Noví operátoři a první nástřel „5G na doma“: 100 Mb/s pod 600 Kč

28
Vysílač
Ilustrační foto
-
Zdroj: albertoadan / Pixabay

Český telekomunikační úřad před rokem vydražil frekvence v pásmu 3,7 GHz, o něž projevilo zájem hned šest společností. Uspěly O2, Vodafone, Nordic Telecom a nováček Poda. Toto pásmo není vhodné pro mobilní sítě, ale bude se využívat primárně pro sítě typu FWA (Fixed Wireless Access).

Operátoři na nich mohou po celé republice nabízet pevný internet o vysokých rychlostech a s vyšší spolehlivostí než Wi-Fi. Letos na podzim by měly odstartovat první komerční nabídky, firmy to včera prozradily na konferenci Kam kráčí telekomunikační sítě. Klíčové fotky z prezentací zveřejnil šéf ČTÚ Jaromír Novák.

Poda ještě letos nabídne tři tarify:

 • 30/5 Mb/s za 390 Kč + 50 Kč za nájem modemu
 • 50/10 Mb/s za 490 Kč + 50 Kč za nájem modemu
 • 50/10 Mb/s + IPTV za 550 Kč + 50 Kč za nájem modemu a set-top boxu

V příštím roce nabídne také rychlost 100 Mb/s. Poda přichystala i velkoobchodní nabídku pro regionální poskytovatele. Těm zpřístupní frekvence a pronajme hardware.

Nordic Telecom už 1. října nabídne dva tarify a dva balíčky IPTV.

 • 40/4 Mb/s za 395 Kč
 • 100/10 Mb/s za 555 Kč
 • IPTV s 83 programy za 195 Kč
 • IPTV se 122 programy za 495 Kč

Ceny jsou bez úvazku a Nordic potvrdil, že nebude mít žádné datové limity.

Oživeno: Nordic už má nabídku na webu.

Jak to bude s dostupností služeb, reálnými rychlostmi a jaké jsou další detaily a podmínky, v tuto chvíli nevíme. Informace ale zjišťujeme.

Noví operátoři a první nástřel „5G na doma“: 100 Mb/s pod 600 Kč
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.83%) 23 hlasů

28 KOMENTÁŘE

 1. Mno bude to zajímavé. Pokud se nemýlím mají tam závazek prioritně pokrýt menší obce, kde právě často vládne jen wi-fi, nebo ADSL s 8 Mb/s. Co by mě osobně zajímalo, jak na tom bude tato technologie s odezvou. Moc tomu v tomhle ohledu nevěřím.

  • Jinak další podstatnou věcí jaká bude garantovaná rychlost. Narážím hlavně na wi-fi poskytovatele, kde lze sehnat levně slušnou rychlost a málokdo si ale již přečte, že to má agregaci třeba 1/8, 1/20 apod, tedy že je linka sdílena s dalším počtem uživatelů.

  • Protože xDSL stojí za tužku pro všechny, kteří nebydlí do 100m od DSLAMu? Tohle je přesně řešení, které mě může zbavit závislosti na CETINu/přeprodejců, kteří neohrázně oj*bávají lid už minimálně 8 let.

 2. 5G? Na to autor prisel kde? Pokud se pristi rok priblizi ke 100MB/s (nikoliv 100Mb/s jak je v clanku – tady predpokladam, ze si autor dela srandu, protoze specifikace 4G pro stacionární body uvádí rychlost 1Gb/s), tak to budou prvni cesti operatori s 4G.

   • Nevím jak ty, ale každý, kdo chce streamovat, nebo má doma vícero zařízení (mobily, PC, …) naráží na to, že s upstreamem pod 5 Mbit se v podstatě nedá využít ani ten „obří“ downstream.

    Stačí, aby sis pustil videohovor na Skype (např.) a linka je v sračkách – jak latence, tak jitter, tak pásmo.

    Tohle se symetrickou linkou nehrozí. A rovnou říkám, že mám možnost srovnání, protože mám jak symetrickou wifinu, tak záložní VDSL na dobrých drátech, obojí zapojeno do failover konfigurace. Celé to je jen o marketingu, protože typický mudla bere to, kde je větší číslo. Jak funguje TCP/IP vůbec netuší.

    • Já samozřejmě netvrdím, že power user nedokáže symetrickou linku využít. Ale domnívám se, že reklamované LTE/4G pseudo-pevné připojení je pro odlišnou cílovku.
     Míval jsem poměr 10:1, teď mám 15:1 a samozřejmě mě to vůbec netěší (jestli si dobře pamatuju tak teoretický limit je ~23:1, kdy to jde totálně do kopru). Musím říct, že za posledních 6 let používalo sdílenou přípojku 4-5 hardcore gamerů a fakt s tím problém nebyl. A když jsem reálně schopný využít toho „vysokého“ čísla downloadu, např. když stahuju hru ze Steamu/Microsoft Store, tak si vlastně nemůžu moc stěžovat.
     Opět podotýkám, symetrie je symetrie, kdybych ji mohl mít za normální peníze, tak neváhám. Ale potřebujeme ji všichni, všude, pro všechny účely?

     • U tak malych rychlosti je 10:1 moc malo pokud to pouziva vic lidi v domacnosti. I ty rychlosti jsou celkove spatne, ale asi bude problem, ze neexistuje poradny HW to je mireno hlavne na NC, ktery ma vetsi pasmo.

 3. Noví operátoři a první nástřel „5G na doma“: 100 Mb/s, pod 600 Kč.
  ———————————————————————————————————————

  Každopádně je to drahota jako prase ! Za ty prachy měsíčně, bych to nebral !

  Cena za služby je rozhodující ! K tomu přiměřená rychlost pro stahování !

  Účtovat by se měly prodatovane jednotky – nulový tarif, nebo kredit, ne měsíčně, nějaký sprostý paušál i když skoro nedatuješ ! To už je okrádáni uživatele !