Ryzeny 2000 se objevují v obchodech, uniklé parametry potvrzeny. Už víme i den vydání

26
Procesor Ryzen a 14nm čip Zeppelin, kterým je tvořen (Foto: Fritzchens Fritz)
-
Zdroj: Fritzchens Fritz

Před nedávnem unikla sada slajdů přinášejících informace o připravovaných nových procesorech AMD pro platformu AM4, 12nm Ryzenech řady 2000 (kódově označených Pinnacle Ridge). O pravosti těchto slajdů byly tu a tam slyšet pochybnosti, ovšem podle všeho jsou autentické. CPU představená v oněch materiálech se totiž začala objevovat v katalozích obchodů, které tím potvrdily uniklé parametry. A zároveň máme už zřejmě doloženo i datum, kdy se mají začít prodávat.

V různých internetových obchodech byly nalezeny už zdá se všechny čtyři chystané modely: osmijádra Ryzen 7 2700X a 2700 i šestijádra Ryzen 5 2600X a 2600. Jak upozornil například web VideoCardz, údaje z obchodů by měly potvrzovat pravost slajdů, protože sedí informace o taktech, TDP (včetně dříve neočekávané hodnoty 105 W pro Ryzen 7 2700X), ale také o chladičích, které mají být v krabicových baleních. Tedy Wraith Prism pro modely 2700X, Wraith Spire pro 2700 a 2600X a menší Wraith Stealth pro model 2600. Tudíž lze asi uzavřít, že slajdy byly téměř jistě pravé a stejné informace se dozvíme při oficiálním odhalení.

amd-ryzen-2000-modelos
Parametry Ryzenů 2000 v uniklých slajdech (zdroj: El Chapuzas Informático) jsou podle všeho nyní potvrzené

Měly by tím pádem být potvrzeny i ceny. Zdá se ale, že některé obchody uvádějí navíc i datum dostupnosti. To je pravděpodobně stejné jako den oficiálního uvedení a startu prodejů, a sice 19. dubna. Pro připomenutí: v uniklých slajdech byl 19. duben stanoven jako den, kdy budou dostupné desky s čipovou sadou X470. Není úplně překvapivé, že jejich vypuštění bude sesynchronizováno s procesory, každopádně je tím 19. duben asi celkem dobře potvrzen. Ryzeny 2000 (mimo již prodávaných APU) tedy půjdou na trh až poté, co Intel doplní kompletní sortiment procesorů Coffee Lake a čipových sad řady 300, což se má odehrát v prvním dubnovém týdnu.

Ryzen 5 2600X na prodej v Amazonu.de. Dostupnost má být 19. dubna
Ryzen 5 2600X na prodej v Amazonu.de. Dostupnost má být 19. dubna

Geekbench

Kromě předčasného výskytu v katalozích obchodů už Ryzeny 7 2700/2700X a Ryzeny 5 2600/2600X dokládá také řada záznamů v různých databázích benchmarků, jde o SiSoft Sandra, 3DMark a také Geekbench. Sesumíroval je dohromady web VideoCardz. Za pozoruhodnost by mohly stát výsledky v benchmarku Geekbench, které se objevily pro Ryzen 5 2600XRyzen 7 2700X, bohužel ovšem v odlišných verzích testu. Geekbench mívá poměrně velký rozptyl výsledků, takže jej berte jej orientačně, nicméně alespoň při srovnání s výsledky Ryzenů generace 1000 by měla být zachována určitá relevance.

Ryzen 7 2700X a Ryzen 5 2600X v Geekbench
Ryzen 7 2700X a Ryzen 5 2600X v Geekbench (Zdroj: VideoCardz)

12nm Ryzeny mají lepší latence pamětí/cache

Obrázek o 12nm Ryzenech má tedy nějaký měsíc před jejich vydáním už hodně z potřebných detailů a zbývá hlavně zjistit, jak vypadá reálný výkon – který ovšem asi ukáží až recenze po vydání. Zbývá ještě několik dalších otázek, například zda budou procesory Pinancle Ridge mít také pájený rozvaděč tepla jako jejich předchůdci. Robert Hallock z AMD sice něco podobného naznačoval na Redditu, potvrzeno to ovšem zatím není a jak známo, APU Raven Ridge mají kvůli snížení výrobních nákladů místo pájky pastu. Naopak zdá se máme doklad, že by 12nm Ryzeny skutečně měly mít snížené (tedy zlepšené) latence pamětí a/nebo některých pamětí cache, jak se už nějakou dobu spekulovalo. Tento detail totiž zmínil Jim Anderson z AMD na konferenci pořádané v pondělí u příležitosti výročí vydání první generace Ryzenů. Lepší latence v Pinnacle Ridge, které naznačovaly tyto uniklé benchmarky, jsou tedy asi skutečné.

