Tohle je zabiják OLEDu i LCD. Samsung ukázal první „lidovou“ microLED TV

14

Televizory budoucnosti nebudou mít rámečky ani slabiny v kvalitě zobrazení. Ta budoucnost se jmenuje microLED a spojuje výhody LCD i OLEDu, přičemž to vypadá, že si s sebou nebere žádnou z jejich nevýhod. Samsung již před rokem v Las Vegas představil The Wall, obří 149″ modulární microLED TV. Po roce na stejném místě ukázal i menší 75″ variantu a větší 219″.

Korejci jsou zatím stále skoupí na detaily. Neznáme ceny ani přesnou dostupnost. Miniaturizace výroby ale posunuje technologii blíží k masové výrobě. Jonghee Han, který má v Samsungu na starost divizi displejů, řekl, že 75palcová verze má rozlišení 4K a rovněž si zachovává modularitu. Panel jako takový nemá žádné rámečky a bude jich možné poskládat k sobě několik, aby narostla úhlopříčka nebo se změnil poměr na méně typických 21:9, 32:9 či 1:1. Výsledný obraz ani nemusí být obdélníkový, ale může vypadat třeba jako kříž.

Samsung 75" microLED TV
microLED od Samsungu je bez rámečků a nabídne modulární možnosti

Loni Korejci říkali, že technologie se k lidem dostane do dvou či tří let. Pokud se nic nezměnilo, znamenalo by to, že první modely budou moci movití zájemci koupit v sezónách 2020 či 2021. Do té doby nás Samsung stále bude přesvědčovat o kvalitách QLEDu.

Jak funguje microLED?

Technologie vynalezená v roce 2000 využívá barevné mikrodiody, které samy produkují obraz. Na rozdíl od OLEDu ale diody nejsou organické, takže jim nehrozí (tak rychlé) zastarávání. MicroLED využívá anorganické diody z nitridu gallitého (GaN), které najdeme i v LED podsvícení LCD panelů, ale tady nebudou mít velikost počítanou v milimetrech, nýbrž mikrometrech.

Každý jeden pixel bude tvořen třemi RGB subpixely z microLED. Různí výrobci budou původně bílým subpixelům dodávat barvu různými způsoby. Levnější a jednodušší variantou bude použití barevných filtrů, Samsung pravděpodobně zužitkuje bohaté zkušenosti s lepšími (a dražšími) kvantovými tečkami.

TIP: Samsung potvrdil, že vyvíjí vlastní technologii OLED s kvantovými tečkami

Na papíru je microLED technologií, která nemá chybu. Slibuje velkou škálovatelnost úhlopříček. Z principu bude mít dokonale homogenní obraz, perfektní kontrast (černá je černá), špičkové barevné podání, násobně vyšší jas při stejné spotřebě, vyšší zobrazovací frekvence i kratší dobu odezvy. A nebude trpět na vypalování obrazu.

Tohle je zabiják OLEDu i LCD. Samsung ukázal první „lidovou“ microLED TV
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.29%) 62 hlasů

14 KOMENTÁŘE

  1. Momentalne jsou ve vyvoji a predstaveny 3 nove technologie displeju: OLED od LG, QLED od Samsungu a microLED take od Samsungu.

    Osobne mi jako nejperspektivnejsi prijde prave microLED. Uvidime ale co se nakonec prosadi.

    Mimochodem tomu ctenari, jak mi vedle pod clankem nadaval. Kde je to tvoje Sony kdysi davno s obrazovkama Trinitron? Dneska uz vyvoj vzdali a prebiraji jen to co jim Korejci vymysli, tady je nazornej priklad jak je Sony out.

  2. Pokud nejmenší velikost úhlopříčky pro 4K konfiguraci mikro-led, tak to asi zabiják klasického LED nebude, protože do mnoha miniauturních bytů běžných lidí se nevejde, navíc ta cena bude extrémní (už dnes roste cena televizí s každým palcem geometricky, např. nejlevnější 75″ QLED od Samsungu stojí 63 tisíc Kč.)

  3. Tak bohužel zase jen nějaké LED. Většině to asi nevadí, ale obecně to není zrovna to nejlepší pro zrak. Ideální by byla technologie SED (Surface-conduction Electron-emitter Display). Ano, nebylo by to tak tenké, extraúsporné, trpělo by to stárnutím, ale za to by netrpěly naše oči.