Ryzen APU umí HDMI 2.0 – i s AM4 deskami, které mají ve specifikaci jen verzi 1.4

22
Procesor Ryzen a 14nm čip Zeppelin, kterým je tvořen (Foto: Fritzchens Fritz)

Nějakou dobu po vydání procesorů AMD Ryzen s integrovanou grafikou v provedení pro desktopový socket AM4 tu k nim máme ještě jednu novinku. Tyto procesory by měly být docela dobrou volbou pro HTPC, tedy počítače k přehrávání filmů, jelikož podporují moderní videoformáty (10bitové HEVC a VP9) a jejich integrované GPU má i nějakou tu páru na MadVR. Ovšem multimediální schopnosti na první pohled kazila jedna věc: prakticky žádná deska se socketem AM4 nepodporuje HDMI 2.0. Naštěstí to ale vypadá, že tento problém nakonec padne.

 

HDMI 2.0 v praxi funguje. Minimálně na některých deskách

Samotné APU Raven Ridge podle informací od AMD na své integrované grafice podporuje HDMI 2.0 a tedy 4K obraz se 60 snímky za vteřinu na tomto rozhraní; potvrzují to i údaje k jeho embedded verzi Ryzen V1000. Při přehrávání chráněného obsahu pak má podporovat HDCP 1.4 i HDCP 2.2. Podle firmy záleží skutečná podpora ale také na základní desce, v které je APU zapojeno. A jak víme, ty uvádí jen HDMI 1.4. Ovšem zdá se, že v praxi toto není tvrdé omezení a tyto základní desky jsou ochotné fungovat i v režimu HDMI 2.0, ačkoliv to jejich specifikace neuvádí.

Někteří uživatelé toto vyzkoušeli a zjistili, že HDMI 2.0 se s desktopovým APU Raven Ridge skutečně dá používat. Na Small Form Factor Forum k tomuto tématu vzniklo speciální vlákno. Během posledního týdne v něm potvrdili majitelé několika desek, kteří měli po ruce vhodný monitor nebo televizi, že jim HDM 2.0 s Ryzenem 2200G nebo 2400G funguje. Tedy, že lze připojit obrazovku s rozlišením 4K při 60 snímcích za vteřinu při plném RGB vzorkování 4:4:4, což je to, kvůli čemu je HDMI 2.0 třeba.

Ryzen 5 2400G na fotografie z "unboxingu" webu The Tech Report
Ryzen 5 2400G na fotografie z “unboxingu” webu The Tech Report

Zdá se, že vodiče a konektory na deskách běžně dokáží fungovat na vyšších frekvencích vyžadovaných u HDMI 2.0 a podporují tento signál, když je instalované APU nyní schopné ho po nich vyslat. Je možné, že specifikace desek stávající generace uvádějí podporu pouze pro HDMI 1.4a čistě proto, že v robě jejich uvedení nebylo možné HDMI 2.0 otestovat. A nebo proto, že certifikace a přidání loga na krabici by stálo peníze navíc. U desek příští generace s čipsety řady 4000 by už ovšem HDMI 2.0 snad mohlo často být podporováno i oficiálně.

Určitý problém může zdá se s HDMI 2.0 být na Linuxu. Linuxové ovladače v některých případech odmítají nastavit režim HDMI 2.0 a jím umožněné kombinace rozlišení a frekvencí. Důvodem zřejmě je, že se řídí informacemi o schopnostech výstupu, které jsou nastavené v BIOSu desky. Protože ty avizují, že nic víc než HDMI 1.4a použít nelze, ovladač pak HDMI 2.0 nedovolí. Oproti tomu ovladače na Windows k tomuto zdá se vůbec nepřihlíží a tím pádem vše funguje. Je možné, že eventuálně díky otevřenému kódu vznikne patch, nebo bude volba pro ignorování limitů z BIOSu přidána do jádra, pak by snad HDMI 2.0 mělo fungovat i na tomto operačním systému.

Desky, na kterých uživatelé Small Form Factor Forum potvrdili fungující HDMI 2.0 (v některých případech jde o informaci z recenzí)
Desky, na kterých uživatelé Small Form Factor Forum potvrdili fungující HDMI 2.0 (v některých případech jde o informaci z recenzí)

Mezi deskami, na kterých HDMI 2.0 údajně úspěšně běží, jsou Mini-ITX modely od Gigabyte (deska AB350N-Gaming WiFi) nebo ASRocku (Fata31ty AB350/X370 Gaming-ITX/ac) a také různé mATX modely, včetně lowendové Gigabyte A320M-S2H. To je dobrá zpráva, jelikož to snad znamená, že funkčnost této neoficiální podpory by mohla být docela široká a nepůjde jenom o lepší dražší modely.

Audioquest Diamond HDMI 1600

Neoficiálně umí Raven Ridge i ECC DDR4

Podle uživatelů (viz Reddit) funguje zřejmě u Ryzenů 2200G/2400G ještě jedna věc, která ve specifikacích není oficiálně napsaná: ECC u pamětí. Zdá se, že stejně jako v případě první generace Ryzenů je i zde v procesoru ponechána funkce ECC zapnutá. Podpora je to opět neoficiální a závisí na tom, zda je potřebná infrastruktura implementovány základní deskou a BIOSem. Ovšem na těch modelech, na kterých ECC běhalo s předchozími Ryzeny, by mělo úplně stejně jít i s APU.

Ryzen APU umí HDMI 2.0 – i s AM4 deskami, které mají ve specifikaci jen verzi 1.4
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlas/ů

22 KOMENTÁŘE

  1. Kdyz uz jsme u toho, zacinaji se objevovat desky na lecinejsich Intel x3xx chipsetech (H370, B360, H310). Nejlevnejsi maji startovat na $50, oproti soucasnym $180. To s vyhodnosti Ryzenu dost zahyba (negativne). Viz treba TPU.

  2. Děkuji za tento článek. Anglický článek na Small Form Factor Forum jsem četl brzy po jeho vydání, ale přesto budu spíše čekat na desku s deklarovaným HDMI 2 ve specifikaci a to i přesto, že některé současné AM4 desky mají ve specifikacích možnost 60 Hz 4K přes display port…. Těším se na nové desky, nejraději mám TUF… :-)))