Samsung uvádí nové SSD, cenu za 1 TB poprvé stlačí pod 4000 Kč

23
Samsung 860 QVO SATA
Samsung 860 QVO SATA

Korejská společnost v létě oznámila, že začne vyrábět nové SSD s čtyřibitovými čipy (QLC). Za stejnou cenu tak Samsung vyrobí disk s o třetinu vyšší kapacitou a údajně i stejným výkonem jako v případě dřívější tříbitové (TLC) generace. Stále neznáme přesné specifikace nových SSD, české zastoupení firmy ale prozradilo ceny a dostupnost.

Koncem listopadu k nám přijdou tři 2,5″ SATA disky označené jako Samsung 860 QVO v kapacitách 1, 2 a 4 TB. Doporučené maloobchodní ceny činí 3 890, 7 890 a 18 390 Kč. Terabajt se tak konečně dostane pod 4000 Kč. Jen pro srovnání, současná řada Samsung 860 EVO (TLC) v kapacitách 1, 2 a 4 TB stojí 5 490, 12 290 a 26 490 Kč. Mluvíme o doporučených cenách, které většinou používají všechny velké e-shopy, u těch menších najdeme zajímavé slevy. To se ale může nakonec týkat i nové série 860 QVO.

Z oficiálních parametrů známe jen sekvenční rychlosti, čtení bude až 540 MB/s, zápis pak 520 MB/s. Výkony v náhodném přístupu (IOPS), spolehlivost (MTBF) nebo životnost (počet přepisů buněk) zatím neznáme, přitom jde u nové lacinější technologie (nejen cenou, ale i kvalitou) o klíčové údaje. Leccos ale může napovědět fakt, že zatímco u TLC řady 860 EVO Samsung slibuje pětiletou záruku, na 860 QVO bude jen tříletá.

TIP: Velký test výkonných SSD pro rozhraní M.2 PCIe

Podobné obavy jsme měli už před pěti lety, kdy Samsung uvedl řadu 840 EVO využívající právě tříbitové místo dvoubitových buněk. TLC je dnes mainstream, z obávaného QLC možná jednou bude také. Nebyl by to první případ „horší“ technologie, která uspěla jen díky ceně.

TurboWrite, aneb pseudoSLC zapisovací cache

U TLC i QLC si Korejci pomáhají technologie TurboWrite, která přidává další vrstvu vyrovnávací paměti zvyšující výkon a optimalizující zápis. Jde o tzv. pseudoSLC cache, kdy se část kapacity NAND (v jednotkách nebo desítkách gigabajtů) vyhradí pro zapisovací buffer, do kterého ovšem disk nepoužívá zápis QLC, ale jen jednobitový SLC. Data tak efektivně zabírají čtyřikrát víc místa, ale zápis je mnohem rychlejší než v režimu QLC, v kterém disk zvládá jen 80 až 160 MB/s. Po prvotním zápisu je ale disk musí později přesunout a znovu zapsat mimo tuto zónu už zápisem QLC, což se obvykle děje během nečinnosti. Pokud však zapisujete tak dlouho, že tento prostor dojde, musí disk data přehazovat pod zátěží a zápis se zpomalí.

Samsung uvádí nové SSD, cenu za 1 TB poprvé stlačí pod 4000 Kč
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (89.63%) 27 hlasů

23 KOMENTÁŘE

 1. Samsung 860 QVO – opravdu jsou v Samsungu az tak nekreativni zamestnanci, ze nedokazou vymyslet lepsi nazev? To clovek az zasne, jak muze byt nekdo na tupej.

  Jinak verim, ze QLC nebude spatna technologie, ono na hry je 1TB dost malo, kdyz vezmeme v uvahu, ze jsou hry, ktere maji pres 100GB instalacku. Pomalu to chce 2TB SSD do herniho PC a teda bude QLC potrebne.

 2. Terabajt pod 4tis. tady máme už teď i bez QLC (třeba ADATA SU800, Kingston Now A400 ). Od QLC bych osobně očekával, že cenou již budou zatápět pevným diskům a nastane tak konec plotnových disků v běžných PC.

  • To se podle mne stále jen tak nestane. Nové 1TB disky jsou za cca 1k3-2kkč (bazar, nové! za 900ksč i méně). Do toho se dají sehnat daleko atraktivnější disky, když člověk hledá a není to ani TLC. Svůj účel ty magnetické disky mají stále 🙂

 3. No já ti nevim máňo, 1TB za 4kkč, zní to hezky, ale bojím se počtu přepisů, které budou určitě lahodné. Lidé se strašně strachovali, když zjistili, že SSD mají omezenou životnost danou přepisy (ti co znali flash věděli, zbytek ne – mimochodem, doporučuju najít staré články k diskům jako X-25E/M a podobně, ty diskuze jsou fakt lahodné). To se bavíme se v případě SLC o 1000-10 000 přepisech, lepší modely i více. MLC to srazilo spíš k té tisícovce (opět záleželo na pamětech), některé velmi levné TLC až ke stovce a QLC? No nevim nevim. Představa že 50× přepíšu disk a konec.

