Rusko pokročilo ve vlastních procesorech. Baikal-S je 48jádro, příští generace 6nm 128jádro

93

Rusko má nové „západuvzdorné“ procesory Baikal-S, serverová 48jádra s architekturou ARM. Ještě zajímavější bude příští generace se 128 jádry ARMv9 a PCIe 5.0 na 6nm procesu. Ovšem ruské firmy se pořád nezbaví problému, že jsou za konkurencí několik let pozadu.

V létě jste si mohli přečíst zprávu o tom, jak si v Rusku teď vyrábí (přesněji řečeno, navrhují, výroba bude u TSMC) vlastní ARM procesory Baikal-M, které se montují i do počítačů určených pro státní zprávu. Šlo o poměrně zastaralý SoC ještě s úplně prvními 64bitovými jádry Cortex-A57. Ale teď už má stejná firma o dost lepší procesor: 48jádro s novější architekturou, které by mohlo zastoupit levnější serverové Xeony a Epycy.

BE-S1000

Firma Baikal teď oficiálně poodhalila serverový procesor Baikal-S, či podrobnějším označením BE-S1000 (objevuje se také označení BE-S1000X, je možné, že to bude finální verze, zatímco BE-S1000 je označení předprodukčních čipů). Jde o 48jádrový procesor, jenž běží na frekvenci 2,0 GHz v základu a 2,5 GHz v maximálním boostu – zatím není známo, zda je tento boost možné dosáhnout na všech jádrech (třeba při nějakých zátěžích málo vytěžujících FPU/SIMD), nebo jen s nižším počtem aktivních jader.

Jako architektura už by měl být použitý Cortex-A75 z roku 2017 s 64/64KB L1 cache a 512KB L2 cache. Jde o jádro, které bylo třeba v Snapdragonu 845. Podporuje už novější instrukční sadu ARMV8.2A a také by mělo mít o dost lepší IPC než Cortex-A57 v předchozím čipu, i když nebude pro serverový SoC ještě tak dobré, jako Neoverse N1 (což je upravený Cortex-A76). Zde má ruská firma pořád určité zpoždění v implementaci proti aktuálně dostupné a jinde již reálně používané technologií od ARMu.

Procesor Baikal BE-S1000 Zdroj: Baikal Electronics, via Dmitrij Kuzněcov/Twitter

TDP procesoru je 120 W, což není na 48 jader špatné, ale je třeba pamatovat, že výkon na jedno jádro nebude na dnešní poměry nic moc a aktuálnější architektura ARMu by se stejným rozpočtem asi dokázala víc. Výroba by měla být na 16nm procesu TSMC s FinFETy, což není už úplně aktuální technologie, ale ze starších technologií pořád přináší výrazně lepší výkon a energetickou efektivitu proti již skutečně zastaralému 28nm procesu (na kterém jsou vyráběné Baikaly-M).

Procesor má 32MB L4 cache, jádra jsou ve 12 čtyřjádrových klastrech, kde v každém je sdílená 2MB L3 cache. V SoC je integrovaný šestikanálový řadič pamětí DDR4-3200 s ECC, je možné osadit až 768 GB. Procesor má také řadič PCI Express 4.0 s 80 linkami, kde 48 linek lze také používat jako koherentní rozhraní CCIX. Integrovaná jsou také dvě gigabitová rozhraní Ethernet a nějaká USB, UARTy a GPIO.

Schéma procesoru Baikal BE S1000
Schéma procesoru Baikal BE-S1000 (Zdroj: Baikal Electronics)

Jak se patří na serverový procesor, je podporováno spřažení více CPU na jedné desce, maximálně je možné mít až čtyřprocesorovu (4S) sestavu, snad s použitím oněch rozhraní CCIX. Procesor používá socket LGA 3467 a má podobné rozměry jako Xeony do LGA 3647, rozměr CPU je 58,0 × 75,5 mm. Je možné, že socket je podobný, aby se ušetřilo při jeho výrobě a montáž chladiče mohla být kompatibilní s Xeony.

RISC-V v management enginu

Procesor je sice založený na architektuře ARM, ale našla si do něj cestu i volná instrukční sada RISC-V. Řídící jednotka procesoru starající se o také o Secure Boot a podobné funkce (možná také o technologie vzdálené zprávy) totiž není na bázi ARMu, ale používá jádro RISC-V. Je možné, že v budoucnu by Baikal chtěl architekturu ARM opustit a přejít na tuto instrukční sadu úplně, nicméně to by při dnešním stavu hardwarového i softwarového ekosystému asi bylo něco, co může nastat až za několik let, kdežto ARM je pro serverovou roli nyní již docela dobře připraven.

Baikal BE-S1000 má být schopen konkurovat slabším starším Xeonům a Epycům Zdroj: Baikal Electronics, via Dmitrij Kuzněcov/Twitter

Alternativa ke starším Xeonům a Epycům

Firma již také ukázala nějaká čísla o výkonu těchto CPU, která můžete vidět na slajdech. Podle výrobce by procesor Baikal BE-S1000 (nebo BE-S1000X) už měl zhruba být schopný nahradit starší a levnější serverové procesory x86, například Intel Xeon Gold 6148 (20jádro Skylake-SP) nebo AMD Epyc 7351 (16jádrový Zen, první generace Naples), oboje z roku 2017. Případně Huawei Kungpeng 920 (také ARM) z Číny. Nicméně protože Baikal BE-S1000 ještě asi neexistuje ve finální podobě, jsou toto asi jen předběžné odhady, ne reálně naměřený výkon.

