Ryzen zatím AMD moc nenakopl, zůstává ve ztrátě. Růst tržeb nestačil a akcie klesají

93

Po finančních výsledcích Intelu (pro připomenutí – firma přesně splnila svá vlastní avizovaná očekávání a zlepšila prognózu do budoucna) je nyní čas i na účetní uzávěrku AMD, které kvartální výsledky na první čtvrtletí roku („Q1 2017“) vyhlásilo včera. AMD v prvním kvartále po dlouhém čekání vydalo procesory Ryzen s novou „comebackovou“ architekturou Zen. Ty přišly zatím jen do dražšího segmentu a prodávaly se necelý měsíc ze tří, i tak se ale napjatě očekávalo, co to udělá s financemi AMD.

Poněkud bulvárně by se dalo shrnout, že nic – firma totiž stejně jako Intel oznámila tržby, které se přesně strefily do středu odhadu vydaného v lednu: 984 milionů dolarů. To výrazně nepotěšilo finanční kruhy očekávající lepší výsledek, takže ještě do půlnoci (mimo hlavní obchodní dobu) akcie klesly o 10 %, což poté dál pokračovalo. Ve skutečnosti je situace pochopitelně složitější, každopádně se ale zdá, že v prvním měsíci se s prodeji Ryzenů podařilo naplnit jen základní konzervativní očekávání, která si AMD dovolilo dát do lednové prognózy, nikoliv ambicióznější naděje.

Obrat 984 milionů představuje 11% propad proti předchozímu kvartálu, ovšem Q1 je vždy slabší kvůli sezónním vlivům. Pokud by se srovnávalo s obdobím před rokem (Q1 2016), je nynější výsledek naopak zlepšením o 18 %, a jak ještě uvidíme, toto už zřejmě lze přičíst právě dopadu Ryzenů 7. Ovšem také dlužno říct, že Q1 2016 bylo pro AMD rekordně špatné. Z aktuálních tržeb má AMD hrubou marži 34 %, což je zlepšení o dva procentní body, zřejmě aspoň zčásti díky Zenu, na němž je marže vyšší. Nicméně stále se nepodařilo vyhrabat z červených čísel – čistá ztráta je 73 milionů $, 8 centů na jednu akcii. V minulém kvartálu pro srovnání byla ztráta 6 centů na akcii a před rokem 14 centů.

amd-q1-2017-vysledky

Vliv Ryzenu: ano, ale žádné zázraky

To, zda Ryzen skutečně vypadá na zlepšení ve finanční kondici pro AMD, lze lépe číst z rozpisu tržeb mezi jednotlivé divize. Jak už bylo řečeno, první kvartál je sezónně slabé období, jelikož prodeje opadají po nákupní horečce v závěru roku. Zdá se však, že tentokrát se tento jev týkal hlavně divize Enterprise & Semi-Custom s jejími konzolovými APU. Z 506 milionů v Q4 2016 se jí obrat smrsknul jen na 391 milionů $, tedy propad o 23 % (nicméně meziročně je na tom tento byznys lépe o 5 %, vykazuje tedy stále jistý růst). Divize měla provozní zisk 9 milionů.

amd-zen-cpu-renderDivize Computing and Graphics, která je zjednodušeně řečeno divizí PC procesorů a GPU, prodávala naopak téměř stejně jako v Q4. Mezikvartálně klesla jen o 1 %, zatímco proti stavu před rokem (460 milionů $) má tržby lepší o 29 %. Podařilo se jí tedy zaflikovat velký výpadek v příjmech z konzolí, ačkoliv má stále provozní ztrátu 15 milionů. AMD uvádí, že tento pozitivní efekt na tržbu měly jednak zvýšené prodeje GPU, s nimi však také prodeje procesorů Ryzen, po nichž je údajně „silná poptávka“. Proti nim negativně působily nižší prodeje mobilních procesorů ve stejném období, u nichž se také snížily průměrné prodejní ceny. Ty se však zlepšily u GPU a totéž se stalo i u desktopových CPU, což by opět mělo být díky Ryzenům 7 prodaným během března.