  Jen pro představu, nedávno jsem nakoupil 480GB microny, které vydrží 2 přepisy denně po dobu 5 let. Mají 22% rezervu, velkou cache, hromadu tantalů jako záložní kapacita a 2,5TB mě tak vyšlo na nějakých 8k2. Ano, není to fyzicky jeden disk, ale 5 kousků, nicméně jsou nové, vydrží tunu přepisů, nevadí jim náhlé típnutí energie a jsou tam logicky rychlejší flashky (u toho QLC šamšuntu nepochybně po zaplnění cache rychlost padne… a to drasticky). Tohle je fakt z mého pohledu nepoužitelné a na zálohy… kdo ví, jakou to bude mít data retention. Už to zašlo podle mě moc daleko 🙂

  • Teď jsem kouknul na ty MLC krucinály, cca 8k přepisů, TLC varianta cca 500. Šamšunt 860 EVO 1TB model – 600 přepisů, 860 PRO vydrží dvojnásobek, takže 1200 (což je už taky celkem málo). Ze zvědavosti jsem juknul na i750 a ten má cca 320 přepisů, to mi přijde hrozně málo na 20nm MLC flashky. Ten disk jsem za dva roky přepsal 2× (reinstall OS 3×, instalace programů 2×, zaplněn méně než z poloviny, minimum zápisů, skladiště mám jinde). Takže v případě consumer řešení bych se těch 50-80 přepisy nedivil. Když to někdo zafláká ležáky a bude tam málo místa k hnutí, do toho si nějaká ta gamesa stáhne sem tam update a budou občas přesuny games z tohohle SSD na plotňák, tak to podle mne tu záruku asi dá, nicméně mi to přijde jako fakt málo.

   Samozřejmě bude záležet na čistých zápisech, pro občasného hráče asi budiž, pro nerda, co dohraje jednu 60GB gamesu za týden moc ne. Při 52 týdnech a 60GB gamese (nepočítáme updaty, jen instalaci hry) provedeme za ty 3 roky 10 přepisů. Bavíme se o naprosto ideálních podmínkách, nulové chybovosti a tak. Vzhledem k tomu že už jsem viděl slušně vyčerpané „TLC“ disky, tak v případě BFU tohle podle mě tu záruku nemusí ani dožít a u QLC technologie zkrátka nastane ten zlom, kdy už jsme na hranici použitelnosti daného řešení. Nejvíc bude záležet na samotném uživateli, jak moc nehezky se k tomu bude chovat (sám jsem překvapen, že jsem to nvme SSD přepsal jen 2×, na druhou stranu, moc zápisů se tam fakt nekoná a dost toho vykreje cache. Tunu zápisů provádím na plotnách „vedle“.). Mám tu pak jako protiklad ntb, kde je jedinný disk M550 v 256GB variantě a ten je přepsán již 8×, je to jedinný disk v tom stroji a prakticky ho nepoužívám (najeto 1000 hodin). Opět, zaplněn z poloviny a kromě OS, jedné gamesy a dev nástrojů se na něm nic nenachází a kromě několika patchů téhle gamesy a jednoho reinstallu se nic dalšího nekonalo. Takže podle mě stačí několik updatujících games a ten QLC disk nedožije záruky.

   • Stejně se to zafláká bordelem. Nějaká ta gamesa, filmeček, (napsal bych hudba, ale většina stejně pojede na spotify a podobné havěti), takže ten 1TB bude málo, pro BFU to bude málo za hodně peněz (viz. cena magnetických disků, včetně neustálého pindání proč to nekoupit) a ta druhá polovina to koupí a nevěřím v to, že se k tomu budou chovat ohleduplně vůči těm zápisům, neb to nebudou vědět.

    Nejlevnější magnetický za 1300, lepší za 2k3, to je pořád 2× víc, to podle mě nebude ještě tak žhavé. Až to bude cca 1,3×, tak teprve potom to podle mě pojede jak rohliky v kauflandu. Moc se na tu dobu těším, až bude v krámech jen TLC a QLC smetí 🙂

    • Spíše jsem to myslel tak, že QLC to prostě umlátí kapacitou, takže např. 200 přepisů 1 TB disku je stále pohodlně dostačujících 200TB zapsaných dat. A jak správně píšeš, mnoho dat se na ten disk jednou zapíší, a pak s nimi bude pracovat už jen wearleveling, co se týká zápisů, jinak se budou už jen číst.