Střídání času v EU možná skončí. Přes 80 % občanů si jej nepřeje

41
hodiny budík
Ilustrační foto (zdroj: obpia30 / Pixabay)

Veřejná konzultace týkající se střídání času byla co do účasti největší v historii. Do dotazníkového průzkumu Evropské komise se do 4. července do 16. srpna 2018 zapojilo 4,6 milionu lidí. Z toho 84 % respondentů si přeje, aby střídání času skončilo. Kromě toho 76 % občanů uvedlo, že s přechody času mají negativní nebo velmi negativní zkušenosti. Důvodem důvody jsou mj. dopady na lidské zdraví, vyšší počet dopravních nehod nebo neuspokojivé úspory energie.

Zveřejněné výsledky jsou zatím předběžné, finální podobu Komise zveřejní v následujících týdnech. Trend se ale nezmění. Komise tak zohlední názor občanů a Evropskému parlamentu a Radě předloží návrh, podle něhož by pravidelné střídání času skončilo. Zachoval by se pouze letní. Který z časů by zůstal zachován, zatím nevíme. Ze zprávy vydané Komisí tato informace nevyplývá.

Pohled do grafů ukazuje, že v jižních státech jako Kypr, Malta nebo Řecko střídá času nevadí tolik jako na severu. Je to logické, jsou blíže rovníku a výkyvy mezi délkou dne a noci během obou slunovratů nejsou tak dramatické. Mezi největší odpůrce ale překvapivě patří také Španělsko, kde pro zachování střídání hlasovalo 7 % lidí. Jen ve Finsku a Polsku byly výsledky jednoznačnější, tam je pro střídání 5 % populace.

Ve finských Helsinkách trvá 21. června den 18 hodin a 55 minut. Slunce vychází 3:54 a zapadá 22:50. Naopak 21. prosince má den jen 5 hodin a 49 minut. Východ je v 9:23 a západ v 15:12. V norských Špicberkách jsou rozdíly ještě extrémnější. V řeckých Aténách je 21. června den dlouhý 14 hodin a 48 minut (6:02 až 20:50). Během 21. prosince má den 9 hodin a 31 minut (7:37 až 17:08).

Výsledky mohlo částečně ovlivnit zapojení jednotlivých zemí. Zatímco v 80milionovém Německu hlasovalo 3,79 % populace (nejvíce z celé EU), v 60milionové Itálii se ozvalo jen 0,04 občanů (nejméně v EU).

V Česku hlasovalo 0,59 % populace, tedy asi 59 000 lidí. Pro zachování změn času bylo 17 % Čechů, proti 83 %. Zhruba 76 % Čechů střídání pociťuje negativně. V obou ohledech jsem tak přesně v evropském průměru.

Střídání času v EU možná skončí. Přes 80 % občanů si jej nepřeje
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 16 hlasů

41 KOMENTÁŘE

  • Jaké problémy? To že v letě máme delší den a můžeme tak o hodinu být déle venku? Nebo naopak v zimě je ráno o hodinu dříve a nemusím se bát o děti že jdou potmě do školy?
   Střídaní času je skvělá věc… Ještě kdyby byl pořad letní tak to bych taky přežil jen chudáci děti by chodili do školy s čelovkami…
   No ale kdyby dali na furt ten zimní tak to by bylo úplně na nic… ráno ve 4 už světlo a pak o hodinu dříve večer…

 1. „Střídání času v EU skončí“
  „Evropskému parlamentu a Radě předloží návrh, podle něhož by pravidelné střídání času skončilo.“

  Neznám přesné pravomoci a procesy EU, znamená to, že to Evropský parlament a Rada musí povinně návrh komise schválit?

    • V otázce migrace jde o životy lidí. Navíc je třeba znát spoustu souvislostí a posoudit následky, to běžný Franta nezvládne a nemělo by se na veřejné mínění ohlížet. Totéž se týká velkých ekonomických a politických rozhodnutí typu vstoupení/vystoupení z různých mezinárodních organizací a smluv. Naproti tomu střídání času je relativně jednoduchý problém bez dalekosáhlých následků.

      • Zann, tombomino: +1 Souhlas na 100%.
       Na hovadinu typu letni cas je treba znat nazor prosteho lidu, ale ty dulezite veci si radeji rozhodnou sami, aby nahodou lide neprojevili vlastni nazor.

       Jinak v ankete jsem nehlasoval, protoze EU si udela co bude chtit a muj nazor jim je zcela ukradenej. Ovsem pokud to dopadne tak, ze zustane jen letni cas, tak se zlobit nebudu. Dulezite je, aby bylo v lete dlouho svetlo. Naopak v zime je to naprosto jedno, protoze stejne jsem v praci a moc dobre si pamatuju, ze i do skoly jsem chodil za tmy a stejne tak jsem se ze skoly za tmy vracel. Tudiz je zcela jedno, jestli bude rano tma nebo vecer.

