Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů

Více než kdy jindy platí, že byste měli zálohovat. Ransomware může být totiž pěkně zákeřný.

1
Ilustrační foto (zdroj: Kaspersky Labs)

Ransomware je v posledních letech populární a zřejmě bude tento trend ještě růst. Koncem června bylo napadeno mnoho států po celém světě, přičemž výrazně schytala Ukrajina. Předtím jsme byli svědky či svědkyněmi mnohem většího útoku, který je známý pod názvem WannaCry. Jak moc je ransomware úspěšný?

Podle studie, se kterou byl seznámen redaktor The Verge, ransomware z kapes lidí v posledních dvou letech dokázal vytahat více než 25 milionů dolarů. Na studii spolupracovalo více subjektů včetně Googlu, bezpečnostní firmy Chainalysis, kalifornské univerzity v San Diegu a New York University Tandon School of Engineering.

Ransomware funguje tak, že zašifruje vaše soubory a pak požaduje výkupné. Není bohužel zaručené, že je po zašifrování zase rozšifruje. Některé druhy to dělají, jiné nikoli. Odborná veřejnost doporučuje neplatit a rovnou obnovit data ze zálohy. Pokud svá data nezálohujete, vzniká nemalé riziko, že o ně v podobné situaci nenávratně přijdete. Nezapomínejte také záplatovat software a neotevírat podezřelé odkazy či přílohy.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář