Procesory, které Intel chystá na rok 2018, jsou stále 14nm, slibuje ale o 15 % lepší výkon

6
Wafer s procesory Intel Kaby Lake
Wafer s procesory Intel Kaby Lake (zdroj: Intel)

Intel sice oficiálně prohlásil, že nepovažuje procesory Ryzen, které teď chystá na trh AMD, za velkou hrozbu, a věří, že proti nim budou čipy Kaby Lake stačit, ale přinejmenším na mediální rovině zřejmě tlak cítí. To byl možná důvod, proč se v prezentaci pro investory tento týden rozhovořil o novém pokolení svých procesorů chystaných na příští rok, tzv. „osmé generaci Core“ (následujíc po aktuální sedmé, jak je označeno Kaby Lake).

Nevím, jestli již Intel procesory řady „8000“ před tímto někdy oficiálně přiznal, ovšem o čipech Coffee Lake jsme se již dozvěděli z úniků. To, že příští rok nějaká nová CPU budou uvedena, samozřejmě není překvapení, je však zajímavé, co budou obnášet. Intel totiž nyní oficiálně přiznal, že i v roce 2018 minimálně u části nabídky stále bude používat 14nm proces, nikoliv nový 10nm. Přitom již Kaby Lake byl vloženou „mezi-generací“, původně se měl proces měnit každé dva roky. Nyní je cyklus vývoje oficiálně tříletý, ale Coffee Lake bude čtvrtá 14nm generace, takže nabourává už i tento aktualizovaný model.

Čtvrtá 14nm generace

Na slajdu z prezentace pro investory už Intel o procesorech řady 8000 mluví jako o 14nm čipech. Místo výhod spojených s 10nm technologií slibuje další pokroky realizované stále v rámci 14nm procesu. Je třeba přiznat, že evoluční zlepšení výroby (která lze postupným zráním a odlaďováním výroby během let získat) jsou patrná i v Kaby Lake, zejména ve vyšších dosahovaných frekvencích. Nicméně zde Intel tvrdí, že by se mu mělo podařit z této technologie vytěžit něco navíc ještě i příští rok. Přes nominálně stejný proces je tak údajně stále naplňována idea Moorova zákona.

Osmá generace procesorů Core má být založena na pokračující evoluci 14nm výroby
Osmá generace procesorů Core má být založena na pokračující evoluci 14nm výroby

Zatímco u Kaby Lake Intel uvádí, že tento refresh Skylaku z roku 2015 zlepšil výkon o 15 %, Coffee Lake neboli čipy řady 8000 mají přinést minimálně stejné, či ještě lepší zrychlení. Tedy o 15 % navíc nebo více. Zatím jde nicméně jen o odhad dosaženého výkonu a také je třeba říci, že tento slib se týká specifické úlohy, a to testu SYSmark 2014 v1.5.

Lepší IPC, vyšší takty?

Otázka je, jak bude tohoto zlepšení dosaženo. Pokud by za lepším skóre měla stát čistě jen vyšší frekvence CPU, pak by se například Core i7-8700K muselo dostat na takty 4,8 GHz v základu a 5,2 GHz při maximálním boostu, což už je hodně vysoko a patrně nereálné. Intelu by ale mohlo pomoci nějaké zlepšení IPC, tedy vyšší výkon při stejné frekvenci. Je také možné, že skóre SYSmarku posunou další parametry, jako větší cache, nebo podpora pro rychlejší paměti DDR4 (Kaby Lake oficiálně umí jen 2400 MHz). Také je možné, že zde Intel počítá s přínosem jader navíc, jelikož Coffee Lake má prý do mainstremu přinést šestijádrová CPU místo dosavadních čtyřjader.

10nm čipy přijdou v noteboocích a tabletech

Pro pořádek je třeba dodat, že tato rezignace na 10nm proces není kompletní. Ač slajd vyzdvihuje vylepšování 14 nm procesu, Intel na něm založí jen část větších čipů. Ona čtvrtá 14nm generace Coffee Lake bude zahrnovat desktopové procesory, čtyřjádra (a údajně šestijádra) pro notebooky a také výkonnější dvoujádra s grafikou Iris/Iris Pro. Základní procesory pro notebooky s dvěma jádry, běžnou grafikou a TDP do 15 W by se přechodu na 10nm proces dočkat měla. Intel zatím stále plánuje tato CPU uvést ve čtvrtém kvartále letoška.

