Konečně přicházejí levné 2,5 Gb/s sítě Ethernet: QNAP má pětiportový switch pod tři tisíce

33

Nové základní desky teď už mají 2,5Gb/s Ethernety, ale doteď k nim chyběly routery a switche. Teď konečně začínají vycházet, QNAP vydává první 100$ switch.

Už je to přes patnáct let, co se na základních deskách úplně běžně objevují integrované síťové karty Ethernet s rychlostí jeden gigabit. V posledních pár letech jsme při různých příležitostech psali o pozvolném příchodu tzv. „multigigabitových“ síťovek do spotřebitelského segmentu – vedle poměrně málo běžného 10Gb/s standardu zejména o nověji navržených „mezistandardech“ s rychlostí 2,5 a 5,0 Gb/s.

Na bázi 2,5Gb/s Ethernetu se od loňska objevují i integrované síťovky (Realtek RTL8125, Intel I225), ale většinou rychle přijdete na to, že je není příliš s čím párovat. Síťové prvky jsou na trhu jen ty určené pro větší firmy a tím pádem drahé. Ale vypadá to, že konečně se po letech i zde hýbají ledy a po integrovaných síťovkách se konečně dostaví i ona druhá nutná podmínka rozšíření. Na trhu se totiž objevil zřejmě první jakž takž dostupný 2,5 Gb/s switch pro běžnou domácnost. Jde o první vlaštovku, ale snad oznamující přílet dalších.

QNAP QSW-1105-5T

Čest být prvním či jedním z prvních má jednoduchý switch QNAP QSW-1105-5T (označení řady je QSW-1100, patrně přijdou i modely s více porty). Jde o krabičku s celkem pěti porty RJ-45, podobnou běžným gigabitovým stojícím pár stovek. Switch je to klasický unmanaged switch (o což tu trošku jde), poskytující čtyři porty pro různá zařízení. Pátý je pro vlastní připojení do sítě

QNAP QSW-1105-5T Zdroj: QNAP

Všechny porty podporují 2,5Gb/s Ethernet (2.5GBaseT). Všechny porty podporují i nižší rychlosti (1,0 Gb/s, 100 Mb/s) pro kompatibilitu s nepřipravenými zařízeními. QNAP uvádí podporu pro 9K jumbo frames a elektronika má 16K tabulku pro MAC adresy.

Přístroj nemá aktivní chlazení a ani nijak velkou spotřebu (i když také ne nijak spektakulárně nízkou – maximálně má brát 12 W), napájí se externím adaptérem přes klasický DC kolík. Rozměry jsou 3,4 × 18,0 × 14,5 cm.

Tento QNAP se už začal prodávat na Tchaj-wanu za cenu okolo 102 dolarů, tedy asi 2800–2900 Kč, pokud se připočítá DPH. Oficiální cena výrobce je 2999 tchajwanských dolarů. V EU zatím tento výrobek uvádí jen prvních pár obchodů za ceny od 115 eur. Cena je tedy pořád o dost vyšší než u obyčejných unmanaged switchů gigabitového standardu, ale jakž takž to ještě odpovídá vyšší rychlosti spojení.

QNAP QSW-1105-5T Zdroj: QNAP

QNAP QSW-1105-5T (fotogalerie)

Vícegigabitové sítě se snad konečně prosadí

S příchodem dalších podobných modelů na trh budou snad ceny klesat a z 2,5Gb/s síťování se stane dostupná komodita. Tyto sítě mohou běžet se standardními kabely Cat 5e pro gigabit, takže pro upgrade sítě stačí dokoupit nové síťovky (pokud ne celé PC v rámci upgradu) a právě aktivní prvky jako je switch.

Doufejme, že po podobných čistě ethernetových switchích se přidají také domácí routery s podporou tohoto standardu. Po oněch brzo dvaceti letech už je opravdu čas se z gigabitu posunout.

Čekáte na dostupné 2,5Gb/s sítě Ethernet?

Zdroje: QNAP, AnandTech

Konečně přicházejí levné 2,5 Gb/s sítě Ethernet: QNAP má pětiportový switch pod tři tisíce
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.27%) 11 hlasů

33 KOMENTÁŘE

 1. Já to vidím takto:
  2,5G není zase až takový skok v rychlosti, navíc to předpokládá mít adekvátně rychlé diskové úložiště – dnes běžná disková pole domácího kalibru málokdy zvládnou více, pokud tam není nějaká SSD cache.
  Cena byť za 2,5G je zatím stále moc vysoká. Až bude 5-portový switch stát okolo tisícovky, tak to bude mít smysl.

  • Ono záleží na použití, pokud jsi doma jediný na kabelu, pak ti gigabit stačí, pokud je toho na kabelu více pak je 2.5Gbit příjemné zvýšení pro domácí páteřní linku, která může stále být na cat5e kabelu, a v průmyslu/školách atd. o to víc, pokud by si mohli levně zvednout páteř na 2,5 násobek. Tam to jsou mnohdy velké desítky strojů, které sdílí trapnou 1gbit linku.

