Windows 7 už nemá půl roku ani bezpečnostní aktualizace, ale uživatelé na Windows 10 stejně nepřecházejí

19
Navázal na dědictví Windows Vista a dotáhl do konce jeho koncepci
Navázal na dědictví Windows Vista a dotáhl do konce jeho koncepci
-
Zdroj: Cnews

Podíl Windows 10 pomalu roste a Microsoft se celkově dostal již na miliardu zařízení. Jenže každý třetí až čtvrtý počítač s Windows stále běží na Windows 7. Uživatelé opouští Windows 8.1, ale Sedmiček se stále drží.

Podpora Windows 7 kompletně skončila letos v lednu, kdy se i po pěti letech bez větších aktualizací stále nacházel na čtvrtině všech počítačů. Bezpečnostní aktualizace dostával, ale i to v lednu skončilo. Jeho podíl ale od té doby klesl jen minimálně na 23,34 %. Na jiný systém (nejpravděpodobněji na Windows 10) přešla jen dvě procenta uživatelů.

Windows 7 je s námi už 11 let, Windows 10 nedávno oslavil 5 let. A přestože upgradovat šlo celou dobu v podstatě zdarma a Microsoft opravdu chtěl, aby lidé přešli, řada z nich se drží staršího a nyní již nepodporovaného systému. Posledních pět let dostával Windows 7 už jen bezpečnostní opravy. Naopak stále klesá podíl Windows 8.1. Tento systém používají necelá tři procenta uživatelů.

Podíly OS Windows v roce 2020 Netmarketshare
Podíly OS Windows v roce 2020 Netmarketshare

Důvody jsou logické, Windows 10 minimálně způsobem ovládání vychází z Windows 8.1 a přejít je tak zcela logické. Zatímco Windows 7 je jiný. A pro mnoho lidí pořád lepší. Sedmičky nejsou dokonalé, ale nenutí uživatele dělat věci které nechce. Například nucené aktualizace a restarty, kterých se téměř nejde zbavit.

Podíly OS v roce 2020 Netmarketshare
Podíly OS v roce 2020 Netmarketshare

Potřeba Microsoftu udržovat počítače aktualizované je logická, na druhou stranu to nejsou jeho počítače. Windows 10 přes nesporné kvality také provází příliš mnoho chyb, které přichází s téměř každým novým updatem. Microsoft se chlubí spíše podíly jednotlivých verzí Windows 10, což je i statistika o tom, nakolik se uživatelé dočasně vyhýbají aktualizacím.

Výsledkem tak je, že Windows 7 je druhým nejpoužívanějším operačním systémem. Celý Mac OS má pak podíl 8,95 % a linuxové distribuce 3,57 %. Do statistiky se díky chromebookům dostal ještě Chrome OS s podílem 0,07 %.

zdroj: Netmarketshare, Techspot

Windows 7 už nemá půl roku ani bezpečnostní aktualizace, ale uživatelé na Windows 10 stejně nepřecházejí
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.33%) 15 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. Linux má už 3,57%? To je dobře, alespoň v MS nebudou tolik zneužívat svého silného postavení ve vztahu k uživatelům jejich systémů. Mohli by pro stávající uživatele Windows 7 vytvořit nějaké Windows 10 Lite bez zbytečností, reklam a špehování. Jen čistý systém pro spouštění uživatelských aplikací.

 2. Na sedmičky uživatelé XP kdysi taky ne a ne přejít. Pamatuji se na tehdejší články ve stejném smyslu. Vůbec bych se tím nevzrušoval. Když někdo chce používat zastaralý, pomalý a neergonomický OS jen proto, že se nechce naučit nic nového, je to jen jeho problém.

  Navíc si dobře pamatuju dobu, kdy MS aktualizace nevnucoval. Co soukromé pécéčko, to sbírka malwaru.

  • Na W10 jsem přešel jen z důvodu nového hardware a to jsem měl chvíli i ty W7 na nové sestavě. Jakmile mi nějaká aktualizace roze….. systém, vracím se zpět k W7. Nevšiml jsem si nějakého extra rozdílu mezi W7 a W10. Zvlášť tedy ne v rychlosti. Nevidím důvod se trápit na systému na kterém kdykoli hrozí kolaps kvůli nějaké aktualizaci, když na W7 jsem několik let nemusel vůbec sáhnout, fungovaly skvěle.