Aktualizováno:

Na web se krátce dostala recenze (možná i záměrným nedopatřením) Ryzenu 5 2600 a Ryzenu 7 2700X od firmy SiSoftware. Ta spočívala v otestování procesorů v různých syntetických benchmarcích, které tento software obsahuje. Firma ji zase rychle schovala, ale mezitím ji zkopíroval web VideoCardz, takže se můžete podívat na grafy z různých testů. Nicméně srovnání je jen s Ryzenem 7 1700X a Core i7-6700K, což trošku zastírá to, jak si novinky reálně povedou proti aktuálním procesorům Intel Coffee Lake nebo rychlejšímu Ryzenu 7 1800X.

Ohodnoťte tento článek!

26 KOMENTÁŘE

  • X470 19. dubna, B450 o nějaký měsíc později.
   Z nejlevnějších B350 desek je nejlepší Asrock Pro4 (má dost slušnou SoC (GPU) část, oproti ostatním B350 deskám, sice má jen 3 fáze, ale za to luxusní teploty napájecí kaskády. V téhle ceně si nejde moc vymýšlet). Z dražších pak MSI Gaming Pro Carbon (nebo Krait s horší zvukovkou) nebo Asrock X370 Gaming X (popřípadě Killer s horší zvukovkou. Jsou to sice X370 desky, ale cenou a výbavou konkurují právě B350 Gaming Pro Carbon a Kraitovi). Ještě lepší deska je pak Asus X370 Prime Pro, ale ta už se cenou blíží k 4k.
   Co zatím Gigabyte ukazoval Gaming K7 X470, vypadala luxusně. Rodina X370 Gaming K7/K5/5 taktovala ze všech desek (spolu s Crosshairem VI) nejlépe RAM, jediná nevýhoda byla poměrně slabá napájecí kaskáda. X470 Gaming K7 vypadá, že bude mít pořádnou napájecí kaskádu + ten heatsink je zkrátka luxus. Uvidíme co předvede Crosshair VII, Asrock je velký otazník, jejich X370 Taichi měla bez debat nejlepší napájecí kaskádu ze všech x370 desek, ale BIOS a taktování RAM byly trash. Od MSI nic neočekávám, XPower Titanium byla katastrofa. Nejdražší X370 deska, a používá stejné mosfety jako dává MSI např. na B350 Tomahawk, což je deska za 2k….

     • Pro běžného Ryzena je to super deska, umí slušně taktovat RAM, slušná napájecí kaskáda pro VCore a dobrý zvuk. Ale když bude APU přes ty dvě SoC fáze tahat 50W, tak teplota poletí hodně přes 100°C (což je sice stále bezproblémová teplota pro mosfety, ale jsou desky které by to zvládly lépe).
      A jen tak mimochodem – co jiného na desce hodnotit než napájecí kaskádu? 😆 BIOS a RAM OC nejde hodnotit bez aspoň pár hodin používání, zvuk jde mimo mě a konektivita mi stačí minimální.

     • Hele, až to vyzkoušíš v praxi a změříš si to, tak pak teprve můžeš dělat nějaké závěry. A jen tak mimochodem – ano, přesně tak, bez pár (asi tak 100 – 200) hodin testování čehokoliv, včetně základní desky a tedy i napájecích kaskád, nemůžeš dělat žádné závěry vůbec u ničeho. Těch 100 stupňů sis normálně vycucal z prstu a akorát šíříš poplašné zprávay, nemluvě o tom, že na napájení záleželo odjakživa, ale rozumbradové o tom začali mudrovat všude možně až tehdy, kdy se o nějakých napájecích kaskádách zmínila media, do té doby 90% z nich ani něvědělo že tam něco takového mají 😀 Utáhne to „obyčejný“ Ryzen, nechápu proč by to mělo dělat kozy u těchhle (stačí se trošku zamyslet nad tím co je to TDP a jaké má hodnoty), notabene když to výrobce podporuje. Jak říkám, nehledej problém kde není, nedělej mantru z kravin a nešiř nesmysly, na to tady jsou jiní šíbři ….

