Radeon Vega Frontier Edition v obchodech. Stojí 1199 $, specifikace jsou venku

45

Radeon Vega Frontier Edition se má na trh dostat až 27. června, přičemž ještě není jasné, zda půjde o měkký papírový, nebo tvrdý „launch“ s reálnou dostupností. Je tudíž trošku nečekané, že se již tento týden v obchodech objevily nabídky předobjednávek (u některých se dokonce uvádí, že je karta skladem). To má tu výhodu, že se potvrzují doposud jen spekulované parametry. A také cena, za kterou se karta má prodávat.

Potvrzuje se, že speciální status této grafiky bude zohledněn na ceně, jelikož částky nejsou vůbec přívětivé. Radeon Vega Frontier Edition se vzduchovým chladičem totiž jde na trh za cenu 1199 dolarů. Tedy stejnou a na poměry herního GPU přemrštěnou částku, jakou požaduje Nvidia za svůj highend Titan Xp. Vodou chlazená verze přitom bude stát ještě víc, dokonce 1799 dolarů, kde už srovnání s Nvidií není, jelikož ta vodní modely nevede. U nás tyto sumy s DPH vycházejí na 34 000 Kč (vzduch) a 51 100 Kč (vodník), ale v e-shopech zde zatím karty vidět nejsou.

Obchody vedou předobjednávky za cenu 1199 dolarů (Zdroj: VideoCardz)
Obchody vedou předobjednávky za cenu 1199 dolarů (Zdroj: VideoCardz)

Specifikace karty uvádějí 64 bloků NCU neboli 4096 stream procesorů architektury Vega. Pixel fillrate je údajně 90 gigapixelů za sekundu a geometrický výkon je údajně až 2× vyšší (zda došlo na zdvojení jednotek, nebo je to při použití nějakých zvláštních optimalizací, ještě nevíme). Propustnost pamětí 483 GB/s, což by mělo znamenat, že paměti HBM2 běží efektivně na 1,89 GHz. Jejich kapacita je, jak již bylo sděleno dříve, 16 GB (herní Radeon RX Vega má mít jen 8 GB). Teoretický výpočetní výkon je uváděn 26,2 TFLOPS v poloviční přesnosti FP16 užitečné pro strojové učení a 13,1 TFLOPS v standardní přesnosti FP32. To by mělo odpovídat taktu 1600 MHz, který se pro Vegu již párkrát objevil a zřejmě platí právě pro verzi Frontier Edition. Mělo by jít o maximální turbo, základ znám není.

O 8 % rychlejší než Titan Xp… v Cinebench

V materiálech, které obchody publikovaly, jsou dokonce i nějaká oficiální výkonnostní srovnání se zmíněným stejně drahým highendem Nvidie. Bohužel pro nás jsou jen v profesionálním softwaru (Catia, PTC Creo, Solidworks), jako benchmarky Radeonů Pro. Nejnižší náskok 8 % ukazuje z vybraných čísel OpenGL renderování v CineBench. Tyto výsledky by jinak měly být pro vzduchovou verzi, přičemž vodní by snad mohla být rychlejší.

Srovnání Radeonu Vega Frontier Edition s Titanem Xp v profi úlohách, pocházející z marketingových materiálů (Zdroj: VideoCardz)
Srovnání Radeonu Vega Frontier Edition s Titanem Xp v profi úlohách, pocházející z marketingových materiálů (Zdroj: VideoCardz)

Vodní verze má výrazně vyšší spotřebu

Podle specifikací má totiž vzduchem chlazený model Radeonu Vega Frontier Edition typickou spotřebu (což není to samé, co TDP, ale u grafik Radeon se místo něj už léta uvádí tento parametr) 300 W. Karta s vodním chlazením má ale mít typickou spotřebu nastavenou až na 375 W, což už připomíná duální GPU a 75 W navíc nelze vysvětlit jen vyšším příkonem pumpy a ventilátoru vodního chlazení. Mezi oběma kartami nejsou jiné rozdíly ve specifikacích, takže vyšší strop spotřeby zřejmě koresponduje s tím, že GPU bude častěji běžet na vyšším turbu, blíž hodnotě 1600 MHz. Mezi výkonem obou verzí tedy může být netriviální rozdíl (pokud tedy jen nejsou použity výrazně horší čipy).

Radeon Vega Frontier Edition
Radeon Vega Frontier Edition, kapalinou chlazená verze

Karta má délku 10,5 palce (26,7 cm) a dvouslotové provedení zřejmě jak ve vzduchové, tak ve vodní verzi. Výstupy jsou vyvedené čtyři – tři DisplayPorty 1.4 s plnou podporou vysokých rozlišení a HDR a jeden port HDMI. U toho není napsáno, že by už šlo o nejnovější standard HDMI 2.1, takže patrně stále je jen ve verzi 2.0b.