Nicméně vzhledem k jejich koncové prodejní ceně 300–500 dolarů (z čehož má AMD méně) se jich v absolutním měřítku asi nepodařilo prodat zas tak mnoho – odhady o jednom milionu do konce března se asi nepotvrdily, nebo tyto procesory možná byly jen dodány do obchodů, ale ještě ne zaplaceny AMD. Zajímavé je, že dle údajů z účetnictví se v tomto období hodně zvedl podíl peněz, které jsou „na cestě“ a hodnoty skladových zásob na aktivech, která celkově zůstala zhruba stejná, zatímco se na oplátku snížily volné finanční rezervy (neboť se z části přelily do oněch položek). Hodnota zásob šla nahoru ze 751 milionů na 839 $, a místo 311 milionů v Q4, které mají být zaplaceny od odběratelů, se v Q1 čekalo na platby ve výši 494 milionů dolarů. Toto je asi tím, jak se v distribuci vytvářely větší zásoby na vydání nových produktů v dubnu, tedy Ryzenů 5grafik Radeon série RX 500. Efekt to ale může být jen přechodný.

amd-logo-chip-bga-cpu-procesor

Tržby na desktopu byly nejvyšší za poslední dva roky (díky Ryzenům 7)

Během konferenčního hovoru k výsledkům padlo několik zajímavých drobností, které přímo v tiskové zprávě nejsou. Lisa Su například řekla, že tržby z prodeje desktopových CPU byly nejvyšší za poslední dva roky. Výsledky v Q1 2015 nebyly zrovna skvělé, takže to nemusí znít moc dobře, nicméně lze to brát tak, že Ryzeny 7 dokázaly alespoň dorovnat pokles v prodejích (a průměrných cenách?) procesorů AMD, ke kterému od té doby došlo.

AMD také údajně v tuto chvíli spolupracuje či komunikuje s více než 300 vývojáři softwaru kvůli optimalizacím jejich programů či her pro Ryzen. Zástupci firmy také potvrdili, že grafiky s čipem Vega mají vyjít „později během druhého čtvrtletí“ a během Q2 mají vyjít i serverové Zeny „Naples.“ Od těch už prý mezi partnery koluje několik tisíc vzorků.

Jak dál? V druhém kvartále se AMD ještě stále moc nezvedne

Asi ještě víc než kdy jindy teď platí, že zajímavá je na kvartálních výsledcích také prognóza na další období, tedy nyní na už běžící Q2 2017. Ta předpokládá růst tržeb, v čemž by se asi opět mohly předvést Ryzeny, ale nikoliv nějak závratný, což možná přispělo k propadu akcií. Mezi Q1 a Q2 totiž bývá i pravidelný sezónní nárůst. AMD čeká zlepšení obratu o 17 %, plus minus tři procentní body. Pokud by se tedy opět trefilo přesně doprostřed intervalu, mělo by obrat 1,15 miliardy dolarů, což by bylo o 12 % lepší než před rokem v Q2 2016, ale také lepší než v posledním kvartálu roku 2016.

V této prognóze asi ještě moc nejsou zahrnuty příjmy navíc ze serverového trhu, z něhož bylo AMD prakticky vymazáno a tedy by opětovné „namočení se“ v něm mělo vést k čistému růstu obratu. V Q2 2017 mají serverové Zeny jít údajně na trh ještě jen v omezeném množství, větší dodávky se rozproudí až v druhé polovině roku. Podobně je možné, že i efekt nových GPU Vega bude malý, pokud půjdou na trh až někdy na konci června.

Pro celý rok počítá AMD s tím, že zvýší tržby o minimálně 10 % proti roku 2016 (4,27 miliardy $). Doslova má dojít ke zlepšení „o nízkou dvoucifernou hodnotu“. Nárůst o 10 % a víc by znamenal obrat minimálně 4,7 miliardy, takže v druhé půli roku by muselo AMD utržit v průměru 1,275 miliardy za kvartál. Cílem je údajně dosáhnout čistý zisk dle non-GAAP metodiky, která pomíjí některé jednorázové transformační náklady. To asi znamená, že standardní účetnictví stále ještě může v prosinci skončit červeně a vyhlížený návrat k ziskovosti by se opět mohl odsunout o rok dál.

Ohodnoťte tento článek!

93 KOMENTÁŘE

 1. Za mě je pozitivní jedna zásadní věc: finančáci z AMD mají zřejmě velmi dobře zmapován vlastní potenciál a „trefují“ už několik kvartálů predikce finančních výsledků, což zase značí dobrou predikci vývoje trhu. Tohle je zřejmý (a vysoce pozitivní) vliv Lisy Su a docela obrat v porovnání s předchozími lidmi ve vedení. Znamená to, že vědí kde jsou a co si mohou dovolit (a zřejmě i proto celkem obstojně přežili „mrtvolný“ rok 2016).

  A naopak z očekávání na Q2 lze vyvodit, že Vega (která by měla být společně s Ryzenem prodejním tahákem v Q2) nebude mít moc velký úspěch, nebo její prodeje začnou tak pozdě, že nestačí Q2 z finančního hlediska zásadně ovlivnit.

