Seagate uvedl 12TB pevný disk s héliovou náplní. Firmware má chráněný před špiony

6

V prosinci přišel výrobce disků WD prostřednictvím své divize HGST odkoupené od Hitachi se zatím rekordně velkým pevným diskem, héliovým He12 s kapacitou 12 TB. Na tento výdobytek pokroku nyní reaguje i největší konkurent Seagate, který už loni také přišel s vlastními héliovými HDD. Nyní s pomocí tohoto vzácného plynu také uvádí na trh disk s kapacitou 12 TB: model Enterprise Capacity v7 12 TB.

Jde sice o disk primárně pro serverová nasazení a nikoliv tzv. „klientská“ PC, ale provedení je klasické 3,5″ a kromě náročnější verze s rozhraním SAS má Seagate i normální verzi SATA. Disk Enterprise Capacity v7 12 TB má celkem osm ploten (stejně jako 12TB disk HGST), rotujících 7200 otáček za minutu. Má s nimi dosahovat sekvenčních přenosových rychlostí až 261 MB/s. Výkon v náhodném přístupu je jako u všech magnetických/mechanických disků nízký, udáváno je jen 170 IOPS při čtení a 400 IOPS při zápisu 4KB bloků (hloubka fronty 16). V zápisu přirozeně pomáhá mezipaměť DRAM o kapacitě 256 MB.

Ač je uvnitř osm ploten, nemají tyto disky výrazně vyšší spotřebu než běžné desktopové modely typicky osazené jednou až čtyřmi plotnami. SATA model má v nečinnosti spotřebovat jen 5,0 W a při aktivitě (čtení nebo zápisu) 7,8 W. SAS model je na tom hůře, patrně komplexnější elektronika a rozhraní zvedá příkon na 5,5 W v nečinnosti a 9,3 W při zátěži. Za nižší spotřebu HDD vděčí také héliu uvnitř, neboť toto ovzduší klade menší odpor plotnám a hlavičkám, motory tedy nemusí vyvíjet takový výkon.

seagate_enterprise_12tb-1Seagate kapacitu 12 TB přináší v rámci nové generace disků, která má i některá kvalitativní zlepšení. Uživatelé u nich mají možnost ovlivnit nastavením klidovou spotřebu a také nastavit výkon hlaviček buď k prioritizaci IOPS (výkonu v náhodném přístupu, tedy vyšší agresivitu pohybu hlaviček), nebo pro nižší spotřebu. Zajímavým novým prvkem je také, že firmware těchto disků je digitálně podepsán s algoritmem RSA2048. To má zabránit tomu, aby někdo do disku nahrál neautorizovaný firmware. Toto opatření by tedy mělo sloužit ochrana proti tomu, aby k disku nějaký útočník skryl škodlivý kód.

Seagate na disky poskytuje pětiletou záruku a slibuje střední dobu mezi výskytem poruch 2,5 milionu hodin. Disky mají oficiálně zvládat zátěže do zhruba 550 zapsaných TB ročně, nicméně to neznamená, že se při vyšším zatížení nutně rozbijí, magnetické plotny netrpí opotřebením jako buňky NAND, nebo alespoň ne ve srovnatelné míře. Disky se budou prodávat ve verzích s různým adresováním sektorů (4KB/512B) a šifrovacími schopnostmi. Dodávky by měly začít v těchto dnech (do volného prodeje to ale chvíli může trvat), zatím ale firma nezveřejnila ceny.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

 1. tohle mě zaujalo : „budou prodávat ve verzích s různým adresováním sektorů (4KB/512B)“
  Není to věc naformátování disku? Jak velkou zvolím alokační jednotku? Nebo disk s heliem nejde formátovat?
  A dřív se taky disky prodávaly nenaformátované. Dlouho jsem disk nekupoval tak jsem lehce zmaten.
  Každopádně, jak dobře je tam hélium utěsněno?
  Za jak dlouho uteče takové množství, že disk spáchá sebevraždu?
  Disk už nemusí vyrovnávat tlaky nebo je určen pouze do konkrétní nadmořské hloubky s konkrétním atmosférickým tlakem?

  • Ohledne velikosti sektrou, ono se to pise jako 4Kn/512e, jedna se o to jestli disk z pohledu operacniho systemu pouziva sektory velikosti 512 bytu a nebo 4 kilo-byty. Nektere specificke SAS disky se jeste dodavaji ve variante 512n, jinak je dneska vesmes 512e coz znamena emulace 512 bytovych sektrou nad obecne 4kB sektory.
   Ne, toto se neformatuje. Co se formatuje je souborovy system a ten se o velikosti sektoru obvykle musi dozvedet…

   • Je to tak, interně to má sektor 4 KB, ale zákazník si může zvolit, jestli to chce mít exponováno směrem ven, nebo jestli má firmware emulovat 512B sektory, aby to vyhovovalo legacy aplikacím. Přímo nativní 512B sektor tyhle disky nenabízí, jen emulovaný.

    Alokační jednotka při formátování je něco jiného, to už si dělá software nad tím – na starých discích si 4KB cluster udělá z osmi sektorů, teď kdyby měl 4KB nativní sektory, tak bude co sektor to cluster.

    Největší legrace s velikostí sektoru je, že většina desktop disků má dnes stále emulované 512B sektory, i když interně jsou už léta 4KB. Prostě setrvačnost (takže se musí hlídat alignment, aby se ty hranice správně kryly). Ale u externích disků do USB se začaly používat elektroniky, které nad tím 4KB HDD s emulovanými 512B sektory zase emulují 4KB logické sektory. Motivace za tou podivností pravděpodobně byla, aby se i disky větší než 2 TB daly normálně číst a zapisovat ve Windows XP, které by jinak s 512B sektory narazily na limit.

    • No jo vlastně, to nevím na co sem myslel teda, omlouvám se. O emulaci už tedy nevím, to čtu asi prvně. Takže emulace rozdělí fyzický 4k sektor na 8x512B aby pak filesystém řekl, že chce 4k bloky 🙂 hezké