První 10nm procesor Intelu je Core i3-8121U. Už je v Geekbench, máme asi parametry

3
Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Sága 10nm procesorů Intelu je komplikovaná. Pokud by se plnil dvouletý plán „tick-tock“ a všechno vycházelo tak, jak se čekalo někdy v roce 2012, tak mohly 10nm čipy Cannon Lake vyjít už v roce 2016 a letos nebo začátkem roku 2019 by už přicházel čas 7nm procesu. Jak ale známo, Intelu se „tick-tock“ poněkud zasekl a cyklus se roztáhl na tři roky. První 10nm čipy firma nakonec údajně stihla do konce roku 2017, i když se proslýchalo, že se zvláštními parametry a možná hlavně pro formu. Vypadá to ale, že 10nm produkty skutečně přicházejí: první z nich se objevil v Geekbench a zřejmě směřuje k reálnému nasazení v noteboocích.

Ono první Cannon Lake se podle všeho jmenuje Core i3-8121U a jde zdá se o 15W procesor pro notebooky. Takto pojmenované CPU se objevilo v databázi Geekbench jakožto součást buď notebooku, nebo vývojové platformy Lenovo (deska „Lenovo LNVNB161216“). Jde o dvoujádro s HT, tedy čtyřmi vlákny, 4MB L3 cache a taktem 2,20 GHz, tedy alespoň podle detekce Geekbench. Nevíme ale, zda jde o základní takt, nebo o turbo. Doposud totiž sice mobilní Core i3 boost neměla, ale v generaci 8000 ho údajně již dostanou, dle čipu Core i3-8130U, jenž patří zřejmě mezi 14nm čipy Kaby Lake nebo Kaby Lake Refresh.

Core i3-8121U v databázi Geekbench
Core i3-8121U v databázi Geekbench

Frekvence 2,2 GHz by byla docela zajímavý detail. Přesně na ní měl totiž údajně běžet onen první kvalifikovaný 10nm čip, který Intel údajně dokončil před koncem roku dle Ashrafa Eassy z webu The Motley Fool. Core i3-8121U by tedy možná mohlo být modelové označení pro přesně tentýž procesor. Ovšem ono první kvalifikované CPU údajně nemělo aktivní grafiku. Z Geekbench to bohužel není poznat, ale pokud by také Core i3-8121U bylo bez GPU, kladlo by to dost zásadní překážky jeho použití v noteboocích. Takové CPU by muselo být vždy párováno se samostatnou grafikou, ale nemohlo používat přepínání, které je důležité pro zvýšení výdrže na baterii. Uvidíme tedy, zda se absence (respektive deaktivace) integrovaného GPU potvrdí.

intel-8th-gen-core-7Cannon Lake má skutečně AVX-512

Pokud se ptáte, podle čeho víme, že je Core i3-8121U 10nm procesor, odpověď spočívá ve dvou věcech. Jednak je tu CPUID, které čip signalizuje. Identifikátor Family 6 Model 102 Stepping 3 by údajně měl patřit právě Cannon Lake; rozhodně nejde o identifikátor křemíků Kaby Lake, Skylake nebo Kaby Lake Refresh a patrně ani Whiskey Lake.

Druhá podstatnější indicie je velký výkonnostní nárůst, který Core i3-8121U vykazuje v několika málo disciplínách benchmarku Geekbench. Jde o testy AES a SFFT. Minimálně ústřel v druhém zmíněném by se asi dal vysvětlit tím, že jádro Cannon Lake má podporu pro instrukce AVX-512, čemuž už nasvědčuje řada zdrojů a zde asi máme doklad. Core i3-8121U by tudíž muselo být právě 10nm čipem, aby tuto podporu mohlo obsahovat, ve 14nm generaci ji obnášejí jen serverová jádra Skylake-SP/Skylake-X. Geekbench podporuje instrukce AVX-512 od verze 4.1.0 a test proběhl na verzi 4.2.0. Tryout, takže by tyto instrukce měly být použity.

Výsledek subtestu SFFT by mohl indikovat přítomnost instrukcí AVX-512 v CPU
Výsledek subtestu SFFT by mohl indikovat přítomnost instrukcí AVX-512 v CPU

Masová výroba 10nm čipů je stále plánovaná až na H2 2018

Kdy se Core i3-8121U objeví v nějakých noteboocích a zda skýtá ještě nějaká další překvapení, teprv uvidíme. Zajímavá bude zejména otázka grafiky, která měla mít v Cannon Lake novou architekturu, a pak také to, zda má čip nějaké turbo nad oněch 2,2 GHz. Obecně ale asi v první polovině tohoto roku moc 10nm Intelů neuvidíme. Intel totiž stále trvá na tom, že Cannon Lake začal vyrábět v nízkém objemu a že masová výroba se čeká až v druhé polovině roku 2018. Potvrzeno to bylo i minulý týden při oznámení hospodářských výsledků za Q4 a celý rok 2017.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Dneska jsem vybíral procák pro RIG, no řeknu vám jako Celeron za 820Kč, dobrý, ale nejlevnější i3 za tři tisíce? No tak kde jsou ty slevy? Kde je ta konkurence? pche… všechny i3 skylake vyprodaný.

  2. Alespoň na ty těžební RIGy nejsou potřeba výkonnější CPU. Vyprodané Celerony, Pentia a i3 mě netrápí, s dostupností 8600K to vypadá bez problému.

    Jinak ač bych těch 2,2GHz čekal jako základ a turbo o pěkný kus výše tak je jasné, že Cannon Lake má s frekvencemi problém a Intel odkládá vydání výkonnějších ULV procesorů, než to vyladí. Doufejme, že Ice Lake bude v tomto smyslu lepší architektura.