Rusko chystá vlastní lokální NVMe SSD s vlastními PCIe 4.0 řadiči. Ale dopadlo to jako vždycky

129
SSD na hromadě
SSD s podporou PCIe 4.0
-
Zdroj: Cnews.cz

Vedle vlastních procesorů se Rusko pokouší nahradit dovoz technologií i vlastním SSD. Lokální výrobce Kraftway vyvinul nejen samotné SSD, ale pozoruhodně i vlastní NVMe řadiče. Dokonce i s podporou PCI Expressu 4.0, jenže jinak jsou hodně pozadu za „západní“ technologií.

Už před tím, než mu kvůli válce rozpoutané proti Ukrajině nic jiného nezbývá, se Rusko snažilo po vzoru Číny o soběstačnost v počítačových technologiích. Dlužno říct, že s podstatně menším úspěchem, ale teď aspoň v jedné oblasti ruské firmy pokročily: představily vlastní lokálně vyrobená SSD, a zejména NVMe řadiče, na kterých jsou založená. Dokonce podporují PCI Express 4.0, i když trošku potěmkinovsky a na světovou úroveň mají co dohánět.

Minulý týden se v Rusku konala výstava Innoprom 2020, na níž se prezentovala také firma Kraftway, která sídlí v Jekatěrinburgu a ukázala SSD s vlastním v Rusku vyvinutým řadičem. Celá SSD nejsou samozřejmě kompletně v Rusku vyrobená, protože potřebují zahraniční čipy NAND a také řadič je vyráběný v zahraniční továrně na čipy. Ale to je i případ ruských procesorů, jako je Baikal.

První generace byl řadič pro MLC NAND, který přišel s křížkem po TLC

Firma představila řadiče rovnou dva. Její první generace řadiče pojmenovaná „ASIC v1“ má dnes už zastaralé rozhraní jen PCIe 2.0 ×4, což asi svědčí o tom, že jde o už dávněji započatý projekt. Ale pro výkony, které dosahuje, není verze PCIe moc důležitá, jak uvidíme. Řadič také používá protokol NVMe 1.2.1, což je také už starší věc. Dnešní SSD jsou typicky NVMe 1.4 a začíná se objevovat NVMe 2.0.

Řadič je osmikanálový a pro různé operace používá čtyři jádra ARM Cortex-R5 licencovaná ze západu. Podporuje NAND typu MLC – starou planární i vrstvenou – od Micronu nebo Toshiby s rozhraním ONFI 3.0 a Toggle NAND 2.0, maximální kapacita SSD může být až 2 TB. Výroba měla být na 40nm LP procesu TSMC.

Kvůli tomu, že MLC se už přestala běžně vyrábět pro masové použití, už se ale pravděpodobně tento starší řadič v praxi neobjeví. Používají se v něm jen poměrně nesofistikované ECC algoritmy pro korekci chyb a zvýšení životnosti buněk (BCH kódování, které se dle specifikací výrobce dokáže vyrovnat jen s asi 96 chybnými bity z 1000), takže k použití s TLC NAND by se už nehodil. Ta totiž pro rozumný výkon a zapisovací životnost potřebuje schopnější algoritmy a běžná SSD ovládla masově až poté, co přišly řadiče s algoritmy typu LDPC (Low Density Parity Check).

Ani výkon není moc – náhodné čtení mělo být jen asi 55 000 IOPS a náhodný zápis 65 000 IOPS, což je na NVMe řadič dost málo a překonávala to i lepší SATA SSD. Sekvenční čtení pak má být až 830 MB/s se zápisem 680 MB/s (zda se používá zápis do pseudoSLC cache, není jasné), takže by vlastně stačily i dvě linky PCI Express 2.0. Řadič má podle Kraftway průměrnou spotřebu 3,5–4,0 W.

Specifikace SSD řadičů Kraftway
Specifikace SSD řadičů Kraftway (zdroj: Kraftway, via: ComputerBase)

Kraftway ASIC v2: v plánu až milion kusů ročně

Tento řadič podle výrobce prošvihl svou šanci, protože byl připraven až v momentě, kdy Toshiba a Micron přestaly nabízet čipy MLC NAND, pro které byl navržen. Místo něj chce teď firma začít stavět SSD na druhé generaci „ASIC v2“ a nemá malé plány – plánuje výrobu až milionu kusů SSD ročně s tímto čipem. To ale má být až za nějaké dva tři roky.

Na ruském webu ServerNews.ru (měla by to být odnož známějšího 3DNews.ru) se objevily fotografie zřejmě prototypů těchto SSD. Mají provedení nikoli slotu M.2, ale karty do slotu PCI Express ×4. Podle rozměru pouzdra řadiče a pouzder s čipy NAND asi spotřebitelská SSD v provedení M.2 hned tak možná nebudou. Tato úložiště ale asi jsou zamýšlena hlavně pro ruské servery, pracovní stanice (včetně lokálních modelů s procesory Elbrus) a podobná nasazení.

Ruské NVM SSD Kraftway
Ruské NVMe SSD Kraftway (zdroj: ServerNews/3DNews)

Řadič ASIC v2 je opět osmikanálový, ale již s podporou NVMe 1.4 a novými typy 3D NAND – podporována je MLC, TLC a QLC, a to od Micronu, Toshiby, ale zejména pak od čínské firmy YMTC. A to je pro Rusko důležité, protože kvůli sankcím nemůže počítat s NAND od japonského a amerického dodavatele. Přechod na čínskou NAND může být jediná možnost vedle nějakého pašování. NAND je podporována s rozhraními ONFI 4.0 a Toggle NAND 3.0 a již je používán ECC algoritmus LDPC se schopností překonat 150 chybových bitů z 1000.

NVMe SSD Kraftway
Ruské NVM SSD Kraftway (zdroj: ServerNews/3DNews)

Velmi zajímavé je, že tentokrát již řadič má rozhraní PCIe 4.0 ×4, tedy v podstatě na špičce dnešního vývoje (tedy aspoň na pár měsíců, na podzim už totiž začne éra PCIe 5.0 SSD). Ovšem jak už to s ruskými počítačovými projekty chodí, má to svá ale. Ačkoliv je použito rozhraní PCIe 4.0 ×4 s teoretickou propustností 8 GB/s, řadič nedosahuje zdaleka výkonu, který by toto upotřebil – podle čísel, která Kraftway uvádí, by klidně stačilo rozhraní PCIe 2.0 ×4.

