První desktopové programy vstupují do Storu, nejznámějším je Evernote

0

Součástí plánu, jak naplnit Windows Store, je umožnění převedení klasických desktopových aplikací do kontejnerů vhodných pro Store. Projekt na migraci se nazývá Desktop Bridge, případně Centennial. Stejně jako od přírody univerzální aplikace tak tyto klasické programy v moderním balení najdete ve Storu a instalujete je jediným klepnutím.

Vedle uživatelské vstřícnosti najdeme další výhody. Takto ošetřené aplikace běží v izolaci, takže se tím snižuje bezpečnostní riziko pro systém. Navíc čerpáte z důvěryhodného zdroje. Když tyto aplikace odeberete, nezbude po nich žádný nepořádek – ani v registru. Přestože převedené aplikace mají povahu moderních aplikací a tedy rovněž jejich výhody, jedná se o stále stejně silné nástroje jako v klasické podobě.

Navenek se na nich až na způsob instalace (a automatické bezstarostné instalace aktualizací) nic nemění a jedná se o funkčně bohaté programy. Pro více informací o tom, co pro Windows Store znamená příchod klasických desktopových programů, případně doporučuji třídílný seriál o aplikacích pro Windows 10 od Lukáše Václavíka.

Evernote 6 pro WindowsEvernote je nejznámější z první dávky klasických programů ve Storu

Včera byl velký den, protože Microsoft tyto aplikace konečně vpustil do Storu. Největším jménem z první dávky převedených programů je Evernote. K dalším patří Arduino IDE, doubleTwist, PhotoScape, MAGIX Movie Edit Pro, Virtual Robotics Kit, Relab, SQL Pro, Voya Media, Predicted Desire a korAccount. Jde tedy vesměs o méně známá jména, nikoli o mezi spotřebiteli nejžádanější produkty. Na Photoshop zatím nedošlo. K rozběhnutí těchto aplikací potřebujete Windows 10 v1607.

Publikace programů může trvat několik dní. Pokud novinky ve Storu nevidíte, vyčkejte.Ve Windows Storu se navíc objevil samotný Desktop App Converter, s jehož pomocí klasické programy pro prostředí Win32 do formy vhodné pro Store převedete. Microsoft oznámil pozitivní výsledky partnerství se třemi důležitými firmami, jejichž instalační řešení na desktopu platí za jedny z nejrozšířenějších.

Jedná se o Flexera Software a jeho InstallShield, FireGiant a jeho WiX a pak Caphyon s jeho Advanced Installerem. Producenti programů mohou pomocí těchto instalačních řešení vytvářet aplikace vhodné pro Store. Nemusí tak nutně měnit svůj oblíbený nástroj za jiný, přitom současně vyprodukují instalační programy MSI i AppX.

Zdroj: Building Apps for Windows | Windows Experience Blog

První desktopové programy vstupují do Storu, nejznámějším je Evernote

Ohodnoťte tento článek!