Samsung skončí s LCD a bude vyrábět OLED TV. Prvních se dočkáme v roce 2021

17

Jediným současným výrobcem velkých OLED panelů pro televizory je LG. Zanedlouho mu ale začne konkurovat jeho korejský rival Samsung Display. Firma v říjnu oznámila, že do roku 2025 investuje 13,1 bilionu wonů (11,1 miliardy amerických dolarů) do výstavby nových a modernizace současných továren.

V jihokorejském Asanu vyroste nová továrna 8,5. generace, která má od roku 2021 produkovat 30 000 panelů měsíčně, které budou připraveny pro 65″ úhlopříčky a větší. Do roku 2025 pak na OLED převede stávají továrny na výrobu LCD substrátů. Kapacitu zvýší na trojnásobek a vytvoří až 81 000 nových pracovních pozic.

Samsung zatím nepopisuje, jak přesně budou nové panely vypadat. V tiskové zprávě se navíc vyhýbá termínu OLED, ale mluví o jich jako o QD displejích. Nicméně loni již Samsung potvrdil, že má o tzv. „QD-OLED“ velký zájem. QD není nic jiného než zkratka pro Quantum Dots. Kvantové tečky již dnes používá u LCD panelů pro vylepšení LED podsvícení a rozšíření barevného spektra a takové panely pojmenovává jako QLED.

U QD-OLED budou kvantové tečky fungovat jako barevný filtr pro červené a zelené světlo. Jak už jsme uvedli, Samsung detaily tají, avšak podle analytiků a konzultantů z Display Supply Chain bude panel obsahovat pouze modré organické diody, které propustí světlo přímo. Červené a zelené subpixely vzniknou díky kvantovým tečkám.

Levnější a jednodušší než LG, ale lepší?

Analytici tvrdí, že návrh Samsungu bude jednodušší a levnější než u LG, protože si vystačí jen se 13 vrstvami. LG a jeho W-OLED potřebuje 22 vrstev. Základem jsou bílé diody (fakticky jsou modré, ale „vybělí“ je vrstva fosforu), před kterými najdeme RGB filtry. LG navíc využívá čtyř subpixely, kromě barvonosných složek totiž jeden subpixel propouští čisté bílé světlo ke zvýšení jasu.

Kampaň Samsungu proti OLEDu
Kampaň Samsungu proti OLEDu

Na přímé porovnání kvality či ceny LG a Samsungu je samozřejmě brzy. Zatímco jeden už prodává několik generací OLED televizorů, druhý teprve připravuje továrny. Pikantní je ovšem to, že donedávna Samsung vedl kampaň proti LG a jeho OLEDům, protože trpí na vypalování obrazu. Sám přitom displeje na principu OLED vyráběl pro mobily a tablety. A teď je bude mít také u velkoplošných obrazovek. QD-LED přitom na vypalování bude trpět úplně stejně, neboť základem je stále ta problematická modrá organická dioda, která stárne. A bez přímého bílého světla možná panely nebudou tak jasné.

Je však možné, že QD-OLED bude novým lowendem a pro špičková zařízení bude Samsung počítat s technologií microLED. Ta si bere z LCD i OLEDu to nejlepší, ale na papíru zatím nemá žádné slabiny. Kromě vysoké ceny…

Zdroj: Samsung, Display Supply Chain

Samsung skončí s LCD a bude vyrábět OLED TV. Prvních se dočkáme v roce 2021
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.85%) 13 hlasů

17 KOMENTÁŘE

 1. Mám v baráku na priame zrovnanie 77″ LG OLED, 65″ Plazmu Panasonic a 65″ LCD Samsung. Po stránke kvality obrazu je OLED suverén, druhá plazma, LCD až tretí, takže fajn že sa Ťamťung vydáva cestou OLED.

 2. Nepřijde mi, že by přímé bílé světlo mělo nějaký přínos pro LG.

  Fakta:
  Modré body:
  Samsung – modrá dioda
  LG – modrá dioda – fosfor – modrá matrice

  Červené body:
  Samsung – modrá dioda – kvantová tečka
  LG – modrá dioda – fosfor – červená matrice

  Zelené body :
  Samsung – modrá dioda – kvantová tečka
  LG – modrá dioda – fosfor – červená matrice

  Bílé bod :
  Samsung – složení RGB
  LG – modrá dioda – fosfor

  Jako nevidím zde , že by LG mělo min ztrát ve světelném toku aspoň co se týče vrstev.

  Naopak řešení Samsungu mi přijde geniální.

  Kvantové tečky potřebují modré podsvícení a z modré pak dělají zelenou a červenou. Modrá prochází přímo (u LG dioda – fosfor – modrá matrice).

  A jelikož organické diody mají modré podsvícení, je to prostě perfektní kombinace.

  Prostě řešení Samsungu je elegantní.

  • Teoreticky to dává smysl, aby že by to řešení Samsungu mělo být lepší. Pochybnosti ve mě ale budí to, proč na takový návrh dosud nepřišlo LG. Kvantové tečky totiž u highendových LCD mají taky, jen tomu říkají Nano Cell. Princip je ale podobný jako u QLEDu. A z těch zkušeností by je přece musel napadnout to také spojit dohromady, aby zjednodušili a zlevnili výrobu.

 3. Nevypada to dobre, mene tovaren budou drazsi LCDecka. :-/
  OLED nechci, musite furt kmitat, neni to takovy problem u televize, ale treba hrani nekterych typu her, kde se zrovna akcne nemeni obraz, to bude stejne blbe jako u tech mobilu.
  Uvedomil jsem si to na srovnani mobilu mamky a meho. Teda chvilku po sobe kupovane SGS3 Neo a SGS4. Oba jsou AMOLED a zatimco ja furt menim obraz, tapetu na plose mam cernou, displej je i po letech ok, mamka, ktera pouziva mobil trochu jinak a spis ji tam sviti statickej obraz, ma mobil vypalenej uplne silenym zpusobem. Neco takoveho clovek fakt nechce a u televize nebo monitoru tuplem ne.

  • Kvalita obrazu je u OLED fantastická, také veci ako efekt špinavej obrazovky, špatná uniformita podsvietenia alebo zmena farieb/jasu/kontrastu pri zmene uhla neexistujú. Maximálna čierna je lepšia ako u plazmy bez presakovania kontúr v ostrých prechodoch.
   LG má implementovanú 4-stupňovú ochranu :
   – nastaviteľnú priehľadnosť loga TV staníc
   – jemný posun
   – priebežné krátkodobé čistenie pri vypnutí
   – hlbková údržba – tú doporučí telka, ak je potrebná, mám OLED asi 7 mesiacov, elektronika neupozornila na nutnosť údržby ani jedenkrát, obraz je čistý. Jediné čo občas spustím je dynamické vzorové video nahraté v pameti telky od výrobcu.