Je na čase dát sbohem skleněným mobilům (komentář)

2
roztříštěné sklo
Ilustrační foto (412designs / Pixabay)

Píše se rok 2010 a Apple představuje iPhone 4, jeden z prvních telefonů se skleněnými zády. Již v tehdejších recenzích se objevovaly první kritiky, že se na nich objevují vlasové škrábance. Dnes tu máme šestou generaci odolných skel Gorill Glass, která jsou dle Corningu lepší než kdy dřív, jenže telefony se pořád lehce poškrábou nebo roztříští. I kolem nových iPhonů 11 se strhla aféra s poškrábanými povrchy, přestože Apple sliboval nejodolnější sklo v historii.

Za deset let problémů spíš přibylo. Jednak se skleněná těla rozšířila napříč všemi výrobci a jednak to už není výsada pouze high-endových přístrojů, ale běžnou záležitostí i ve střední třídě. A co víc, telefony jsou dvakrát větší než v době iPhonu 4. Větší tabule skla je méně odolná. Nikdo ještě nevyrobil sklo, které by bylo odolné za všech okolností. Buď je „měkčí“, takže tolik netrpí na praskliny, ale zase jsou na něm vidět rýhy. Nebo je naopak „tvrdší“, odolá škrábancům, ale při nárazu na něm lehce vznikne pavučina.

Skla už i na boku

A aby těch bolavých míst nebylo málo, výrobci připravili 3D skla. Tedy taková, kterou jsou zaoblená a přetékají do stran. Asi nemusím zdůrazňovat, že hliníkové nebo ocelové rámečky toho vydrží více. Sklo není ani bůhvíjak praktické. Ulpívají na něm otisky a šmouhy, je nepříjemně studené a v rukou klouže. Už jsem říkal, že jsou dnes mobily dvakrát tak velké? Když spojíte obří tělo, které většina lidí neuchopí pevně jednou rukou, s kluzkým materiálem, přímo si říkáte o to, aby vám telefon jednou vyklouzl. A klouže samozřejmě i na stole. Sklo je také dobrým tepelným izolantem, který brání lepšímu odvodu tepla od hřejících čipů. A těm dlouhodobé zahřívání nedělá dobře.

Výrobci ví, že sebelepší sklo neodolá fantasii náhody. Někteří dokonce přibalují průhledné silikonové obaly. Přesně takové „šprcky“ se prodávaly již před 15 lety a balily se do nich všechny ty tlačítkové nokie. Jenže ty z dnešního pohledu vydržely všechno. Pády na betonovou zem, někdy i přejetí autem. Když něco povolilo, vyměnil se plastový kryt. Co na dnešních mobilech vyměníte? Nic. Dva kusy skla, které drží pohromadě lepidlo, byste bez profi výbavy a dlouhých zkušeností vůbec neměli zkoušet pitvat.

Kde jsou ty ostatní materiály?

Kdo se bojí, nesmí do lesa… a také si kupuje ochranná pouzdra. Ideálně ta „flipová“ chránící zadek i displej. Veškerá práce designérů a inženýrů pak ale přijde vniveč, když telefon oblečete do županu. Je tohle fakt ta budoucnost, kterou chceme? Já rozhodně říkám: NE!

Skleněný mobil je synonynem kožených sedaček v autě nebo obýváku. Víte, že pravá kůže je symbol luxusu, ale nijak zvlášť dobře se na ní nesedí a jen si na ni musíte dávat větší pozor a pečlivě ji udržovat. Zato vyvolává závist sousedů.

Vadí vám skleněné mobily?

Chápu, že displeje budou skleněné, protože ještě nevymysleli levnější nebo praktičtější materiál, který by dokázal citlivou obrazovku chránit, a ještě po něm hladce jezdily prsty. Ale proč tohle musíme trpět i na zádech? Sklo už ani nemůže být tím symbolem luxusu, když se dostává i do levnějších telefonů.

Z hlediska výroby má jediný praktický užitek. Sklem dobře projdou rádiové signály (tj. mobilní sítě, Wi-Fi, Bluetooth, NFC), takže necloní anténám. Sklo nebrání ani magnetické indukci či rezonanci využívané při bezdrátovém nabíjení. Jenže to platí pro téměř všechny nekovové materiály. A rozhodně neplatí, že každý skleněný mobil lze bezdrátově nabíjet.

Nokia N9
Nokia N9 (recenze) se systémem MeeGo, Lumia 920 měl stejný design a Windows Phone

Víte, který můj chytrý telefon se nejlépe držel v rukou, byl subjektivně nejpevnější a nejodolnější? Nokia Lumia 920. Krásné zaoblené tělo tvořené plastovou unibody schránkou byl podle mě vrchol toho, co Finové kdy předvedli. Ukázka, že plast nemusí být laciný. Řada novějších telefonů nabídla plastová těla s nástřiky, které velmi věrně imitovaly kov. Líbily se mi texturované povrchy na Galaxy SII nebo LG V10. Nic, za to byste se vy nebo výrobce musel stydět.

A není třeba používat jen levný plast, nahradit jej můžou důstojnější materiály jako kevlar, uhlíková vlákna nebo jiné kompozity. Tím se dnes mohou výrobci odlišit, ale až na výjimky to bohužel nedělají… Mainstream upřednostňuje efektnost před praktičností.

Je na čase dát sbohem skleněným mobilům (komentář)
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.43%) 63 hlas/ů

2 KOMENTÁŘE

  1. Tohle mi úplně mluví z duše. Spolu s nemožností vyměnit baterku v telefonu se z toho stal mor, co musí být všude. Měl jsem Xperii Z3 Compact a už bych skleněný telefon nikdy nechtěl. Nespadl mi, ale bez pouzdra nebo nějaké nálepky na zadní straně ten telefon nešlo nikam položit, protože jezdil i po rovině. Tohle a foťák mi na tom telefonu vadilo nejvíc. Tak jsem vyměnil za HTC 10 a nádhera. Matný kov. Za necelé 2 roky, co jsem ho měl, jsem nemusel řešit upatlaný telefon, škrábance, chytat ho při autonomním sprintu z rovného stolu atd. Telefonu však odešla elektronika v baterce (běžná závada tohoto modelu, vzhledem k četnosti výskytu bych řekl, že úmyslná). Teď mám Xperii XZ2 Compact a drží se skvěle. Sice to není kov, ale hlavně to není sklo. Má prohnutá záda, takže skvěle padne do ruky – a úžasně se zvedá ze stolu! Nemusím s telefonem jet na jeho kraj, kde ho “seškrábnu” do ruky. A nejezdí a nepatlá se. Tedy stejně jako HTC 10. Jen by to chtělo snímatelný zadní kryt (optimálně s cívkou na bezdrátové nabíjení), aby se dala uživatelsky vyměnit baterka. Poslední vlajka, co toto měla, byl snad Samsung S5 (pokud nepočítám modulární LG G5) – a byl voděodolný, takže to jde. I ta cívka by na ten zadní kryt šla nalisovat, když se to může prodávat jako nálepka.