SSD s tímto řadičem mají podle ruské firmy totiž dosahovat sekvenčních rychlostí čtení i zápisu pořád jen 1500 MB/s (opět není řečeno, zda je to stabilní zápis, nebo zápis do pseudoSLC cache). Zlepšil se i náhodný přístup – náhodné čtení 4K bloků má dosáhnout výkonu až 200 000 IOPS a zápis až 150 000 IOPS. Už to nejsou špatná čísla, avšak opět dost za úrovní, které dnes dosahují řadiče zavedených západních nebo východoasijských výrobců.

výkon prototypu NVMe SSD s řadičem Kraftway
Výkon prototypu NVMe SSD s řadičem Kraftway (zdroj: ServerNews/3DNews)

Spotřeba tohoto řadiče má být v průměru pod 2,5 W a vyráběn měl být na 28nm HPC procesu TSMC. Nicméně Tchaj-wan také uvalil na Rusko sankce, a v TSMC se proto asi výroba buď zkomplikuje, nebo rovnou znemožní. Kraftway teď údajně pracuje na přenesení výroby k jinému foundry partnerovi, kterým nejspíš bude čínské SMIC. To má použitelný 28nm proces, ale pravděpodobně je třeba netriviální úsilí k převodu návrhu na jeho technologii. Toto tedy pravděpodobně sériovou výrobu zdrží.

Více: Sankce za napadení Ukrajiny se vztahují i na čipy, Rusko odříznuté od západních technologií?

Obcházení potenciálních a po napadení Ukrajiny i reálných sankcí jinak tento řadič provádí ještě na jednom místě. Firma Kraftway už v něm nepoužívá jádra ARM. Místo toho přešla na alternativní jádra RISC-V, celkem je jich v řadiči údajně „4+1“. Jakého typu, není řečeno, ale mělo by asi jít buď o nějakou volně dostupnou architekturu, nebo o jádra licencovaná ze zemí, které s Ruskem jsou ochotné spolupracovat, jako je Čína.

Po ruský hardware zatím platí „pozdě a horší“

Jak úspěšné tyto projekty vlastních SSD budou, zatím těžko odhadovat. Ony plány výroby jednoho milionu kusů SSD Kraftway s tímto řadičem jsou jedna věc, druhá věc je, jestli se je podaří zrealizovat. I pokud ano, půjde ovšem o hardware výkonově zaostávající za konkurencí (téměř řádově). Nicméně státním institucím to nemusí moc vadit a rozhodující pro ně bude domácí produkce, nikoli jak kvalitní je.

Podobně ostatně zatím dopadly pokusy o ruské procesory – sice existují, ale výkon mají o dost horší než ty od globálních hráčů, a ještě se typicky začnou vyrábět i o několik let později. Kraftway se svými SSD tedy asi neznamená nějaký průlom pro ruský technologický průmysl, ale i tak je zajímavé, že i v této oblasti se tamní firmy snaží.

Tip: V Rusku budou mít vlastní AM4 základní desky pro Ryzen. Ale podle fotky jsou to ASRocky z Tchaj-wanu

Zdroje: Tom’s Hardware, Digit News, ComputerBase, ServerNews

Rusko chystá vlastní lokální NVMe SSD s vlastními PCIe 4.0 řadiči. Ale dopadlo to jako vždycky
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.42%) 31 hlasů

129 KOMENTÁŘE

 1. Vzniká najmocnejšia aliancia planéty, veľmoci Rusko + Čína + India sa dohodli
  na hlbokej hospodárskej ale i vojenskej spolupráci s vlastným platobným systémom.
  Vyrobiť počítač pre takúto silu nebude žiadny problém. Nad západom sa zgrupujú
  čierne mraky, naša EÚ padá do žumpy vďaka protiruským sankciám, ktoré majú
  presne opačný efekt a zásadne nás poškodzujú. USA so svojim astronomickým
  štátnym dlhom v sume 31 biliónov dolárov balansujú na pokraji bankrotu a
  občianskej vojny.

  • Väčšiu hlúposť, aby človek na internete pohladal 😂

   Mimochodom, sankcie voči Rusku poškodzujú hlavne Rusko, ale to samozrejme bude tvrdiť presný opak, pretože je to len další spôsob, ako podrývať demokraciu.

   Niektorým je to jasne hneď, iným to dôjde neskôr, no a podaktorým to nedôjde nikdy, aj keď im niekto ma v pláne nakakať na hlavu , ale oni to špatne vyhodnotia a obracajú sa k tým, ktorí už majú gate na kolenách 🙄

   Inak samozrejme všetky technológie v Rusku pochádzajú z európskych návrhov. Rusko všetko, vrátane architektúry miest, ktorými sa dnes tak pýšia čerpalo zo západu. Dokonca sú volali západných architektov, aby im tie mesta navrhli. Lenže hlupacikovia, nepoznajú históriu a tak majú tendenciu vidieť v Rusku niečo, čo tam nikdy nebolo a ak budú pokračovať v takejto politike, ani nikdy nebudú.

     • No to je veľmi komplikovaný trojuholník. 😀

      India má výhodu v tom, že ešte stále nakupujú obrovské množstvo zbraní od Ruska, aj keď im teda neprejavili tú povestnú „ázijskú poctu“ vo forme ukradnutia/okopírovania všetkého čo sa dá.

      Na druhej strane čína má zase výhodu v spoločných koreňoch v mestách ako Vladivostok alebo Chabarosk a ďalších ruských kolóniách čo vidieť na vyhláseniach, podľa ktorých ich priateľstvo nemá hranice. A Chi to aj predviedol keď dokázal dokonca oddialiť inváziu aby sa začala až po OH.

      Takže toto bude asi ešte zaujímavé.