Odhad výkonu procesoru Baikal BE-S1000 Zdroj: Baikal Electronics, via Dmitrij Kuzněcov/Twitter

Je třeba říct, že toto CPU není ještě úplně připravené k vydání. Momentálně je novinka to, že již jsou k dispozici první fungující vzorky křemíku, které se podařilo rozběhnout (tzv. bring-up) a také úspěšně nabootovat. Od tohoto stádia může ještě nějakou dobu trvat, než budou k dispozici poměrně normálně fungující inženýrské vzorky a pak eventuálně sériově vyráběné procesory. Ale pokud půjde vše rychle, mohla by komerční výroba a prodej začít třeba za 9–12 měsíců (přičemž vzorky pro zákazníky mohou být dodávány dříve).

Plánovaný objem výroby Baikalu BE-S1000 Zdroj: Baikal Electronics, via Dmitrij Kuzněcov/Twitter

Tomu celkem odpovídá avizovaný plán firmy, která chce mít údajně do konce roku 2022 vyrobených prvních cca 10 000 kusů těchto procesorů a poté výrobu více rozjet v průběhu roku 2023, kdy má být vyrobeno nějakých 30 000 kusů. Nejde o nijak velké série, je ale třeba pamatovat na to, že jde o produkt s poměrně úzkým zaměřením na ruské vládní úřady a podobné subjekty. Mimo ruský trh a obecně ve volné konkurenci proti technologicky lepším dnešním procesorům AMD, Intel či třeba Ampere pro něj asi uplatnění moc nebude, pokud mu u odběratele nezabere onen faktorem lokálního (a tedy kontrolovaného) dodavatele.

Galerie: Ruské serverové ARM procesory Baikal-S a Baikal-S2

Příští verze se 128jádry na 6 nm. Ale až v za čtyři roky

Do budoucna firma ale plánuje i o dost silnější procesory. Druhá generace těchto serverových CPU, Baikal-S2 (asi BE-S2000) má už mít instrukční sadu ARMv9jádry Neoverse N2 na taktu 3,0 GHz nebo víc. V čipu už má být rovnou 128 těchto jader a má být vyráběný na 6nm procesu, asi opět u TSMC. Tento procesor již bude mít osmikanálový řadič DDR5 a má již být konkurenceschopný proti dnešním Epycům 7003 Milan s jádry Zen 3, ovšem na rozdíl od nich již bude obsahovat podporu PCI Express 5.0 (až 192 linek).

Roadmapa serverových CPU Baikal ukazující generaci Baikal-S2 Zdroj: Baikal Electronics, via Dmitrij Kuzněcov/Twitter

Toto CPU ale bude hotové až za dlouhou dobu, v roadmapě je naplánováno až na rok 2025, takže ruská firma pořád bude ve skluzu oproti tomu, co budou nabízet globální výrobci CPU.

Tip: Ruské procesory Baikal BE-M1000 a počítače iRU Opal a iRU Agat

Zdroje: Baikal Electronics, techPowerUp, Dmitrij Kuzněcov/Twitter (1, 2)

Rusko pokročilo ve vlastních procesorech. Baikal-S je 48jádro, příští generace 6nm 128jádro
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 21 hlasů

93 KOMENTÁŘE

 1. Fascinuje mi, že to někdo dokáže vyvinout, vyrobit a uvést do funkční platformy.
  Není důležitý jak je to výkonný, jak je to srovnatelný s něčím jiným, prostě je to prvotina, a nyní už se mohou pouze zlepšovat.
  Nechápu, že to v Evropě nejsem schopni takto realizovat, resp. že to nikdo, třeba kvůli národní bezpečnosti nevyžaduje. Resp. že ani nepadnou podobné otázky.
  Řešíme jestli krávy neprdí metan, jestli dvoutunová auta nejsou schopna jezdit na jednoválec, zatím jezdí na tříválce, a nebo jestli Evropa se svoji celkovou „výrobou“ CO2 ve výši 15% a její snížení za neskutečnou cenu nespasí celý svět. A přitom jsou u nás neskutečný způsobem uměle vysoké ceny za všechno co patří k životu a nebo k průmyslovému rozvoji.

 2. Jsou pozadu, ano. Ale v důsledku to není důležité – důležité je, jestli jim to funguje a dá se to používat. A to asi ano. I procesory z doby před pětadvaceti lety odvedly ohromný kus práce, ne?

   • Ano, jde o zabezpečení mafiánské diktatury a ochranu před svobodnými zeměmi, na něž neustále útočí, zneužívá jejich svobodu a mnoho těch mafiánů si také v pohodě na tom „hnusném“ západě trvale žije.
    Takže ano, že dělají procesory je dobré, ale čemu slouží, už ne.

