Tohle je nový gamepad pro PlayStation 5. Jmenuje se DualSense

0

Sony na podzim poprvé promluvilo o chystaném ovladači k PlayStationu 5 a včera také konečně ukázalo, jak bude vypadat a jak se bude jmenovat. Zapomeňte na DualShock 5, přichází DualSense.

Doposud byly základní ovladače jednobarevné, DualSense ale dorazí v černobílé variantě. Pryč jsou linie, které se nesly od původního PlayStationu. Nový ovladač svým tvarem připomíná ten pro Xbox či alternativy od Razeru a dalších firem. Rozložení jednotlivých prvků ale zůstává věrné předchůdcům. Obě analogové páčky jsou v jedné řadě ve spodní části, nad nimi je vlevo směrový kříž s oddělenými tlačítky a napravo čtveřice hlavních tlačítek.

Hlavní novinky DualSense

Ač není ve hrách tolik využíván, jak by mohl, na těle zůstává i touchpad. Kolem něj budou prosvítat diodu lightbaru. V ovladači je nově integrován mikrofon, takže s přáteli si při hraní budeme moci povídat i bez připojeného kabelu. Na dosavadních snímcích ostatně ani 3,5mm jack není vidět. DualSense jsme ale zatím ze všech stran nespatřili, takže to neznamená, že by konektor pro sluchátka a mikrofon zmizel. Nedávalo by to smysl.

Jednou z hlavních novinek jsou adaptivní triggery (L2 a R2) na zadní straně, které by měly upravovat svou tuhost podle nastavení ve hře. Uživatelé by tak měli opravdu cítit natahování tětivy při lukostřelbě. Při motoristických závodech pak trigger ovládající plyn bude mít jiný odpor při jízdě na rovince, jiný v kopci nebo těžkém terénu.

Sony dále nahradí obyčejný vibrační motorek pokročilou haptikou, která pomůže jemně odlišit různé typy odezvy. Ovladač se tak bude jinak chovat při zásahu hráče ve střílečce, jinak při chůzi po trávě, jinak při hrabání auta v rally.

TIP: Všechny informace o PlayStationu 5

Zmizelo tlačítko Share, nově jej nahradí Create. Měl by hráčům a streamerům přinést více funkcí, avšak detaily chce Sony prozradit později. Ostatně, i další věci zůstávají tajemné. Zatím nemáme fotografie ovladače zespodu, kde by možná mohly být páčky. Ty Sony nedávno přidalo k DualShocku 4 coby volitelné příslušenství.

Nevíme také nic o výdrži. Japonská společnost pouze prozradila, že akumulátor zůstane integrovaný (ovladač pro Xbox Series X si ponechá vyměnitelné AAA články) a že se bude nabíjet skrz oboustranný konektor USB-C. DualShock 4 vydržel bídných osm hodin, snad DualSense toto číslo alespoň zdvojnásobí.

Jim Ryan, šéf Sony Interactive Entertainment, potvrdil, že PlayStation 5 nebude kvůli koronaviru ve skluzu a dorazí před Vánocemi 2020. V nadcházejících měsících pak firma oznámí i další detaily včetně designu konzole, ceny a chystaných her.

Zdroj: Sony

Tohle je nový gamepad pro PlayStation 5. Jmenuje se DualSense
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 10 hlasů