Rusko zkrotilo Google. Ten více otevře Android a nabídne „ballot screen“

2
Android
Android

V roce 2015 si Yandex stěžoval u ruského Federálního antimonopolního úřadu, že prý Google na Androidu zneužívá své dominantní postavení. Loni mu úřad dal za pravdu a pokutoval americkou firmu částkou 438 milionů rublů (7,8 milionu dolarů). O co šlo? O totéž, co v Evropě.

Android je sice otevřený operační systém, ale kdo chce využívat Play Store s aplikacemi, Gmail, Chrome, YouTube nebo jiné proprietární služby aplikace, musí souhlasit s podmínkami Google Mobile Services (GMS). V nich si Google určuje, co všechno musí výrobci telefonů předinstalovat, na kterém místě na domovské obrazovce to má být, a navíc musí být jako výchozí vyhledávač nastaven právě Google.

Google ustoupil

Evropská komise s Googlem stále nenašla řeč, Rusko ano. Google sice zaplatí (pro něj jen symbolickou) pokutu, mnohem důležitější je ale výrazné osekání podmínek GMS. Ruský úřad teď oznámil finální dohodu, podle níž Google:

  • nebude vyžadovat exkluzivitu svých aplikací,
  • nebude bránit v instalaci aplikací třetích stran (ani v umístění jejich ikon na ploše),
  • nebude vyžadovat, aby jeho vyhledávač byl jediným předinstalovaným,
  • výše zmíněná pravidla budou platit i pro dřívější smlouvy s výrobci.

Klíčovým bodem je také fakt, že vyhledávací widget na hlavní obrazovce se i na stávajících zařízeních změní v „Chrome widget“, přes který si budou moci uživatelé vybrat, jestli se bude vyhledávat přes Google, nebo Yandex. Ostatní vyhledávače se s Googlem musí nejdříve domluvit a ve widgetu se objeví až příští rok.

Jako tehdy s Microsoftem

Jasně to připomíná případ Microsoft vs. Opera, který v Evropské unii vyvrcholil tím, že se ve Windows objevil tzv. ballot screen. Po instalaci systému na uživatele vyskočila obrazovka s výběrem výchozího prohlížeče.

Ruskou dohodu si pochvaluje i šéf Yandexu Arkady Volozh. „Díky dohodě dostane 55 milionů ruských uživatelů Androidu na výběr mezi vyhledávacími enginy. Výrobci telefonů také dostanou svobodu v tom, co na svá zařízení předinstalují. Chtěl bych poděkovat Googlu nejen za spolupráci, ale také za uvědomění si hodnoty otevřenosti.

Od Ruska je to také jasný vzkaz Evropské komisi, která již 7 let vyšetřuje Google kvůli vyhledávači a dva roky kvůli Androidu, ale stále nedospěla k žádné pokutě ani dohodě.

Rusko zkrotilo Google. Ten více otevře Android a nabídne „ballot screen“
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas

2 KOMENTÁŘE