Nejlepší rychlý přístup. Speed Dial 2 vyšel také pro Firefox

Každý prohlížeč obsah nového panelu řeší po svém, žádný vám však nenabídne tolik funkcí najednou jako Speed Dial 2. Ten dokonce podporuje synchronizaci obsahu.

7
Firefox
Firefox

K důvodům, proč aspoň sekundárně používám Chrome, patří doplněk Speed Dial 2. Rychlý přístup je vůbec zvláštní věc. Objevil se kdysi dávno v Opeře, ale postupně ho do jisté míry vzaly za inspiraci skoro všechny prohlížeče. Nebo aspoň ty hlavní.

Vyplnit prázdnou stránku obsahem smysl dává, zato mě překvapuje, jak s myšlenkou rychlého přístupu prohlížeče v roce 2017 pracují. Moc jsme se neposunuli.

Rychlý přístup a jeho současné pojetí v prohlížečích

Soudobá Opera ho pojala tak, že se jedná o poměrně nepřehledné miniatury, protože jsou vyplněné textem domény. Celá stránka je aspoň plně konfigurovatelná a lze si vybrat z mnoha pozadí, včetně animovaných. Takže výsledek vypadá dobře. Chrome nabízí miniatury fotek webů v bílém vakuu, což je ucházející pokus. Jenže také polovinu stránky nepochopitelně vyplňuje redundantním vyhledávacím polem.

Edge sice pár míst pro oblíbené stránky vyhrazuje, jeho pojetí však působí neuměle – jako kdyby stránku někdo dal dohromady na koleni za jedno dopoledne předtím, než ve spěchu odešel na oběd. Přesto využití favikon a jejich hlavních barev vede k tomu, že se v miniaturách rychle zorientujete. Jen mě mrzí, že jich nemůže být víc než osm, když je zbytek stránky opět úplně prázdný. (Aspoň pokud v něm skryjete přehled zpravodajských novinek, počasí apod.)

A co Firefox Quantum? Ani z něj nejsem úplně šťastný, byť alespoň nabízí služné možnosti přizpůsobení. Miniatury považuji za příliš malé podobně jako u Edge. Známé stránky však mají přiřazena loga ve vyšších rozlišeních, u běžných webů jsou kombinovány favikony se snímky stránek. Volitelně můžete zobrazit dva řádky, což dohromady vychází na dvanáct pozic.

„Synchronizace“ je zřejmě sprostý pojem

Každý prohlížeč tedy nabízí trochu jiné pojetí, většinou ale neoslní graficky – nejlépe v tomto ohledu podle mě vychází Opera, která ukazuje, že vlastní tapety na pozadí stránky nejsou standardem. Natož pak tapety animované. Její rychlý přístup nicméně nepatří k nejpřehlednějším. Za vítěze bych ho zatím patrně vybral, protože konkurence není silná.

Co ovšem není dobře vyřešeno v základu, můžete aspoň v některých prohlížečích vyřešit doplňkem. Speed Dial 2 mi v Chromu vynahradil snad všechno, co mi kde chybělo. Nabízí pěkné motivy vzhledu, celou stránku si můžete přizpůsobit i co se obsahu týče. Miniatury mohou zobrazovat snímky stránek, ale také loga, jež nahrajete z místního úložiště, nebo z internetu. A co je možná vůbec nejdůležitější, celý rychlý přístup se zvládá synchronizovat.

Speed Dial 2 pro Firefox je stejný jako verze pro Chrome
Speed Dial 2 pro Firefox je stejný jako verze pro Chrome

To jsem si zatím schovával, ale synchronizaci rychlého přístupu v základu nepodporuje snad žádný prohlížeč. Přitom ji považuji za běžnou funkci. V roce 2017. Rychlý přístup lze označit za rozšíření systému záložek. Záložky přitom synchronizuje skoro každý prohlížeč. V případě jmenovaného doplňku nicméně synchronizace není bezplatná, k dispozici je v rámci varianty Speed Dial 2 Pro. Zakoupíte ji za pět dolarů. Není to moc, navíc se jedná o doživotní licenci.

Speed Dial 2 pro Firefox

Dotazoval jsem se nedávno autorského týmu na Twitteru, zda nechystají Speed Dial 2 také pro Firefox. Ohnivá liška nedávno přišla o podporu staršího typu doplňků, zato jí zůstala podpora WebExtensions. Až na specifické případy by nemělo být problém vzít hotový doplněk pro Chrome a publikovat ho s mírnými úpravami v katalogu Firefox Add-ons. Odpovědi jsem se nedočkal, Speed Dial 2 se však stal skutečností.

Nezbývá, než se zeptat, zda dostál očekáváním. Dostál, je to úplně stejný doplněk. Pokud jste si již uspořádali rychlý přístup v Chromu, můžete jen nainstalovat Speed Dial 2 z Firefox Add-ons, přihlásit se ke svému účtu a provést synchronizaci obsahu. Hned budete doma. Nebo si s doplňkem pohrajte, pokud jste na něj ještě nenarazili. Lepší řešení rychlejšího přístupu neznám. Máte-li nějaké jiné tipy, můžete se podělit s ostatními v diskuzi.

Nejlepší rychlý přístup. Speed Dial 2 vyšel také pro Firefox
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (68%) 5 hlas/ů

7 KOMENTÁŘE

 1. Zabudovany speeddial ve Vivaldi je vcetne vlastnich miniatur. Pro me bezchyby, nekteri uzivatele si stezuji na nemoznost nastavit pevny pocet sloupcu, ten dnes pluje spolu s velikosti okna.

  Jinak velke mnozstvi lidi pouziva FVD Speed dial. Existuje jak pro chromaky, tak pro Pale Moon a pro novy Firefox. Pouze pro Firefox ESR nefunguje nova verze a je treba zustat u te z cervence 2017, pro stary Firefox ESR take uz prestala fungovat synchronizace.
  Synchronizace je zdarma, jste ve free verzi omezeni poctem zalozek a casem synchronizace, ale limity jsou nastaveny velmi volne, urcite mam pres 200 odkazu a synchronizace za 30 minut mi take dostacuje.

  • Jsem na tom podobně. Stará Opera -> Vivaldi má nejlepš defaultdní Speed dial od začátku až do teď. Hezky konfigurovatelný, intuitivní a Vivaldi už má i možnost rovnou dělat ve Speed Dialu složky s dalšíma stránkama (jakoby speed dial ve speed dialu).

   • Klasický Speed Dial z Opery je v novej Opere vylepšený o parádny generátor náhľadov alebo textových odkazov, zoskupovanie okien, animované pozadie, rýchle nastavenie aj pre systém, bočný panel, pevný počet stĺpcov a samozrejme je rozšíritelný cez rozšírenia.

 2. Tak jsem to prubnul, protože mi Speed Dial taky dost chybí (néé, to co je v základu prohlížečů fakt není speed dial, to je nějaká jeho trapná karikatura) a je to marnost nad marnost. jak si jednou zvyknete na Group Speed Dial od J.M., tak už vás to retro bavit nebude …

 3. Autorovi. Opera ponúka synchronizáciu rýchleho prístupu a tie potom rozdeľuje ich podľa názvu zariadenia. Takto je možné mať rýchly prístup synchronizovaný a pritom mať každé zariadenie nastavené inak (v práci budem mať na ploche iné odkazy, ako v mobile alebo doma na počítači).
  Taktiež, okna rýchleho prístupu je možne vyplniť obrázkom zo stránky, logom alebo snímkou stránky: https://opera-prehliadac.com/navody/659-tip-rychly-pristup-pre-pokrocilych