Šéf ČTÚ se nebojí říct operátorům, jak moc jsou drazí a omezení

0

Finská společnost Rewheel analyzuje stav a využití mobilních sítí (nejen) v Evropě. Její zprávu Digital Fuel Monitor (DFM) jsem nedávno využil ve své kritice cen mobilních dat v Česku. Ilustruje totiž, že v zahraničí dostanou za stejnou cenu mnohem více než u nás. Česko je v cenové politice na chvostu v celé EU.

Češi dostanou za 30 eur k flat tarifům jen 1,5 GB dat, téměř nejméně v Evropě
Češi dostanou za 30 eur k flat tarifům jen 1,5 GB dat, téměř nejméně v Evropě

Podobné srovnání je prý ale nesmyslné, protože každý trh je specifický, říká Ondřej Holek z poradenské společnosti KPMG. To je firma úzce spjatá s našimi operátory. Mj. zpracovává audit finančních výsledků pro O2. Na všechny argumenty, proč prý zprávu DFM nemůžeme brát vážně, reagoval Jaromír Novák, předseda Českého telekomunikačního úřadu. Zde jen jeden z příkladů…

Holek vs. Novák

Holek: Hustota zalidnění a reliéf krajiny jako faktor, který významně ovlivňuje nákladovou stránku budování sítí, již v této debatě zazněl mnohokrát. Je prostě nutné brát v potaz, že náklady na poskytování stejných služeb v rovinatém Polsku nebo Finsku nejsou srovnatelné s Českem. Češi chtějí mít rychlý internet nejen ve městě, ale také na chatě, kam si vezou svůj městský životní styl. Pokud srovnáme nabídku tarifů v Česku s hornatým Švýcarskem, zjistíme, že tam získává zákazník při stejné ceně třikrát menší množství dat než u nás.

Novák: O tom, že „hustota zalidnění a reliéf krajiny“ ovlivňují náklady, není třeba se přít. O tom se ale debata nevede. Debata se vede o tom, jak významný vliv to má na cenu služeb. Finsko je 4,2krát větší než Česko co do rozlohy a žije v něm poloviční množství obyvatel, osídlení je navíc nerovnoměrné (čtvrtina obyvatel žije ve Velkých Helsinkách). Finsko má nejnižší hustotu zalidnění v EU (16 obyvatel na km²). Finský operátor potřebuje k pokrytí obyvatelstva cca dvojnásobný počet základnových stanic. I Finové „chtějí mít rychlý internet nejen ve městě, ale také na chatě, kam si vezou svůj městský životní styl“. Ve Finsku je půl milionu „mökki“, chat, kam se jezdí na víkendy a které jsou fakticky samotami (princip mökki je, že nevidíte své sousedy). Přesto umí finský operátor nabídnout neomezený internet od 25 eur podle rychlosti. Proto je naprosto korektní srovnávat ceny služeb v obou zemích.

Pokud srovnáme nabídku tarifů v Česku s hornatým Švýcarskem, zjistíme, že tam získává zákazník při nižší ceně stejné množství dat jako u nás (Salt – 39 CHF, tedy necelých 970 korun, za 3 GB dat, T-Mobile CZ totéž za 1098. A také zjistíme, že při o něco vyšší ceně (v přepočtu 1500 korun) tam dostane tarif s neomezenými daty. Což žádný český operátor nenabízí. Švýcaři byli ostatně první, kdo s neomezenými daty začali. Kauzální vztah mezi kopcovitostí země a datovými limity tedy zjevně neexistuje.

Finové mají 20krát vyšší spotřebu než Češi

Publikovaná data DFM ukazují, kolik gigabajtů dat získají zákazníci u neomezených tarifů (nebo těch s 1000 volnými minutami a SMS) v ceně 30 eur. Česko je v daném srovnání téměř na konci. Tuzemské tarify O2, T-Mobilu a Vodafonu nabízejí jen 1,5 GB dat.

Devětadvacet operátorů za stejnou nebo nižší cenu má tarif s neomezenými daty. V EU je 11 zemí s neomezenými datovými tarify, v šesti zemích tyto tarify včetně neomezeného volání a SMS stojí pod 30 eur. V Lotyšsku a Finsku jsou to všichni tři tamní síťoví operátoři. V Polsku pak tři ze čtyř.

 

Neomezená mobilní data v daných zemích poskytují jen firmy, které nemají vlastní pevné internetové sítě, kterým by si konkurovaly. Podle stejné logiky by u nás mohl neomezená mobilní data nabízet jen Vodafone. Shodou okolností je to právě červený operátor, který nabízí nejférovější LTE na doma.

Češi podle DFM spotřebují měsíčně v průměru 430 MB. Poláci 1,21 GB, Lotyši 4,68 GB a Finové rekordních 9,53 GB. Tamní sítě takový provoz bez problémů zvládnou. Ty české by s tím rovněž neměly mít problém.

Ohodnoťte tento článek!