  • Ze se nebude konat zazrak, se dalo cekat. 1 mesic prodeju relativne drahych cpu, to nemohl dramaticky zmenit. Mi osobne to prijde jako pozitivni vyvoj. Amd bude potrebovat delsi dobu, aby se z tech ztrat v minulosti oklepalo.

  • Trefit prognózu není zase nějaký umění. Za těch pět let, co tyhle aktuality píšu (uf…), so to povedlo skoro vždycky, to správné vedení firmy ty dva měsíce předem prostě dokáže. Výjimkou byly ty období, kdy najednou klesal celý trh a ty výpadky byly náhlé a mimořádné (2012, 2014 iirc).
   Problém s tím trefením je teď, že poslední rok až dva AMD spíš dávalo vrchní konec odhadu a tudíž s tím akciové trhy a tak dál už skoro počítali, ergo je střed prognózy asi brán jako kdyby prognóza nevyšla (a negativní překvapení -> akcie panikaří).

   • Přitom je otázkou jestli je nějaká panika zapotřebí. Vždyť v lednu/únoru 2016 byly akci na cca 2$ a kde jsou teď? Na cca 13$? Řekl bych, že to slušně naskočilo 😀
    Ale nejsem akcionář (i když si drbu hlavu, že jsem před rokem do toho nešel :-D) a ani se v tom moc nevyznám.

   • Jde o to, jak velky je trh pro „„domácí“ osmijádro za deset tisíc“. Je pravda, ze ty co osmijadra opravdu potrebuji, je uz maji. Ted si je mohou dovolit i ti, co je nepotrebuji, ty osmijadra jsou opravdu dostupna uz dost dlouho – nejlevnejsi osmijadrovy xeon stoji 12kkc 🙂

    • Takže rozdíl pouhé 2 litry na CPU? A kolik že stojí nejlevnější deska pro tento Xeon?

     Já se nedomnívám, že „všichni co ho potřebovali“ už 8C CPU mají. A totéž platí o výkonu GTX1080, protože takový výkon je determinován cenou; pokud někdo nabídne stejný výkon za nižší ceny, je logické, že se objeví noví zákazníci, to vyplývá ze základních ekonomických zákonitostí, jako je křivka nabídky a poptávky.

     • Imho pokud někdo opravdu reálně potřeboval 8C CPU třeba k práci, tak už si ho dávno koupil a nečekal 5 let na to, co předvede AMD. (Což nijak nevylučuje fakt, že se pro levnější a stejně výkoné CPU/GPU objeví noví zákazníci.)

     • Nejlevnejsi 2011-3 deska stoji 5k. Rozdil v cene v ramci cele platformy rozhodne nezamena nejaky dealbreaker.

      Ad Vega – „stejný výkon za nižší ceny“ ty vis kolik Vega s HBM bude stat? Po tom kolik stala Fury bych krotil nadseni. AMD si s marzi 34% cenovou valku nemuze dovolit. Ocekavam cenu u nas 20-24kkc podle toho, jak se povede vykon.

     • Pánové, hezky, ale neodpovídáte na to co jsem napsal, ale na své představy a předsudky.

      Celkem srozumitelně (IMHO) jsem napsal, že uvedení řešení pro zákazníky s cenou nižší až o desítky procent a srovnatelným výkonem vytváří další zákazníky, pro které je cena X neakceptovatelná (a to naprosto z různých příčin), ale (např.) cena X*0,8 už akceptovatelná je. Tudíž vaše teoretizování, že si KAŽDÝ zákazník už koupil grafiku/CPU od konkurence je hezká mentální ekvilibrisitka hodná Goebbelse, ale zcela nepravdivá. Ne každý kupuje bez ohledu na cenu, ne každý kupuje top produkty na trhu, ne každý nakupuje novinky zatížené prémiovou cenou. Můžete se samozřejmě upnout na podíl na trhu a objem prodejů vzniklých snížením ceny konkurencí, ale to nijak neovlivňuje a ani neospravedlňuje tvrzení, které se tu snažíte prosadit jako axióm. Kdyby to totiž byla pravda, tak AMD neprodává Ryzeny vůbec, ale oni jich prodají tolik, že se ocitají v topten prodávaných produktů (což však beru s jistou mírou nedůvěry, neboť tyto statistiky jsou prodejcem velmi často měněny a upravovány tak, aby přilákaly zákazníky na zboží, které chce prodávat), nicméně daleko více vypovídací hodnotu má fakt, že ty procesory byly/jsou ve světě nedostatkové.