     • No předně blábolíš ty.
      On to napsal zcela přesně.Evropa nic takového nepotřebuje protože má za STÁLÉHO spojence USA.Rusko jako zločinecká diktatura má potřebu podobný šrot vyrábět protože nikdo soudný jim nic podobného neprodá.Rusko a Čína krásné to země :)))

      • co napsal zcela přesně? „mafiánská diktatura … v čem je mafiánská a v čem diktatura?
       „útočí na svobodné země“ … které jsou svobodné, na které útočí?
       „mnoho těch mafiánů žije na západě“ … však taky většina je v té „diktatuře“ stíhána za zlodejny a třeba Londýn si rád užívá jejich miliardy …
       a “ čemu slouží“? To už chudák raději nenapsal … jeden blábol za druhým a ty napíšeš, že to napsal zcela přesně … evidentně jsi stejného těsta … že má EU stálého spojence USA? Proč tedy usa šmíruje i své nejbližší? Nasrat na takového spojence … sami v relativním bezpečí za mořem, rozsévají bordel všude po světě i v EU… A co že jim kdo nechce prodat? Ty blábolíš ještě víc, než on …

      • gogo: Rusko okupuje část Gruzie, Moldávie a nově i Ukrajiny. A na Ukrajině už skoro osm let udržuje válku.

       O USA si můžeš myslet co chceš, ale v Evropě žádnou zemi neokupuje, ani tam žádnou válku neudržuje. Ani se nesnaží diktorvat suveréním zemím, s kým se mohou a nemohou spojovat.
       Tak že v Evropě dělá „bordel“ jednoznačně Rusko.

      • dobře, „logiku“ 😀 jde ti to tak, jak tě naučili …. až bude Rusko „humanitárně“ bombardovat třeba Madrid, pak si vzpomeň, cos tady psal … a co třeba „mír“ v Iráku, Sýrii, Libyi a s ním související miliony migrantů v EU? Rusko? Tak jo

      • … a že se USA nesnaží diktovat suverénním zemím? 😀 Teď jsem šel do kolen … mám dost

      • gogo3691: Tak USA nemáš rád, ale jejich vakcínu papáš jako hodný hošík každý 3 týdny, nebo jaký je teď rozestup. Na omikron je připravená troj šmakuláda s jahodovou příchutí. Mňam!

 3. Zustavam na x86-64, sice me muzou odposlouchavat, ale risknu to, verim, ze po mne nejdou. Az me zacnou sledovat, tak se proste odpojim od internetu a bezpecnost to radove zvysi i proti super duper bajkal procesoru.

  • Redmarxi, dávno ti pročesali počítač a pokud tam máš warez tak to nikoho nezajímá, protože pro něj jsi jen plebs, uživatel, NPC bez vlivu. Až tam budeš mít seznam lidí na výplatních páskách bezpečnostních agentur, pak se o tebe začnou teprve zajímat.

 4. Jsem k ruským výrobkům trochu rozpačitý. Na vlastní kůži jsem poznal jejich kvalitu, Žigul byl licencí Fiatu ovšem velmi nepovedená, ruská verze žrala benzín i olej jako tank, celkové zpracování taky nic moc, motorky Dněpr a Ural kopie BMW ovšem opět v mizerné kvalitě, Zil byl americký Studebaker atd atd. rusové prakticky co neukradli nebo neokopírovali to nemají. Fotoaparáty Elikon byl Minolta zase špatně zpracovaný, prostě nic ruského pro běžného člověka nestojí za nic.

  • raději nekomentuji … anebo trošku ano … co se týče žiguláka, ten byl upraven pro potřeby ruských silnic, že žral olej a benzín, v té době asi nikoho netrápilo … měli jsme tuzexové fiaty, první a druhou 127, pak polský fiat, pak uno, jeden větší kráp jako druhý, slabé plechy, rezavé po dvou letech provozu … a s tím „co neukradli nemají“ … to se dá prohlásit za blábol roku …

 5. Re:
  Podívej,proruský pomatenče:)
  V Rusku je diktatura klasické Banánové ,,republiky,, Ostatně nic jiného Rusko není.Mimo vývozu surovin nemají nic.Máš snad doma ruské auto?Počítač,pračku,boty,televizi? Že ne? Čím to? Taková velmoc:)
  V Rusku vládne korupce a Junta kolkem skřeta Puťky a dlouhodobé potlačování opozice formou otrav a vražd je zcela běžné.A komu se to nelíbí tak ,,záhadně,, vypadne z okna.
  Rusko spěje k dalšímu rozpadu či krachu.Můžeme spekulovat co příjde dříve ale oboje je neodvratné.Ruská ekonomika je v troskách,HDP na osobu mají na úrovní Afriky.Sociální služby v rozpadu,zdravotnictví také…Potom se nelze divit že kdo mohl z Ruska utekl.Kdo nemohl chlastá samohonku.Epidemie AIDS a žloutenky je jenom třešnička na shnilém ruském hnoji.
  Ono napadnout souseda to jim jde,vyhodit muničák a zavraždit 2 lidi také…Nemluvě sestřelit civilní letadlo…Ale pracovat tom aby průměrný ruský mužík nežil jak v minulém století to se jim moc nechce.
  A potom to v Rusku nemá vypadat takto:)
  https://www.youtube.com/watch?v=ixaR_IyVLfU
  Dnešní Rusko:)
  https://www.youtube.com/watch?v=23rM7UnBDz0

  • já jsem pomatený? Co jsi pak ty? Podíl vývozu ropy a plynu na HDP Ruska byl loni 15% … zbytek těch tvých lží a blábolů raději nebudu komentovat … ty jsi se retardovaný už narodil a zasraným náckem jsi se stal s něčí pomocí …

