Procesory Rocket Lake jsou nekompatibilní i s některými deskami Z490. Čím je to způsobeno?

39
Socket LGA 1200 foto Asus ilustrace 1600
Socket LGA 1200 (Foto: Asus)
-
Zdroj: Asus

Už chvíli víme, že nové procesory Rocket Lake nebudou fungovat v deskách s čipsetem B460 nebo H410. Máme informace o tom, proč tomu tak je. Bohužel to také vypadá, že dokonce i některé modely s čipsetem Z490 jsou nekompatibilní.

Intel příští měsíc vydá novou generaci procesorů pro desktop, Rocket Lake. Ta přinese novou architekturu i další novinky (PCIe 4.0). Rocket Lake je pořád určené pro socket LGA 1200, ale kompatibilita bohužel není stoprocentní.

Už v roce 2019 se mezi prvními úniky o Rocket Lake objevila informace, že Intel na platformě LGA 1200 má dva typy čipsetů, z nich jeden nebude podporovat novou architekturu Rocket Lake. A tehdejší leaker měl hodně dobré zdroje, bohužel. Ukázalo se, že těmito staršími čipsety jsou H410 a B460 a letos Intel potvrdil, že s těmito deskami nebude upgrade na Rocket Lake bohužel možný.

Při oznámení (či „předodhalení“) Rocket Lake na CES 2021 informace o nekompatibilitě s levnějšími deskami B460/H410 byla letmo zmíněna, i když trošku prošuměla. Teď ale vše bylo Intelem znovu potvrzeno a také konečně máme popsané důvody, které asi toto způsobují. Objevily se zatím dvě stopy.

Nekompatibilita 22nm čipsetů

První informace je, že Rocket Lake vyžaduje některé nové funkce v čipsetu, mělo by jít o signály PMSYNC a PMDN. Ty byly zavedené s 10nm procesory Tiger Lake a Rocket Lake je zdědilo, zatímco u Comet Lake využité ještě nejsou. A zde zřejmě přichází ke slovu dvojí původ čipových sad. Vyšší čipsety Z490, H470 (a asi také Q470) používají 14nm křemík – buď jde o přeznačené Z390/H370/B360, nebo o úplně novou revizi či čip. A tyto křemíky už novinku podporují.

Ale aby Intel ušetřil kapacitu 14nm linek, tak pro čipsety B460 a H410 použil starší 22nm křemík, který by snad měl pocházet až z éry Z270/H270/B250 pro procesory Kaby Lake (ale byl už zrecyklován i do čipsetů Z370, B365H310C). To není normálně žádný velký problém, rozdíl ve spotřebě asi prakticky neexistuje, většina výbavy je taktéž stejná.

Ale tyto staré čipsety právě neumí ony signály PMSYNC a PMDN, které teď Rocket Lake potřebuje. Škoda, že to nebylo více avizováno předem, možná měl Intel u Z490 a H470 kompatibilitu s Rocket Lake explicitně inzerovat jako výhodu.

ipset Intel Z490 igorsLAB
Čipset Intel Z490 (Zdroj: igor’sLAB)

Změněné napájení

Ale důvod je tu zřejmě ještě další. Podobně jako mezi první a druhou generací socketu LGA 1151 se mezi Comet Lake a Rocket Lake změnilo napájení. Platforma LGA 1200 je svou koncepcí připravená na některé nové požadavky procesorů Rocket Lake, které dosud prodávané procesory Comet Lake ještě nevyužívaly. Ale podobně jako s předchozí novou funkcionalitou jsou zřejmě některé levnější desky (což ty s čipsety B460 a H410 bývají) postavené tak, že tyto budoucí novinky nepodporují a umí jen tolik, co požadují procesory Comet Lake. A Rocket Lake v nich proto nebude fungovat.

O co přesně jde, snad ukazuje tento čínský zdroj. Rocket Podle něj používá a zřejmě vyžaduje pokročilejší napájení na větvi VCCIO, která by měla být použitá pro paměťový řadič a I/O procesoru – toto obvykle pokrývá na desce separátní fáze nebo více fází, ne hlavní napájecí fáze pro jádra CPU.