      • To tady předvádíš ty naivní čobolku, uchvácená ruskými zbraněmi-…Na ruských sociálních sítích se objevila informace o skandálu v ruském koncernu Almaz-Antej, kdy podle dokumentů by systémy S-400 měly být schopny sestřelit rakety HIMARS, ale ozbrojené síly Ukrajiny právě těmito raketami zničily komplex S-400 v Charcyzku.A právě na sociálních sítích se píše o tom, že předseda představenstva, bývalý premiér Ruské federace Michail Fradkov a ředitel koncernu Novikov mohou nejen přijít o své funkce, ale také s nimi může být zahájeno trestní řízení za podkopávání obranyschopnosti Ruské federace.
       A ostatně není to jen S-400, který na Ukrajině selhává. I starší sourozenec S-300 ve své námořní verzi S-300PMU nebyl schopen zabránit potopení ruského raketového křižníku Moskva v dubnu letošního roku, kdy ruskou loď poslaly „na chuj“ ukrajinské rakety Neptun.Nástupcem má být systém S-500, který ruský výrobce optimisticky nazval jako „ránu americké prestiži“. Zatím to ale vypadá, že pokud (ne)funguje stejně jako S-400, jedná se spíše o další ruskou nefunkční zázračnou zbraň.

   • „sankcie voči Rusku poškodzujú hlavne Rusko“

    Ano? To v Rusku pripravuji vytopny pro obcany bez pristupu k vytapeni, a tepla voda je uz nyni na pridel? V Rusku predpokladaji narust nakladu na energie pro triclennou rodinu temer 5000E rocne, coz je pres 120 000 kc? Je to Rusko, kde pocitaji s tremi-peti miliony propustenych vlivem cen a nedostatku energii do konce roku? Ne, to je Nemecko.
    Rusko ma padesatiprocentni inflaci zakladnich zivotnich potreb jako jidlo a bydleni? Ne, to je cesko.

    U nas to je a bude to same nebo horsi jak v Nemecku, pouze se o tom jaksi z nejakeho duvodu nemluvi.

    K tomu SSD. Cili zaver clanku je, ze Rusove navrhli SSD na RISCV bez ohrozeni patentovymi technologiemi plne srovnatelne s beznym mainstreamem, takze 99 procent uzivatelu nepozna rozdil, bude ho vyrabet na proprietarnim cinskem 28nm a velmi pravdepodobne ho bude licencovat a prodavat zemim jako Cina, Indie, Argentina, blizky vychod, …. to Putina urcite polozi.

    • „Rusko ma padesatiprocentni inflaci zakladnich zivotnich potreb jako jidlo a bydleni? Ne, to je cesko.“

     mas pravdu, Rusko ma mozno 150% inflaciu 🙂
     pred cca mesiacom som videl fotku ruskeho masla 125g, co stalo v prepocte cez 4€ a kazde jedno masielko bolo v tom ochrannom obale s magnetickym pipatkom, podobneho, ako su u nas ziletky.

     a k ostatnym planom Ruska, je to na smiech, uz mesiac strielaju na Ukrajinu rakety s rozptylom 500m, lebo nemaju cipy do rakiet, takze o 3-5 rokov nech maju aj 28nm cipy z Ciny, ale to im tak prd pomoze

      • polni marsalek: a proto vytahují historicke uloženky, a používají hloupé střely. To je úplně logické.
       I ty jen vizuálně potvzené čísla jsou katastrofální, a to je zlomek toho co není evidováno. Rusko se z toho bude vzpamatovávat roky.

      • “ I ty jen vizuálně potvzené čísla jsou katastrofální “

       …ktoré čísla myslíš ?

      • Docela by mě zajímal tvůj zdroj info, anebo radši ne, nechci se pozvracet…

      • Ruská armáda nejlépe vybavená na světě? Třeba Armata, představená v roce 2015 a rusák začal vykřikovat, že bude v roce 2020 páteřní tank ruské armády…výsledek v roce 2022? Ani jeden kus….V červnu 2019 ruské letectvo objednalo 76 víceúčelových letadel Suchoj Su-57, s termínem dodání do roku 2028
       Novou ruskou technikou Ano, třeba tempo „masové výroby“ SU-57 je prostě úžasné a ruské. 2004 – maketa prototypu, 2010 – první letový prototyp, 2020 – oznámeno zahájení masové sériové výroby Plány na rok 2021. -4 ks, nedodáno, 2022 – dodány 2 ks Nyní rusák hrdě vlastní dohromady celé tři kusy SU-57 v neznámém stavu použitelnosti, pro srovnání F-22 téměř 200 kusů létá už 20 let a téměř 700 kusů F-35 a stále se vyrábí….

      • maršálku,ty komiku.:)

       Aktuálně má Rusko nasazené na Ukrajině 80% bojeschopné armády.A krásných 35 tisíc mrtvých a 80 tisíc raněných.Ruské tankové jednotky jsou rozprášené a ze zoufalství vytahují 60 let staré T62:) Pěšáci leží mrtví na polích kolem Kyjeva a nedostatkové pěšáky verbují v domovech důchodců a ve věznicích:) Prostě mocnost:))) Rubl má na černém trhu krásných 150 za 1$ co6 je odpovídající hodnota i v obchodech.Ekonomika se jim hroutí v přímém přenosu a jistě je zachrání Čína která nechce mít s Vajglem a jeho krachujícím Ruskem nic společného…A Indie?:)))
       NATO rozhodlo že postaví 300 tisíc jednotek Rychlé reakce.A takovou silou je NATO do týdne v Moskvě…

     • tez bych doporucil neridit se tolik fotografiemi na internetu.
      u nas ceny v kc:
      2021 2022
      mouka 10 20
      maslo 40 60
      chleba 30 50
      olej 30 60 (ale taky 120)
      mleko 15 22

      jeden velkoobchodnik se jiz prorekl, ze po prazdnich na podzim to uz napali naplno (dalsich +50-100 procent)

      benzin, elektrinu a plyn nema moc cenu srovnavat, protoze na podzim vse z toho zdrazi znovu o 50-100 procent (viz Nemecko, mame jen o neco vyssi ceny nez tam)
      takze kdo mel zalohy na el. 1600, bude mit ted 4500 mesicne, kdo plati teplo vodne stocne v panelaku 13 000, bude platit 30-50 000 rocne.

      • Proč mu odpovídáš něčím, na co se vůbec neptal? Kolik co zdražilo tu snad každý ví… asi tě to překvapí, ale potraviny nakupujeme všichni. 😀
       Inflace začala růst už před válkou (např. v lednu už 10%), covid.. dodavatelské řetězce, nesmyslné kroky centrálních bank..
       Rusko je v řiti, ekon. izolace, neschopná armáda k smíchu, stane se jen zásobárnou surovin pro Čínu a bude skákat jak Čina pískne.

