Sony: Xperie jsou průšvih, PlayStation ale pořád táhne

3

Sony v březnu ukončilo fiskální rok 2018, při této příležitosti prozradilo několik detailů z dílen na Xperie a PlayStation. Japonská společnost potvrdila, že se smartphony to jde od desíti k pěti. Tržby z mobilů meziročně klesly o 31 % na 498 miliard jenů (4,45 mld. USD), zatímco provozní ztráta se prohloubila na 97,1 miliardy jenů (870 mil. USD). Za rok 2017 Sony prodalo 13,5 milionu mobilů, loni už to nebyla ani polovina – jen 6,5 milionu.

Firma již před nedávnem oznámila několik velkých změn. Mobilní divizi sloučí s dalšími, aby červená čísla nebyla tolik vidět. Dále zavře vlastní továrnu v Pekingu a výrobu budou outsourcovat. A také se stáhne z několika trhů, mobily přestane prodávat na Střední Východě a v Latinské Americe. Sony věří, že v roce 2020 budou mobily opět ziskové.

To herní konzole po období hojnosti Sony čeká půst. Za účetní rok 2018 Japonci prodali 17,8 milionu PS4, o rok dříve to bylo 19 milionů. Po pěti letech už stávající konzole narazila na vrchol. Celkové prodeje již činí 96,8 milionu a stovka padne možná ještě do prázdnin. PS4 má reálnou šanci stát se čtvrtou nejprodávanější konzolí historie.

Během konferenčního rozhovoru s novináři Sony uvedlo, že další generaci konzole nevydá dříve než za 12 měsíců. Hlavní architekt firma Mark Cerny již prozradil základní hardwarové detaily, na jejich ladění tak inženýři budou mít ještě dost času.

Přestože prodeje PS4 klesají, finanční ukazatele herní divize stále rostou. Za rok 2018 si Sony připsalo tržby ve výši 2310 miliard jenů (20,68 mld. USD) a provozní zisk 311 miliard jenů (2,78 mld. USD). V prvním případě jde o 19% meziroční nárůst, ve druhém dokonce 75%. Sony tak podstatě navýšilo marže. Výrobní náklady PS4 klesají a roste vliv her a služeb. Již 36,4 milionu hráčů si předplácí PlayStation Plus. Cloudové hraní PlayStation Now si ale platí jen 700 000 uživatelů. Sony službu rozšiřuje do dalších zemí, ale pokrývání jde velmi pomalu.

Sony: Xperie jsou průšvih, PlayStation ale pořád táhne
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.5%) 8 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Trochu se bojím, že outsourcování povede ke ztrátě důvěry v mobily Sony a ještě větší propad.
    Je to ale docela zajímavé, jak se může nějaká značka tak propadnout, vždyť Sony býval leader…

  2. Sony je škoda, nevím na co po compactech přejdu. Škoda, že tuhle řadu netlačili více. Malá řada třeba jen o dvou základních modelech, minimální rámečky bez výkusů, rozumná hmotnost a tloušťka, pořádný foťák apod. a mohl by to být hit. Bohužel to vždy něčím hrozně zabili. Líp fotí i xiaomi za polovinu, výdrž už taky nemají nadprůměrnou, výkonu mají dnes taky všichni dost. Displej průměr, rámečky velký. Interní uložiště 32 a 64 GB u XZ1c a XZ2c je prostě výsměch za tu cenu. Přisvětlovací dioda jen mžourá. Reprák je průměr. Sony aplikace, které byli často jedinečné, tak jsou zaříznuté. USB-C jen jako usb 2.0 (XZ1c). Snad odjakživa (jěště z dob SE) blbnoucí auto-jas, blbnoucí rádia(wifi, bt, gps), kterým jebne a sežerou baterku přes noc. Tohle všechno lze dneska mít i za polovinu peněz. Ty výhody co sony má nejsou moc vidět, moc lidí je nepotřebuje a většina ani neví, že to existuje, to se pak blbě prodává. Ještě když u XZ2c zahodili audio-jack.