Chce i ke hvězdám? SpaceX přejmenovalo raketu BFR na Starship

0
SpaceX BFR
SpaceX BFR

SpaceX má za sebou hromadu velkých úspěchů, ale také nesplněných plánů. Touhle dobou podle loňského slibu měli dva lidé letět k Měsíci. Na to však zatím firma vedená Elonem Muskem nemá plavidlo. Loď Dragon s lidskou posádkou se ještě do vesmíru nepodívala a superraketě Falcon Heavy se to povedlo jen jednou, když poslala k Marsu Muskův elektromobil.

S vesmírnou turistikou ale firma pořád počítá, jen přijde později. V září SpaceX oznámila, že prvním člověkem, který k Měsíci poletí, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa. Stane se tak až v roce 2023. Možná. Samozřejmě už se nepočítá s Falconem ani Dragonem, protože plavidlem pro sluneční soustavu bude BFR.

Nové plány pro BFR

Vývoj BFR je teď hlavní prioritou. Stranou jde i největší dříč Falcon 9. Musk potvrdil, že raketu už žádné velké změny nečekají a SpaceX se nebude pokoušet recyklovat druhé stupně, i když to v prapůvodních plánech také stálo. Přistávání prvních stupňů se už ale stalo rutinou. Poprvé se to povedlo v roce 2015 a loni firma opětovně povolala první stupeň zpět do služby. V nejbližší době navíc jeden z recyklovaných prvních stupňů poletí do vesmíru již potřetí.

BFR v budoucnu kompletně nahradí Falcon 9, Falcon Heavy a Dragon. Podle dřívějších plánů šlo o spojenou raketu (první stupeň) i loď (druhý stupeň) o výšce 109 metrů schopnou na nízkou oběžnou dráhu vynést až 150 tun. BFR bude sloužit pro nákladní mise, cesty lidských posádek k Měsíci i Marsu, ale SpaceX ji chce využívat také pro rychlé mezikontinentální lety.

To bychom se ale opět vrátili ke slibům. Elon Musk oznámil, že BFR bude mít nakonec radikálně změněný design (detaily neznáme) a projekt dostal i nové jméno – Starship (hvězdný koráb). Později dodal, že Starship bude název lodě, zatím první stupeň, který se opět bude vracet na Zem, dostane jméno Super Heavy.

Chce i ke hvězdám? SpaceX přejmenovalo raketu BFR na Starship
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (66.67%) 3 hlasů