Samsung uvádí microLED pro domácnosti, otočný televizor pro TikTok a ruší rámečky

1

Samsung na CESu právě ukázal tři novinky v oblasti televizorů. Ač se dlouho proslýchá, že pracuje na vlastním OLEDu, představenými produkty se jej pokouší zadupat do země. Televizory s technologií microLED jsou prý již „home-ready“ a stejně jako u QLEDů u nich minimalizuje rámečky. A k tomu představil ještě televizi, na kterou se můžete koukat i na výšku.

8K QLED nově bez rámečků a s AV1

Jak se podle úniku dalo předpokládat, Samsung představil nový 8K QLED televizor s minimálními rámečky. Model Q950TS se stal novou vlajkovou lodí a nabídne i lepší zvuk. Samsung uvádí, že poměr displeje k tělu u něj činí 99 %. To jedno procento je zřejmě tenký proužek pod displejem, i když Korejci ve své zprávě uvádí, že odstranili rámečky ze všech čtyř stran. Samsung tomu říká Infinity Screen displej. U smartphonů používá Samsung označení Infinity Display.

Televizor má přímé zadní podsvícení (FALD) a tloušťku 15 milimetrů. Konečně podporuje kodek AV1, který umožní například streamovat 8K videa z Youtube. AV1 je svobodný formát vytvořený více společnostmi (jako jsou Amazon, Apple, Google, Intel, Microsoft, Netflix a další). Podporují jej i nové televizory od LG.

Všechny televizory Samsungu s rozlišením 8K mají procesor Quantum, který pro vylepšování obrazu využívá strojové učení (aka umělou inteligenci). Nejinak je tomu u tohoto nového modelu, ale zda půjde o nějakou vylepšenou novou generaci Samsung neuvedl. Spolupracuje ale se senzorem okolního osvětlení a na základě něho upravuje i jas.

Samsung Q950TS obr3
Samsung Q950TS obr3

Vylepšený zvuk je vidět už na zadní straně televizoru, kde je několik velkých membrán reproduktorů. Má jít o zvuk ve formátu 5.1 a podporu objektů, podobně jako u Dolby Atmos. Technologie se jmenuje Object Tracking Sound Plus (OTS+). V případě zapojení externího soundbaru tak získáte zvuk v sestavě 9.1, televizor to bude umět zkombinovat. Stejně jako u senzoru osvětlení pracuje i senzor okolního hluku. Active Voice Amplifier (AVA) bude upravovat hlasitost podle hluku v okolí televizoru.

microLED: Kdy bude The Wall v prodeji?

Vedle důrazu na QLED a řadě zpráv o vývoji vlastního OLEDu (QD-OLED) vyvíjí Samsung i dispeje s technologií microLED, které už delší dobu vystavuje pod názvem The Wall. Pixelem je zde přímo LED dioda, která přímo emituje obraz (podobně jako u OLEDu). Perfektní obraz s jasem až 5000 nitů, který však ještě potřebuje zvýšit miniaturizaci jednotlivých diod, navíc je takový displej pořád extrémně drahý. Nepleťte si microLED s technologií Mini LED, se kterou přišlo TCL.

Micro LED se na CESu objevil myslím už potřetí a tentokrát Samsung ukázal několik modelů, které uvedl jako home-ready. Pravděpodobně si je ještě ani nebudete moci koupit, ale Samsung se tím snaží naznačit, že budoucnost je již blízko. Ale asi ne tak blízko, aby nejdřív neprodal QLED a případně i QD-OLED, přičemž teprve po nich se může na pozici prodejné vlajkové lodi dostat microLED. Ale to jsou jen spekulace.

Samsung uvedl modely v úhlopříčkách 75, 88, 93, 110 a 150″, přičemž pro řadu domácností je vzhledem k velikosti obýváku 65″ maximum. Vždy půjde o rozlišení 8K, přičemž některé modely mají být bezrámečkové.

The Sero: když je televizor jen doplněk mobilu

Samsung ukázal i otočný televizor, který je z kategorie lifestylových produktů. Sero znamená v korejštině vertikální a Samsung u něj uvádí, že řada lidí pořizuje video na výšku. Ať už kvůli sociálním sítím nebo z jiných důvodů, na tom nezáleží. Prostě to dělají. A když si takový obsah chtějí zrcadlit na televizoru, nevypadá to dobře. A tak místo aby uživatelé natočili svůj mobil na bok, Samsung představil The Sero.

Tohle zařízení nemá být jen o držáku s funkcí pivotu, ale i o bezešvém spojení se smartphonem. Ideálně s mobilem stejné značky a tudíž s nadstavbou nejlépe spolupracující s Tizenem. Pro otočení máte speciální tlačítko přímo na dálkovém ovladači, ale i příkazem z telefonu. Jinak jde o běžnou obrazovu QLED s úhlopříčkou 43″ a celý koncept Samsung ukázal již na domácím trhu před několika měsíci. Nyní se má ale dostat i do Evropy.

Samsung uvádí microLED pro domácnosti, otočný televizor pro TikTok a ruší rámečky
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlas/ů

1 komentář