Pro pracovní stanice, nikoliv hry

Stále platí, že Radeon Vega Frontier Edition není grafika, kterou by si měli kupovat hráči – a to i pokud se ignoruje vysoká cena (pravda, u Titanu X/Xp ji zdá se někteří hráči akceptují). Materiály k ní mluví o výpočetním využití pro strojové učení, vědecké účely a kreativní činnosti (animace, rendering, postprodukce a střih videa, virtuální realita). Podpora pro DirectX 12.1, OpenGL 4.5, OpenCL 2.0 a Vulkan 1.0 je také uvedena, takže pro herní grafiku karta fungovat bude, ale ještě nemusí být k mání optimalizované ovladače.

Vizualizace Radeonu Vega Frontier Edition
Vizualizace vzduchem chlazeného Radeonu Vega Frontier Edition

Zdá se, že i obchody kartu vedou jako „grafiku pro pracovní stanice“, nikoliv pro herní sestavu. Zatím ale nevíme jistě, do jaké míry dostane profesionální podporu a ovladače, které u nich vyšší ceny ospravedlňuje. Na poměry Radeonů Pro totiž Frontier Edition zas tak drahá není a proto asi také nebude mít stejné možnosti. Titan Xp přístup k profesionálním funkcím v podstatě nemá, aby nekazil prodeje karet Quadro a Tesla. AMD by mohlo jít stejnou cestou, byť marketing karty přece jen naznačuje, že by to mohlo být v mírnější formě a s menším okleštěním.

Ohodnoťte tento článek!

45 KOMENTÁŘE

  • Hmm, pravda, je tam max. Ale myslím, že to stejně bude spíš TBP/TDP, protože udávat něco jiného postrádá smysl. Kdyby to bylo třeba jenom teoretické číslo odvozené od přítomných napájecích konektorů, tak by to nesedělo, jelikož obě karty mají 2x8pin.

 1. jahahahhahaa prej že AMD je vždy levnější 😀 😀 😀 jahahaha už se těším na cenu Vegy RX, která bude srovnatelná s nVidiou…. to zase budou sáhodlouhé lhaní, AMDfanboys že AMD také potřebuje marže…

  • S maržema pláčeš na špatným hrobě, ty budou nejspíš o desítky procent horší než u toho Titanu. Kvůli tomu 2.5D pouzdru, interposeru a paměti HBM2. Který je dokonce o třetinu víc. BoM té karty a cena zpracování GPU+VRAM bude podstatně vyšší.

   • Což je opět asi pro AMD problém, pokud ty karty nebudou ve výsledku výrazně lepší než stávající Pascal a srovnatelné s nadcházející Voltou. Aneb na co mi je, že mám na kartě nějakou superbombastickou paměť, když mi ta karta nedá vysoký výkon v realém světě?

    • Samozrejme že na nič.

     “ superbombastická paměť“ či výpočetný výkon a „bájna“ výbava u herných grafík takmer nikoho nezaujíma – ide predsa o herný výkon a samozrejme drvivej väčšine hráčov je srdečne jedno ako ho výrobca dosiahol.
     Fury X mala HBM a mega priepustnosť a čo ? Nič, nereferencie 980Ti ju dajú ľavou-zadnou.

     • No právě! Celkově to vypadá spíše na další „o ničem“ produkt, než úspěch. To je ale přesně to, co my zákazníci nepotřebujeme, protože neschopnost Kakoduriho akorat zvětšuje vliv a nadívá kapsy Kožeňákovi na úkor zákazníků.
      Teď si dovolím rýpavou poznámku – třeba se s těma kartama bude dát dobře házek, jak nám ten kašpárek předvedl u Polarisového RX na YT 😉

 2. Tak spotreba jak prasa, toto môže fakt kupiť len amd fanda ako DDede. Bravoo amd well done 😀

  Inak ja tej spotrebe kludne verím. Po dlhej dobe som dal amd šancu a 1/2 roka som fungoval na rx480 4g gaming. Teraz vdaka miningu som predal drahšie ako bola nakupná cena tak som vzal top ediciu1060ky a konečne viem, čo to znamená mať tichu a chladnú grafiku. Samozrejme nie len v idle, ale aj 2-3hod pri full loade.