Procesory Comet Lake (asi podobně jako před nimi Coffee Lake, Skylake) používaly jen jednu větev, VCCIO_0. A stačí jim bohatě deska takto vybavená. Ale aby deska byla připravená na procesor Rocket Lake, musí mít místo toho zapojené vodiče navíc (dřív nevyužité), které přidávají další dvě větve 1 a 2 – na schématu níže VCCIO_1_2. Toto VCCIO_1_2 má mít lehce nižší napětí (1,00 V místo 1,05 V na VCCIO_0), ale nejspíš by CPU fungovalo i kdyby obojí bylo na stejných 1,05 V. U procesorů Comet Lake toto nebylo použito, proto desky pro ně mohly tyto dvě větve v zájmu zlevnění vynechat – ale teď se jim to vymstí nekompatibilitou s Rocket Lake.

Schéma napájení na desce podporující jen procesory Comet Lake a napájení na desce připravené na Rocket Lake
Schéma napájení na desce podporující jen procesory Comet Lake a napájení na desce připravené na Rocket Lake (Zdroj: Chiphell)

Kromě toho je další změna v napájení bloku System Agent v procesoru, což je větev VCCSA. U Comet Lake toto napětí bylo fixní na stejné hodnotě jako VCCIO (takže obojí se mohlo napájet z jedné fáze). Ale pro Rocket Lake musí tato větev už poskytovat kontrolovatelné napětí podle požadavků vysílaných z CPU (řízení napětí je typu SVID), stejně jako fáze pro CPU.

Rocket Lake snad dokonce má potřebovat na této fázi mít stejné napětí, jako je právě napětí pro jádra CPU (Vcore). Pokud tedy deska má regulovatelnou fázi VCCSA pomocí SVID, je vše v pořádku, ale pokud má zjednodušené napájení, kdy je napětí VCCSA fixní, není to s Rocket Lake kompatibilní.

Možná ani některé desky Z490 nebudou kompatibilní

A pozor, toto se asi netýká jen modelů s čipsetem B460 a H410. Je tu větší problém. Údajně existují i některé desky s čipsetem Z490, které nemají zapojené ony dvě nové větve napájení VCCIO (VCCIO_1_2) a regulovatelné napětí VCSSA, snad kvůli úsporám. Zatím nemáme seznamy podporovaných CPU, které by to potvrdily, ale je vysoce pravděpodobné, že do těchto desek stejně jako do H410 a B460 nepůjde osadit jako upgrade procesor Rocket Lake.

Co například nepřipojení VCCIO_1_2 na desce přesně způsobí, ještě nevíme jistě. Procesor pravděpodobně odmítne bootovat a deska pro něj stejně asi ani nebude mít podporu v BIOSu. Teoreticky by výrobci mohli procesor nechat naběhnout, ale absence těchto větví by se mohla projevit horší stabilitou paměťového řadiče. Je možné, že VCCIO bylo posíleno kvůli řadiči PCI Express 4.0, kterým jsou procesory Rocket Lake jako první desktopová CPU Intelu vybavená. Bylo by pěkné, kdyby se třeba problém dal obejít přepnutím na PCI Express 3.0, ale zatím to spíš vypadá, že s takto postiženými deskami prostě nebude Rocket Lake vůbec možné používat.

Desky, kterých se toto týká a možná proto možná nebudou podporovat procesory Rocket Lake, jsou údajně například tyto (seznam ale nemusí být definitivní):

 • MSI Z490 S01
 • MSI Z490M S01 (tyto modely nejsou na mezinárodním webu MSI, možná jsou určené jen pro Čínu/tamní OEM trh)
 • ASRock Z490 Phantom Gaming 4 (včetně odvozených verzí)
 • ASRock Z490 Pro4
 • ASRock Z490M Pro4
 • ASRock Z490M-ITX/ac

Procesory 11. generace rozběhnete, ale jen Pentium nebo Core i3

Možná si vzpomínáte, že zrovna MSI už avizovalo podporu „procesorů Core 11. generace“ snad na všech deskách se socketem LGA 1200, přestože teď víme o těchto nekompatibilitách. K tomuto je třeba dodat, že ne všechny procesory Core 11. generace jsou založené na čipech Rocket Lake.