  • Nesmíš být tak matearilistický. Mají spoustu lidí, kteří vypijí vodku na ex a nic to s nimi neudělá. Chodí v trenkách a sandálech ve sněhu. Na ruské lidi nemáš, zdechl by jsi tam jak nic.
   Že je na tom rusko špatně čtu celý život, vlastně celou dobu bylo na tom rusko špatně, tak moc špatně, že taková velmoc má pouze jednu vojenskou základnu mimo své území. Přesto jsou bezpečností hrozbou pro celosvětového četníka, který má po celém světě 800 základen mimo své území. No jsou na tom tak špatně, že ačkoliv se na zemi těží všechny možné minerály a ropa, tak v rusku se těží sotva ropa a plyn. Víš kolik tam bude v zemi uhlí, zlata, platiny, wolframu, lithia ? To si nedokážeš představit na jakým pokladu sedí a nechávají ji v klidu v zemi.
   Já se domnívám, že ruská skromnost je okouzlující. Ty brečíš, když ti Alza nedodá do týdne grafiku z číny. Takovej rus má nějakou grafickou kartu z číny u zadku. Chápu že pro zhýčkaného rozmazleného evropského měšťáčka je to nepochopitelné. Rus zas nechápe tvoji demokracii a odevzdání se a konzumní způsob života.

 6. Pánové, jsou vánoce, zbytečně se hádáte.
  A aniž bych nějak snižoval Honzovy pokrývačské zásluhy, tak tohle je zpráva na úrovni toho, že v jihoamerickém deštném pralese přejel jednoruký indián na kole značky Sobi-20 po liáně ze stromu na strom. Ne že by to nebyl svým způsobem heroický výkon, ale pro nás je to jen takový oddechový pell-mell. My to používat nebudeme a myslím, že i Rusové to mají jen jako takovou zálohu a reálně se to moc používat nebude.

   • Já tomu také moc nerozumím, ale vypadá to, že Rusko se chystá na Ukrajinu. A jak jsi napsal sám: svátek nesvátek. Je jedno vlastně kdo chce schlastnout koho, je smutné, že v dnešní době pokroku, přístupu informací a vzdělání chce nějaká země vojensky napadat jinou.
    Jen na okraj, bez osobních citů, od všech Rusů, co jsem tu potkal, jsem slyšel prakticky to stejné: Putin huilo.

    • nemyslím, že by Rusko chtělo napadnou Ukrajinu, maximálně podpoří ty svoje na Donbasu, ale ty scenáře, jak obsazuje pobřeží od Mariupole po Oděsu, tomu snad nevěří ani ti „jestřábi z Pentagonu, co slátali dohromady ty „pseudoanalýzy“ … bláboly Mitrofanova, Fištejna a dalších podobných ignoruji … „koho chleba jí“ …

     • Zmiňoval jsem Rusy a myslel jsem Rusy. Ukraince jsem záměrně nezmínil, ty jsem měl kolem sebe také, tam je to ještě jasnější.
      Ono je zřejmé, že ti, co se ocitli v ČR, mají nesouhlasný názor s ruskou vládou, ale také to byli inteligentní a nemilitantní lidi, z mého pohledu s rozumnými názory.

      • on bydlet tady, resp. podnikat a Putina otevřeně chválit, to k sobě moc nejde a kalkulovat s tím, že jsi „běžný občan“, že tobě řeknou co si myslí, to taky moc nesedí … neříkám, že se takoví nenajdou, jen nácek Navalnyj má cca 2% přívrženců a taky to většinou nejsou žádní blbci …

      • Kritizovat Putina žít v Rusku asi moc nejde dohromady. Mně se například moc nelíbilo, jak se zachovalo Rusko poté, co jsme vyhostili pochybného diplomata po výbuchu muničáku. Vyhoštění ale s přátelskou lhůtou, aby si stihl zabalit svůj uzlíček. A Rusko nám vyhostilo všechny diplomaty za dne na den, jako odvetu. Udělal bych to samé jim. A ta směšná premiérka, co nazvala Česko nedospělou zemí. Na to, že jsou Rusáci takové čubky, tak si poměrně hodně dovolují.
       No ale my máme prezidenta vlastizrádce, který jim hned lezl do řitního otvoru, tak to je pak těžké. Mimochodem ten pomatený senilní dědek, co se vozí za peníze nás všech v nejpřepychovější sanitce v ČR, měl teď poměrně nenávistný vánoční projev. To je fak super mít takového debila za prezidenta, místo aby motivoval lidi k odpočinku a míru, tak zajebává svými chorými výplody a sáhodlouhým samolibým tlacháním. Někdo tu kritizoval Zuzanku, no její projev se mi líbil, takto má dle mého fungovat hlava státu.
       Zpět k Huilovi, Tom-One se do Rusáků opírá poměrně s vervou, ale s jeho kritikou ruské mafiánské vlády v podstatě souhlasím. Moc nerozumím tomu, jak někdo po 68. může ještě komunistického Rusa domácího obhajovat. Zvláště teď po jejich požadavcích na ostatní nezasahovat do jejich teroristické akce vůči Ukraině.

