Šestnáctijádrový AMD Ryzen 9 3950X prý vyjde 30. září, datum prozradil obchod

11

Když AMD oznámilo Ryzeny 3000, nejdřív publikovalo jenom dvanáctijádro Ryzen 9 3900X, ale jako překvapení později přidalo ještě šestnáctijádro pro socket AM4 Ryzen 9 3950X. Ten se ovšem nezačal prodávat hned, byl jen předběžně ohlášený na září. Nicméně to přišlo a procesor zatím nikde. Nyní zdá se konečně máme datum díky obchodu, který už R9 3950X přidal do své nabídky. Vypadá to, že v září to bude, ale až na samém jeho konci.

Ryzen 9 3950X se objevil v švýcarském internetovém obchodě Digitec.ch. A tento obchod uvádí u šestnáctijádra poznámku, že ho začne prodávat 30. září, neboli poslední den měsíce. Cena je 999 švýcarských franků, což nás ale příliš nemusí zajímat, protože oficiální částka je známá – tento procesor má stát 750 dolarů, což s DPH momentálně znamená asi 21 250 Kč.

Pokud švýcarský obchod nedodržel smluvní informační embargo a tento termín startu prodejů je přímo do AMD, pak by mělo datum přesně sedět a tento den by mohl být prodej oficiálně spuštěn (ovšem pokud jde jako obvykle o odpoledne, pak samozřejmě reálná možnost si CPU odnést u nás může spadnout až na další den). Zůstává samozřejmě i možnost, že je datum jen spekulací tohoto prodejce – pak by asi CPU mohlo vyjít i o něco dřív v září (nebo později, pokud by AMD vydání o něco odložilo).

AMD Ryzen 9 3950X Svycarsko
AMD Ryzen 9 3950X ve švýcarském obchodu Digitec.ch

Ryzen 9 3950X je pro připomenutí stále stejný křemík a design jako Ryzen 9 3900X – tedy procesor s kódovým označením Matisse pro socket AM4 s dvěma 7nm čiplety. Ovšem zatímco u Ryzenu 9 3900X s 12 jádry je v každém z čtyřjádrových bloků CCX (které jsou dva v každém čipletu) jedno jádro deaktivováno, tento nový procesor bude mít všechny CCX plně aktivní, což dává oněch šestnáct jader. Tento model tedy bude pouze plně využívat potenciál konstrukce Ryzenů 3000, ne přidávat něco nového.

Ryzen 9 3950X bude mít stále 105W TDP, přičemž limit spotřeby při boostu (tzv. hodnota PTT) by měl být 143 W. Kvůli tomu, že spotřeba má být zhruba stejná jako u dvanáctijádra, musí být snížené takty. Základní frekvence je kvůli tomu jen 3,5 GHz. Také boost se všemi jádry aktivními by měl kvůli tomuto limitování spotřebou zůstávat na nižší hodnotě, ovšem zřejmě stále dost vysoké, aby byl vícevláknový výkon vyšší. Naopak jednovláknové turbo, pro nějž TDP limit nepředstavuje, je u šestnáctijádra vyšší: oficiálně až 4,7 GHz. Ovšem opět to bude závislé na teplotě, běžící aplikaci a délce zátěže, takže ono „až“ je klíčové, viz tento článek.

Galerie: Architektura jádra AMD Zen 2 (prezentace z E3 2019, červen 2019)

Šestnáctijádrový AMD Ryzen 9 3950X prý vyjde 30. září, datum prozradil obchod
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.85%) 13 hlasů

11 KOMENTÁŘE

  • @snajprik
   Tady pujde hodne o marketing. Pokud by vydalo AMD v cervenci 3950X, tak v momente, kdy vyda 3900x, tak se nebude konat zadny wow efekt a projde to bez vetsiho povsimnuti. Takhle bude mit AMD pri vydani 3950x zarucene znovu titulky jako „nejvykonejsi CPU“, atd. a bude se o nem znovu mluvit.
   Spis je s podivem, ze to CPU vubec v jejich situaci vydavaji, protoze Intel nema a nebude mit nic minimalne do zacatku pristiho roku, cim by 3900x mohl konkurovat aspon na papire a vykonove ho to 10jadro nejspis stejne nedozene v MT.

   • Momentalne 80% čipov s linky su beschybne, tak že musia mrzačiť kvalitne čipi aby urobili 3900 či 3600. Trochu nechapem ked vyrobne naklady medzi 3900 a 3950 su prakticky 0€ prečo potom nepredavaju radšej o 250€ ten čip drahšie 3950
    AMD nema na čo čakať za par mesiacov je tu rok 2020 a s nim dorazi nova generacia čipov na 7nm+ a tie zvladnu o 9% vyšie takty alebo o 20% su uspornejšie pri rovnakych taktoch. Prv som si myslel že to je kôli highendovej GPU nastupca Radeon VII ale AMD nevie tak ututlať vydanie novej GPU aby sa mesiac pred jej uvedenim nič nevedelo.

    • Nemusí nic mrzačit. Jedna věc je totiž bezchybnost čipu, tedy že vše funguje jak má a druhá věc je na jakou frekvenci se ten čip dostane při daném maximálním napětí. Čipů s jádrem co dosáhne na 4,6GHz (3900X) může být třeba jen 10% z produkce, těch co dá 4,7GHz (3950X) třeba jen 5%.

      • Hele, vzdycky je to trochu o kompromisu. V rozumne mire, na tom neni nic spatneho. Firma potrebuje prodavat kontinuelne. Pokud uvede prilis novinek najednou a na dalsi rok ji nic nezbude, tak si taky nepomuze. AMD si evidentne s nastupcem Ryzenu 3xxx asi veri, ze ty jadra vydaji ve velkem i pro desktop.

      • no toto je trosku jiny pripad, neni to novy kremik ani nova revize, navic to bude nejdrazsi AM4 procesor kde bude pro AMD i solidni marze a vzhledem k zajmu o 12 jadra by bylo AMD proti sobe kdyby ty dva ciplety neprodala jako 3950X ale jen jako 2x 3800X … navic jde i o prestiz .. jak se hodne mluvi o nvidia, ze ma nejvykonejsi grafiku kdyz tu si stejne nekoupi mnoho lidi … navic pristi rok tu bude novej vyrobni proces i vylepsena architektura … ne AMD nemusi cekat, protoze pristi rok neprijde jen refresh jako u Intelu

    • AMD sa musí modliť, aby im na budúci rok 7nm+ proces vyšiel lepšie. Na súčasné procesory je nutné lepiť samolepky s nápisom :
     “ Pozor, vysoké napetie “

     a na grafiky samolepky :

     “ Pozor, nebezpečenstvo popálenia „