost. Zabanovat nekoho, pokud chete byt nezavisly a zaroven podporovat svobodu projevu, neni az tak jednoduche uz jen kvuli subjektivnimu citeni, ktere se pak muze rychle zvrhnout. Proto chapu redakci. V podstate mi CeKacko prijde jako chudak, co si leci komplexy na druhych a byl mi ukradeny. Ovsem jen do doby, nez se pomerne nevkusne navezl do DedekHrib s kecama o smrti. A to ani nemluvim o te tune toxickych prispevku a naprosto od veci. Po tomto uz bych se s nim absolutne dal nebabral.
       Ale znovu chci rici, redakce, ze to nemate vubec lehke.

      • Ja myslim, ze to jednoduche je. Je rozdil mezi ‚pluralitou‘ nazoru a tim, kdyz si z toho nekdo vylozene dela ‚osobni blog‘ stupidnima prispevkama, casto uplne off-topic. To neni zadna cenzura, ale pouze udrzovani ‚normalniho‘ prostredi.

      • Pokud bych k tomu měl něco říct, tak rámcově souhlasím s Honzou. Je každého vizitka, jak se chová a co píše. A dokud to je jen popichování bez urážení konkrétní osoby nebo skupiny osob, nebo vulgarismů hrubého zrna, tak s tím nemám problém.

       Každý by měl snést jiný nebo protichůdný názor, ostatně to je základ diskuse. Vtipkování (i sebetrapnější) je otázka vnímání a chápání kontextu. Někomu to přijde vtipné, jinému trapné. A dokud to nevyprovokuje vulgární hádku nebo osočování, tak to přece ničemu neškodí – přinejhorším můžeš takový příspěvěk rovnou přeskočit, ne?

       Trochu jiný problém jsou pak cílené lži a dezinformace, tady je to složitější, odlišit takové věci od běžného omylu nebo až příliš „chtěného“ názoru je těžší. Na druhou stranu většina normálních lidí je schopna svůj omyl přiznat, nebo alespoň korigovat, a ten zbytek … ten už je pak blízko těm cíleným dezinformacím, většinou se takový člověk i uchyluje k nadávání a urážkám, a tam už většinou stačí si takového člověka zařadit a tak ho i brát (viz Maudit)

       Nakonec – ban je jakýsi terminální stav, kdy se nad daným člověkem zlomí hůl, jako nepolepšitelným elementem. Já si myslím, že by se s tím mělo šetřit a naopak každý by si měl buď uvědomit, že to nestojí za to se s takovým člověkem hádat, nebo ho „umlátit“ argumenty. Obě cesty jsou možné, jen obě vyžadují určitou vůli a kázeň (to ovšem nevylučuje stanovená pravidla občas k obveselení porušit).

     • No nevím Jane, ale moc se tu ostatním nedivím, že už jim povolují nervy…

      Připadá mi že si tu tyhle duševně nemocné jedince doslova pěstujete. Nikde jinde tohle nenajdeš. Jen u Vás tady. Možná je to dáno zdejší hyperkorektností.
      Rozhodně to ale škodí i Vám… Lidi tu jsou z podobných jedinců otrávení. Stačí se podívat na co co píšou a fakt oni vedou doslova svatou válku proti domnělým rudým. Píšou a provokují úmyslně tak, aby na ně začali lidi reagovat a pak z toho mají dětinskou radost. Totálně tu devastují a zasviňují diskuse.
      Mimo to jim nedělá problém vědomě lhát. Tohle nejsou diskuse k HW ale jen díky takovým provokatérům masakr v podobě osobního napadání.

      Jen tak Jane proč se toto neděje na jiných webech? A teď nemyslím názorově vyhraněné DDW a PCT. Ale mám dojem že ani na PCT se tohle neděje. Tam naposledy tamní vyhraněné redaktory opakovaně vyškolil Dave Star. Dokud jej nezabanovali. Místo toho, aby využili jeho nabídky a třeba se něco k OC a nastavování parametrů naučili…, když už o tom chtějí psát…

      • Svoboda projevu. To je jedna z veci, ktere si na tomto webu cenim.
       Ale je pravda, ze jsem asi na pul roku prestal cnews cist, tehdy jsem byl totalne znechucen jednim prolhanym a toxickym demagogem a druhym psychopatem, co tu radili jak cerna ruka.

      • Ráno jdu do stánku s novinami pro svůj denní příděl informací. Mají vystavené velké množství tisku, často i takového, který bych nikdy nečetl nebo jej považuji za toxický, ale v životě by mne nenapadlo stánkaři doporučovat nebo se na něj zlobit, který tisk tam má mít nebo ne (s tím stánkem je to samozřejmě příměr, noviny jsem si naposledy koupil v minulém století) Držím se zásady, že nemusím číst, co se mi nelíbí a nemusím na to ani reagovat, pokud se mi na tom něco nelíbí. JO má prostě nějak nastavený level tolerance, ale nazývat to hyperkorektností, to bych si fakt nedovolil.

      • Alich, mikymauz

       Nikde nepíšu, že jej mají zabanovat. Jen prostě zamezovat úmyslně štvavým či nasíracím zprávám. Ono nikde jinde se tohle neděje, protože to tak nějak nepovolují. Ve chvíli když vidím úmyslné trolení, tak ne že ne já bych to mazal. Stejně se to tu pak zvrhne k osobnímu napadání a z diskuse je žumpa.
       Já bych to už po těch zkušenostech hyper korektností opravdu nazval. Kdy si i redaktor doslova mnohdy nechával nakálet na hlavu a museli se jej zastávat ostatní diskutující.
       Ano nicméně stánek není online a i tam si vyberu co chci číst a to si koupím (pravda tady to je zdarma).
       Já se už tu lidem opravdu nedivím, že jim povolují nervy… A dotyční trolové z toho mají dětinskou radost… Já bych taky nebanoval (pokud by to nezašlo k vyhrožování a jinému ohrožování druhých), ale úmyslnému trolování bych zabraňoval.

      • @JO
       Asi mate hodne zvlastni smysl pro humor, pokud Vam to prijde ‚mile‘. Krome toho co jste napsal je doat mimo. Tady se nebavime o zadne vymene nazoru a nejde ani o to, kdo komu drzi palce. Obcas by jste taky mohl sejit dolu z tech oblacku trochu na zem. Skoro ucebnicove utikate od zodpovednosti, kterou za ty diskuse jako jeji moderator mate. Ale tak kdo chce kam..

      • Milé není zrovna slovo, které bych použil 🙂 Spíš něco jako spektakulární?