     • Očividně nemáte ponětí, co která napájecí kaskáda u AM4 zásobuje. U „obyč“ Ryzenu zásobuje Vcore kaskáda jádra tzn. většinu spotřeby, SoC napájí pouze IMC a některé podružné obvody – skrz SoC napájecí kaskádu jde max 5-10W (a to je fakt, změřený mnoha uživateli). U Ryzen APU SoC kaskáda zásobuje IMC i GPU, tzn. při přetaktování klidně 50-60W i více. Už vidíte ten problém?
      Že jsem si těch 100°C vycucal z prstu? Gamers Nexus testovali, jak se zahřívá dvoufázová napájecí kaskáda na Asus desce při přetaktování Ryzen APU. https://www.youtube.com/watch?v=vLMd-5yxTAc při 135°C se pc vypnul, protože zasáhla ochrana proti přehřátí. A jen tak mimochodem, určitě víte, že interní teplota mosfetu je o 15-20°C vyšší než ta externí (pouzdro), tudíž mosfety byly na 150°C. A jestli hodláte zpochybňovat metodiku GN, hodně štěstí.
      Ta Asus deska má o fous lepší mosfety než Gaming Pro Carbon, jediná záchrana Carbonu je, že má narozdíl od té Asus desky aspoň heatsink nad SoC kaskádou. Těch 100°C je více než reálných (a je ještě považováno za bezpečnou teplotu, problém začíná být až 120-130°C).
      Já jsem Carbon měl v rukách, pro Ryzen je to více než solidní deska, ale určitě bych na ní netaktoval Ryzen APU (běžného Ryzena klidně, s tím nebude mít ta napájecí kaskáda problém) bez hlídání teplot SoC kaskády.
      A že se napájecí kaskády začaly řešit až teď? Podívejte se na AM3+, většina desek neměla ochranu proti přehřátí a napájecí kaskády pak doslova vybuchovaly (není divu, když lidi na levných deskách taktovaly FX se spotřebou 150-200W).
      A GTX 590 je důvod, proč nVidia na všech nových kartách limituje max napětí a spotřebu. Recenzenti tehdy dostali odemknuté karty, a takhle to dopadlo https://www.youtube.com/watch?v=sRo-1VFMcbc podhodnocená napájecí kaskáda vypověděla službu.

     • Ad1) Jo tak Gamer Nexus testovali jo? Tak to OK … žijte si dál ve své víře v testy a recenze 😀
      Ad2) Co tak asi můžu myslet JÁ tím, že řeknu „začalo se o tom psát až teď“, když pamatuju doby ATARI a ZX Spetrum? No nemyslím tímsamozřejmě AM3+, která ještě ani pořádně nezmizel z povědomí lidí, ale myslím tím prostě třeba P 233MMX, nebo Duron atd atp … ale to ty nepamatuješ, takže neřeš …
      Ad3) Očividně pamatuju nepoměrně víc než Ty, pamatuju jak „testeři říkali“ a dneska už se tomu ti co znají a ti co pamatují, jenom smějí, očividně už jsem narozdíl od Tebe dávno pochopil, že testeři na najrůznějších „Gamer“ … nesmyslech, dělají recenze na zakázku, protože z něčeho potřebují žít a je taky nanejvýš očividné, že selský rozum a úplně obyčejnou fyziku (no, možná i trošku matematiky), jsi nechal doma. Fakt mi tady nevykládej co kde já, kde očividně nevím, je to úsměvné 🙂

     • „Gamers Nexus…recenze na zakázku“, GN kteří H500P zkritizovali a zesměšnili tak, že jim CM už nehodlá zaslat jediný produkt, dělají recenze na zakázku 🙂 aneb nesuď knihu podle obalu. Gamers Nexus (a ono „Gamers“ které Ti tak vadí, je pozůstatkem původního zaměření kanálu, ketrý se cca v roce 2010 přeorientoval na recenze HW) jsou v oboru už dost let a spojit jejich jméno s recenzemi na zakázku je více než úsměvné 🙂
      Já jsem narozdíl od tebe svá tvrzení založil na reálných datech a měřeích. Ty jsi tu nenapsal jediné číslo. Vezmi do ruky multimetr, otevři datasheet a pěkně si to spočítej, dojdeš ke stejným (podobným) výsledkům.
      GTX 1080 má limit max. napětí 1,09V a max spotřeby 225W (cca), pokud se chceš dostat přes tyhle limity, musíš udělat fyzické úpravy na kartě (vyzkratovat shunty, obejít voltage controler atd.). Takže ano, možná se Ti to nebude líbit, ale nVidia limituje přetaktování.

      Ale očividně nemá cenu se tu s tebou bavit, jelikož se tu akorát oháníš svými domněnkami ale nic nemáš podloženo čísly.

