Intel uvádí procesory Tiger Lake-H35: 10nm čipy s taktem 5 GHz. Osmijádra vyjdou v Q1

5

Ještě na začátku roku jsme si mysleli, že 10nm proces Intelu znamená nízké takty. Teď ale Intel vydává procesory Tiger Lake-H35, u kterých se frekvence turba dostává až na 5,0 GHz. A za nějaké 2-3 měsíce jich bude víc, 5 GHz mají slibuje i pro osmijádra Tiger Lake-H.

Už jsme dnes v rámci pokrývání virtuálního veletrhu CES 2021 informovali o odhalení procesorů Rocket Lake – neboli Intel Core 11. generace pro desktop. Core i9-11900K, jehož výkon Intel ukázal, by se mohlo stát nejvýkonnějším herním CPU. Intel současně také uvedl nové procesory pro notebooky. Respektive, přímo vypustil na trh jednu rodinu nazvanou Tiger Lake-H35 a další, osmijádra Tiger Lake-H, jsou teď oficiálně plánovaná na nejbližší měsíce.

Tyto dvě rodiny tvoří výkonnější doplněk k procesorům Tiger Lake-U, tedy mobilním 10nm Core 11. generace, které Intel vydal už v létě. Tiger Lake-U má čtyři jádra a TDP do 15–28 W (závisí víceméně na nastavení notebooku/přání výrobce). Výkonnější Tiger Lake-H je nový čip s osmi jádry, navazující na Comet Lake-H. Vedle toho Intel dnes oznámil také procesory Tiger Lake-H35, což je novinka.

Předchozí
Následující

Tiger Lake-H vyjde později, ale do konce Q1 2021

Jak už bylo řečeno, druhá rodiny čipů Tiger Lake-H vyjde o něco později. V tomto případě jde již o odlišné, osmijádrové čipy, také křemík musí logicky být jiný. Osm jader logicky přinese výrazně vyšší mnohovláknový výkon.

Intel již prozradil, že Tiger Lake-H plánuje, loni v září. Neoficiálně se o nich ovšem vědělo ještě déle. Teď Intel potvrdil, že by tato řada na trh měla přijít do konce března, kdy by měla být na prodej v prvních noteboocích.

Tato CPU budou architektonicky stejná jako 15W/28W a 35W Tiger Lake, ovšem počet jader CPU se rozšíří na osm (L3 cache by měla mít 24 MB). TDP těchto procesorů by asi mohlo být tradičních 45 W (v boostu jako obvykle bude spotřeba vyšší). Označení ale je prostě „-H“, nikoliv Tiger Lake-H45, jak byste čekali.

Prezentace procesorů Intel Tiger Lake H na CES 2021
Prezentace procesorů Intel Tiger Lake H na CES 2021 (Zdroj: Intel)

Naopak integrované GPU oslabí na jen 32 EU (256 shaderů). Asi proto, že tyto procesory jsou míněné do výkonnějších a herních notebooků, kde se počítá se samostatným GPU. Zde je další rozdíl – zatímco čtyřjádra Tiger Lake mají jen rozhraní PCIe 4.0 ×4 (navíc možná míněné hlavně pro SSD a méně pro grafiku), Tiger Lake-H bude mít klasický dospělý slot ×16, ovšem pořád PCI Express 4.0. Jejich řadič bude mít celkem 20 linek, takže zbude i ×4 pro SSD. Konektivita je tedy jako u desktopových Ryzenů 3000/5000. Intel opět uvádí, že bude podporován PCIe Resizable BAR.

Prezentace procesorů Intel Tiger Lake H na CES 2021 2
Prezentace procesorů Intel Tiger Lake H na CES 2021 (Zdroj: Intel, via AnandTech)

Stejně jako u čip H35 Intel láká na to, že tyto procesory dosáhnou na takt 5,0 GHz a s tím spojený vysoký jednovláknový výkon. Zde to ale dokonce má být dosažitelné na více jádrech najednou a ne jen jednom. Procesory by to měly být hodně výkonné a díky osmi jádrům zřejmě konkurenceschopné i proti Ryzenům 5000H, které by mělo AMD odhalit také nyní na CES 2021. Letos tedy bude trh notebooků velmi zajímavý, pokrok v mobilních procesorech nabral po dlouhé 14nm stagnaci slušné tempo.

Zdroje: Intel, AnandTech (1, 2)

Intel uvádí procesory Tiger Lake-H35: 10nm čipy s taktem 5 GHz. Osmijádra vyjdou v Q1
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 6 hlasů
Předchozí
Následující

5 KOMENTÁŘE