      • Tragicky sa mýliš, žiadna izolácia Ruska sa
       nekoná, stačí mrknúť na úzku a prehlbujúcu
       sa spoluprácu aliancie BRICS /Rusko, Čína, India, Brazília, Južná Afrika/, to je síla…

       Ruská armáda je najlepšie vybavená armáda
       planéty, nedávno Pentagon priznal technologické zaostávanie USA v strategických hypersonických nosičoch o 10 až 20 rokov
       podľa typu.

      • Ja mluvim o tom, koho vic poskozuji sankce. Ano, energie zdrazily uz pred valkou, vcetne potravin, ale o tom, ze se bude propoustet po statisicich, rodiny budou prichazet o strechy nad hlavou, a nebude teplo pro domacnosti v ekonomice mohutnosti nemecka se jaksi neuvazovalo. To maji na svedomi „nase“ vlastni sankce na ropu a plyn (vcetne technologii, viz turbina v kanade, kterou ted rusko taky pres sankce dostane), ne energiewende.

       K te „izolaci“ se spravne vyjadril marsalek, ve vybavenosti armady nesouhlasim, letectvo maji jednoznacne modernejsi a mozna i pocetnejsi americani (pocitano na svem uzemi, dopravit je na jiny kontinent nelze)

      • Ruský maršálek: „nedávno Pentagon priznal technologické zaostávanie USA v strategických hypersonických nosičoch o 10 až 20 rokov“ – jistě jsi schopný sem k tomu dát zdroj..

       Ruská armáda je nejlepší, ale zapomněl jsi soudruhu dodat, že jen na papíře. 😀 Po tomhle fiasku, kdy místo Putlerova třídenního blitzkriegu, tu ruSSko s ohromnou početní převahou nedokáže nic víc než dobýt prakticky neubranitelnou luhanskou kapsu. 😀 Polovina použitelné ruské techniky je na odpis. obrovské ztráty i v elitních jednotkách (vč. spetsnaz), xx mrtvých generálů, potopená vlajková loď, totální fail a úprk při zpackaném útoku na Kyjev, ruské letectvo které dělá polovinu armádního vývozu ruSSka je prakticky bezzubé. A teď navíc Čína i Indie se zděšením sledují jak bezzubé jsou S400 proti HIMARS. Fiasko a obrovská ekonomická a reputační ztráta pro ruSSko a vy kolaborantští trolové s tím nic nenaděláte..

       UA armáda nepochybně krvácí a Evropa by jim měla být za tenhle krvavý nárazník vděčná. Rus se na generace odepsal, z tohoto failu ze bude těžko zvedat. Je docela pravděpodobné, že se ruSSko za nějaký čas rozpadne a přijde o východní části.

      • JulekAssangu: najdi si tu moje příspěvky pár let zpět, kdy jsem tu uváděl, že přijde obrovská celosvětová vlna inflace. Tohle bylo opravdu snadno předvídatelné, pro lidi co se pohybují na trzích. (např. to předpověděl i Michael J. Burry. – člověk, který předpověděl rupnutí hypoteční bubliny 2007, viz film The Big Short)
       Válka přišla ve chvíli, kdy už celý tenhle proces byl nevyhnutelně v pohybu. Hosp. recese, inflace, bankrot několika zemí, to vše bylo předvídatelné a rozběhlo se z jiných důvodů než je válka (dluhová krize, covid, dodavat. řetězce, green deal, chování centrálních bank v covidu atd..). Válka jen přilila trochu dalšího paliva do téhle výbušné směsi, která díky všem těmto věcem nabobtnala do obřích rozměrů. Osobně klidně budu topit míň a platit 10x tolik, než koukat jak ruSSák vraždí cizí národ.

      • Aznoha, trepeš bludy, akáže početná prevaha
       Rusov ?? Tie ostatné bláboly je zbytočné
       komentovať, si mimo jak to jelito…

      • Aha, takže zdroj tvého tvrzení o výroku Pentagonu nikde.. takže jsi jen ulhaný ruský šváb.

      • Azznoh, tvoje zdroje ti zavidim. Cisla jako „polovina ruske techniky, obrovske ztraty vc. specnaz, zdeseni ciny, letetctvo, ucinnost S300/400, atd.“ jsou udaje, ktere se rozhodne mezi snadno overitelnymi udaji nevyskytuji.

       Jinak je dobre, ze mas na rozdavani, zel, mnoho lidi nema. A nebavime se tu o drahem masle, ale o tom, ze miliony lidi prijdou o strechu nad hlavou. Znicit ekonomiku nejen evropy, aniz by to rusko v invazi treba jen zpomalilo, nevypada jako ucinna taktika – z toho pohledu nemely sankce zatim vliv vubec zadny, krome toho ze rusko vyvazi mene surovin a vydelava na tom vice penez.

      • Aznoha mele naivné hlúposti a nemá ani tušáka čo sa na nás valí….

      • Julek, pokud mě už chceš citovat, tak doslovně a ne že budeš vynechávat jednotlivá slova. Např. „polovina ruské techniky“ jsem rozhodně nenapsal. To je tak bokem o tvém zavádění…
       To co to píšeš ty je vše ověřitelné, když už mluvíš o milionech lidí bez střechy nad hlavou a podobné nesmysly? Evidentně jsi můj příspěvek ani nečetl, nějaké sankce mají na současnou míru inflace mizivý vliv, ta se začalo rozjíždět už dávno předtím.

       „z toho pohledu nemely sankce zatim vliv vubec zadny“ – aha a proto ruská ekonomická elita říká úplně něco jiného a předpokládá pokles HDP 10-15%, asi budou blbí a Julek z Dolní Lhoty to ví na tuty líp 😀
       „Západní sankce podle Grefa zasáhly 56 procent ruského vývozu a 51 procent ruského dovozu. „To představuje hrozbu pro 15 procent hrubého domácího produktu (HDP) země,“ uvedl. „V důsledku toho, pokud nic nepodnikneme, budeme potřebovat zhruba jedno desetiletí, než se ekonomika vrátí na úrovně z roku 2021,“ – ´uvedl šéf Sberbank na ekonomickém foru v Petrohradu

      • Polní ruský Maršál asi stále hledá ten odkaz na Pentagon.. nj jak se říká, ten šváb lže jako rus.