      • máš taky hodně, řeknu to jemně, zkreslené informace … nebudu to dál rozmazávat … když souhlasíš, neberu ti to … víc na tebe nereaguji ani tady, ani jinde … kdybych se omylem pokusil, klidně mě okřikni, já se profackuji sám … kdybych tě znal osobně, stěhuji se jinam …

      • Klasický gogo, shodit, dehonestovat a dělat jak je sám nad věcí. Možná už máš dědku také zamlženo a dnešní dobu už nestíháš. Nebo mi to vysvětli, chci znát ten důvod, proč by jsi se stěhoval.

    • Putin to řekl jasně, nechce aby ve vedlejší zemi s kterou sousedí byla základna USA.
     Proto tam bude nárazníková demilitarizovaná zóna a nebo tam USA nebude mít základnu, jednoduché.

 7. Tak to milé děti dopadne když chlastáte ruskou samohonku jako gogo který zapíjí každý ruský debakl 🙂 A že jich je.
  Národ ožralů hrabající se v popelnicích,ale je to VELKÉ RUSKO:)))
  https://www.youtube.com/watch?v=RYPijVx8PwA
  Vždy platilo že Rusák je diagnoza.
  Ještě že jsem od ruské chamradi tak daleko a v bezpečí díky NATO.
  Ale pro Ukrajinu je dobrá správa že tam putuje další várka Javelinu.To bude zase opečených Ivánků v ruských plechovkách,tedy pardon v tancích.:)

 8. Prosté konstatování faktu.Javelin udělá bez problému z ruského šrotu emental. A někdo nutí a nutil rusáka okupovat část Ukrajiny? Pokud ne škoda káždé rány která padne vedle.Jediné čemu Puťka rozumí je nářez.
  Ono nic nedokládá stav Ruska víc než to že jejich ,,soud,, zrušil organizaci zkoumající dobu Stalinismu.Umí si někdo představit že by se toto stalo v Německu?
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-nejvyssi-soud-rozhodnuti-rozpusteni-organizace-mezinarodni-memorial.A211228_122424_zahranicni_misl
  Takové ruské verbeži někdo vzhlíží.
  Ono co se týče Ukrajiny je na čase jí přijmout do NATO.Ať Puťce praskne cévka:) Ono něco jiného je útočit na malou zemi,něco jiného zaútočit na člena NATO.Jak dlouho by Rusko existovalo než by se Amrams projízděl po Moskvě? No alespoň by Moskva viděla moderní tank a ne tu jejich parodii T14.Poláci rádi napráskají Rusku kožich…

  • ty jsi kompletní bezmozek, na ty bláboly skoro nejde reagovat … je jasné, jak tu situaci (rusko vs NATO) vidíš růžově … uvidíme po desátém lednu … některým nynějším novodobým bolševikům bych přál, aby se rusové v končící druhé světové zastavili na své západní hranici … to bys tady dneska na 100% neblábolil …

   • A ktera zapadni hranice by to vlastne byla? Ta puvodni nebo ta ve vychodni casti Polska, ktere po dohode s Nemci v roce 1939 napadli a okupovali? 🙂

    A jak muze byt nekdo bolsevik, kdo podporuje vstup do NATO a evidentne vyznava zapadni hodnoty? Muzes to nejak rozvest?

    • k těm hranicím … doporučuji doučit se dějepis … kde byly hranice Ruska po první světové … proč nám byla prd platná smlouva s Ruskem o vojenské pomoci … klidně mohli zastavit i na té „polské“ hranici, Ukrajinu nechat Polákům, resp. Němcům, ti by se vystříleli navzájem

      • opravdu zbytečné reagovat … tedy schválně, kde byly hranice Ruska po první světové? Kolik toho měli z Ukrajiny?

      • Mas pravdu, zbytecne reagovat – jen snad jedna posledni vec, souhlas s „Brestlitevskym mirem“ oficialni predstavitele Ruska stvrdili svym podpisem, nebo ne? Jediny, kdo byl tenkrat proti, byl Trockij, a jak skoncil, vime vsichni…teda skoro… 🙂

       Je teda fakt, ze Rusove meli na Polaky pifku po prohrane Polsko-sovetske valce, tak jim to potrebovali vratit i s uroky. Takze pakt s Nemci se hodil. 😀

      • sice nevím, proč řešíš nějaké hranice, když se mluvilo o něčem úplně jiném, ale v pořádku … nic není tak černobílé, jak se snažíš podat … napadení Polska Ruskem se jeví jako chrapounský tah, ale co mu předcházelo, to už jsi vynechal … tohle ale není platforma pro podobné debaty … končím

      • No ja bych to napadeni klidne i vynechal komplet, pokud by to novodobe Rusko neprezentovalo tak, ze Polsko svym vpadem osvobodilo. 😀