   Spíš je smutný jak dlouho trvá, než se to dostane do běžných zařízení (switche, routery, mobo, nas). Gigabit je tu přes 20 let, 2.5gbit skoro 5 let. Navíc tohle vzniklo právě z toho důvodu, že 10gbit je trochu overkill pro spoustu použití, kde 1gbit přestává stačit a to hlavně cenový overkill. Navíc za těch 20 let je gigabit na hranici svých možnosti, je vycucnutý přes ohromné jumboframy a tuny problémů kolem toho.

   • Já mám doma dvouciferný počet zařízení a 10 uživatelů. 🙂
    Nicméně nevidím limity v gigabitu, protože ten není limitující faktor, tím jsou zcela jednoznačně NASy – ten největší má úložiště 15TB, je sestaven z 5 disků a ZFS má k dispozici 24GB RAM, přesto jeho výkon nestačí zásadně saturovat gigabit (problémy jsou na druhé straně). Zcela určitě bych mohl navýšit jeho výkon, ale to bych musel navýšit i spotřebu, která je už tak poměrně vysoká, byť ne závratná a zároveň u všech osadit na data jen SSD. Navíc nikomu nedělá rychlost gigabitové sítě problémy, prostě to stačí a myslím, že by teoreticky stačil i FastE.

    jediný problém byl s rychlostí prvotního naplnění NASu, ale to je jednorázová záležitost, a tam se stačilo obrnit trpělivostí – při rychlosti 80-100MB/s to prostě pár hodin trvalo, při běžné činnosti to není limitující faktor.

      • Ale no tak, kazdy si prece muze vybrat technologii podle preferenci. Vykon vs spolehlivost. Ja mam ext4 + snimky a spolehlivost dostacujici (ZFS stejne nenahradi zalohu) a vykon NAS saturoval 1gbit i s 2 disky… ted rozsiruji na 4 disky + ssd tiering a 10 gbe a to da cca realnych 5gbit… zadna data uz nejsou na lokalnich discich. Pracovni stanice maji dostatecne rychly pristup k datum.

    • Přiznám se, že nikdy jsem tu potřebu nahrazovat domácnost cloudovým datacentrem nikdy moc nechápal. Ale kopírovat tisíce malých souborů po síti je masochismus. Jasně, se špičkovou technikou se možná ten rozdíl stírá, ale stojí to za to, když snad i obyčejné prastaré USB 1.1 odvede rychlejší a spolehlivější práci? (a to přitom USB opravdu není žádná extratřída)

     • Opravdu srovnáváte nahrávání na stejný disk pomocí ethernetu a USB 1.1 a vychází vám USB rychlejší? U té spolehlivosti už je to úplně na hlavu, tam snad ta spolehlivost musí být naprosto stejná, ne? Nebo mi chcete říci, že po síti nejste schopen bez chyb přenést tisíce souborů? Já jich už na NAS či z NASu přetahal miliony a nikdy jsem žádný problém nezaznamenal.
      Jinak domácnost nemusí být cloudovým datacentrem, ale mít filmy, seriály, hudbu, videa, fotky atd. na jednom místě a mít k nim přístup z každého domácího zařízení, je snad základ, ne? Nebo doma pobíháte s externím diskem mezi zařízeníma?

     • Takže tedy říkáš, že na síťový share patří jen gigabajtové soubory a vše ostatní si mají uživatelé sysliti na svých discích v počítačích?
      Já jen že třeba moje děti mají každý mobil a notebook s SSD a mně se nechce jim každému kupovat velkou SD kartu a datový disk (jsem rád, že jsem se těchto točících se nesmyslů v noteboocích zbavil). Z tohoto pohledu je NAS jednoznačně nejlepší řešení, slouží jako bezpečné úložiště a navic sdílený pracovní prostor. Plus jsem ušetřil za disky. Co se rychlosti týká, tak ve velkém objemu ta data kopíruješ jen jednou, a kvůli tomu je cokoli síťově drahého (switch za více než 1000Kč) prostě zbytečný. Můj největší asset je 24portový CRS, který používám jako coreswitch, na zbytek mi stačí gigabitové wifi mikrotiky nebo malý CRS260G(S), vše vyjma core v ceně do litru. Když to shoří, nahradím to další krabičkou. V baráku jsem vymotal 5 klubek UTPka cat5e a neplánuju to měnit – cat6 zbytečná, cat6a old, cat 7/8 drahá jako prase – a to ve všem (kabely, konektory, keystony, aktivka). Nadto si třeba u wifi vystačím s 2,4G Nkem na pouhých 20MHz pásma (5G AC mám pouze v exponovaných místech) – díky tomu ale mám skvělou spolehlivost a coverage po celém pozemku (cca 1600m2).

      P.S.: USB1.1 ta data bude brát kde? Taky z toho disku? 🙂

    • No ale v praxi právě ta propustnost rozhoduje u velkých souborů – kopíruju film z nebo na disk. tam je celkem rozdíl, jestli to pojede 100 MB/s nebo 220 MB/s. A když HDD tu propustnost mají, tak je škoda, že to síť neumí utáhnout.

