První benchmarky procesoru Apple M2. Dohání Alder Lake, ale jen frekvencí, žádné zlepšení IPC

105
Apple M2 1600
Apple M2
-
Zdroj: techPowerUp

První údaje o výkonu procesorů Apple M2 jsou venku. Podle testu v Geekbenchi 5 tentokrát Apple zvedl výkon jen frekvencí, místo aby jádro Avalanche nějak zlepšilo IPC.

Minulý týden Apple odhalil druhou generaci svého procesoru pro počítače Mac, Apple Silicon M2. V porovnání s tím, jaké vlny budil předchůdce M1, ale teď byl slibovaný nárůst výkonu poměrně malý. Vypadá to, že ač mají jádra Avalanche nové jméno, zřejmě architektura nemá vyšší IPC než předchozí jádro Firestorm v M1. Unikly totiž první testy výkonu M2 a všechno zlepšení je patrně jen díky frekvenci, která šla nahoru skoro o 10 %.

Apple M2 má jádra CPU převzatá z telefonního procesoru A15. Apple je nazval Avalanche a Blizzard (zatímco v M1 a A14 byla jádra Firestorm a Icestorm). Malé jádro Blizzard by podle analýz mělo být skutečně nové a mít vylepšený výkon. Avalanche má asi nějaké úpravy a funkční změny, ale jeho výkon není o moc vyšší než u Firestormu. V telefonním procesoru A15 sice ukazovalo zlepšení efektivity a rychlosti, ale možná to bylo jinými změnami v čipu, jako bylo použití pamětí LPDDR5 a větší systémová cache.

Více: Nová generace procesorů Apple: A15 s jádrem Avalanche. IPC téměř stejné, zasekl se vývoj?

První benchmarky M2, které sice také má nové paměti s vyšší propustností, ale SLC se u něj zřejmě nezvětšila, totiž vedou spíš k závěru, že Avalanche prakticky nezlepšilo IPC velkého jádra. A při stejném taktu by mělo téměř stejný výkon.

Jednovláknový výkon M2: Apple vytáhl frekvenci na 3,5 GHz

Podle lepšího ze skóre, která se teď objevila v databázi benchmarku Geekbench 5 (jde o konfiguraci s 16 GB paměti, další výsledek z počítače s jen 8GB pamětí ukazuje horší výkon), by Apple M2 mělo v tomto testu dosahovat jednovláknové skóre 1919 bodů a mnohovláknové skóre 8928 bodů. U čipu M1 bylo skóre s určitými možnými odchylkami 1745 bodů jednovláknově a 7715 mnohovláknově.

Výkon procesoru Apple M2 v Geekbench
Výkon procesoru Apple M2 v Geekbenchi (zdroj: Geekbench Browser)

V jednovláknovém výkonu si podle tohoto M2 polepšilo o téměř 10 %. Ovšem Geekbench nám také poprvé prozradilo frekvenci jádra Avalanche v M2, která je podle něj již 3,50 GHz. Proti 3,2GHz jádru Firestorm v M1 je to navýšení taktu o 9,4 %, takže se zdá, že prakticky všechno zlepšení jednovláknového výkonu, které procesor v Geekbenchi 5 ukazuje, je pouze důsledek zvýšení frekvence.

V těchto skóre asi může být zahrnutá určitá chyba, protože výkon Geekbenche bývá kolísavý (ale u verze pro macOS méně než na Windows). Na druhou stranu ani o něco vyšší skóre by nemuselo ukazovat na vyšší IPC, protože něco může udělat i paměť LPDDR5-6400 (M1 má LPDDR4x-4266).

Apple M2 má dle záznamu v GeekBench frekvenci 350 GHz
Apple M2 má dle záznamu v GeekBench frekvenci 3,50 GHz (zdroj: Geekbench Browser)

Apple tedy v architektuře Avalanche zřejmě nepodnikl takové změny, které by zvyšovaly výkon na 1 MHz. Teoreticky mohl udělat nějaké úpravy, které zvýšily dosažitelnou frekvenci, což také nemusí být nic jednoduchého. Ale 3,5GHz takt by také mohl být výsledkem použití druhé generace 5nm procesu, o kterém Apple hovoří (asi by tedy mohlo jít o technologii N5P). Anebo je možné, že Apple zvýšil napětí, se kterým jádro Avalanche pracuje během jednovláknových úloh. To by však mohlo o něco zvýšit spotřebu. Snad to ukáží nějaké podrobnější testy.