  • @Pety
   ..mozna by jsi mohl uz prijmout trochu realitu, ze za ne-prechodem na w10 neni neschopnost se ucit, ale to ze je w10 zpraseny nebo pro uzivatele nevyhovujici. Aspon u tech co to povazuji za duvod. Naucit se kliknout na par jinych ikonek neni fakt to, co je hlavni problem w10.

   • Když se s desítkami naučíš, dělá se s nimi mnohem líp. Zprasené jsou spíš sedmičky, tedy z dnešního pohledu. To je dnešní realita.

    Učit se, učit se, učit se. A nebo pindat v diskusích a odhalovat tak svoji neschopnost. Ale to už ať si vybere každý soudruh sám…

 3. Ačkoli nelze říct kdo je kdo, kvalifikovaně bych si tipnul, že většinu nebo velkou část těch počítačů tvoří stroje ve firmách. Firmy si mohou až tři roky platit za prodlouženou podporu Windows 7. Co se těch Desítek týče, tak se nedá očekávat, že budou lidi dobrovolně přecházet na nové verze ve velkém. Běžný uživatel o nových verzích nic neví a čeká se, až mu to nainstaluje WU, což se děje postupně.

  • Firmy i stát. Spousta institucí dodnes jede na W7 a certifikace W10 trvá strašně dlouho. My jsme třeba začali dostávat desítkové počítače loni (pár kousků) a ve větším teprve letos.

 4. Jak pise Petr Urban, hodne toho budou firmy. U nas mame take nove stroje na Win10, ale stare se z Win7 preinstalovavaji pomalu. Ja treba mam v oddeleni 16 PC a z toho je jeste 6 PC na Windows 7.

  U beznych lidi je to tak, ze se casto meni OS s vymenou pocitace a proto u extremnich pripadu muzeme najit stale i WinXP, Win7 budou jeste dlouho.

  • Nepovažuju se za extremistu, ačkoliv moje XP na Aceru TravelMate 244FXCe běhají tak spolehlivě, že jim to lecjaký W7 nebo W10 moderní mašiny můžou závidět. Btw, restartuju zhruba třikrát do roka 🙂
   A pro Všudybyly Všechnoznaly: někdy držení se starých věcí není znakem neochoty učit se nové věci, ale naopak znalostí nevýhod, které tyto novoty s sebou nesou…

   • hm a viděl jste nějakou modernější mašinu v akci? Nepopírám že XP lze vhodnou péčí udržet v kondici, ale toto už je extrém. Navíc i podpora prohlížečů v XP je hodně bídná. Jako retro kousek co se zapne dvakrát do měsíce nebo čistě takový lepší psací stroj+přehrávač mp3 a xvid ale dál je to hodně diskutabilní.

 5. Aby ne,dokud je na windows 7 podpora ze strany prohlizeču,antiviráku neni zatím důvod přecházet aspoň u mě, od toho ledna cca nehledě jak microsoft tvrdi na svém webu, že riziko bezpečnosti může být větší je to celkem vysměch když je človek opatrny. tak se dá tem systém použivat nějaké roky jestě na internetu plně bezproblému a to mám uložene hesla v prohlizeči

 6. Sedmy jsou prostě nadčasové, zvlášť pro starší lidi zvyklé na určitý způsob ovládání podobný od Win95. Také jsem v zimě váhal při upgradu starého stroje kde v základu byl jednojádrový Sempron s XP na 2GB RAM, měl jsem chuť tam hodit aspoň Win 8.1, ale nakonec jsem nainstaloval W7 – ovládání i u Classic Shell lze v 8.1 nechtěně přepnout a paní v těsně předdůchodovém věku by pak nevěděla kudy kam, takže 7 byla sázka na jistotu. Takže jsem jen vylepšil hw na 3,4Ghz tříjádro Athlon a paměti přidal další 4GB, takže celkem 6 a s tím už se dá dobře fungovat + samozřejmě základní 128GB SSD.