     • Zkus si to přečíst celé ještě jednou a pomalu. Nikdo netvrdí, že 100% lidí si už dávno koupilo 8C+ CPU a na Ryzen hážou bobek. Bavíme se o lidech, kteří tyto CPU reálně využijí ke své práci (rendering, střih videa, kompilace). Pokud někdo pracuje v těchto oblastech a má potřebu řešit o 20% vyšší/nižší pořizovací cenu, popřípadě musí čekat několik let na levnější alternativu, tak asi něco dělá špatně 🙂

     • tynyt 2.5.2017 at 14:45 Jediny kdo tu dela goebelsovske ekvilibristiky jsi ty, viz Jaycop 2.5.2017 at 15:05. Vidis nekde v mych prispevcich slovo „kazdy“? Muj prispevek byl otazkou, prave jak velky kolac trhu pro dany pripad zbyva.
      Neni nejmensich pochyb o tom, ze kazdy produkt si najde sveho zakaznika.

     • Jaycop, co takhle rozpocet? To co pises muze platit pro nekoho, kdo se tim treba zivi a to jeste ani nemusi platit. Mas k dispozici urcitou sumu a za to nakupujes. U intelu 4jadro u Amd ted 8jadro. Nic jineho bych zatim nehledal. Ryzen vyborna volba, pokud chces vic jader a nechces zbytecne preplacet.

    • „Je pravda, ze ty co osmijadra opravdu potrebuji, je uz maji.“

     Tak to asi ne. Resp. pokud máte nějakou divnou definici slova „potřebovat“, tak možná ano, ale mezní užitek větších procesorů je pouze klesající, nikoli nulový. Pokud se sníží ceny, posune se agregovaná hranice toho, co má smysl ještě koupit.

     • jste jak dětska z pctuningu. Vy si myslíte že společnost která pracuje s výkonými grafikami a s výpočty že jsou natolik neschopné a chudé že budou šetřit na svém hardwareovém vybavení. Již několikrát jsem psal, že cena hardware k ceně software některých programů pro speciální účely je MIZIVÁ i u procesorů za 50-70 tisíc!!!
      Vy si myslíte že výkoné servery čekali a na ryzen a na slevnění? Ne, dávno tam mají Xeony a jedou. Konkurence je veliká a čas hraje proti vám.

     • Přesně, ty kydy o produktech co tu už byly jsou strašný bláboly.. Zajímavé, že v ČR jsou aktuálně nejprodávanější grafiky GTX1060, RX480, GTX1070 a 1050Ti. Jakto, že to ty lidi kupují, když si mohli dávno koupit GTX970, 980Ti a GTX960 o stejných výkonech?? 😀 😀

     • „jste jak dětska z pctuningu. Vy si myslíte že společnost která pracuje s výkonými grafikami a s výpočty že jsou natolik neschopné a chudé že budou šetřit na svém hardwareovém vybavení. “

      Ano, *myslím*. Už jen proto, že třeba na Redditu někdo psal (https://www.reddit.com/r/Amd/comments/67yvmg/thank_you_amd_with_all_these_cores_and_threads/dgucnwc/), že jedna nemocnice na výzkum mozku koupila několik Ryzenů a konečně tak získala výkon, za který by u Dellu, s nímž jinak měli exkluzivní smlouvu na všechny desktopy, zaplatili asi pět tisíc dolarů za stanici a managoři jim ty stanice nechtěli koupit. Tak využili díru ve smlouvě a koupili počítače s Ryzeny po součástkách (a ještě museli doložit, že Dell ani žádný jiný OEM dodavatel kompletní soustavu s Ryzenem nenabízí).

      Takže ANO, takové situace BUDOU existovat.

     • Evidentne nevyhodna dodavatelska smlouvoa primo doklada crhovu teorii, ze ti co osmijadra potrebuji je bud maji, nebo jsou neschopni. v tomto pripade jde o ucebnicovy druhy pripad.

      Sestavy s ryzenem od podobnych dodavatelu totiz nebudou zasadne levnejsi nez sestavy s intelem, protoze, decka to je prekvapeni, cena cpu u profi sestav neni zdaleka jedinym faktorem,urcujicim cenu vysledneho produktu.

      Pitomci z te nemocnice pouze oklestili cenu o servis, zaruku a technologie a vydavaji to za vyhodu homemade sestavy s Ryzenem. Demagogie.

      „gngl 2.5.2017 at 18:56 Pokud se sníží ceny, posune se agregovaná hranice toho, co má smysl ještě koupit.“

      Naprosto spravne. Naprosto spatne. Ackoliv je tato definice jako takova spravna, snizeni cen cpu v danem segmentu a k danemu pouziti nemusi hrat rozhodujici roli. Aneb, stredoskolske ekonomicke poucky jsou v praxi na dve veci.

