Rozhodnuto: Univerzální poštovní službu bude další dva roky poskytovat opět Česká pošta

9
eská pošta
Česká pošta
-
Zdroj: Depositphotos

ČTÚ vydal poštovní licenci pro následující dva roky. Získala ji Česká pošta, nikdo jiný se nakonec nepřihlásil. Držitel licence musí poskytovat univerzální službu, za což od státu inkasuje příspěvek.

Licenci České poště, která bude po následující dva roky muset provozovat celkem 3200 poboček, včera přidělil ČTÚ. Podle ČTK měly mít dříve zájem i Zásilkovna či První novinová služba (PNS). Česká pošta na svém webu uvedla, že předložila nejlepší nabídku, nakonec ale byla jediná.

Že se přihlásila jen Česká pošta, bylo jasné již v květnu, kdy došlo k otevírání podaných obálek (obálky). V červnu dodala Česká pošta doplnění, neboť původní žádost obsahovala nesrovnalosti (podle vyjádření: „opomenu, respektive písařské chyby“).

Na českém trhu existuje asi 30 firem poskytující poštovní služby (všechny musí mít osvědčení), přičemž všechny požadované služby by několik z nich zvládlo splnit. Držitel státní licence musí poskytovat univerzální službu, za což pak získá peníze z veřejných prostředků. V minulých letech to bylo asi 1,5 miliardy ročně. Česká pošta byla v minulých letech ve ztrátě a plánuje rozdělení na dva podniky.

Předmětem udělené poštovní licence je povinnost zajistit na celém území Česka dostupnost těchto základních služeb:

služba dodání poštovních zásilek do 2 kg do zahraničí a dále vnitrostátně pro poštovní zásilky, jejichž rozměry nepřesahují 35,3 × 25 × 2 cm a hmotnost 1 kg, služba dodání poštovních balíků do 10 kg do zahraničí, služba dodání peněžní částky poštovním poukazem, služba dodání doporučených zásilek, služba dodání cenných zásilek, služba bezúplatného dodání poštovních zásilek do 7 kg pro nevidomé osoby, služby, které musí být zajištěny na základě závazků vyplývajících z členství České republiky ve Světové poštovní unii.

Základní služby musí umožnit každý pracovní den nejméně jedno poštovní podání a dále alespoň jedno dodání na adresu každé fyzické nebo právnické osoby. Podrobnou technickou specifikaci jednotlivých základních služeb stanoví vyhláška č. 464/2012 Sb., o stanovení specifikace jednotlivých základních služeb a základních kvalitativních požadavků na jejich poskytování, ve znění vyhlášky č. 203/2016 Sb. Tato vyhláška dále stanoví způsob zajištění poskytování základních služeb, minimální požadavky na dostupnost pošt a poštovních schránek, výjimky z povinnosti zajistit dodání na adresu každé fyzické nebo právnické osoby a informace, které mají být uživatelům základních služeb dostupné, a to ať již na vyžádání, nebo formou vyvěšení u pošty nebo na webu provozovatele. Smyslem vyhlášky není jakkoliv omezovat provozovatele v poskytování služeb nad rámec povinností daných vyhláškou.

 

Rozhodnuto: Univerzální poštovní službu bude další dva roky poskytovat opět Česká pošta
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlasů

9 KOMENTÁŘE

  • Konkurence na trhu poštovních služeb funguje ve velkých městech, ale v odlehlýh vesničkách budeš rád za tu státně dotovanou univerzální službu.
   Nicméně myslím, že se privatizace České pošty dočkáš, po povodni typu Fialová pětikoalice zbudou státu takové dluhy, že začínám věřit tomu, že se dočkám i já a bude privatizována i Česká televize. 🙂

   • to jsi zamrzl někde před deseti lety. PPL doručuje i do zapadákovů a nemělo by problém v tom ČP nahradit. Fakticky služby konkurence ČP fungují mnohem lépe do druhého dne a bez příplatků.

     • JJ, součástí tohohle bude určitě například i doručování takových těch oficiálních zásilek s pruhem, kde je třeba hlídat, jestli to opravdu adresát dostal a tak.

      Soukromé firmy si v tom doručovacím systému budou vyzobávat lukrativní a snadné úkoly, ale stát potřebuje zajistit, aby ta dostupnost byla úplně všude (kam by se třeba komerčním kurýrům nechtělo/nevyplácelo…)

  • Počet provozoven 2550. Tzn. při průměrných cca. 1 mio. náklady na provozovnu tj. 2,550 miliardy ročně.
   Počet zaměstnanců 31000. Tzn. při průměrné hrubé výplatě 30 tis. zam. celkem na mzdy 11,160 miliardy ročně.
   Pro Rascal: Takže můžeš to zkusit, ale musíš mít vstupní kapitál, musíš chápat že se na tebe vztahují zákony o službě i pokuty za nedodržení, a až třeba úplně na konci maličkosti jako zákoník práce, odbory a hlavně regulace cen za základní službu.
   Takže za „dvacku“ jsi povinen dodat v řádném termínu dopis z Horní Dolní do Tramtárie, zároveň musíš zajistit za tu „dvacku“ výplatu složenky ve Zlámané Lhotě a každý měsíc provést vyúčtování SIPO, asi taky za tu „dvacku“.

   Dvacka je docela dost peněz, ale získat 20 miliard Kč na provozní náklady tak je k tomu zapotřebí jedna miliarda operací ročně, tzn. 65 tis. operací denně. A protože na přepážkách bude pracovat cca. 1/5 lidí, tak to znamená, že musí každý z nich udělat 100 operací za směnu. Při 8 hodinové směně je to 12,5 operace za hodinu, tzn. 4 minuty na jednoho člověka za dvacet korun. Ty výpočty samozřejmě neodpovídají skutečné realitě, ale o moc se mýlit nebudu, spíše to bude rozptýlené jak územně, tak i časově.

   Jenom takové intermezzo. Byl jsem minulý týden v Německu a v Rakousku a chtěl jsem poslat obvyklou čumkartu a nezvládl jsem to! Pohlednice jsou všude, ale poštovní známky nemají nikde, je ale fakt že jsem to z důvodu času extra neřešil, a poštovní schránky také nikde. Naposled jsem posílal pohlednici před dvěma lety z Paříže kdy jsem ale kvůli tomu jel extra na místní poštu, kde v jednom automatu jsem si vyzvedl známku a do jiného automatu jsem pohlednici se známkou vložil.