První skutečné PC s architekturou ARM: mATX deska Gigabyte a 24jádro se spotřebou 5W

11

Tak se zdá, že se zase objevila zajímavá deska s procesorem architektury ARM. A to konkrétně v tom, že nejde o typické „Pi“, tedy malý modul z Číny s různými omezeními a bez možností rozšíření (což obvykle bolí na pamětech, úložištích a grafické kartě). A také obvykle s různými problémy, pokud jde o podporu softwaru, operačních systémů a grafických ovladačů. Deska, o níž bude dnes řeč, má za cíl být jako PC formátu microATX – hardwarově a softwarově. A docela se jí to asi i daří, i když je zároveň založena na neobyčejně bizarním procesoru.

Organizace Linaro, která propaguje a vyvíjí (hlavně serverový) ekosystém 64bitové architektury ARMv8, představila tento týden na konferenci Linaro Connect spolu s firmami Gigabyte a Socionext systém, který bude první pracovní stanicí na bázi architektury ARMv8 pro vývojáře, kteří s ní chtějí nativně pracovat. Socionext poskytuje procesor, Gigabyte vyrábí desku a zřejmě také montuje celé sestavy a Linaro obstarává softwarovou podporu.

První regulérní stolní PC s procesorem ARM

Tento vývojový systém bude montován v klasické skříni s ATX zdrojem a jeho jádrem je základní deska formátu microATX. Samotný procesor je na ní napevno napájen (a opatřen pasivním chladičem), ale zbytek už je jako v PC. Přítomny jsou porty na zadním panelu, čtyři sloty pro paměti DDR4 na 2133 MHz (lze mít kapacitu až 64 GB, přičemž by snad mělo fungovat i ECC), dvojice portů SATA pro disky či optickou mechaniku a také trojice slotů PCI Express pro periférie. Osazená je dvojice PCIe ×1 a jeden dlouhý PCIe ×16 (elektricky ale podporující jen 4 linky), do nějž lez osadit grafickou kartu, což je důležitý předpoklad pro úspěšné fungování na desktopovém Linuxu. Zda slot podporuje 75W karty, nevíme, je možné, že bude nutné vybírat modely s TDP do 25 W (což je standardní limit pro karty ×4).

Deska vývojářské stanice s procesorem Socionext SynQuacer SC2A11
Deska vývojářské stanice s procesorem Socionext SynQuacer SC2A11

Deska má dále náležitosti jako vývod USB pro přední panel (dokonce snad i s audiem, i když to není jasně uvedeno) a také hodiny reálného času včetně baterie. Použito je EFI Firmware s klasickým „BIOS menu“ či možností vybrat úložiště, ze kterého se spustí operační systém. Deska se údajně v tomto má chovat a fungovat velmi podobně jako klasické PC, což je v kontrastu s „džunglí“ ARM hardwaru dobře. Údajně také používá standardizované ACPI, což bude stejně jako EFI důležité pro kompatibilitu s běžným Linuxem bez potřeby speciální podpory, patchů a forků jádra. Na druhou stranu lze najít také „ARMismy“: přímo na PCB je osazeno 32GB úložiště eMMC a deska je kompatibilní s Enterprise verzí standardu 96boards – má dokonce i patřičné rozšiřující konektory.

Desktopový microATX počítač s procesorem Socionext SynQuacer SC2A11, sloužit má pro nativní vývoj softwaru platformy ARMv8
Desktopový microATX počítač s procesorem Socionext SynQuacer SC2A11, sloužit má pro nativní vývoj softwaru platformy ARMv8

5W procesor s 24 jádry

Jak už jsem na začátku nadhodil, dostal se do této desky řízením osudu dosti zvláštní procesor. SoC SynQuacer SC2A11 firmy Socionext (jméno mi nic neříkalo, ale jde o japonský podnik vzniklý odštěpením SoC divizí Fujitsu a Panasonicu) nese 24 jader Cortex-A53 s taktem 1,0 GHz a 256KB L2 cache, k tomu má ještě sdílenou 4MB L3 cache. Představuje tedy zvláštní kombinaci poměrně slabých (na IPC a frekvenci) jader a docela masivního paralelismu. Čip ovšem také má TDP jen 5 W, což je o sobě zajímavé. Primárním určením tohoto čipu je tvorba serverů s hustou integrací uzlů, Socionext počítá se sdružením dvou těchto čipů na kartu, kterých lze pak osadit do jednoho serveru až osm, což znamená 384 jader (viz produktový leták zde). Tyto servery by byly docela podobné koncepci mikroserverů Calxeda. Pro desktop nejde o tak dobrou volbu jako byl třeba čtyřjádrový Cortex A72 v MachiattoBin, ale pro testování s ohledem na silnější serverové čipy jako Qualcomm Centriq může být velký počet jader výhodou.