       Ale mas pravdu v tom, ze nic neni cernobile…tim bych to za sebe taky uzavrel. 🙂

 9. Všimněte si vážení jak Kreml i Kremrole papouškují že Rusko(CCCP) má ně na něco nárok.Tu na Ukrajinu,jindy na Finsko,Polsko,východní Evropu či Pobaltí.
  Na základě čeho vlastně? Debaklu v První světové? Čí ne o mnoho menšího debaklu ve Druhé?
  Čí na základě toho že mají na svědomí miliony a miliony obětí a jejich velký vzor Stalin je největší masový vrah v novodobé historii?
  Jediné na co má zaostalý pologramotný Ivan ze širokých stepí nárok je dostat po držce kamkoli jí strčí.
  Stejně tak je více jak směšné jak Kremrole žvaní že CCCP mohlo táhnou na konci 2WW.dál.Ne nemohlo.Mnoho pamětníků popisuje zničenou Německou armádu a stejně zničenou Rudou okupační armádu.Ta která pokud by ušla ještě deset kilometrů padl by blábol o neporazitelnosti Rusáka.Nás mnogo.Hurááá :)))
  Spíše je smutné že západ v té době nevyslyšel volání Churchilla ale i mnoho generálů v čele s Pattonem a nehnal ruskou pakáž svinským krokem do toho svého prasečince zvaného Svaz…
  Rusko je izolovaný zaostalá zemička suchých záchodů směšně kopající kolem, ve které nechce žít ani ten Ivan a Nataša,ale co jim zbývá když mají bezcenné potištěné papírky zvané Rubl…

  • Tak to zase pozor s tou zaostalostí. Rusko má teď takovou techniku, na které by do pár hodin zaplakala celá americká flotila. Jaderný výzkum se schopností realizace (výstavba moderních jaderných elektráren) o kterém se Johnymu ze Států ani nezdá, výzkum a moderní techniku v kosmické oblasti. Vývoj SW je na úrovni takové, že v některých oblastech, většinou těch nejkomplexnějších, jiné národy prakticky nejsou. Kdybych měl hodnotit pracovní nasazení, tak líný Američan, který se pochválí i za bábovičku z písku, se může jít proti nasazení bežného Rusa zahrabat. To, že Rusko zaostalo ideologicky a řekněme osvícením, je věc jiná.

   • Nechci Rusko nijak dehonestovat, ale:

    1./ „Rusko má teď takovou techniku, na které by do pár hodin zaplakala celá americká flotila.“ – o co konkretne jde? Zachytil jsem spis obavy z Cinanu, nez z Rusu.

    2./ „Jaderný výzkum se schopností realizace (výstavba moderních jaderných elektráren) o kterém se Johnymu ze Států ani nezdá“ – toto se opira konkretne o co? Rusko aktualne nema ve vystavbe na svem uzemi ani jeden reaktor. V Rusku se nejdrive stavely levne, ale nebezpecne varne reaktory. Tlakovodni pak zacali stavet v ramci ziskane licence z USA (vcetne nasich VVER-1000). Btw kompletni dily reaktoru VVER, PWR a BWR dela mj Škoda JS v Plzni, ktera je sice v rukou Rusu, ale jsou to Cesi, ze? 🙂

    3./ „výzkum a moderní techniku v kosmické oblasti.“ – tady se aktualne vse opira o vylepsenou verzi rakety z 50/60-let minuleho stoleti (Sojuz/Proton). Po fiasku s N1, letela Jejich novejsi Energia jen 2x (1987-1988), aktualne maji Sojuz/Proton (oba s hodne toxickym/nevhodnym palivem), ktere mel nahradit novy Zenit, ale doted se tak nestalo (hlavne chybi finance na jeho verzi s vyssi nosnosti nez Sojuz/Proton).

    4./ „Vývoj SW je na úrovni takové, že v některých oblastech, většinou těch nejkomplexnějších, jiné národy prakticky nejsou.“ – konkretni priklad? Tedy krome hackeru, ti jejich jsou fakt dobri. 🙂

    V Rusku neni problem s dobrymi/kreativnimi mozky, vyvoj / vyzkum zvladaji perfektne, problemem je realizace/vyroba a absence technologii, a taky finance.

    • jsi mistr demagogie … jedna věc po druhé … máš kompletně zmatené info, resp. úplně špatné … nevěřím, že by sis nedokázal ověřit většinu svých tvrzení, které bys pak nenapsal, anebo ti je úplně jedno, co plácáš, to je pak jiná …

     • Jiste gogo, za to tvuj prispevek je jako obvykle plny argumentu, vyvracejicich ty moje. Pobavil jako vzdy. 😀

      „máš kompletně zmatené info, resp. úplně špatné“ – tak to prosim uved na tu tvoji jedinou spravnou pravou miru. Uz ted se moc tesim na ty tvoje argumenty…zvlast v bodech 2./ a 3./ 🙂

      • co jsem napsal, to platíg … tvoje argumentace zní „tak to prosím uveď na TU TVOJI JEDINOU SPRÁVNOU pravou míru … mě nejde o to co jsi napsal, ale jak jsi to napsal … moje jedin á správná pravá míra je stejné kategorie, jako ta tvoje jediná správná pravá míra … tady není o čem argumentovat …
       k tomu tvému závěru … co ty říkáš o rusku, se dá napsat o kterékoliv vyspělé západní krajině včetně USA, protože Čína vyrábí pro všechny … není přece důležité, kdo co vyrobí, ale kdo co vyrobitelné vymyslí …

      • „co jsem napsal, to platíg“ – tak jiste, ale maximalne tak v tvoji hlave… 🙂

       Ale abych te potesil, tak priste napisu, ze „rusky Ivan jen kouka, jak to jinde delaji“ – protoze presne na tuto „argumentaci“ jsem reagoval. Byt to v opacnem gardu to by ti uz nejspis praskla zilka…zvlastni, ze kdyz nekdo takto bezmyslenkovite adoruje Rusko, tak ti to nevadi. 😀