  • Zrovna sám DD jede na Intelu+NVidii (samo o sobě to není špatné, ale pokrytecky pak tlačit Radeony i za cenu někdy lacinejch lží ala kremlenti na socka sítích, jestli tohle provádí měl by brzdit a pořádně) a ten jeho přisluhovač vrstevník už jede na Intel+NV roky… zrovna u těch je přechod na AMD pravděpodobný asi tak jako zrušení RoHS… Jedině že by se vážně kousli a šli svým ovcím sami příkladem, čemuž moc nevěřím ale co není může být…

  • Dobře, ale jaké mají teď informace o Vega hráči? Neznají ani úplné HW specifikace, ani release date, ani cenu, ani dostupnost v obchodech, pouze náznaky neatraktivního TDP a nějakého dema FE edice v CF za ranec peněz. Zatímco Nvidia má další přichystanou akci, jak posílit svoji pozici, ve formě nového bundlu, Kožeňák si už teď mne ruce. Asi úplně nebude náhoda, že Kožeňák konec akce nasměřoval těsně před release FE Vegy a také čistě náhodou ten bundle pouze k 1080 a Ti 😉 Ale Kakoduri je se svým „vzdržte, vyplatí se čekat“ úplně kllidu.

   • Ten bundle mě dost zaujal a moc si teda nedokážu vysvětlit, co za tím je. Nepamatuju, kdy naposled byl bundle platnej jen 14 dní. Spíš bych ale věřil, že je to náhoda.

    Protože pokud by ten konec 27. fakt měl být kvůli Vega, tak to by byla pro Nvidii spíš negativně vyznívající věc, jelikož to by implikovalo, že se bojí a chtějí prodat co nejvíc, než se ukážou nějaké testy Vegy (implikace, že potom už to bude těžší prodat). Ale celý mi to přijde dost divný a ne ve stylu Nvidie, která se vždycky snaží vystupovat sebejistě atd (~“Vega nám žádné procenta nevezme“ řečené v květnu). A pochybuju že se fakt bojí, že by se jim po uvedení nějak prodeje těch highend karet nějak propadly. Proto se mi nezdá, aby dělali něco podobného a radši bych tedy z toho bundlu takový věci nevyvozoval.

    Ony tam můžou být čert ví jaké jiné důvody.

    P.S.
    Cena RX Vega nemá zas tak moc možností kam spadnout? Někde mezi 500-700$. A datum vydání známé je (30. července – 1. srpna, IIRC, prostě během Sigraphu): https://www.cnews.cz/amd-na-computexu-threadripper-ryzen-mobile-data-uvedeni-radeonu-s-cipy-vega/

    • Fakt těžko říci. Že se Vegy bojí, to si také nemyslím. A negativní reklama… nevím. Každopádně bych to viděl spíš tak, že touto akcí se naopak Nvidia bude snažit ukousnout z trhu AMD (čekatelů na Vegu), protože Volta bude drahá jakožto novinka, a na Voltu už Nvidia zákazníky určitě má – ty, co každý HW release kupují to „nejvýkonnější“. Každopádně pravda se ukáže po NEpapírovém release a kvartálních / celoročních výsledcích.

     • že se nVidie bojí je jen vlhký sen AMD funboys… Realita je taková, že Vega tady bude v srpnu a nereferenčky v listopadu a to už bude mít nVidia pod stromečky Volty… A bál bych se aby ne na HBM pamětích…

     • pointa je, že i když se s highendem dějí jakékoliv věci, na tržních procentech firem se nic nezmění, protože kdo ze zelených chtěl výkon, má ho již přes rok a nemá důvod přejít k červeným a kdo od červených potřebuje výkon, tak tu Vegu buď koupí, nebo bude dál čekat na Vegu2 resp. Navi …jenže jaké je procento červených natolik toužících po maximálním výkonu? 5% z 22% tržního podílu je jedno procento na trhu grafik …

     • gogo1963 17.6.2017 at 5:36
      A to právě tak úplně není pravda. Jsou lidé, kteří čekali na Vegu a čekání už je omrzelo nebo nějaké info o FE a RX Vegy naštvalo a právě teď kupují / koupili GTX 1080 (Ti). Čísla samozřejmě nemám, možná jsou to jen jedinci, ale např. já jsem původně chtěl RX 580, ale po releasu jsem vystřízlivěl a řekl si, že zkusím počkat na Vegu. Se všema informacema, co teď o Vega mám a s Destiny 2 bundlem už mám jasno, jen čekám na nabídku našich obchodů. Přestože jsem byl přesvědčen, že Nvidii ve svém počítači nechci dlouho vidět, názor jsem díky AMD musel změnit, Vega už je pro mě nezajimavá. Neuznávám jakékoliv zaryté fandovství a vždy pořizuji to, co pro mě má nějakou přidanou hodnotu.
      BTW: myslím si, že tím bundlem Nvidia cílí na právě takové uživatele, kteří by možná i koupili Vegu, ale v tento moment jsou v rozpacích z AMD a chybí už jen málo pro volbu opačnou. Nejde o to, že by se Nvidia bála o své zákazníky, ale když mají příležitost, tak si z konkurence ukousnou. Tohle dělá každá firma, je to úplně normální tržní jev.