     • Hnizdo ty jsi proste einstein ve vsech smerech. Ale aspon je sranda jak rozdavas jedno moudro za druhym 😀
      Mne by zajimalo, kolik smluv a vyberovych rizenich jsi sam zazil. Pokud to bude jak tvoje teorie o pocitacich, tak zadnou.

     • No jo ty Ptaku ukecana.. to by jsi napred vubec musel do nejakeho balonu kopnout. Zatim to vypada, ze akorat rozdavas rozumy ze sedatka za hracskou lavickou a pritom si celou dobu myslis ze hrajes 😀

     • a kdybys nebyl trubka teoretik, tak by jsi nemohl psat nesmysly, ktere tu sypes jedno za druhym. Treba jako ten posledni.. To ze se nakupuje treba u jineho dodavatele a vyuzivaji se k tomu ruzne klicky ve firmenich pravidlech je celkem bezna praxe, pokud to jde. A je to prave z duvodu strnulosti tech ruznych pravidel.
      Jenomze to by Mistr Hnizdo akorat nesmel byt jen teoretik, ale taky mit v necem nejakou zkusenost. Nejvetsi legrac je, ze cim o tom vis houbelec, tim vice mas potrebu to „zkusene“ komentovat 😀
      Takze toho Pytlika, si pridej k tomu svemu Hnizdu..Ptaku Pytliu 😉

     • K posouzeni teto veci kazdemu staci se podivat na vlakno, a hned je jasne kdo do ceho kope. Muzes klidne lhat dal jak je tvym zvykem a jedinou metodou, je to tu cerne na bilem. A ted uz si tu muzes blabolit co chces.

     • Hele Hnizdo, muzes zkouset hrat machra tak akorat v materske skolce. To ze mi tady tvrdis ze neustale lzu..hmmm..to uz u mne vyvolava tak akorat smich. Kdyz nejsi schopen videt, jake „moudra“ postujes, tak aspon, v tech svych komentarich nepoucuj nesmyslne nekoho jineho, nezhazuj u toho druhe a nebo zdroj o kterem se bavi.
      Pis to jako svuj nazor a pak si pis co chces. Pak Ti tu nebudu psat ani ze jsi Ptak nebo Einstein..

     • Ja alespon postuji vecne. Moje prispevky nejsou vyhradne souborem sprostych urazek a osobnich utoku. Holt nekdo argumenty ma, nekdo jen urazky. Nezapomen jeste neco pridat, dneska je to nejake slabe.

     • Crhousi, narozdil od tebe nesedim na prdeli doma. Nekometuji vetsinou ani veci, kterym nerozumim a nebo v nich nemam aspon castecnou zkusenost. Dodatecne se pak neotiram neustale do jinych webu jen proto, ze tam ze mne udelali idiota svou vlastni vinou, jako napriklad z tebe.
      To ze ty a tobe podobni hnizdove majici neustalou potrebu bojovat s nekym a proti necemu, za to ti taky nemuzu. Zapominas stejne jako hnizdo, ze obcas na tyhlety weby i chodi lidi, co tomu trochu rozumi. Vetsina z nich ale na prispevky vas dvou ani reagovat nebude, protoze vi, ze je to marne.
      A jeste k hnizdovi..mne se libi, jak se vzdycky napejris, ze jsi chudinka, cil ‚sprostych‘ utoku a urazek. To ze ty arogantne urazis jakykoliv jiny nazor nebo presvedceni, ktere neni v souladu s Tvym videnim, to ti stale nedochazi. Slepec, ktery bude druhym nadavat do slepcu. Tvoje prispevky jsou tupe, radoby inteleaktualni slatniny, kterymi se snazis vzbuzovat dojem. To je tak asi vse, co se na to da rict.

     • Informace pro tebe Crho. Ucastnil jsem se osobne nekolika vyberovych rizeni i tanecku, ktere jim predchazeji z pozice dodavatelskych firem. Byl jsem 5 let na pozici technickeho presales, pokud ti neco toto rekne. Ted si to srovnej se sebou, pokud to vubec dokazes. A nezapomen hodit nejaky tvuj oblibeny citat ‚o sockach ‚…

 2. jsou dvě věci – jednak nedůvěra kupujících trvá (měli počkat třeba 2 týdny nebo měsíc ale vydat to bez chyb) a jednak jméno AMD za ta léta kdy se prakticky vypařilo z desktopu dále degradovalo, ba upadlo v zapomění, zvlášť u běžných uživatelů.

