Sapphire vyrábí Radeony RX 570 se 16GB pamětí GDDR5. Kvůli těžbě kryptoměn

7
Zdroj: AMD

Radeon RX 570 šel předloni na trh s 4GB pamětí, ovšem podobně jako u vyššího modelu RX 580 byla možná také 8GB verze, i když pro tuto cenovou kategorii se hodí spíš nižší kapacita. Asi proto málokdo očekával, že by se zrovna u této grafiky mohlo objevit ještě další zvýšení kapacity RAM. Firma Sapphire totiž nyní vyrobila Radeon RX 570, který je vybaven rovnou 16 GB paměti GDDR5 – tedy stejnou jako přinese highendový Radeon VII, zatímco Nvidia třeba jak pro RTX 2070, tak pro RTX 2080 zůstala na 8 GB a kartě RTX 2080 Ti nese stále „jen“ 11 GB.

 

16 GB paměti na Polarisu 10

Tento Radeon RX 570 používá tzv. clamshell zapojení pamětí, kdy na každý z 32bitových kanálů paměťového řadiče výrobce osadí dva čipy GDDR5 místo jednoho – každý zajišťuje 16 bitů sběrnice. Na kartě je tedy osazeno šestnáct 1GB (8Gb) čipů, což 256bitocá sběrnice čipu Polaris 10/20 normálně zvládá. Čipy jsou kvůli tomu patrně napájené z obou stran PCB. Nejde tedy o nějaké úplně speciální řešení, Sapphire prostě využil schopnosti daného GPU.

Otázka je samozřejmě, proč. A obzvlášť proč zrovna na nižším modelu a ne aspoň na RX 580 nebo čerstvý RX 590. Jak už možná tušíte, pro herní využití to není. Sapphire totiž tuto kartu míří na těžbu kryptoměn. Ta je momentálně spíš mrtvá díky značnému propadu jejich cen. Sapphire buďto s tímto produktem prošvihl její vrchol, nebo se jím snaží tento zájem, který výrobcům karet poskytovat vítaný odbyt navíc, opět rozdmýchat.

Sapphire Radeon RX 470 Mining Edition. 16GB Radeon RX 570 by mohl být podobný, ale detaily k němu nejsou známé

Pokus o oživení kryptotěžby na GPU

Tyto ambice jsou zcela zřetelné, protože zástupce firmy publikoval na webu Medium.com blogpost, kde nový 16GB Radeon RX 570 za tímto účelem propaguje. Nemá ovšem být používána k těžbě loni a předloni populárních cílů, ale pro jakousi novou kryptoměnu Grin s algoritmem Cuckoo Cycle a blockchainovým protokolem MimbleWimble. Pro Cuckoo Cycle má být velká grafická paměť klíčová (varianta Cuckatoo má snad dokonce vyžadovat karty s 12–16GB pamětí). Zda stálo za to pro jednu z mnoha „alt“ kryptomincí uvádět zrovna teď speciální GPU, to asi nechám na vašem posouzení. Vzhledem k ekologickým dopadům kryptoměn bych zrovna tady tedy Sapphiru úspěšnou nekromancii nepřál.

Přesné parametry karty neznáme, takže těžko říct, jaké bude mít frekvence, TDP nebo chlazení. Není tedy jasné, zda půjde o úplně těžní speciál bez obrazových výstupů, nebo zda budou zachovány a karta bude po konci těžby upotřebitelná i jinak. Velká paměť by teoreticky mohla být výhodná i pro nějaká seriózní výpočetní použití, protože s touto kapacitou tak snadno GPU neseženete. Cena ale asi bude o dost vyšší než u standardních Radeonů RX 570 a RX580 s 8 GB GDDR5 a je také otázka, zda se tyto karty vůbec objeví v standardní prodejní distribuci.

Sapphire vyrábí Radeony RX 570 se 16GB pamětí GDDR5. Kvůli těžbě kryptoměn
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.67%) 12 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. Měl by si to koupít hlavně Tynýt a tombimino ti pravili, že největší brzdou výkonu je grafická paměť. Tak by si měli koupit tohle, to má třikrát víc paměti než rtx2060, tak budou mít dostatečnou rezervu na hry na minimálně deset let.