Na finálním „PC“, které bude na této desce postaveno a nabízeno jako vývojářská stanice, by měla být vyvedena konektivita ve formě čtyř portů USB 3.0 (dva vepředu, dva vzadu, použit je řadič Renesas D720201); dostupný zřejmě bude jen jeden ze dvou gigabitových Ethernetů, které lze vidět na vzorku desky na fotkách. Sériová verze prý duální síťovky mít nebude (ovšem bude možné nainstalovat kartu do slotu PCI Express), jelikož jeden z portů je vyhrazen pro propojovací logiku a nelze jej využít k běžnému síťování. Pravděpodobně by v dodávce měla být i nějaká grafická karta a disk, ale podrobnosti nejsou zatím známé. Na konferenci byl boot systému demonstrován na živo (video zde), včetně přehrávání videa z Youtube v prohlížeči Chromium na CPU. Údajně nebylo akcelerované grafikou.

Podle informací v druhém videu z Linaro Connect (vloženo výše) by tato deska, respektive celý počítač na ní založený, měl být dostupný na trhu poměrně brzy, má se dát koupit v prosinci. Cena v rámci kompletně vybaveného počítače nemá údajně přesáhnout 1000 dolarů (což je u nás s daní 26 600 Kč). O dost atraktivnější možnost by asi byla koupě samotné desky za levnější cenu, zatím není jasné, zda tato možnost také nastane.

První skutečné PC s architekturou ARM: mATX deska Gigabyte a 24jádro se spotřebou 5W
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

11 KOMENTÁŘE

 1. slaboučká jadérka na 1Ghz, hodně špatný vtip. Leda tak na mini servery, pak jsou ty rozšíření celkem zbytečné. Jo takové ARM osmijádro na poslední architektuře na 3-4Ghz, to už by mohlo být zajímavější. Tohle je úplně zabitý nesmysl.

  • Je to vývojářská mašina, řekl bych že zamýšlený use case je ověření korektnosti programu před nasazením na ty serverové farmy za milióny dolarů, kde je každá chyba průšvih jako blázen. Mě to celé dává naprostý smysl, včetně rozšíření (a jsem přesvědčený, že se většina prodá s víc než 24 jádry).

 2. Vím že to bude asi mojí profesní demencí, ale pod pojmem „stolní PC“, „PC“ a „pí-síčko“ si představuji IBM PC kompatibilní mašinu. Tohle má velmi specifické použití a cena tomu jenom odpovídá.

  • To byla jen deska pro server, je jich víc (včetně referneční desky od Applied Micro). Prolbém byl v tom, že to bylo dost drahé, to spíš brát ten MacchiatoBin. Údajně má na něm ale firmware chybu, která znemožňuje běh grafik na PCIe (nedá se jim alokovat paměť nebo něco), takže by se muselo počkat, zda se to podaří opravit. Mimochodem taky údajně konečně expedovaly objednávky na LeMaker Cello… ale nefunguje na něm slot PCIe, takže taky smůla.

   • ,,To byla jen deska pro server“
    To si dovolím nesouhlasit. Gigabyte má na krabici u MP30-AR0: ,,server / workstation motherboard“ a pokud jsem viděl dobře, tak na krabicích ve videu je napsáno to samé. Mimochodem do stejné kategorie Gigabyte řadí i MA10-ST0.
    Deska MP30-AR0 je klasického microATX formátu takže nevidím důvod jí nepoužít ke stavbě pc/workstation. 2 x PCIe x16 to tomu jen nahrává. Jaký z soc je pro účely stavby pc vhodnější je asi na širší polemiku. Podle mně teda ani jeden.
    Cena a dostupnost o tom v případě MP30-AR0 radši nemluvit.
    Osobně jsem zvědavej jak to bude v případě této desky.
    Pokud jde o to, že v tomto případě se má prodávt ,,hotové Pc“ a MP30-AR0 se prodávala jen deska tak to je samozřejmně pravda.
    Mně však hlavně zajímá cena samostatné desky a jaká bude dostupnost.

    Jinak z fotek PCB mi nepřijde, že by to bylo ,,made by Gigabyte“ ale je pravda, že jde asi o hodně raný prototyp.