      • Tie ceny pôjdu časom hádam dole, každopádne pri 2,5 – 5Gbit je na trhu veľká diera.

      • nechápeš. Je pořád dost lidí kterým obstarožní gigabyt stačí, ale už bude možnost volby pro ty co nechtí dávat desetitisíce za vybavení 10Gb který by beztak naplno nevyužívali. Těch 2,5Gb je ideální pro upgrade ještě v mezích rozumné investice a výkon citelně poskočí. Zvlášť když je po koupi nové lepší desky už integrovaný tak dokoupit zmíněný switch už je i v rámci platu nižší střední třídy.

      • Prave jsi tady vyjmenoval IT vybaveni tve domacnosti za ctvrt mega a tvrdosijne se vyhrazujes proti switchi za 3 tis?

      • Pánové, já chápu velmi dobře. Že ceny padají, to vím taky. Ale opakovaně vám sděluji že:
       – nemanageovatelný switch mi je k ničemu
       – nákup jednoho 5-port switche u mně nic neřeší (potřebuju cca 36-48 portů), takže se nebavíme o 3 litrech
       – přínos 2,5G považuju v domácích podmínkách při daných cenách za zcela marginální

       Jinými slovy, nebudu si kazit design své sítě nějakým hloupým switchíkem za raketu peněz jen proto, abych na 2-3 PC (v ideálním případě) dosáhl o trochu vyšší rychlosti při přenosu velkých souborů.

      • „Abych na 2-3 PC dosahl o trochu vyssi rychlosti“

       No a na kolika zarizeni skutecne potrebujes vyssi rychlost v domacnosti? Spojit NAS, wi-fi 6 router a pracovni stanice (strih videa z nasu on the fly, hromadne zpracovani fotek, pripadne nejka datove narocna prace zivitele rodiny ) a zbytek opravdu vystaci s gigabitem.

      • MaraOu: no přece na všech, jaký smysl má vybavit jedno PC nějakou lepší konektivitou? Kromě toho, musel bych řešit jak obejít páteř s VLANama a to je prostě věc, kterou nechci a nebudu řešit jen proto, abych mohl utratit 3 litry v podstatě za nic.

       až bude k dispozici 24-port managed switch s full 2,5G porty řekněme za osmičku, tak do toho okamžitě jdu. Do té doby nemám zájem, mám prostě nějaké nároky, ze kterých nemíním slevovat.
       P.S.: router mám svůj vlastní, postavený na APU2, wifi řeším na Mikrotik zařízeních (protože mj. podporují bezchybně VLANy). Plastikové blikající paštiky s anténkama pro běžné konzumenty neberu. 🙂

      • tynt: smysl to ma… PC komunikuje s NASem vyssi rychlosti a to se proste na urcitou praci hodi, naopak pripojovat vsechny rychleji nez 1GbE je jenom mrhani penez… takova moje thcyne pouziva maximalne email a web.

       Ale vy to vlastne nepotrebujete, ani nevyuzijete, jenom tady trolite ze je neco drahe a machrujete tady, jaky technologicky zazrak jste si doma vytvoril. Tak sem nepiste, protoze nebojte ono si to sveho kupce najde i bez vas.

      • MaraOu: to má smysl možná pro tebe. Já pracuji výhradně na NVMe discích, takže 2,5G ether pro mě neznamená žádný přínos. Tvá tchyně třeba používá email a web, ale to přece neznamená, že tak činí všichni.
       Jak jsem už několikrát psal, běžná domácnost má dnes (pokud vůbec) fastethernet, o gigu (natož o čemkoli rychlejším) si nechává jen zdát. To, zda zvolím či nezvolím 2,5G je moje věc, já jsem jen dal do placu důvody, proč si myslím, že úspěšnost bude tristní (a to si každý z nás může ověřit třeba zase za rok). Můžu jen zopakovat, že nerdíkovský přístup „koupím si do pokojíčku k NASu rychlý switch“ mě nebere – důvody viz výše.

       Sorry, že jsem zjitřil tvé city…

       P.S.: trolling provozuješ spíše ty.

     • Veď práve a drobné súbory je lepšie dať na SSD, prípadne pri dnešných cenách aj do RAIDu a hneď je Gbit málo. 2,5Gbit by som povedal že by bol taký dobrý základ pre domácu sieť kde je centrálny server vo forme jednoduchého PC s diskami či už HDD alebo aj s SSD pre malé súbory.

      • Centrální server mám na 10G optice od Aruby za pár peněz, kde jsou ty 10G porty 4 a k tomu 24 1G. Je to managed, IOT se mi neplete do běžného provozu a ta vyšší rychlost je znát, když to používá víc lidí zároveň, poměrně značně. Optika vychází na podobné prachy, jako CAT6, takže není moc co řešit.

 2. Dúfam že sa niekto pustí aj do kombinovaných switchov, napríklad 4x1Gbit + 4×2,5Gbit prípadne aj 5Gbit, mohlo by existovať mnoho variácií medzi 5-8 portami, pretože sieťové periférie ako napríklad TV alebo tlačiareň si s 1Gbitom úplne vystačia.