  • Tak to bude včerejší stav z konce hlavního obchodovacího období. Ty výsledky byly zveřejněný až potom. Z 13.60 to je teď během „premarket“ fáze na 11,70 – 12,18, a to se ještě uvidí, jestli nepřijde větší zemětřesení, až se v 15:30 otevře hlavní obchodní fáze. BTW maximum letos byla špička na 15,50, koncem března to pak chvíli lízlo 14,70.

   • Tak jsem se díval na https://www.google.com/finance?q=NASDAQ%3AAMD&ei=9tRzWLmIBcWCswHOr4No

    Kolem čtvrté hodiny se ten kurz podíval pod 11 dolarů – poprvé od ledna. To by asi mohlo zlomit důvěru a takovou tu „psychologickou stránku“, takže je možné, že v té panice dojde k ještě většímu propadu, i kdyby se to teď třeba na chvilku zastabilizovalo. Propad o víc jak 2,5 dolaru přes noc je hodně, zdá se, že finanční trhy opouští optimismus. Jestli je to oprávněné, to moc nedovedu říct.

    • Ono to bude aj kombinaciou rychlo rastucich virtualnych mien, slabej ekonomiky a nevyraznym ziskom AMD. Panika to nie je, skor presun investorov (spekulantov) tam, kde to vynasa. Ostatni dlhodobi investori u AMD akcii ostanu a niektori este pribudnu.

    • Wardo: Sklidni se laskavě, tady nejsi na pctuningu ani diit ani na DD. Tady jsou ti tvoje červené brýle k ničemu. Vyhrožovat někomu že má někam zalézt nebo dostane BAN je argument slaboduchých jedinců, kterým někdo bere hračky a protože nemají fakta a vše mluví proti nim začnou být agresivní. Proto se tady oháníš BANem. Sám tady ale jenom hypuješ AMD ačkoliv to to nikdo nežádal.

     • Crho ty mi tu něco piš o „z“klidnění… (nauč se prosím česky, když už na někoho reaguješ…)
      Bleješ jednu kravinu za druhou a jsi tu většině pro smích a hypuješ tu sám sebe, honíš se za svým zlem jménem AMD a obhajuješ tu max. co se ti doma válí pod stolem, aby ses utvrdil v tom, že jsi prostě ten borec a všem to natřeš. Na PcT, Diit nebo DD, kde jsem kdysi po jednom příspěvku za kritiku dostal ban, nelezu. První účet a příspěvky jsem vytvořil zde, již před mnoha lety. Pouze ty, se svými přisluhovači, jsi zde náplava, která byla odkopnuta jinde. Takže zase můžeš táhnout dál.
      Naopak ty si sundej svoje modré trenýrky a zelené brýle, přestaň se plácat do cizích „rozhovorů“, udělej si v hlavě pořádek a jednej nezaujatě, jestli víš, co to slovo znamená…i když dost pochybuju.

      P.S.: Kdybys uměl číst pořádně a důkladně, zjistil bys, že agresivní jsem nezačal být já, nýbrž pán, co na mě začal inteligentně reagovat nově naučeným slovem, bez věcných argumentů a to již na jiném starším článku. Mimochodem žádným banem se tu neoháním, opět neumíš číst. Měl by sis konečně už dojít se svými stařeckými brýlemi k očnímu, přiskočila ti tam nějaká dioptrie.

     • Ale ze ho beres vazne, s trombem je to jen dalsi stachujuv multiucet, nedela nic jineho nez trolli prispevky ostatnich, staci di projit kolik jeho prispevku zde se tyka tematu. Slovy – jeden, obsah nechavam bez komentare. Vse ostatni jde po lidech.

     • „Crha 4.5.2017 at 12:47
      takže když někdo řekne, hele nVidia je dobrá tak hnedka Obrovi leze do zadkue jo? Tak v tom případě ty lezeš do zadku stachovi i ježkovi.“

      To netvrdím, opět, jako vždy a všem, mi vkládáš do úst, co jsem nenapsal. Ty se totiž ani jinak bránit neumíš. NVIDIA má dneska nejlepší grafické karty na trhu a ano, je dobrá, ale neznamená to urputné a neustálé cpaní všem ostatním (což tu sám často předvádíš), kteří vidí i formu alternativy, ať už z jakéhokoliv důvodu. Že lezu do zadku Stachovi, co mi dal ban po prvním příspěvku na jeho blogísku, je naprosto vtipné.

