The Wall: Samsung ukázal 146″ televizi využívající MicroLED. Tahle technologie nahradí OLED

8
Samsung The Wall postavená na technologii MicroLED
Samsung The Wall postavená na technologii MicroLED

Šuškanda se ukázala jako pravdivá, Samsung na lasvegaský CES skutečně přivezl obří televizor postavený na technologii MicroLED. Zázrak se jmenuje The Wall (stěna) a podle korejského výrobce využívá modulární konstrukci sestavenou z menších bloků, které lze k sobě bezešvé připojit. Vznikat tedy mohou menší i větší obrazovky. A to je téměř vše, co zatím víme.

Samsung nepotvrdil rozlišení displeje. V listopadu se mluvilo o 4K, což by při takové úhlopříčce znamenalo poměrně malou hustotu pixelů. Sdělil jen jas, který má dosahovat až 2000 nitů, tedy zhruba dvojnásobek současných špičkových televizorů.

O dostupnosti ani ceně nepadlo slovo, ale Samsung se již nejspíš připravuje na zahájení komerční produkce. Na MicroLEDu jsou prý postavené také modulární obrazovky Cinema Screen, jimiž chce Samsung v kinech nahradit plátna a projektory. Spíš než výroby milionů kusů za tisíce korun ale očekávejte tisíce kusů za miliony korun. Tak už to u nových technologií chodí.

The Wall od Samsungu
The Wall od Samsungu

V čem je MicroLED jiný? Technologie vynalezená v roce 2000 využívá barevné mikrodiody, které samy produkují obraz. Na rozdíl od OLEDu ale diody nejsou organické, takže jim nehrozí (tak rychlé) zastarávání. MicroLED využívá anorganické diody z nitridu gallitého (GaN), které najdeme i v LED podsvícení LCD panelů, ale tady nebudou mít velikost počítanou v milimetrech, nýbrž mikrometrech.

LED (vlevo) vs. MicroLED (vpravo)
LED (vlevo) vs. MicroLED (vpravo)

Na papíru jde o technologii, která nemá chybu. Slibuje velkou škálovatelnost úhlopříček. Z principu bude mít dokonale homogenní obraz, perfektní kontrast (černá je černá), špičkové barevné podání, násobně vyšší jas při stejné spotřebě, vyšší zobrazovací frekvence i kratší dobu odezvy. A nebude trpět na vypalování obrazu. O MicroLED se zajímá i Sony nebo Apple (a nejspíš i další výrobci), takže vývoj nebude táhnout pouze Samsung. Budoucnost patří anorganice.

Mimochodem: Stejnou technologii nejspíš budeme vídat s různými názvy. Sony jí nazývá Crystal LED. Už jsme se setkali také se zkratkami mLED, µLED nebo iLED (inorganic LED). Možná by stačilo i pouhé LED, jenže to si výrobci televizorů přivlastnili u LED TV, kde jsou diody určené pouze pro podsvícení LCD.

The Wall: Samsung ukázal 146″ televizi využívající MicroLED. Tahle technologie nahradí OLED
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

8 KOMENTÁŘE

 1. Vie mi niekto povedať prečo Samsung pri TV sa vyhýba OLEDu ako čert vode ? Pritom v mobiloch je úplna špica. A stále núka QLED a teraz microLED ? Pritom zákazníci sú plne spokojný s OLED. Čo spokojný ba očarený… Čiže dle mého by mali všetci nastúpiť hromadne na OLED tak ako na LED a tým by aj cena začala rapidne klesať pre masy.

  • Pokročilé technologie si díky svým vlastnostem a ceně nachází svůj trh zpočátku v náročném trhu (ocení pokročilé vlastnosti a akceptuje vyšší cenu). Jedním z pokusů v této oblasti byl 30″ 4K OLED od DELLu, zrušen ještě před svým uvedením. Důvodem údajně byla nestálost vlastností obrazu (v profi trhu asi něco těžko akceptovatelneho).

  • Samsung měl problémy s výrobou OLED, takže se jejich výroby nakonec vzdal (v mobilech dlouhou dobu používal AMOLED, teď nevím jestli jedou pořád na AMOLED nebo už na OLED).
   Zákazníci plně spojeni s OLED nejsou. Vypalování obrazu mnoha lidem vadí, a radši než aby to riskovali to skočí po QLED.
   Pokud MicroLED dostojí slibů (zatím to vypadá že sliby více než splní) tak to bude historicky první dokonalá technologie displejů – dokonalá černá, barvy ještě lepší než OLED, nižší spotřeba než OLED a vyšší jas (ikdyž o tom pochybuju, že někdo tak vysoký jas potřebuje/využije), vypalování obrazu bude mnohem méně závažné.

  • OLED v mobilech a televizorech je pro Samsung něco jiného z toho důvodu, že na mobilu nemáte tak dlouho stálý obraz a nenecháte si jej deset let jako televizi. Než by se u něj projevilo vypálení, už bude dávno zastaralý. Samozřejmě občas k tomu dochází, ale proti televizím na to mobily zkrátka nejsou tak háklivé.

  • Hmmm…jak by asi vypadal Váš příspěvek před deseti lety?
   „Vtip je v tom, že výroba je neskutečně drahá. Takže zapomeňte na OLED. Anebo tak za 10-20 let. A tou dobou bude už LCD úplně jinde.“
   A víte co? OLED jsme se dočkali. Ve většině parametrů předběhlo LCD. Neskutečně drahé taky není. Proč tedy ten pesimismus? Je jasné, že bude trvat než začne masová výroba MicroLED, ale určitě bych tu technologii neodsuzoval.