6 zajímavých forků Firefoxu, které se snaží vyplnit mezery na trhu

Na základech otevřeného prohlížeče Firefox vznikají alternativní prohlížeče, které se snaží nabídnout něco navíc. Představíme vám šestici zajímavých projektů.

6
Firefox Aurora
Ilustrační foto

Firefox jistě znáte, patrně jste minimálně slyšeli o tom, že se jedná o prohlížeč s otevřeným zdrojovým kódem. To znamená také to, že díky tomu mohou vznikat na něm postavené prohlížeče. Znáte některé? Pokud ne, můžete to napravit díky našemu přehledu. Vybrali jsme projekty, které jsou něčím zajímavé nebo unikátní.

Vyhnuli jsme se starším a již mrtvým projektům. Pokud vás některá z alternativních verzí Firefoxu zaujme, seznamte se nejprve s důležitými skutečnostmi.

Předchozí
Následující

Možná rizika alternativ

Mnohé projekty udržuje malý tým lidí, který se někdy skládá z jediného člověka. Tyto týmy přitom často doplňují záplaty nebo nové funkce do zastaralého kódu, který navíc stárne dál. Tento proces nemusí být bezproblémový, navíc si na bezpečnostní aktualizace musíte počkat déle. (Zpoždění se do určité míry podobně vztahuje k alternativním prohlížečům postaveným na Chromiu.)

Nemusí se ani dostat na díry přítomné specificky ve starém kódu. Navíc se primárně bavíme o záplatovaní děr, nikoli o zásadní modernizaci kódu tak, aby nabídl nové ochranné funkce, byť nikde není napsáno, že na inovace nemůže dojít. Uživatelská základna nemusí být pro případné útočníky nebo útočnice zajímavá, bezpečnostní hledisko při případném rozhodování o migraci ovšem zvažte.

Pamatujte i na to, že při použití starého kódu ne vždy získáte technologická vylepšení, která Firefox získal zejména ve verzi 57 a následujících, např. běh ve více procesech. Na oplátku některé alternativy ovšem nabízí i technologie, na které už Firefox zanevřel. Jedná se typicky o doplňky postavené na technologii XUL a o zásuvné moduly pro NPAPI, kterých se prohlížeče v posledních letech zbavují. (Samy jsou bezpečnostním rizikemsnižují stabilitu prohlížeče.) Ani nabízená vykreslovací jádra nemusí držet krok s moderním webem, takže stránky v nich nemusí fungovat vždycky správně.

Článek pokračuje v další kapitole…

Předchozí
Následující

6 KOMENTÁŘE

    • Aby taky ne, když je to softwarová geriatrie konzervativních konzervativců, typicky vyvíjená/udržovaná jedním hasičem.

      Forky Chromia jsou taky typicky jen přeskinované GUI/přidané doplňky.

  1. Jen technická poznámka – ten velký blok textu, který se opakuje na celé stránce, je zbytečný a otravuje tam. Bohatě stačí na úvodní stránce.
    I tak by bylo lepší udělat přechody bez nahrávání celé stránky, ale jen AJAXem apod. (vím, netahala by se znovu reklama 😁)
    PS: Na nesmyslné rozsekávání článku na části je největší expert PCTuning s jeho stylem článek na 10 částí, kde v každé jsou 4 velké obrázky a 2 řádky textu 🤣. Ale to není případ Cnews, zde se dělení používá jen střídmě, pokud to dává smysl.