      „hnizdo 4.5.2017 at 12:56
      Ale ze ho beres vazne, s trombem je to jen dalsi stachujuv multiucet, nedela nic jineho nez trolli prispevky ostatnich, staci di projit kolik jeho prispevku zde se tyka tematu. Slovy – jeden, obsah nechavam bez komentare. Vse ostatni jde po lidech.“

      Jasně všichni, co jsou proti hnízdovi jsou vlastně Stachovi multiúčty, vůbec nejsi paranoidní. 😀 😀 😀
      To trollení je ještě vtipnější, hlavně když ty jsi tu sám schopen trollit redaktory nebo samotného šéfredaktora CNews. Obsah mých reakcí vyplívá z obsahu provokativních reakcí na moje původní příspěvky k věci. A to se týká i tebe.

 3. „To asi znamená, že standardní účetnictví stále ještě může v prosinci skončit červeně a vyhlížený návrat k ziskovosti by se opět mohl odsunout o rok dál.“

  Nechce se mi to hledat, ale nehlásilo AMD už loni, že v roce 2017 nepředpokládá, že by se dostalo do zisku?

    • Milion kusů je dost, když to má předpokládanou cenou za kus nad 100 dolarama. Podle odhadů jsou teď kvartální prodeje AMD CPU/APU v pásmu 200-300 milionů dolarů(!). Tím, jak je ten základ malej, je tam velký potenciál pro zvýšení.

     • Milion kusů za březen po 100 dolarech je 100 milionu dolarů. Kolik procent je to obratu za Q1?

      Navýšení obratu CPU o 33-50% vypadá zajímavě(to číslo mě překvapilo, kór v Q1), ale AMD nejsou jen procesory. A s novými procesory přijdou i náklady.
      Myslím, že Q2 bude prostě zajímavější 😉

     • Asi zalezi, jake naklady myslis. Pokud jde o R&D pro vyrobu daneho chipu, tak ty uz budou zapocteny v predchozich kvartalech. Pokud jde o vyrobni naklady, tak jsou (budou) prubezne, podle toho, kolik tech chipu vyrobi. Tudiz tyhle naklady se podle mne nejak zvlast neprojevuji. Atd…

 4. Tak koho to překvapilo? Trh desktopu klesá už delší dobu, když by místo desktop Ryzenu vydali jako první APU pro notebooky nebo tablety, mohly být výsledky zajímavější.
  Nemluvě o tom, že většina lidí asi nějaký ten Haswell nebo novější vlastní a tak je „upgrade“ dost těžko obhajitelny.
  Ryzeny jsou dobré, ale přišly pozdě a jejich nasazení bude na neustále se zpomalujicim trhu asi dost pomalé.

 5. Ryzen pro desktop si dle mého ani nehrál na to, že by měl razantně zahýbat s finančními výsledky – nejde ani o nejpopulárnější kategorii, ani o kategorii s nejvyšší marží.
  Jeho uvedení vidím spíš jako takovou praktickou reklamní kampaň, kdy až AMD bude schopno inovovat na poli, na kterém záleží (profi, APU, mobile), tak už nepůjde o neozkoušenou, neznámou a nevyzpytatelnou architekturu, se kterou aplikace tak nějak prostě nepočítají.

  • AMD pět minut po dvanácté ukázalo, že když chce tak umí. Teď je na trhu, aby se s touto již skoro neočekávanou situací vyrovnal. Před před půl rokem se rozhodovalo jen dle peněženky i7 x700K versus i7 x8(9)x0. Teď je situace holt složitější a z nastalého rozhodovaní panuje mírná nervozita. Přejme každému šťasnou volbu při plnění košíku.

 6. AMD Ryzen je velmi bezproblémová platforma na nový produkt a věci se rychle zlepšují. Žádné problémy se stabilitou, ani výkonem a tam kde problémy a nedodělky jsou, se věci stále vyvíjí a zlepšují.

  (c) Maestro

  • Klasika, co vic chtit od toho … (kazdy at si dosadi co chce). Zadne problemy, s nicim jsme se nesetkali, kdo ano tak to je mezi zidli a klavesnici, jen urazky druhych. To az pak zpetne, az bude potrebovat novy hype, tak to teprve prizna. Ale jen proto, aby vyzdvihl to nove, jak je to super. Viz treba nekolikrat opakovane, ze AMD ma 100% ovladace a pak nekolikere newsky, jak AMD odstranilo mnozstvi chyb v ovladacich a jak to vse vylepsilo.
   Nebo a je to uplne to same, nekolikrat usvedceny z toho, ze u aktualnich karet AMD navysuje vykon a u starych AMD naopak ne, aby to vypadalo jak je nova generace super.