Osmijádrový čip Rocket Lake
Osmijádrový čip Rocket Lake (Zdroj: Intel)

Procesory Celeron, Pentium Gold a Core i3 budou totiž jen přeznačené modely Comet Lake se starou architekturou a procesory s novou architekturou Rocket Lake budou až modely Core i5 a výš. O ty s nekompatibilní deskou přijdete, ale budete mít možnost provozovat v ní třeba Core i3-11100. Jen to bude asi víceméně stejné, jako byste prostě pořídili i3-10100.

Jinými slovy, slíbená podpora „Core 11. generace“ neznamená nutně, že se do desky dá instalovat procesor Rocket Lake; ony přísliby asi pro H410/B460 mluvily jen o oněch levnějších modelech, které jsou přeznačené Comet Lake.

Zdroje: techPowerUp, Guru3D, Chiphell

Procesory Rocket Lake jsou nekompatibilní i s některými deskami Z490. Čím je to způsobeno?
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.85%) 13 hlasů

39 KOMENTÁŘE

  • Aj rozmýšľaš nad výmenou za Raketu?
   Ja som v alze vrátil 10600KF pôvodne za 235e a doplatil 50e na 10700F za 285e. Teraz rozmýšľam dokúpiť za +33e záruku okamžitej výmeny (vraj vrátenie bez udania dôvodu počas celej záruky) a keď dôjde Raketa hoci-kedy vrátim a zoberiem 11700(F) …hmm, zas tu 10700F mam PL2 unlock a overclock na 4720mhz all core avx. Výkon mi nechýba ,,,

      • tak aspon tak, vubec nezavidim tem, co vzali Asus a cekali na Raketu, dost rana pod pas … ja si tedkom taky nabehl, misto SN850 jsem vzal 980 Pro a to jsem nemel delat, to je takovej kripl disk, ze skoda slov … muzu se jen modlit, ze to opravi firmwarem, ale zatim ticho po pesine

   • Ale já mám na mysli politiku Intelu kdy mnohdy zcela zbytečně dělají změny na procesoru aby donutili zákazníky ke i koupi základní desky. Pro akcionáře Intelu jistě fajn ale to bude k výhodám asi vše.
    V tomhle se mi mnohem více líbí přístup AMD. I když je fakt, že se mnohdy nechávají zbytečně nutit zákazníky k zachování soketové kompatibility.

    • Akcionáře do toho netahejte. Akcionáři většinou nemají v hlavě naděláno, takže chápou, že prodat novou desku pro Intel neznamená prodat novou desku, ale prodat nový čipset. A takový H410, o kterém je v článku řeč stojí 26 dolarů při 1000 kusech, tedy v milionových sériích pro výrobce desek ještě výrazně méně. Na tom fakt Intel nezbohatne, zvláště, když se bavíme o tom, že klientské čipy tvoří 50 % příjmů Intelu, z nich je 75 % notebookových, a z těch 25 % desktopových naprostá většina nikdy neupgraduje, ať je to možné nebo není.

     • Pane Holečku nedávno jste tady jednoho člověka oprávněně vyplísnil aby si nejdříve pořádně přečetl a pochopil na co reaguje. Proč Vy se chováte přesně stejně jako onen vyplísněný?

   • Prý experimenty s AMD 😀 tady se někdo zastavil před X lety – poslední roky jen zastrčím CPU do patice a funguju, Jestli i toto člověk nedokáže, pak bys to neměl dělat.
    A co se týká ceny, pak i když je AMD dražší, tak to nevyváží zvýšenou cenu Intelu za desku, nutnosti podstatně s lepšího chladiče a taky o 200W více dimenzovaný zdroj. Co tam máš dál?

      • Neumíš anglicky? Nebo jsi to nečetl celé? Tam je hafo dalších odkazů, bohužel to není jen o několika lidech. Udělej si někdy volné odpoledne, a přeju příjemné čtení. Navíc ty komentáře nejsou moje. Nebo že by tam všichni co si koupili AMD lhali?

