Samsung testuje hranice fyziky. Vyrobil snímač s nejmenšími pixely

0

Už je to šest let, co Samsung představil novou generaci fotosnímačů nazvaných Isocell. Již název prozrazuje jejich hlavní tahák, fyzické oddělení jednotlivých světlocitlivých buněk, takže u nich nedochází k přeslechům sousedních pixelů. Korejskému výrobci to umožnilo produkovat menší čipy, které přitom měly teoreticky stejnou citlivost jako ty větší. A tak se postupně velikost jednotlivých pixelů zmenšila z 1 na 0,9, pak 0,8 a nově již 0,7 mikrometru.

Samsung odhalil senzor nazvaný Isocell Slim GH1 s rozlišením 43,7 Mpx a právě 0,7µm buňkami. Mřížka nese 7968 × 5480 px, z toho vyplývají rozměry 5,58 × 3,84 mm, což zhruba odpovídá formátu 1/2,6″. Na poměry smartphonů jde pořád o poměrně velký čip. Výrobce se dušuje podporou 4K videa s 60 fps, které využívá prakticky celou velikost snímače, takže oproti fotografii obraz téměř nepřibližuje. Senzor podporuje elektronickou stabilizaci, rychlé fázové ostření a HDR počítané v reálném čase. Samozřejmostí už je i barevná maska TetraCell, díky níž půjde za horšího osvětlení spojit obraz čtyř sousedních buněk (vzniknou virtuální 1,4µm pixely), přičemž stále zůstane štědré rozslišení 11 Mpx.

TIP: Snímače s 0,8µm pixely jako první představilo Sony

Velkovýroba senzoru odstartuje ještě letos, takže v prvních telefonech by se mohl objevit už na jaře. Otázkou je, co s danou technologií Samsung plánuje do budoucna. Půjde až na 0,6 µm nebo využije menší buňky i u jiných formátů? V létě představil rekordní snímač Isocell Bright HMX s rozlišením 108 Mpx a 0,8µm body. S 0,7µm by mohl být o čtvrtinu menší. Nebo při stejných rozměrech nabídnout snad až 140 Mpx.

Zdroj: Samsung

Samsung testuje hranice fyziky. Vyrobil snímač s nejmenšími pixely
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů