Rozhodnuto. Protipirátská ochrana se stala součástí WWW

5
Internet
Ilustrační foto (zdroj: geralt / Pixabay)
-
Zdroj: Pixabay

Letos v červenci Tim Berners-Lee, zakladatel webu a ředitel World Wide Web Consorcia (W3C), doporučil, aby se protikopírovací ochrana stala součástí standardu HTML5. Měl i své kritiky mezi kolegy z W3C, kteří proti jeho rozhodnutí odvolali.

Kvůli tomu nakonec jeho rozhodnutí muselo potvrdit ještě hlasování Výboru. K tomu došlo tento týden, 108 členů podpořilo Bernerse-Leeho, 57 bylo proti a 20 se zdrželo hlasování. Návrh byl tedy přijat.

Samotná ochrana (DRM) nebude na webu ani v prohlížečích povinná a HTML5 ani nedefinuje její přesnou podobu. Standardizováno bylo pouze rozšíření Encrypted Media Extensions (EME), které bude prostředníkem mezi webovým prohlížečem a konkrétním uzavřeným DRM, respektive komponentou Content Decryption Module (CDM), jenž dílo chráněné pomocí DRM dešifruje.

Berners-Lee říká, že DRM by tady bylo i bez W3C. Standardizace ale pomůže k tomu, aby všichni využívali jedno rozhraní. Ještě donedávna DRM v prohlížečích fungovalo jen díky Flash Playeru, Silverlightu a dalším doplňkům. EME již ale ve většině moderních prohlížečů stejně dostupné je (Chrome, Firefox, Safari, Opera i Edge). Využívá jej i Netflix a v budoucnu bude sloužit k ochraně také u dalších videoslužeb.

První reakce

Oživeno (13:25): Standardizace EME má první „oběť“. Organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) oznámila, že odchází z W3C. EFF zavádějí ochrany DRM od začátku kritizuje a mimo jiné se postarala o to, že se vůbec poprvé v historii W3C povedlo odvolat proti rozhodnutí Bernerse-Leeho.

EFF vadí, že W3C jde na ruku mediálním korporacím, které chtějí chránit svá díla a obtěžovat ochranou uživatele. Nejde přitom o možnost kopírovat filmy na internetu, ale fakt, že DRM podle EFF znemožní vytvářet alternativní přehrávače pro lidi s různými druhy postižení. Ochrana prý také zkomplikuje práci internetovým archivům.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  1. A co tato protipirátská opatření budou v praxi znamenat pro člověka používajícího internet? Bude to znamenat v praxi něco podobného, jako kdysi ochrana na CD či DVD, jejichž vývojem se zabývaly desítky firem, prodražilo to nosiče o desítky procent a nakonec přišel SlySoft a všechny tyhle „antipirátské“ experimenty byly úplně k prdu, protože průkazně porušovaly mezinárodní standardy, zejména pak Rainbow Books?

  2. podle mě se to týká jen ubožáků co umí koukat na filmy jen přes netflix a i to je pro ně příliš složitý. Č istě z elektrikářskýho hlediska, všechen obsah který se dostane k Vám domů lze zkopírovat a všechny tyhle ochrany jsou k ničemu. Jediná ochrana by fungovala kdyby za zhlédnutí jednoho filmu stačilo poslat SMS kou třeba 9Kč, pak piráti přestali existovat, protože by bylo pro každého jednoduší zaplatit 9Kč než složitě vyhledávat pirátský obsah. Ale to jsme zase u politiky a demenci producentů.

      • Nestahuji gerontoporno ty rádoby hejtře. Je to normální systém placení. Napíšeš kód automatu a položku kterou chceš, odešleš to SMSkou a z toho daného automatu ti vypadne lahev koly. Pošleš SMSkou dar postiženým děckám, nebo humanitární pomoc. Dokonce využívám službu když mám auto v sevisu a musím jet MHD, že jakmile vidím autobus, tak pošlu SMSku, a ne nastoupím příjde mi SMSkou jízdenka. Těch věcí kterých se dneska platí přes SMS je spousta a jen zabedněnec to nechce vidět.
        Mě Netflix nezajímá, co ja vím jak se přes to platí?! Jen říkám návrh, který by zlikvidoval piráty, ale nenažraní ubozí rádoby podnikatelé, kteří si říkají producenti jsou zaseknutí v polistopadové době a v nenažranosti.