      • aznohh – ano, samozrejme polovina **pouzitelne** ruske vojenske techniky. **nepouzitelnou** techniku skutecne nepocitam 🙂

       Centralni Ruska banka predpoklada pokles HDP o 7.8 procent. To je udaj z tohoto tydne.

       Inflace je lepsi nez se cekalo

       https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-07-08/russian-inflation-slips-to-lowest-since-war-began-on-ruble-surge

       Nicmene to je problem ruska.

       Co je pro nas jedine dulezite, ze prestoze nase ekonomiky krvaceji, RUSKO VALKU NEZASTAVILO. Coz byl primarni ukol sankci, nebo snad ne? Jestli cely efekt sankci na rusko bude deset let zotavovani (pokud nic nepodniknou), nekdo na zapade se straslive prepocital.

      • No on je to v případě ruSSka dost citelný rozdíl, zatímco ruSSák hrdě uvede, že má ruSSká armáda celkově k dispozici 12000 tanků, tak realita je taková, že když se ten šrot vytřídí, zůstane cca 2800 skutečně použitelných kusů, na čemž se shodne většina armádních expertů. Z toho jen nějaká část je na Ukrajině, kde už vesele o víc jak polovinu přišli.

       Inflace je taková jakou Putler určí 😀 stejně tak jako kurz rublu, ofiko 60 za dolar, ale realita na ulici v Rusku je 130 za dolar.

       Jakou válku? Snad speciální vojenskou operaci ne? Strejda Putler ti asi nepřiklepne bonusy. Sankce evidentně fungují a vyvíjí na ruSSko tlak, viz ty projevy ruSSkých ekonomů. Otázka je co na to Putler, vzhledem k tomu, že je to psychopat s posledními pár měsíci/roky života, tak jeho chování je nepředvídatelné.
       Jaké řešení bys teda navrhoval ty? Nechat Rusa zmasakrovat UA, aby se mohl pak v klidu chystat se na pobaltí? Dát ruce pryč, že se nás to netýká?

       Evropa má dvě cesty, obě vedou do stejného cíle, oproštění se od ruského plynu/ropy nebo minimálně účinná diverzifikace. Buď nás rus odstřihne už letos, aby nás v zimě vytrestal s vidinou rozpoutání nepokojů v Evropě. A pak bude letošní zima pro Evropu náročná, ale bude to rychlý řez a odstranění nádoru jednou pro vždy. A nebo se Evropa závislosti zbaví pomaleji v průběhu dalších let. Tak jako tak cíl je stejný a rus v něm ve finále prohraje. Evropu jako bohatého odběratele do velké míry ztratil.

       Osobně předpokládám první variantu, Putler nemá co ztratit a hraje vabank. Zima v Evropě, nepokoje, přiškrcení evropské ekonomiky, hladomor ve světě a ruská dezinformační válka, to je to co on potřebuje k odvedení pozornosti od jeho masakrů a vraždění.

      • Mezitim Rus v klidu masakruje UA, dokonce plati lidi za prispevky na cesky Cnews ale nema na tanky, SAE masakruji Jemen, a Katar je stale lidrem svetoveho terorismu. S predstaviteli posledniho jmenovaneho se foti Sikela, do SAE jezdi „tajne“ Pekarova vyjednavat plyn. 85 000 mrtvych Jemenskych deti (dle OSN) pozdravuje.
       No, neni nad idealy a odvadeni pozornosti, to se nas totiz netyka.
       Sam jsem zvedavy, jak to dopadne, urcite si overime plody evropske bidy a znicenych zivotu v praxi.

      • Jeste bych pridal jeden clanek z mainstreamu

       https://www.kurzy.cz/zpravy/660558-ruska-ekonomika-letos-poklesne-jen-o-3-5–mene-nez-cesko-v-letech-2009-nebo-2020-ocekava/

       Pokles ruské ekonomiky letos bude nečekaně mělký, prognózují největší americké banky jako JP Morgan nebo Citigroup. První jmenovaná, největší banka USA, nově počítá s poklesem ruské ekonomiky čítajícím pouze 3,5 %.
       Pokud by ruská ekonomika letos poklesla opravdu jen o 3,5 %, jak prognózuje JP Morgan, bude její propad slabší než ten, jejž vykázala česká ekonomika v letech 2009 nebo 2020, kdy ztratila 4,5 %, resp. 5,5 %.

      • Takže na otázku jsi neodpověděl. Ok. Řešení žádné nemáš. Odvracíš pozornost jinam, přesně jak píšeš.
       Podělanej strachy se bojíš nadcházející recese, která přichází tak jako tak bez ohledu na válku. Přitom tu byla 10 let konjunktura, lidi se měli jak prasata v žitě a měli možnost se zabezpečit na horší časy a bylo jasné, že se stoprocentní jistotou přijdou, protože ekonomické cykly se pravidelně opakují.

       O JP Morgan a jejich analýzách a obchodnících si myslím svoje a že s nimi mám za ty roky bohaté zkušenosti.. Mimo jiné před pár dny dali predikci na ropu $380/barel. Klauni.

      • Ale jiste ze reseni existuje. Ceny energii resit jako Madarsko (plyn/ropa) a Francie, a/nebo Slovensko (elektrina).

       Mohu rici ze treba na tvoje ekonomicke nazory mam stejny pohled jako ty na JP Morgan 🙂 Pouze cas ukaze.

      • Já se tě ale vůbec neptal na řešení ceny energií, otázka byla úplně jiná.
       Komu budu věřit víc, analytikovi sedícímu na Wall Street, který předpokládá ropu na $380 a podle toho odhaduje ruSSký GDP a nebo řediteli největší ruské banky, který k té analýze má veškeré podklady, které západ nemá? A pokud sám ruSS odhaduje hrozbu -15% GDP, tak realita může být klidně horší.

      • nekdo tu rikal ze inflaci ma rusko takovou jakou Putin chce, najednou veris ruske bance. skoro bych rek ze si vybiras, ale nwm. klidne at pojdou, jejich boj.

       k tem cenam. vetsina dulezitych veci k zivotu jako teplo, vetsina materialu a produktu zavisi na cene elektriny, plynu a ropy. vcetne prumyslu. uz i mainstream pripousti ze ceny energii budou mit katastrofalni dopad na prumysl, zamestnanost a prijmy do statni pokladny, bez ohledu na to jestli navic prijdeme uplne o dodvaky plynu z ruska nebo ne.