Na novou architekturu s opět vyšším IPC, což si fandové do procesorů zvykli od Applu očekávat, si tedy počkáme minimálně do generace M3. Objevily se sice nějaké drby, podle kterých by výkonnější procesory M2 Pro/Max a M2 Ultra mohly mít místo jádra Avalanche již nové jádro a 3nm proces, ty ale asi nejspíš budou mylné. Podle Dylana Patela z webu SemiAnalysis Apple údajně již provedl tapeout M2 Pro a Max na 5nm procesu a podle všeho budou stále odvozené od A15 – a tedy stejného jádra Avalanche, jaké má nyní odhalená běžná verze Apple M2.

Výkon procesoru Apple M2 v Geekbench jednotlivé subtesty
Výkon procesoru Apple M2 v Geekbenchi, jednotlivé subtesty (zdroj: Geekbench Browser)

Apple možná nechce nové architektury implementovat na stejném procesu, jaký používala předchozí generace, protože by nemohl využít pokrok v hustotě tranzistorů a plocha čipu by značeně vzrostla (a možná by také mohla růst spotřeba). Nebo Apple počítal najisto s tím, že už pro novou generaci bude včas připravený 3nm proces TSMC. A když se tato technologie opozdila, rozhodl se neportovat novou architekturu zpátky na 5nm proces a prostě do roadmapy přidal „vycpávkový“ refresh předchozí 5nm generace. Tedy něco ve stylu procesorů Intel Kaby Lake v roce 2017 (a letošní Raptor Lake).

Mnohovláknový výkon lepší o 15 %

Mnohovláknový výkon naroste víc než jednovláknový. Vyšší ze dvou skóre v databázi Geekbench představuje zlepšení o 15,3 %, v zátěžích všech vláken tedy bude mít M2 více páry navíc (je to však trošku nižší nárůst než 18 % slibovaných v prezentaci Applu). Je to asi onou novou architekturou malých jader Blizzard, která se v ST skóre nemá jak uplatnit, ale zde se projeví – rychlejší efektivní jádra přidají víc MT výkonu navíc. V mnohovláknovém skóre je asi také větší šance, že se uplatní o 50 % vyšší propustnost pamětí LPDDR5-6400.

Nicméně i toto 15% zlepšení asi odpovídá spíš refreshi než nové generaci procesoru. A je také pravda, že mnohovláknový výkon typicky v čase roste výrazněji než jednovláknový, takže 15 % po dvou letech nemusí být tak moc.

Cinebench R23: o něco lepší zlepšení v jednom vlákně?

O něco lepší jednovláknový nárůst výkonu než Geekbench by mohl vykázat test Cinebench R23, který má nativní ARM verzi pro počítače od Apple. V tomto benchmarku se objevilo skóre o 13,5 % lepší. Nicméně zase nárůst mnohovláknového výkonu je horší, jen o 11,6 %. Zde jde ale jen o jeden výsledek, tak ho zatím asi je dobré brát s větší rezervou.

GPU posunulo výkon nejvíc díky více jednotkám

Hlavní zlepšení procesorů M2 je tak nakonec asi proti generaci M1 v integrovaném GPU, kterému Apple na rozdíl od CPU části přidal jádra (z osmi jednotek na deset). Výkon grafiky v Geekbenchi (test nad API Metal, které by mělo být pro Apple ideální) šel nahoru, zdá se, o 36 %. I u grafiky ale hodně dělá navýšení frekvence, takže toto zrychlení je, zdá se, jen produkt více jednotek a vyšší frekvence, jde o stejné procentní navýšení, jaké vykázal teoretický výkon v TFLOPS (nárůst 38,5 % díky 11% zvýšení frekvence a 25% zvýšení počtu výpočetních jednotek), asi se tedy o moc nevylepšila architektura GPU.