   • …Fury X pri vydaní samozrejme tvrdil že je plne konkurencie schopná k 980Ti/Titan, po pol roku v jednom článku kde ukazoval ENORMNÝ nárast výkonu cez ovládače už ale tvrdil že pri vidaní bola Fury X oproti 980Ti slabšia a tento zázrak pochopiteľne spravili ovládače 😀

    btw. a je krásne ako už medzičasom odhalil že GTA V mal pri vidaní: „dobrou optimalizaci resp. dokonca písal „perfektní optimalizaci“ no dnes už na adresu GTA V píše že: „a hlavně ne zrovna dobrou optimalizací “

    Ako pekne si honza stojí za slovom 😀

   • „Zadne problemy, s nicim jsme se nesetkali“

    Relativně vůči třeba X99 pro osmijádrový ekvivalent Ryzenu 7 od Intelu? A proč ne, vlastně? Proti té reklamaci desek od Intelu může i současná platforma od AMD být docela pohodová. 🙂

  • „Žádné problémy se stabilitou, ani výkonem a tam kde problémy a nedodělky jsou, se věci stále vyvíjí a zlepšují.“

   Pan je humorista. Vlakno o motherboardech na PCT pripomina interni alpha testing vyrobce dte ktere desky…

   • Ale prosím ťa, ty očividne klameš, zavádzaš a popieraš realitu !

    AMDWorld mal k dispozícii asi 5 dosiek a 5 CPU Ryzen, žiadne problémy nezaznamenali a pri takej vzorke komponentov to nemohla byť náhoda.
    „Vlakno o motherboardech na PCT“ je bezpredmentné, iste sú tam samé vymysli, klamstvá a polopravdy podplatených diskutérov a aDDministrátov !
    Ty ešte stále nechápeš že problémy s hocičím – SW či HW majú len Intel a NV, nie AMD ?
    …teda hej má aj AMD ale ich vyťahovanie nazveme hejtom a očierňovaním.

   • O to mi ani az tak nejde. Skor o to, ze pominuc brilantne slovne zvraty ako „velmi bezproblemova“ je svoje tvrdenie „Žádné problémy se stabilitou“, schopny popriet uz hned nasledujucou vetou, kde sa tie „ziadne problemy“ zlepsuju. Dodaj k tomu vety z clanku ako „ale su medzi nami i taki“ (sudruzdky a sudruhovia) a pripmina mi to zo vsetkeho najviac prejav Bilaka na UV KSC niekedy v 70. rokoch. 😉

   • Ja fakt za to nemozem, sorry jako. AMD zelam len to najhorsie, pretoze, ziadna nizka cena CPU a GPU nevyvazi tu zabavu, ktora je potom s Dedeworldom. 🙂 Slovami Dona Corleoneho – nie je to nic osobne (voci AMD). 😉

 7. Ryzen nemohl do Q1 moc zasáhnout. Jednak byl v prodeji jen nějakej ten týden a dále mnohem víc lidí koupí R5 než R7, takže vliv startu Ryzenů bude vidět až na Q2 a příp. Q3, tož už budou plně v prodeji i R3.
  Ale to, že se Ryzeny AMD zachrání, rozhodně netvrdím. Jen říkám, že je brzy hodnotit.

  A finanční trhy se nechovají čistě akce-reakce. Může to být např. i něčí spekulace, kdo čeká že ty akcie pak půjdou opravdu nahoru, tak teď mohl schválně způsobit „domino“ středně velký prodejem a zítra několikrát tolik nakoupí. 😉

 8. Já myslím že měli začít nejprve s méně výkonnýma procákama… nějakou konkurenci ke Kaby Lake Pentium a Core i3…. R7 má hezký výkon, v něčem lepší než konkurence ale i tak je drahý a tyhle CPU moc nechodí. U nás ve firmě šla zatím JEDNA !!! sestava s Ryzenem a to děláme si myslím dost počítačů. Do profi stanic se cpou Core i7 a nebo Xeony jinak nejvíce chodí Pentia /Core i3 a i5… občas nějaké ještě FX do AM3 a nebo nějaké APU od AMD ale to opravdu jen okrajově. Zbytečně odkládají vydání těch R3 procáků… než je vydají tak už budou mít lidi nakoupeno 🙂

  Jinak takový OT… nedalo mi to, kdo uhádne odkud je tento nadpis:

  „NVIDIA uvede mobilnější verze mobilních Mobility GTX 1080 a GTX 1070 – do 19mm notebooků!“

  To je pecka, říct to 3x za sebou tak si zlámu jazyk 😀 Ten se v těch nadpisech vyžívá…