T-Mobile ostrouhal. Frekvence pro nové LTE a 5G sítě získají dva „nováčci“

1
Vysílač
Ilustrační foto
-
Zdroj: albertoadan / Pixabay

Po čtyřech týdnech včera skončila aukce kmitočtů v pásmu 3,7 GHz. ČTÚ dražil pět 40MHz bloků, o které se přihlásilo šest zájemců. Za každý blok úřad vyinkasuje 203 milionů korun, celkově tak do rozpočtu přibyde miliarda. Více informací o ekonomické stránce aukce přineslo Euro.cz.

T-Mobile je ze hry

A kdo uspěl? Po jednom bloku v kapse odcházejí O2 a Vodafone. Jeden získal také nováček Poda, regionální poskytovatel optického a bezdrátového internetu. Dva bloky pak vydražil Nordic Telecom (bývalý Air Telecom), který již mobilním operátorem je, provozuje síť CDMA v pásmu 410 MHz. S prázdnou odchází společnost Suntel Net a také T-Mobile.

Pro T-Mobile je to vůbec poprvé, co v aukci nic nevyhrál. „Tento krok však odráží přesvědčení T-Mobile, že nemusí kupovat vždy a za každou cenu. Stejně bude postupovat i v budoucnu, pakliže se cena vymkne ekonomické realitě a nebude dávat smysl,“ píše T-Mobile v tiskové zprávě. Operátor také kritizuje nastavené podmínky, které definují rychlost pokrývání, a vadí mu i to, že úřad nepočkal na standardizaci 5G sítí, pro něž bude toto pásmo vhodné. Kritiku jsme ostatně popsali v článku Operátoři si konkurenci opravdu nepřejí. Chtěli „sabotovat“ chystanou aukci.

Konečně konkurence

Aukce je pro dva zájemce využitou vstupenkou na tento segment telekomunikačního trhu. Dlouhodobě říkáme, že větší konkurence v tomto sektoru je jedním z předpokladů pro zvyšování kvality poskytovaných služeb,“ říká Jaromír Novák, předseda ČTÚ.

Nordic Telecom i Poda se dostanou do nové situace. První konečně získá frekvence vhodné pro vysokorychlostní sítě, druhý zase musí zopakovat regionální úspěchy na celorepublikové úrovni.

Větší konkurence může snížit ceny, ale je nutné si uvědomit, na jakém poli se bojuje. Pásmo 3,7 GHz dnes nepodporují žádné mobily. Nové sítě tak budou určeny výhradně pro pevné připojení domácností pomocí modemů se silnými anténami. V tomto pásmu sice může vyrůst LTE nebo v budoucnu 5G, ale i tak to pro operátory i uživatele bude alternativou hlavně pro místní zarušené Wi-Fi nebo WiMaxy běžící v bezlicenčních pásmech 2,4 nebo 5 GHz. O2 a Vodafone mohou pásmo využít pro posílení kapacity svých LTE tarifů určených pro domácnosti.

Komentář: Nevzhlížejte ke čtvrtému operátorovi. Už je příliš pozdě

Na cenu dat určených pro mobily by aukce neměla mít vliv. V tomto ohledu bude důležitá až ta příští aukce, ve které se přerozdělí část pásma 700 MHz odebraného televizím. Zde by již mohl vzniknout plnohodnotný mobilní operátor. Ale to je daleká budoucnost. Aukce přijde na řadu až v roce 2019 nebo 2020. Roky bude trvat výstavba sítí.

Kde vyrostou nové sítě

Dražitelé budou muset nové sítě spustit do dvou let (tedy do léta 2019) od nabytí kmitočtů na alespoň 50 % přidělených kmitočtů. Do čtyř let musí využít 100 % přiděleného pásma.

Od tří do pěti let musí pokrýt alespoň 10 % obcí mezi od 5 do 10 tisíc obyvatel. Po pěti letech musí pokrývat 45 % obcí mezi 5 a 10 tisíci obyvateli a 40 % mezi 2 a 5 tisíci. U druhého kritéria úřad znovu slevil. Původně chtěl 50 %, začátkem roku v připomínkové řízení to srazil na 45 % a teď už mu stačí jen 40 %. Po pěti letech musí operátoři pokrývat minimálně 30 okresů.

Velikost obce Od 3 do 5 let po nabytí frekvencí Po 5 letech od nabytí frekvencí
min. pokrytých obcí min. pokrytých obcí min. pokrytých okresů
2000 až 5000 obyvatel 45 % obcí 30 okresů
5001 až 10 000 obyvatel 10 % obcí 45 % obcí 30 okresů

Za pokrytou obec úřad považuje, pokud v ní vyroste alespoň jeden samostatný vysílač (sdílený vysílač pro dvě obce se nezapočítá jako dvě pokryté obce). Za pokrytý okres pak ten, kde je pokrytá alespoň jedna obec.

Operátoři nemají žádnou podmínku, aby do své sítě vpustili virtuální operátory. Frekvence ale mohou pronajmout nebo si domluvit velkoobchodní smlouvy, aby se budování sítí postaraly jiné, třeba regionální firmy.

T-Mobile ostrouhal. Frekvence pro nové LTE a 5G sítě získají dva „nováčci“
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

1 komentář