Výpočetní výkon grafiky procesoru Apple M2 v Geekbench pod API Metal
Výpočetní výkon grafiky procesoru Apple M2 v Geekbenchi pod API Metal (zdroj: Geekbench Browser)

Jednovláknový výkon konkurenceschopný proti Alder Lake

Ač pro někoho může být zklamání, že se Apple pro zvýšení výkonu uchýlil jen ke zvýšení frekvence, použitá architektura měla již v M1 velmi dobrý výkon, takže dalších 10 %, byť jde o relativně menší nárůst, má za výsledek hodně dobrý jednovláknový výkon (minimálně v tomto benchmarku). Skóre přes 1900 bodů konkuruje 7nm procesorům Intel Alder Lake, blíží se i tomu, co testy naměří na Core i9-12900K pod Windows (dle AnandTechu 1937–1969 bodů, skóre kolem 1900 má i7-12700K). Pokud by se ale měřilo pod Linuxem, asi by Intel Applu zase víc utekl, protože platformy Linux a macOS v Geekbenchi skórují o významná procenta lépe.

Mnohovláknové skóre kolem 8900 bodů pak M2 zařazuje zhruba po bok osmijádrových notebookových procesorů x86 jako Intel i9-11980HK (8500 bodů) či AMD Ryzen 9 6900HS (ten má v „pomalejších“ noteboocích 9600 bodů, ovšem v jiných se dostává až k 10 400). U těch asi dost závisí na tom, jak mají nastavené limity spotřeby.

Je to také okolo starších 14nm osmijádrových desktopových procesorů Intel Core i9-9900K či Core i7-10700. Ryzen 5 5600X dosahuje v Geekbenchi 5 pod Windows dle testů AnandTechu asi 8600 bodů a Ryzen 7 5800X asi 10 500. Desktopové Core i9-12900K má pod Windows výkon o 107 % lepší než M2 (přes 18 500 bodů).

Zdroje: Geekbench Browser (1, 2, 3), Real World Tech Forums, AnandTech CPU 2021 Benchmarks (1, 2)

První benchmarky procesoru Apple M2. Dohání Alder Lake, ale jen frekvencí, žádné zlepšení IPC
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (68.57%) 7 hlasů

105 KOMENTÁŘE

 1. Tohle tedy IMHO rozhodně budoucnost není. Vyšeptalý Apple, který udělal jednu ránu s M1 a už na M2 jen upachtěně navyšuje frekvence a počty jednotek, je spíše k smíchu. To i ten marnej Intel je proti tomuhle „výdobytku“ inovačně o vesmír dál.

  Když si k tomu přidám strašlivý MacOS s naprosto neergonomickým a neefektivním UX a tu legrační cenu, docházím k závěru, že tohle si koupí jen zoufalec, co potřebuje systém pro lidi s IQ houpacího koně. Ale chápu, že v matrixu jménem apple svět je všechno jinak. 😀

  • Vidíš, vidíš tynyte, ja som ťa varoval aby si neblbol s tými vakcínkami, no a výsledok je tu….Windows proti macOS vypadá ako stará rachétľa s vyťahanýma ceckama
   proti Eve Mendes. Hardwér Apple je špička, stačí podvihnúť ten tvoj lenivý zadok,
   zájsť na predajňu a pohrať sa s notebookom Air až po Mac Studio. Potom sa ti
   možno rozjasní v palici a zistíš pravdu ako má vypadať počítač budúcnosti
   presne v zmysle prvého príspevku od AnamanX…

  • Zatim bych to tak kriticky nevidel. M2 vypada prozatim na trochu zklamani, aspon ve smyslu toho, jaky dojem udelal puvodni M1. Na druhou stranu o M3 nic nevime, takze muze jit opet o skokovou architekturu.
   Jinak at nejsem priznivec jablecnych produktu, tak jim to funguje. Vykon to ma taky a efektivita je stejna nebo lepsi nez u X86. Ze to uz nema nejdelsiho pindoura v GeekBenchy, who cares…

  • Apple byl integrovany a jednotny standard pro urcite oblasti. Byvaly doby, kdy to byl zlaty standard. Dneska nema zadne opodstatneni. Do firmy? Zeptal bych se co mne naklady navic prinesou, proti WS na Win nebo Unixu. Hezkou krabicku na stole.