      • Nesnaž se manipulovat, nejde ti to. RuSSovi samozřejmě nevěřím a právě proto pokud rus tvrdí, že jim klesne GDP o 15%, tak to beru jako optimismus či lež, ve skutečnosti to bude pravděpodobně ještě horší. Nevím co pro tebe znamená ‚katastrofální dopad’, ale přijde mi, že buď strašíš podle notiček Kremlu (tvůj proruSSký bias je evidentní) a nebo jsi podělanej strachy z hosp. krize, která přichází.

       Evropa je silná, rus bude přes zimu manipulovat s tokem surovin aby ji zlomil. Povede to celé jen urychlení transferu Evropy na obnovitelné zdroje. Hosp. krize, která přichází nezávisle na válce, paradoxně pomůže v krocení cen ropy i plynu, poptávka v krizi bude slábnout a ceny popadají. Ve finále to bude RuSSko, kdo to odsere nejvíc, stane se novou KLDR.

      • Noticky z Kremlu? Takovych lidi dneska dostava noticky, ja se divim ze to kreml vsechno ukociruje….

       Kvůli prudkému zdražování energií a rostoucím cenám mouky ukončily činnost pekárny s ročním objemem výroby zhruba za miliardu korun, což představuje asi pět procent kapacity pekárenského průmyslu v ČR. ČTK to sdělil výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý.

       https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/kvuli-cenam-energii-skoncily-pekarny-s-objemem-vyroby-za-miliardu-korun/2231684

       „Pokud budeme takto pokračovat (jako dosud – poz. red.), pak budete mít jen dvě rozhodnutí: alkohol nebo psychofarmaka,“ prohlásil kancléř Karl Nehammer
       https://echo24.cz/a/S4YgA/rakousky-kancler-nehammer-alkohol-chlast-drogy-zbyvaji-vyresit-inflace

       odhady Německého svazu pro bydlení (GdW) naznačují, že může být ještě hůř, než se dosud předpokládalo. Domácnosti možná budou muset letos za energie zaplatit až o 5000 eur více.
       „Pro miliony nájemníků to nemůže znamenat nic menšího než zmar, v nejhorším případě jim hrozí ztráta bytu

       https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/125-000-Kc-za-elektrinu-navic-Zmar-pro-miliony-najemniku-Ztrata-bytu-Nemecka-apokalypsa-v-dohledu-708085

       konzervativec a profesor Josef Šíma z Metropolitní univerzity v Praze: Za inflaci nemůže Putin, ale ČNB a čeští politici

       https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-ekonom-sima-za-inflaci-nemuze-putin-ale-cnb-a-cesti-politici-208577?utm_source=pocket_mylist

      • Opět odkláníš diskusi úplně jinam, ale budiž.. Však jen potvrzuješ to co jsem psal. Energie začaly růst dávno před válkou, nějaké sankce či co se furt snažíš manipulovat jsou už jen podružná věc. Inflace.. viz to co tu celou dobu píšu, nesmyslné akce centrálních bank, green deal, Covid atd.. u nás politika rozhazování Babišovy vlády. Např. žádná z mých firem nebyla nijak drasticky postižena Covidem, ale přesto nám vláda nacpala stovky tis. až miliony úlev na sociálním pojištění zaměstnanců, přestože jsme o nic takového nežádali a nepotřebovali. Nesmyslné paušální rozdávání zdravotníkům.. tedy i těch, kterých se Covid vůbec nedotkl, naopak jejich oddělení byla kvůli covidu často prázdná, místo toho aby příspěvky směřovali opravdu na ty v první linii atd…

       Tento ekonomický cyklus je u konce, přijde recese tak jako tak, vlády ji jin nesmyslným pumpováním „helicopter money“ oddálily, ale pochopitelně o to horší ta recese bude. Kdo se na ni během konjunktury nepřipravil a to jak z firem, tak z občanů, projevil základní nedostatek ekonomického smýšlení a je to jeho problém.

       Evropská ekonomika projde tuto zimu katarzí, aby do dalších let mohla vstoupit silnější. Zcela přirozený ekonomický jev.

   • Zbytočne kŕmite takýchto trollíkov, majú mozočky poriadne povysávané.Každý ruSSomil predsa „vie“ , že oficiálne informácie sú plné klamstiev a každé väčšie médium vlastnia prozápadný židojaštery, tak ako pred časom „vedeli“ , že vakcíny zabijú 6 miliárd ľudí tak dnes rovnako „vedia“ , že RuSSko muselo na Ukrajine špeciálne operovať pretože zlý a zkazený západ im nedal na výber.

  • Jo doby kdy jsme dělal systémáka na strojích řady EC pro mne byly krásné. Rozhodně ale krása nespočívala v kvalitě ruské elektroniky a kradeného sw kterým disponovala. Tak tohle ruským ITákům fakt nepřeji.

  • Hele čobolku ty nesmysly a ruské lži ani nebudu komentovat, mě jen zajímá jak je to možném, že člověk ze středu Evropy, který má k dispozici všechna relevantní data, historickou i současnou zkušenost , nehlídaná a necenzurovaná média celého světa, dokáže přesto plácat naprosto stejné kraviny a hlouposti jako ten nejpitomější rusák v RF, drcený desítky let jedinou Putinovou prolhanou propagandou, řinoucí se 24/7 ze všech ruských televizí po desítky let..vůbec to nechápu

  • Tu tvoji nejmocnější alianci světa BRICS stvořila kdysi americká banka jako investiční příležitost, a to uřž dnes moc neplatí….Rusko je ekonomický trpaslík s necelými 2 procenty světové ekonomiky, Jižní Afrika a Brazílie je aut a jedine dvě velmoci Indie a Čína se nesnáší, ty aliance. Celé je to jen trapný ruský truc podnik

 2. 28nm je pořád bezpečně nejoptimálnější technologie z hlediska poměru cena/výkon … a to už číňané umí bezpečně, jistě zapracují i na svém DUV, pokud jim to svině strýc Sam zakáže taky jako EUV (holandský farmáři by si měli došlápnout i resp. hlavně na něj, btw) … no a pokud se nebudou potřebovat bavit u naprosto debilních válečných stříleček na GPU, a nebudou kriplovat mozky lidí nějakým AI pro zdokonalování fotek, místo aby se neučili fotit ručně, tak jim to může stačit na poklidný žití …

