Je tedy Seznam česká, nebo kyperská společnost?

15

V předvolební debatě na České televizi (na iVysílání v čase od 1:04:45) se řešilo téma daňových rájů a digitální daně, které by v EU mělo zavést povinnost, aby internetové společnosti odváděly daně ze zisku tam, kde vydělávají. To by zasáhlo zejména Google a Facebook, které jsou sice úspěšné v celé unii, ale většinu daní v Irsku, kde sídlí jejich centrální pobočka.

V diskuzi Piráta Ivana Bartoše, premiéra Andreje Babiše a moderátorky Světlany Witowské ale došla řeč i na český Seznam. Witowská se Bartoše zeptala, kde sídlí Seznam. Babiš skočil do řeči s tím, že Seznam je kyperská firma a odvádí dividenda ve výši 500 milionů korun do daňového ráje tohoto ostrovního státu. Kde je pravda?

TIP: Interaktivní mapky ukážou, jak se volilo u vás doma i v celé Evropě

Seznam.cz, a.s. je dle obchodního rejstříku opravdu česká společnost se sídlem na pražském Smíchově. Má povinnost zde platit daně a jiné odvody a také tak činí. Seznam v reakci na debatu uvedl, že mezi roky 2010 do 2018 poslal do státní pokladny 4,9 miliardy korun.

V obchodním rejstříku jsou též detailní finanční výsledky. Ty poslední za rok 2017 ukazují, že Seznam utržil 4,1 miliardy korun a zisk po zdanění činil 1,3 miliardy. Na dani z příjmů přitom firma vykázala 289 milionů. Česká pobočka Googlu za stejné období zdanila necelých 8 milionů.

Kyperský ráj

Na co Babiš naráží, je fakt, že Ivo Lukačovič vlastní Seznam skrz kyperskou společnost Helifreak Limited. A Seznam loni vyplatil Helifreaku dividendu 567 milionů korun (ale v roce 2016 žádnou). Přibližně polovina již zdaněného zisku Seznamu tak skončila na Kypru.

Kypr je pro mateřské firmy výhodným místem, protože se tam za určitých podmínek nebude platit daň z vyplacené dividendy. V Česku by Lukačovičovi stát sebral dalších 15 %. Tahle „daňová optimalizace“ je nicméně naprosto legální. Na Kypru sídlí také majitel Alzy L.S. Investments Limited, v minulosti tam měla sídlo i finanční skupina KKCG, která vlastní Sazku.

Je tedy Seznam česká, nebo kyperská společnost?
Ohodnoťte tento článek!
2.1 (42.3%) 61 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Ono je to uplne jedno, dulezity je, ze Seznam je s tima antibabisovskyma zpravama uz naprosto trapnej a je jen dobre, ze jim to Babis vratil. Novinari ze Seznamu delaji hrozny frajery, ale ve skutecnosti jen pomlouvaji a v ruce nic nemaji, takhle se novinarina fakt nedela, respektive u nas jo, ti pisalci u nas taky vic nezvladnou. Ale je to trapnost nad trapnost.
  Tim vubec nerikam, ze by Babise a jeho podnikani nemeli proverovat, ale kdyby proste jen tak neplacali do vetru. Od doby kdy pritroubli idiotsti novinarsti mamlasove rozvirili 2 dny pred volbama, ze Paroubek je pedofil, kdyz se pak prokazalo, ze je to cira lez, me proste ti novinarsti trapaci kazdou svou nepodlozenosti vytaceji a je jen spravne, ze se politici brani, ikdyz to treba bylo od Babise malinko nesikovne, dulezite je, ze jim to hned vratil a odpalkoval je.

  • Stručně shrnuto z celé té „epizody“ jsme se dozvěděli, že Babiš zase lhal, Seznam česká firma je, platila 289 milionů daní do rozpočtu ČR a do kyperského ráje daň neplatila, protože se tam z dividendy ze zdaněných peněz už znova daň neplatí

   • Přesně tak, Babiš opět ukázal, co je zač, prolhanej zloděj, co se ve svých lžích a fabulacích už ztrácí, hlavně že má neustále potřebu do éteru blekotat naprostý nesmysly, který mu žerou jen ti nejhloupější lidi, kteří si nejsou schopní ověřit ani to, jestli si ráno dali čistý trenky.

 2. Opravdu považujete za správné, že drobný střadatel s pár korunami na spořícím účtu v bance platí z mrzkého úroku ze svých již zdaněných úspor dalších 15%, zatímco majitelé firem s obrovskými zisky mají výnosy nedaněny?

  Ono totiž že je něco legální ještě neznamená, že je to upraveno férově, a že by se to nemělo řešit. V ČR provozované podniky jsou velmi výdělečné, protože náklady na pracovní sílu mají „východní“, kdežto své produkty prodávají za ceny „západní“ (celoevropské), takže ten zisk je opravdu velký, a pokud si ČR nemůže na ty peníze z výnosů „šáhnout“, tak to v součtu způsobuje obrovské ztráty!

  • Nic o správnosti nepíšu. Uvádím, že je to legální. Stejně jako je teď legálně odvádějí části zisků naše banky, operátoři nebo třeba škodovka, protože mají zahraniční vlastníky.

   Větší problémy než miliony Seznamu na Kypru vidím složitou daňovou strukturu ČR a mnohonásobné danění jedněch peněz.

   • A co teprve daň z daně (pohonné hmoty). Většina daní u nás nemá jiné opodstatnění, než lidi sprostě okrádat. Navíc to je vždy keců, když někdo nařkne ANOfert, jehož odpovědí je obvykle: „Podnikáme v rámci zákonů.“ Anebo „jsme hajzli, ojebáváme všechno, ale můžete nám ho*no, vy nuly.

   • Mnohonásobné danění peněz tady bylo dávno před Babišem. Ono, ne že bych se ho zastával, ale zase nasazovat mu psí hlavu i za to že je venku škaredě, to už celkem sluníčkářsky trapné …
    Já vpodsttě vůbec nechápu, na čem Seznam vlastně vydělává peníze? Na reklamě? Jak někdo může vydělat, když netvoří žádné hodnoty? To ještě nikoho nenapadlo že je na tomhle způsobu vydělávání peněz něco blbě?

    • Žádné hodnoty? V 21. století je přece normální, že západní společnost se orientuje i na služby, nejen materiální produkty. A Seznam poskytuje služby. Má nejčtenější online zprávy, nejpoužívanější český e-mail atd. a za to si nechá platit tím, že má na webech reklamu. Totéž dělá Google, Facebook nebo třeba Cnews.

     Můžeme se bavit o tom, jak se trh pokřivil tím, že jsou služby zdarma (jakože za ně uživatelé přímo nic neplatí), ale ne o tom, že nevznikají hodnoty.

     • Mno, za jejich online zprávy by měli platit spíše oni lidem že se na to někdo dívá, to je bez jakékoliv diskuse, protože to je drek nejhrubšího zrna nemající se zpravodajstvím absolutně nic společného a jako služba je to tím pádem absolutně bezcenné. S tím Facebookem a Googlem to jste úplně mimo, ti vydělávají na kupčení s daty, to jsem myslel že je dávno každému jasné. A jediná věc na které se shodneme a o které se nemá ani smysl bavit (stejně jako o dotování čehokoliv) je to pokřivení trhu vyděláváním na reklamě … což je přesně to co jsem měl namysli …