     • dom324 17.3.2018 at 20:16:
      „A jen tak mimochodem, určitě víte, že interní teplota mosfetu je o 15-20°C vyšší než ta externí (pouzdro), tudíž mosfety byly na 150°C.“

      Můžete dodat nějaký zdroj či upřesnit o jaký tranzistor se jedná? Protože to asi předpokládá obrovské ztráty(50W?) na jednom tranzistoru. I při jedné fázi to při příkonu CPU znamená nereálně nizkou účinnost.

     • SoC část mělo na dané desce dvě fáze a tyto mosfety:
      High side mosfet 2x 4C09B (někdy bývá označen 4C09N), zde je data sheet od výrobce http://www.onsemi.com/pub/Collateral/NTMFS4C09N-D.PDF
      Low side mosfet 2x 4C06B (někdy označován 4C06N), zde je data sheet od výrobce http://www.onsemi.com/pub/Collateral/NTMFS4C06N-D.PDF
      Těch 150°C (odhadovaná interní teplota, na pouzdře bylo změřeno cca 135°C čidlem) bylo jí dosaženo při přetaktování GPU.

   • Problem je, ze treba u te Asrock Pro4 (B350) nemam jak updatovat BIOS, sice je nejaka moznost zapujceni stareho procesoru od AMD, ale pro me vzhledem k tomu, ze to budu skladat kamosovi primo u nej tak, aby na me mohl koukat, tak docela preferuju, abych mu nadiktoval co ma koupit a az to bude mit, tak prisel a slozil, on se muze podivat, jak se to sklada a hned to bude fungovat, nejaka vymena procesoru kvuli updatu uz je komplikace. :-/
    Jinak dik za koment.

    • Napiš k objednávce desky do poznámky, že potřebuješ BIOS xyz, a jestli tam není tak ať ho aktualizují. Deska pak přijde s BIOSem co potřebuješ.
     Obchody to dělají zdarma, jediná Alza si za to žádá poplatek…

     • roob: Souhlasim a to je prave pro me na nic, kamos si objedna jen komponenty (deska+procesor+pamet+mozna zdroj), ale zbytek se vyuzije ze stareho PC a v tu chvili je problem a v podstate mi nezbyva nez cekat na B450.

     • To jo, ale to je služba jen pro ty co kupují komplet nový PC a navíc když si nechtějí ho postavit samy.
      Pokud člověk koupí jenom desku+CPU+ paměti má smůlu. Buď čekat na zásilku CPU od AMD a potom řešit odeslání zpět do zahraničí, Nebo co já vím tak většina obchodů si za update BIOSu účtují slušné poplatky.

    • X370 Strix je dost dobrá deska, ve své ceně možná i nejlepší (napájecí kaskáda je více než dostačující, nejlepší ve své ceně. Jen nevím, jak je na tom s OC RAM).
     B350 Strix je (bohužel) jen běžná B350 Prime s navýšenou cennou a silnější SoC částí – pro běžné Ryzeny je silnější SoC část na nic, takže je B350 Strix jen dražší verze B350 Prime, který je jen o málo lepší než MSI Tomahawk, který se prodává za cca 2,2k. Pro Ryzen APU by se už dalo argumentovat, že má B350 Strix díky lepší SoC části cenu (má lepší SoC část než má Pro4).
     Já mám k B350 Strix odpor, protože Asus narafičil rozložení VRM tak, aby to vypadalo na skvělou napájecí kaskádu (5+3 nebo 6+2), jenže nikdo ze začátku netušil, že Asus nechal CPU části 4 fáze a zdvojil SoC část. Takže se ta deska hojně doporučovala a pak se zjistilo, že se prakticky jedná jen o reskin B350 Prime Plus s navýšenou cenou. Nejedná se vyloženě o špatnou desku, jen by ji slušela o trochu nižší cena + Asus se nemusel pokoušet obelhat uživatele (rozložení fází napájecí kaskády nelze zjistit bez desky v rukou, takže vždy ze začátku prodeje desky, než deska projde rukama zkušeného uživatele, je napájecí kaskáda velký otazník a Asus toho zneužil…).

  • @dom324 – A že by třeba to tvé domělé zesměšněni bylo taky na zakázku? Nee, ty se semnou očividně fakt nedohaduj, na to máš tak deset/patnáct roku čas, to už snad nebudeš naivní a budeš alespoň rámcově chápat jak věci fungují, já na to přišel koncem devadesátek, měj se 😉