       „protože Čína vyrábí pro všechny“ – blabol dne…je hromada produktu, ktere fakt Cina nevyrabi pro vsechny…spotrebni zbozi neni totiz vsechno, co se vyrabi… 😀

       K bodu 3./ – pokud pominu to, ze bod 3./ resil kosmickou oblast a ne jadernou energetiku – tak kde se prosim v tom tvem odkazovanem clanku dozvim, kolik reaktoru aktualne stavi Rusko na svem uzemi? Protoze presne toto jsem v mem puvodnim prispevku napsal…ale zrejme neumis cist nebo chapat psany text. Dale, co vlastne ten clanek vyvraci z toho co jsem napsal v bodu 2./ – ze Rusko zacalo ve velkem s levnymi varnymi reaktory a ze tlakovodni delali v licenci z USA? Narknes nekoho z toho, ze pise nepravdy a argumetujes „PR clankem“ o Rosatomu?

      • chytáš za slovíčka, slovo nadsázka ti nic neříká …zbytečné ztrácet čas … a kdo že to atdy adoruje rusko? 😀 😀
       teď ještě rozveď co znamená, že rusko na svém územé momentálně nestaví žádné bloky? To tvoje rádoby poučování zní hodně trapně …

      • … vždyť si alespoň přečti, čím jsi začal ten tvůj bod 2. … nebo se zeptej mámy, co to znamená … evidentně ti unikají nejen souvislosti … Nic?

      • Tak pokud tvoje zmatena “argumentace” mela byt nadsazkou, tak to se opravdu omlouvam, to mi fakt nedoslo. 😂

      • pokud ty vnímáš něco zmateně, chyba nemusí být na mé straně … to ti mám psát jako retardovi? Abys porozuměl? Co to tvoje blábolení o ruských reaktorech a následné mlžení, že ty jsi psal o stavění v Rusku? Přitom RemMes, nic podobné nepsal … tvoje reakce jsou totálně od věci … nadsázka byla „čína vyrábí pro všechny“ co je nepochybně pravda, já nepsal, že vyrábí všechno … začínám o tobě pochybovat 😀

      • Za to ja o tobe nepochybuji vubec, klidne mi muzes nadavat do retardu gogo, nevzdelany hlupak tveho kalibru me opravdu urazit nemuze. 😄

      • Nevzdělaný? gogo je toho možná hodně, ale že by neměl vědomosti, to si fakt nemyslím, lepparde.

      • lepparde, do žádných retardů jsem ti nenadával, opět jedna z tvých manipulací … nezapomeň se zas někdy pochechtávat, jako kdo má argumentaci … tohle je ta tvoje … zatím jsem neměl důvod ani ti nadávat, ani tě urážet … já určitě nejsem neomylný, nemám ale problém přiznat si to … tebe k něčemu podobnému ego evidentně nepustí …

      • Mě by zajímalo, proč je tady najednou tolik politiky ? Naprosto neznamej leppard obhajuje názor nějakého Tom-One, oba z předchozích diskuzí neznám. Melou tady nesmysly jak někde na vyBANovaných Novinkách.cz a myslí si, že tím tady vytvoří bublinu věřících, že za všechny problémy západního světě mohou nedemokratické země jako Kuba, Rusko, Čína a KLDR. Přitom nejvíc jim do hnízda sere sama Evropská unie nesmyslnýma omezeníma a nařízeníma, které jdou proti zdravému rozumu, protože prostor v medících dostávají nejapní blbečci, z nedostudovaných odborných škol, kteří zvládli jen nějaké soukormé socialňě filozofické fakulty, které jim zaplatili rodiče.
       Tak to prostě je. Ale chápu, že jste mladí naivní hlupáci naivně si myslící že změníte svět. Jasně kdo nebyl ve dvaceti levičák, nemá srdce, jenže kdo ve čtyřiceti je stále levičák, nemá rozum. Takže přeji Vám aby jste prošli nějakým poznáním, nějakou opravdu levicovou doktrínou a pak se semka vrátili a řekli nám, jestli pořád trváte na svých požadavcích. Nejlíp bych to viděl tak Mineapolis bez fízlů, nebo Malmö ve Švédsku. Strašně vám chybí vojna, to by byl pro vás taky dobrý levičácký očistec.
       Nicméně, Rusko je ve výzbrojí dobré a ty čtyři pandury z česka a osm transportéru z německa vám svatou vláku za svobodu a demokracii na ukrajině nevyhrajou. Nedej bože kdyby jste chtěli táhnout na moskvu. Vaše generace nedokáže nastartovat ani sekačku na trávu, natož aby byla schopná přežít mrazy v rusku.

      • @RemMes – OK beru zpet, gogo nevzdelany neni, omlovam se mu timto.