   • …bezproblémový chod, minimálnu spotrebu, ticho bez obťažujúceho tepla, vynikajúce spárovanie WS s notebookom….pri notebookoch perfektnú výdrž na baterku,
    neklesajúci výkon v záťaži, vymakané zálohovanie Time Machine,
    výkon všeobecne….
    Zachovanie vysokej hodnoty pri následnom predaji, týka sa jak
    WS, tak notebookov.

      • Tak jasné, přešlo se na L2TP/IPSec nebo OpenVPN, ale co je pane bože Applu do toho, že chci používat PPTP/SSTP? To jako museli zaříznout? Nejsem de*il a potenciálního rizika jsem si vědom… A k těm dvěma displejům nenapíšete jako nic? To se nebere jako mínus (za ty prachy)?

      • …k dvom displejom nemám výhrady, ale vy ste
       písal atd. atd…to evokuje pocit nejakého veľkého množstva, tak to sem nasypte…

      • On bude asi stale znacny cenovy rozdil mezi 3m (DP/HDMI) a 3m TB, o delsich kabelech nemluve.

       Jestli mate odkaz na levne 3m TB(40Gbps) kabely tak sem s nim.

      • @hor410 – tak hlavne muzes pouzit i obyc kabel, neni treba hned TB, ale chapu, ze to uz by se nekterym hur „argumentovalo“. 🙂
       Prijde na to, co potrebujes a jaky prenosovy vykon pozadujes.

      • Ja mel za to, ze k Apple Studio lze pripojit pouze jeden monitor skrze HDMI, ostatni musi byt pripojeni pomoci Thunderboltu.

     • @PetebLazar, spotrebu to nevyrieši, nespoľahlivé alebo žiadne Bluetooth pripojenie, čím dlhší kábel tým horšie, SD karty budem pchať kde, more dlhých káblov
      k perifériám….
      Záleží na využití, no kto využíva počítač všestranne je vaše riešenie nepoužiteľné…a to nehovorím o možných problémoch s dĺžkou káblov…

      • Ze zrovna Apple fandovi musim vysvetlovat co je to TB/USB Hub? V nem muzete mit jak ctecku (nekdy i integrovanou) a nakonec i ten BT dongle.

      • Aký som ja Apple fanda, momentálne nevlastním od Apple počítač ani noteobook, ale ale na Mac Studio s M1 Max by som sa dal nahovoriť, to zas jo…

       …a ten HUB pripojím najlepšie na 5 metrový kábel…nie vaše riešenie určite nenadchne veľa
       užívateľov…

    • bezproblemovy a tichy chod mam, spotrebu mam taky – v pici, synchronizaci a zalohovani si mohu vybrat interni ci destiky externich reseni, muzu hrat jakekoliv hry, vykon mi neklesa, mam to za 1/4 ceny applu. je fakt ze k tomu vsemu potrebuju urcite zkusenosti, a ne bejt technicke BFU co zvladne jen to co mu apple dovoli delat. jsem si vedom toho, ze spousta vrcholoveho managementu neumi sestavit past na moly, pro ty je to idealni. a jsou v baliku. takze asi tolik k tomu jaka je cilovka.

      • Jasne. A jeste zacni porovnavat Windows 95 s Windows 11🤦🏻‍♂️ Ty jsi fakt magor, ktereho nelze brat moc vazne.

      • Vzkaz zněl, že o tom vím více než ty (což jsi poměrně jasně nepochopil). Přeber si to jak umíš, triggnutý buránku.