 3. 28nm je max pro použití v blízkém kosmu.. takže ideální. Úplně to stačí i pro hypersonicke manevrujici hlavice a to je hlavní..
  Zbytek nemusíte vyvíjet, proste si to pořídíte.. nebo vám to darují…
  Tím chci říct, že rozhodně nepůjde a nejde o spotřební zboží… a tam je to jedno..
  Super ssd je vám k prdu, když neumite aerodynamiku a udělat soucasty z titanovych slitin

    • Jasně, HIMARS mají přesnost na 80km v jednotkách metrů, co rána to trefa, proto jich stačí pár a proto ted boucha jeden municak za druhym (a to jsou teprve slabší střely). Ruská S300 a S400 nemají ani jeden jejich sestřel a jsou bezmocne až tak, že je orkové začínají používat jako debilni rakety naslepo aby apon neco.

     https://www.armadninoviny.cz/nasazeni-raketometu-himars-na-ukrajine.html

     T-62 je v podstatě terč bez elektroniky a slepej, normální dnešní západní tanky např. v noci nebo lese díky elektronice jsou někde jinde a v boji je to jasně poznat.

     A ohledně toho množství: stačil 2x Neptun a Moskva se změnila na ponorku.

     nebo Stugna-P, to je krása

     • Prosím ťa, podľa mainstreamu a provládnych médií
      Ukrajina vyhráva, slávia každý pochybný „úspech“,
      no opak je pravdou. Celá Luhanská republika je
      oslobodená, pod úplnou kontrolou Rusa. Donecko
      bude nasledovať…
      Už ani západné médiá sa netaja skepsou ohľadne
      nejakého zázraku…

      • Luhansk je osvobozenej asi tak jak my v osmašedesátým. 😀
       Aneb když se polní ruský šváb maršálek naplno odkope…

      • Nevidíš do problematiky, asi budeš jednoduchý
       človiečik…

      • Nevím který mainstream myslíš, protože co tak sleduju důvěryhodné zpravodajství, tak tam jsou ty zprávy spíše o ústupech Ukrajinců.
       Kromě předchozího znovudobytí Charkova a nynější Chersonské operace se v poslední době o žádných úspěších nemluvilo.

      • @tynyt, stačí prečítať príspevok od Radekc,
       kde myslíš, že ten chalan pobral toľko
       hlúpostí…

      • polni marsalek: UA zatím jede taktiku výměny území za čas a lepší efektivitu. Rusko má obrovské materiální a lidské ztráty, které si nemůže dlouhodobě dovolit. Lukašenko přešlapuje, Tokajev poslal Putina do háje, Si odmítl pozvání do Moskvy. Už mu zbývá jen TikTokový Kadyrov v nové kolekci od Prady 🙂

      • @polni marsalek „Celá Luhanská republika je oslobodená“? To si zaslouží pěknou písničku. Nebo ban.

      • @Jan Olšan
       Hmm. A dostal ten ban? Za co dostal distanc před pár měsíci?

       P.S. Co je to „ban evader“?

      • Simi: Do diskuze na téma k článku se nezapojíš, ale pak se nechápavě ptáš, proč by mohl polní maršálek dostat ban a co je ban evader. Jsi na Internetu, tak použil vyhledávač popř. i překladač, pokud neumíš anglicky… Nebo jen prudíš redakci? 🙂

      • V osvobozeném Luhansku se již těší na plné ruské občanství. Dnes zažádají, zítra ho dostanou ve zkráceném řízení spolu se sprejem na nastříkání Z na auto a pozítří povolávací rozkaz, aby si tu svobodu zasloužili 😉

      • „Celá Luhanská republika je oslobodená, pod úplnou kontrolou Rusa.“
       No mne sa nezdá, že potrebovali niečo oslobodzovať. Luhansko predsa aj pred napadnutím nemali Ukrajinci pod kontrolou.

      • Tím osvobozením je asi myšleno to, že vedoucí opolčenci jsou po splnění role užitečných píp nyní nahrazování lidmi přímo z Ruska. Tedy takové to komplexní osvobození 😉

     • @gi
      Naučte se chápat psaný text. Já se především ptal jestli ban opravdu dostal. Za co byla sice podružná otázka, ale je velmi důležitá, kvůli stanovení pravidel. Evidentně někdo chce mít pravidla volná(viz diskuze, kde jsou otevřeně uráženy národy či obyvatelé státu(ů)).

      Netušil jsem, že tak jednoduchý dotaz je pro redakci problém. Vlastně stále netuším, proč místo jednoduché odpovědi popisuje něčí kádrový profil.

      K tématu „Nějaká firma vyrobí SSD, které se tady nedá koupit a ani neznáme jeho cenu“ nemám co říci.

      Do diskuze na téma „obyvatelé jednoho státu jsou špatní a my dobří“ nemám zájem se zapojovat. Mávejte si tu vlajkama(cností) sami.

      • Simi: Ban asi dostal, protože se tu od té doby už neobjevil, a pravidla máš v odkazu od pana Olšana. Tvými otázkami se snažíš zhostit role soudce, ale to ty, jako čtenář, nejsi a redakce se ti nemusí nijak zodpovídat a obhajovat si před tebou své konkrétní rozhodnutí. Odkaz na pravidla o „ruských“ článcích jsi dostal.

       Buď dobrý! 🙂

      • Tak to pardon, mně se zdálo, že na to byla odpověď z kontextu jasná.

      • @gi
       Ban asi dostal. Už v době kdy jsem se ptal poprvé to vypadalo, že přestal přispívat. Jen jsem chtěl mít jasno a nedělat si názor na základě dohadů.

       „Tvými otázkami se snažíš zhostit role …“ Jsem odsouzen za své otázky? Nehrajete si na soudce spíše vy?

      • @Jan Olšan
       Prostě nechápu proč je takový problém napsat jednoché ano/ne. Hádání si užiju při spekulacích o novém HW.