      • Ty jsi marny kolovratek 🙂
       Ps: neboj anglicky umim docela dobre, ono to ale neni o anglictine ))

     • LOL, opravdu dáváš link na nějakého joudu (respektive tlupu joudů) co si vybral šitového dodavatele desky (Aušus) a pak vyplakává, že mu to nejede?

      Ale já tě chápu. Byl jsi zvyklý stavět na Intelu, kde ten výkon byl slaboučký a v podstatě bylo fuk, jak jsou nastaveny paměti, atd. Bohužel někteří výrobci (typicky Aušus) tomu jdou naproti a i běžným mudlům dávají do rukou tunidla a hlavně nebezpečná defaultní nastavení BIOSu. Málokterý mudla pak reálně udělá burn-in test pamětí, těmhle lidem stačí, když to naPOSTuje. A pak se diví a vyplakávají na redditu jak to nefunguje. Přitom stabilitu systému odhalí až několikahodinový test, při kterém se nesmí objevit jediná chyba.
      Je to marný, je to marný, je to marný! Mudlové budou stejně vždy hledat chyby někde úplně jinde, jen ne u sebe. Vždyť si koupili tu nejdražší a nejblikavější desku a overclockerské paměti!

    • Wendaku, ty jsi ukázkový kecálek … pokud chceš z nového zenu vymačkat maximum, určitě ho nebudeš cpát do b450, k tomu super rychlé paměti … a s tím chladičem a spotřebou … dostuduj si materiály, ať nejsi za blba …

     • Ale gogo. no tak… řekl bych, že je hafo lidí, kteří jen koupili CPU a dali to do rok stré desky, protože to funguje. Já bohužel musel koupit novou, protože jsem měl nejstarší X370, kde nebyla jistá kompatibilita.
      Paměti jsem vzal jen ze staré desky – náklady NULA
      A s tím chlazením… tam si TY prostuduj grafy příkonu a spotřeby, kolik má příkon Intel a kolik AMD, protože za blba si tu ty, kecálku

   • Ono to bylo hlavně takové malé a nevinné pošťouchnutí směrem k těm, kteří tu tak horlivě řešili problémy AMD s deskami. Ale nedivím se, že ses s osobním komentářem obtěžoval zrovna ty, ten trigger je v tvé odpovědi poměrně čitelný. A můžu tě ujistit, že si tvého cenného názoru vážím, asi stejně jako 14 dní starého FB čaulidi výronu Andreje Bláboliše.

   • Kontaktní plocha čipu dostupná pro přenos tepla.
    Rocket Lake by mohlo být tak velké jako staré monolitické Ryzeny 1000/2000, kdežto u toho Ryzenu 7 5800X se musí odvádět až 120-130W přes plochu asi 84 mm čtverečních. Nevýhoda čipletového řešení.

     • 168 mm2, proti tomu to Rocket Lake bude mít pořád víc, pravděpodobně dost přes 200 mm2, ale čísla myslím ještě nejsou. Už Osmijádro Coffee Lake měřilo snad 174 mm2, uvidíme, jak moc to teď narostlo s tím backportem.

      Ono něco z těch výkyvů může být i nepřesnost senzorů, individuální rozdíly v nanesení pasty a montáži toho chladiče…

      • Chudák 3900X. Já ho tedy taky mučím, už víc jak půl roku jede prakticky pořád na 100% zátěži, ale napětí do něj dávám 1,099 V.

      • To som len uviedol príklad pri bench CCD0 4.5, CCD1 4.325. Inak mám len zapnuté PBO a mierne dvihnuté BCLK. Keby ho používam na výpočty 24/7 ako Vy, tak tiež podvoltujem. Pri 1.4V už atakuje 210W CPU package. S PBO 160W.

     • jenže jsou to dva oddělené tepelné „body“ (čiplety) monolit hřeje stejnoměrně. Proti 5800X to může být určitá výhoda ale ne moc. 10nm+ cpu procesory neměly tak šílené skoky teplot – třeba 1600AF je chováním úplně jinde proti 3800X co mám v hlavním pc…