       @gogo – My se neshodneme, zbytecne to dal rozdmychavat…lepe na sebe vubec nereagovat…bude nam lepe obema. 🙂

       @Crha – tys tu fakt chybel…

    • lepparde,
     ad 1) Např. https://www.tvnoviny.sk/zahranicne/2047107_video-ruska-armada-ukazala-svoj-najnovsi-bojovy-dron-vybaveny-unikatnou-stealth-technologiou
     Jak jistě víš, tak většina americké vojenské síly je právě v jejich námořní flotile.
     ad 2) Neřekl jsem, že vystavují, ale že to umí jako nikdo na světě.
     ad 3) Popírá tvoje poznámka snad to, co jsem napsal? Nebo máš pocit, že třeba Francie, nebo Japonsko, Čiína jsou na tom lépe?
     ad 4) Např. linuxové jádro, zastoupení (moje zkušenost) na DevOps pozicích (správa serverů a jejich zabezpečení), množství cracků a různých “administračních” prográmků.

     Ta 4 dána asi i hodně tím, že Rus si musí vystačit s málem, zatímco Amík se bez svého zacukřeného kafe z termosky a Coly ani nehne.
     A to je právě, co mě děsí. Z mého pohledu ta země nemá morální vedení “člověka rozumného”, přitom má v rukách drtivou sílu.
     Pozn.: Amíci mají podobné vedení, byť trochu rozdílné právě tím, čemu se říka Ústava.

     • co se týče ruského systému vládnutí … mají tam sice prezidentský systém, ale bez schválení dolní komory (dumy) si Putin ani neškrte v ničem opravdu důležitém … jasné je, že jeho strana má parlamentní většinu, takže většinou schválí (bez průtahů), co Putin navrhne … to ale není nedemokratické … třeba proti Číně je tenhle systém „super demokracie“

     • RemMesi,

      1./ Stara pravda zni, ze cim vic toho ukazujes svetu, tim mene toho mas. Staci vzpomenout nedotazene projekty ruske armady za posledni desetileti – mysleno do aktivniho/serioveho nasazeni.

      2./ Dost silne tvrzeni, ktere podle me nema oporu v technologickem srovnani, ale pouze v tom, ze jsou levnejsi nez ostatni, a take v tom ze narozdil od svych rivalu je to statni podnik (takze maji uplne jinou podporu) – ale OK, je to tvuj nazor, neberu ti ho. Jaderku jsem studoval na VS 5 let, takze si myslim, ze o tom neco vim. Ono jaderka neni jen samotny reaktor. 🙂

      3./ Francie urcite ne, Japonsko nevim, nemam tolik informaci. U te Ciny bych si nebyl uplne jisty, je fakt ze od Rusu zpocatku hodne kopirovali, ale jsem presvedceny, ze nyni uz jsou na tom lepe (mj proto, protoze si mohou dovolit do toho, stejne jako USA lit mnohem vic penez (staci srovnat HDP tech zemi)).

      4./ OK, beru. Ja mam naopak letitou zkusenost z dob IT pionyrskych, kdy co nezkopirovali, to nemeli. Delal jsem kdysi s jednim cloveke puvodem z Beloruska, ktery delal v jednom nejmenovanem institutu, ktery se prave timto kopirovanim ve velkem zabyval. A jak jiz bylo receno nekym vyse, i ja znam dnes hodne schopnych Rusu, kteri v te zemi ovsem neziji a nechteji s ni byt spojovani, zrejme vi proc. Tech veci je vic, nema smysl sem tahat vsechno…

      Ad „A to je právě, co mě děsí. Z mého pohledu ta země nemá morální vedení “člověka rozumného”, přitom má v rukách drtivou sílu.“ – v tom s tobou souhlasim na 200%.

 10. Re:leppard
  1.Ne nemá a nikdy podobné zbraně nemělo.Tedy pokud vynecháme ,,zázračné,, zbraně které jim padají na hlavu.
  Ono ohrozit či nedej bože potopit velkou loď ve svazu je věc velmi ale velmi obtížná.Dříve CCCP sázelo na ponorky,hladinový boj proti flotile USA by byl znamenalo jediné a to totální porážku.Ovšem ani ponorky nejsou asi cesta hodná 21.století.Potom se nabízí jediné dvě cesty.A to hypersonická cesta,ale zatím nikdo neumí podobnou zbraní trefit manévrující cíl,a až to někdo bude umět tak to bude USA.Takže opět nic.No a potom je varianta zahlcení protiraketové obrany…Což je ovšem opět problém protože dnes i ..malá. loď jako je torpédoborec má velmi schopnou obranu.A takových lodiček je kolem jediné jediné letadlovky hned několik.A nutno poznamenat.Amici 10 svazů,Rus 0.:)))Nehledě na to že díky nejlepším pilotům na světě a nejlepším letadlům je bojový dosah letadlovky řádově tisíc kilometrů zcela z přehledem….Takže dostat se pod tento ,,deštník,, je opět skoro nemožné.
  2.Nechceme dopadnout tak jak Maďaři a jejich ruská elektrárna že ne? :))) Existuje řada zemí včetně Izraele,Francie,USA které umí postavit reaktor a ne tu slibotechnu co Rusové.A jenom blázen by Rusko nebo Čínu pustil do budování elektrárny na západě.
  3.Ne Roskomos je v háji a defakto je to mrtvola.Třicet let stará technologie opravdu dnes nikoho neohromí.Nové projekty jsou bída a zmar….
  4. Z Ruska utekl kdo mohl.Kdo běco uměl je dávno na západě.Puťka je v… Nemá lidi,peníze,zdroje už vůbec ,,mozky,, Ono se stačí podívat jak vypadá ruský vojenský vývoj.Jeden debakl za debaklem…