   • Tak obe strany tam utilizuji šrot. Us houfnice, slovenské MIGy a české vrtulníky a Dany. Všechno je to dávno za hranicí… delaborace sovetske munice je dražší než její použití na frontě. Je úplně jedno jestli zabije bomba s moderním vzorem nátěru nebo stará rezavá vytazena že skladu co nikdy neměl střechu…

    • Rusko navíc utilizuje s tím šrotem i lidské síly… ale to je jejich problém. A jestli se chytrá bomba trefí do fabriky, která vyrábí/opravuje vojenskou techniku, nebo do obchoďáku plného lidí je rusům taky evidentně jedno a taky jejich problém.

    • Ono je to spíše o tom, že Ukrajinci s moderními zbraněmi neumí. Na ten HIMARS cvičili několik týdnů v Americe a GB (https://mil.in.ua/en/news/ukrainian-servicemen-begin-their-himars-training/)

     Teprve nyní s ním zaznamenávají první větší úspěchy. A to je v podstatě poměrně jednoduchý systém, který stačí dopravit na místo a pomocí GPS určit cíl. S tanky to bude složitější a letadla a vrtulníky zaberou měsíce, možná i roky výcviku.

      • Menší oprava: „AŽ 200“.
       A z toho máš radost? Neměl by to Putin tedy okamžitě ukončit? Jako vrchnímu veliteli mu k tomu stačí jen jeden rozkaz.

      • Ruská horda ani netuší, kolik jim pochcípalo vojáků…lidský život v Ruské Hordě není důležitý, nechávají je hnít na poli a okousávat psy….už jich chcíplo cca 35 tisíc a dalších 90 tisíc raněných, nezvěstných, zajatých…

      • Alfi, pokud bylo dosud vyrazeno 125 000 vojaku jak rikas, valka skonci porazkou Ruska do nekolika dnu a v tuto chvili jsou rusove zatlaceni u svych hranic. S mirnou pochybnosti so dovolim poukazat na zjevny fakt, ze soucasny stav fronty hrube neodpovida takovym cislum.
       Puvodni kontinget, ktery vyrazil na zacatku mel 100 000 vojáků. Celkove si dle zapazdnich expertu muze Rusko dovolit exponovat na UA 250 000 vojaků. Pokud ztratili 50 procent svoji ucinne kapacity, nechapu jak mohou proti nekolikanasobne pocetnejsi UA armade s veskerou nejpokrocilejsi vojenskou informacni logistikou USA jakkoliv postupovat.

      • Ty jednotky se odhadovali od 100 do 200 tisíc…Rusko v současné době maximálně a skrytě mobilizuje všemi způsoby, teď přesunuli nějaké jednotky ze severu, plus čečenci, syřané atd. s počtem lidí asi nemají takový problém, jako s přísunem zbraní, viz použití T-62

      • Alfi: ono se to v podstatě opakuje jako v tom 41. roce. Tam taky měli pár „zázračných“ zbraní a zbytek byl zastaralý šrot. A kromě toho rusácká doktrína centrálního velení už tehdy ukázala své slabiny a Hitler je hnal až před Moskvu. Až tam se kousli, částečně jim pomohlo počasí a také program Lend&Lease. Ten ale nyní už nepřijde, naopak tuto podporu dostává Ukrajina.

       S ohledem na to, že Rusko nyní verbuje trestance, nevidím jejich dlouhodobé účinkování na Ukrajině jako reálné. Paradoxně má Putin problém: poměrně kvalitní techniku nechal v polích u Kyjeva, zatímco v ní chcípali „méněcenní“ dagestánci a podobná verbež. Teď má problém, že velkou mobilizací sice nabere nový materiál, ale už to budou i Rusové, kteří ale budou muset bojovat s muzeálními kousky proti moderním zbraním Ukrajinců. A to se jim jistě líbit nebude…😀

      • Odvedenci, T62, tak to maji Rusove jiste spocitane. Hlavne aby to netrvalo treba deset let jako posledne.

      • tynyt: Kvalita nyní skrytě verbovaných ruských vojáků také nebude kdoví jaká. Už před několika měsíci prosakovaly z Ruska svědectví, jak si místní štěbetají, že speciální operace neprobíhá zcela bezproblémově a klukům chodí výzvy aby se kvůli „doplnění údajů“ dostavili na vojenská velitelství. Tomu se samozřejmě vyhýbají. V Hostomelu byli pobity elitní jednotky a celá kyjevská fronta se rozpadla. Přeživší vojáci jsou demoralizovaní.

       Rusku dnes zbývá jen bezhlavě pálit rakety, protože na ostatní způsoby vedení boje jsou už příliš vyčerpaní a nezkušení (noví branci).

 4. Redakcii odporúčam zrušiť diskusiu k tejto téme, či už pre dobro CNEWS.CZ, alebo samotných diskutujúcich. Je to tu fraška, ale zas na druhú stranu získate kopu klikov 🤭

  Inak tie SSD su dobré šunky a to bude o pár rokov highend v Rusku, nechcel by som 😂

 5. Myslím, že po zhliadnutí komentárov pod týmto článkom musí byť každému jasné, prečo sa nad tou rakovinou, ktorou je zmetastázovaný slovenský Facebook, pozastavili aj americký senátori. Totálne zamorenie proruskými filckami.

 6. Na všem špatném se najde nějaké pozitivum. Díky obchodním válkám proti Číně a Rusku vzniká nová konkurence. Tyhle „ruské“ SSD jsou sice slabší, ale jedná se o prvotinu. Jestli si někdo myslí, že vznikne, kdekoliv na světě – nejen v Rusku, nový výrobce bez předchozích zkušeností a rovnou přijde se super state-of-art výrobkem, tak asi není při zdravém rozumu.
  Možná se někdo z těchto výrobců časem chytne i v mezinárodním měřítku. To se uvidí. Ale za normálních „neválečných“ okolností si myslím, že nikdo nový by do světa x86, Windows a Googlu neměl šanci vkročit. Zatím výrobci jen ubývali. Takže to je to pozitivum.
  Ten čínský a ruský hw je zatím slabší, ale minimálně Čína s tím jistě pohne. Co bych si ale přál ze všeho nejvíc, je nějaká pořádná konkurence k Windows a k Androidu. Co se týče alternativy k Windows – možná by vůbec ničemu nevadil ani ten slabší hw. Třeba přijdou (nuceni slabším hw) s OS, který bude úspornější na systémové prostředky.
  Mmm, to jsem se zasnil :-).