Ještě na začátku roku jsme si mysleli, že 10nm proces Intelu znamená nízké takty. Teď ale Intel vydává procesory Tiger Lake-H35, u kterých se frekvence turba dostává až na 5,0 GHz. A za nějaké 2-3 měsíce jich bude víc, 5 GHz mají slibuje i pro osmijádra Tiger Lake-H.
Už jsme dnes v rámci pokrývání virtuálního veletrhu CES 2021 informovali o odhalení procesorů Rocket Lake – neboli Intel Core 11. generace pro desktop. Core i9-11900K, jehož výkon Intel ukázal, by se mohlo stát nejvýkonnějším herním CPU. Intel současně také uvedl nové procesory pro notebooky. Respektive, přímo vypustil na trh jednu rodinu nazvanou Tiger Lake-H35 a další, osmijádra Tiger Lake-H, jsou teď oficiálně plánovaná na nejbližší měsíce.
Tyto dvě rodiny tvoří výkonnější doplněk k procesorům Tiger Lake-U, tedy mobilním 10nm Core 11. generace, které Intel vydal už v létě. Tiger Lake-U má čtyři jádra a TDP do 15–28 W (závisí víceméně na nastavení notebooku/přání výrobce). Výkonnější Tiger Lake-H je nový čip s osmi jádry, navazující na Comet Lake-H. Vedle toho Intel dnes oznámil také procesory Tiger Lake-H35, což je novinka.
Tiger Lake-H vyjde později, ale do konce Q1 2021
Jak už bylo řečeno, druhá rodiny čipů Tiger Lake-H vyjde o něco později. V tomto případě jde již o odlišné, osmijádrové čipy, také křemík musí logicky být jiný. Osm jader logicky přinese výrazně vyšší mnohovláknový výkon.
Intel již prozradil, že Tiger Lake-H plánuje, loni v září. Neoficiálně se o nich ovšem vědělo ještě déle. Teď Intel potvrdil, že by tato řada na trh měla přijít do konce března, kdy by měla být na prodej v prvních noteboocích.
Tato CPU budou architektonicky stejná jako 15W/28W a 35W Tiger Lake, ovšem počet jader CPU se rozšíří na osm (L3 cache by měla mít 24 MB). TDP těchto procesorů by asi mohlo být tradičních 45 W (v boostu jako obvykle bude spotřeba vyšší). Označení ale je prostě „-H“, nikoliv Tiger Lake-H45, jak byste čekali.

Naopak integrované GPU oslabí na jen 32 EU (256 shaderů). Asi proto, že tyto procesory jsou míněné do výkonnějších a herních notebooků, kde se počítá se samostatným GPU. Zde je další rozdíl – zatímco čtyřjádra Tiger Lake mají jen rozhraní PCIe 4.0 ×4 (navíc možná míněné hlavně pro SSD a méně pro grafiku), Tiger Lake-H bude mít klasický dospělý slot ×16, ovšem pořád PCI Express 4.0. Jejich řadič bude mít celkem 20 linek, takže zbude i ×4 pro SSD. Konektivita je tedy jako u desktopových Ryzenů 3000/5000. Intel opět uvádí, že bude podporován PCIe Resizable BAR.

Stejně jako u čip H35 Intel láká na to, že tyto procesory dosáhnou na takt 5,0 GHz a s tím spojený vysoký jednovláknový výkon. Zde to ale dokonce má být dosažitelné na více jádrech najednou a ne jen jednom. Procesory by to měly být hodně výkonné a díky osmi jádrům zřejmě konkurenceschopné i proti Ryzenům 5000H, které by mělo AMD odhalit také nyní na CES 2021. Letos tedy bude trh notebooků velmi zajímavý, pokrok v mobilních procesorech nabral po dlouhé 14nm stagnaci slušné tempo.
Za mne teda celkem zklamani. Cekal jsem, ze uvede neco prave k 8C TL-H. A nic..
Ty 4jadra jsou na dnesni pomery dost nezajimave vyjma velmi spec. uloh.
Intel furt omílá tu mantru 5GHz. Intel touhle dobou chtěl mít snad 20GHz procesory. Jenže výše taktu zajímá čám dál míň lidí.
Hmm, Core i7-11370H by nemusel bejt drahej, to vypada na horkeho kandidata na muj novej polni ntb….
Háčko do pole? To abys to vozil na trakaři.
ale to vis ze jo.