Tato mobilní CPU budou tedy reálnými členy původně plánované generace Cannon Lake, ze které nakonec mnoho nezbylo. Bude poněkud matoucí, že jak Cannon Lake, tak 14nm „záskok“ Coffee Lake budou mít stejné číslování jako řada 8000, ale tak už to chodí.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

 1. Pokud si dobre pamatuju, tak CoffeeLake na 10nm meli dorazit v roce 2016 – a ted se zase, ze v roce 2018 bude porad na 14nm. Zda se, ze Intel uz o Zenech vi svoje a dava AMD sanci se dorovnat – resp. necha AMD na Zenech trocha „zarobit“, aby se dostalo z financnich problemu a nezbankrotovalo.
  Rekl bych, ze Zeny budou velmi zajimave pomerem cena/vykon, se spotrebou to ale bude horsi (novy 14nm GloFo/Samsung vs uz dlouho vy/ladenej 14nm u Intelu). A kdyz v roce 2018 AMD na „vylepsenem“ 14nm dorovna spotrebu, tak je Intel zase tukne lepsim vykonem. Mezitim bude probihat mala cenova „valka“, kde bude AMD prubezne slevnovat tak, aby udrzelo prodeje a Intel po cas vzdy trochu dorovna, aby zachovalo tvar.

  • Takhle svět nefunguje, pokud má intel strach, tak jedině o marže, nová a nová CPU jsou stále dražší a dražší. Vývoj CPU se hodně zpomalil, i malé vylepšení je hodně drahé, žádné velké skoky v litografii jako dřív. Snaha o zmenšení na současných 10nm probíhá už víc jak desítku let. Dojná kráva se vyčerpává. Dokud měl intel prakticky monopol, nemuselo ho to trápit, poměr cena/výkon/spotřeba měl stále lepší a mohl si dovolit sypat nehorázné částky do vývoje. Pokud teď AMD skočí do rozjetého vlaku, byť někam do posledního vagonu, ušetřila ty tuny peněz na postupném vývoji „kolejí a lokomotiv“ a poměr cena/výkon/spotřeba by se mohl nebezpečně přiblížit intelu. Pro intel tak zůstává lepší variantou vyždímat co si vyvinul a o něco zpomalit. Možná se i zaměřit na svoje monopolní smlouvy s OEM výrobci o odběru výhradně jejich CPU do notebooků, desktopů a jiných. Samozřejmě mít absolutní monopol je nevýhodné i pro samotnou firmu, hrozí větší riziko, že ji někdo o monopol náhle připraví, takže je lepší mít nějakou dvojku a vlastně se o ni starat jako o bonsai, když někde začne růst, tak ustřihnout, když začne schnout tak zalejt. A zalitím je i zvednutí vlastních marží. V tuhle chvíli bere intel do ruky nůžky a je připraven střihnout.

   • Argument drahého CPU (výrobně) při plýtváním místem na nevýkonnou iGPU se těžko akceptuje. Stávající úroveň cen/marží je holt důsledkem déle trvajícího monopolu ve vyšší výkonostní třídě x86_64. Neschopnost za x-generací CPU přidat nativní podporu (HDMI 2.0x/HDCP) samotným (spolu)autorem těchto standardů také o něčem vypovídá.

   • Ceny jakehokoli produktu je odviji mimo jine i od inflace – takze pokud nejvyssi model v dane rade stoji pri uvedeni to stejne, co nejvyssi model v rade minule, tak se vlastne malinko slevnilo.
    Navic jednotlive rady jsou vzdy o neco (byt malo) vykonejsi, takze stejny vykon je mozne casem dostat za levnejsi investici (at uz snizenim absolutni ceny nebo vlivem inflace).

    Jsem presvecen, ze kdyby Intel chtel mit na trhu 10nm cipy, tak uz je uvedl v minulem roce.

    „… AMD … , ušetřila ty tuny peněz na postupném vývoji …“ zapominas na trzni (a tedy i financni) pruuuser jmenem „Bulldozer architektura“ – stala mraaaakky penez a prodeje mizerne. Dopad na trhy a na Intel uz ani nekomentuju.

    Ano, Intel ma prave takovou „dvojku“ – AMD. Pokud se nemylim, tak AMD bylo zalozeno za ucelem vytvoreni „soupere“ pro Intel, aby nemel monopol. A do doby Phenomu II se to docela i darilo. A pak prisel Intel s Core architekturou a v AMD zkusili jit uplne jinou cestou (Bulldozer) a jsme tam, kde jsme ted.

    Intel rozdhodne jeste nebude strihat, protoze by AMD nedal vubec zadnou sanci „nezbankrotovat“. Takze Intel ted bude jen velmi pozorne sledovat prodeje Zenu a velmi opatrne naslapovat kolem tak, aby AMD nezbankrotovalo a zaroven Intel neztratil moc ze svych zisku. Tedy – rozjede s prodeju Zenu a: kdyz slevni prvni Intel, bude to znamka, ze tady je hranice. Kdyz zlevni prvni AMD, bude to znamka, ze potrebuje vetsi prodeje.