      • 🤣Ty jsi viděl nějakého „meka“ jen z okénka vlaku. Tvé postřehy jsou úplně mimo a nelze je brát vůbec vážně. Profesionale🤦‍♂️🤣

      • No tak to už chápu! proto za mnou chodí macíkáři z celého okolí, když potřebují něco vyřešit s tím jejich jablečným štrůdlíkem. 😀

       Jako obvykle jsi prokázal, co vás všechny svědky Jobsovy spojuje: arogantní přezíravost spojená s naprostou ztrátou orientace v realitě, zato jste kovaní ve svaté víře. Na mé „postřehy“ jsi vygeneroval jen sloní hromadu urážek.

  • Apple posunul kvalitu na novú úroveň predstavením Studio Display. Špičkový,
   úplne nový panel LG v hliníkovom tele. Všetky parametre boli vylepšené, jas, kontrast, podanie farieb, spotreba pričom z výroby ide skalibrovaný na profil
   Apple P3 a z ovládacieho centra je k dispozícii 8 profilov podľa využitia Pal,NTSC,
   Photo, Print, atd.
   Rozlíšenie takmer 15 miliónov bodov pri 27″ to je paráda…je vybavený procesorom
   aj interným úložiskom na aktualizácie…

   • Za mě je Studio Display průser. Koupil jsem raději LG K5. V podobné cenové relaci jako Apple je špičkový Eizo CS2740 nebo Asus ProaArt PA32UCR-K. Tento monitor se Applu fakt moc nepovedl. Za hodně peněz nabízí opravdu velmi málo. Bohužel.

    • Oba uvedené monitory disponujú len polovičným rozlíšením
     proti Apple Studio Display, 8 miliónov zobrazovacích bodov
     proti 15 miliónom. MaxTech má recenziu, priame porovnanie
     kvality obrazu/zvuku/konštrukcie Studio Display vs. LG, ten
     Apple display je o level vyššie.

     • Ano, jsou „jen“ 4K, ale oba – nativní panel 10 bit (Apple jen 8 bit + FRC) mnohem vetší barevný gamut a Quantum – DOT (Apple zaostává v Adobe RGB), u Asusu parádní HDR 1000 (Apple bez HDR a pouze SDR), oproti základnímu IPS panelu u Apple má Asus Mini LED podsvícení s hlubokou černou. Asus má v balení i kalibrační sondu a EIZO kryt proti odleskům. Kdepak. Ač jsem iovce, tak tento monitor se Applu nepovedl. Apple SD je lepší než LG K5, ale také o 12000 dražší, což je neomluvitelné. Kameru a repro u monitoru nepotřebuji. Také se v budoucnu ukáže, co větráky v monitoru u Apple.

      • Monitor s takto vysokým rozlíšením, výbavou a
       kvalitnou hliníkovou konštrukciou je proste drahší, takže lacnejší variant LG je rozšírením
       ponuky.

      • Myslim si, ze monitory v teto cenove hladine by dnes automaticky mely disponovat moznosti kalibrace s vyuzitim vnitrni LUT s vice ulozenymi profily.

      • Apple Display (P3-600 nits)
       HDTV Video (BT.709-BT.1886)
       NTSC Video (BT.601 SMPTE-C)
       PAL and SECAM Video (BT.601 EBU)
       Digital Cinema (P3-DCI)
       Digital Cinema (P3-D65)
       Design and Print (P3-D50)
       Photography (P3-D65)
       Internet and Web (sRGB)
       + technológia True Tone

       Studio Display má zabudovaný procesor A13
       Bionic a 64GB úložiska. Nové aktualizácie budú
       rozširovať možnosti monitora.

 2. Vyššie spomenuté iPhone dostali nedávno /podpora iPhone 12/13/ naprosto
  fantastickú vec pre fotografov a tým je Apple ProRaw, formát po ktorom som
  túžil už roky. Nový formát zlučuje dva svety, klasické surové informácie zo
  snímača s najnovšími technológiami spracovania obrazu včetne AI. Výsledkom
  je 12-bitový súbor DNG /Digital Negative/ so 14EV dynamického rozsahu, to
  samozrejme dostáva úplne inú kvalitu proti komprimovanému 8-bit .jpg, respective .heic….BRAVO APPLE…