     • Akorat tohle je presne EU „bullshit“. Relativni pitomost jako je letni/zimni cas..na to udelaji anketu a ridi se „vuli lidu“. V tak zavaznych vecech, jako je migrace, „autorska prava“, emancipacni nesmysly a dalsi, ktere jsou vedene lobingovymi skupinami..tak tady je „vule lidu“ nedostatecna.
      Sorry, ale tohle je divadlo opravdu jako z dob „RVHP“, v tom ma Zann pravdu.

      • Lobbing přece funguje z obou stran. A jak jsem psal, čím závažnější věc, tím méně je běžný Franta kompetentní posoudit její dopady. Masa lidí bude odolná vůči lobbingu, ale zase se nechá snadno zmanipulovat médii nebo skupinami na sociálních sítích.

       Od toho máme zastupitelský systém. O důležitých věcech by měli rozhodovat chytří lidé, kteří dostali od lidí mandát za základě svých programů. Ani tito chytří lidé se nevyznají ve všem, ale měli by být objektivní, rozumní a obklopení odbornými poradci, kteří daným tématům rozumí více než oni. Když tohle selhává, upozorní na to nezávislá média, opozice a po dalších volbách se to může zkusit dělat jinak.

       Přímá demokracie může podle mě fungovat na komunální úrovni, kde se rozhoduje o tom, jestli ve městě bude nový park, kde se postaví hřiště, jak nakládat s odpadem, prostě takové ty běžné každodenní věci.

       Příklad. Osobně jsem proevropský, ale euro bych spíš nepřijal (i když stejně jednou bude). Sám ale nedokážu posoudit, co všechno by pro nás znamenalo, kdybychom novou měnu přijali, nebo i nepřijali. Nevím prostě tolik, abych o tom mohl svým hlasem rozhodnout. A nemám tolik času na to, abych si nastudoval různé studie nebo sledoval dopady v zahraničí, kde už to proběhlo. Přesto by mě štvalo, kdyby se euro nepřijalo kvůli referendu, ve kterém by běžní Frantové rozhodli o nepřijetí z takových jalových důvodů, jako že kdo to bude furt přepočítávat. Nebo že euro nechtějí, protože to chce Kalousek a ten je satan a nikdy by nechtěl nic dobrého.

       Já prostě nevěřím v běžný lid, že by dokázal rozumně rozhodnout nebo najít kompromis. Běžný lid bude prskat, dokud nebude po jejich. 🙂

      • @ Lukáš Václavík – Nesouhlasím s tím co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat 🙂 … i přesto že z Vás mám pocit, že se domníváte, že lid, ten Evropský, je banda tupců. Těch Vašich 84%, není 84% evropanů, ale 84% ze vzorku 4.5 mil. evropanů, což je v panevropském měřítku PRD, do šumavských hvozdů. Vy ani netušíte co Evropané chtějí, protože se jich na to nikdo nikdy neptal, ptali se bezvýznamného vzorku populace … A to je pravě ta demagogie, již se zastáváte, ale …. nevadí mi to, mám Vás za chytrého chlapa, jen prostě věci vidíte jinak 🙂

      • 1. K tomu času se měl možnost každý vyjádřit. Byla na to dost dlouhá doba, upozorňovalo se na to ve všech možných médiích.
       2. 4,5 milionu je dost velký vzorek, aby se to dalo statisticky vztahovat na celou evropu. Běžně se průzkumech bere v úvahu i méně než 1 % populace. 🙂
       3. Neříkám, že jde o bandu tupců, jen nevěřím, že by dokázali zodpovědně rozhodnout v důležitých otázkách. Což třeba ilustrují i české volby. V druhém prezidentském kole byla 66% účast. Prezident přitom nemá reálně skoro žádnou moc, je to hlavně reprezentant. Lidé to ale přožívali nejvíce. Na to, co bezprostředně ovlivňuje okolí, občané pečou. Do krajských voleb šlo 34 %, do komunálních 44 %. A co je největší průser, volit europoslance šlo jen 18 % lidí. Přitom to jsou oni (+ jeden komisař za každou zemi), kdo má velký vliv udělat něco s tou všude kritizovanou EU. Mohli tam třeba poslat Svobodné, kteří chtějí bruselská chapadla osekat.

      • To co pisete je rozumne a principielne se shodnem. Ja jsem byl dost dlouho zastancem EU, nicmene dnes jsem uz jen spis EU positive..a nebyt velke ekonomicke provazanosti, asi bych hlasoval treba i pro vystoupeni. Ale ne proto, ze se mi myslenka EU nelibi, to je presne naopak. Je to skvela myslenka, kterou koneckoncu uz navrhoval Jiri z Podebrad 🙂 Mne se ale nelibi, ze EU je principem zkostnatela byrokraticka masina, ktera neni schopna rozlisovat mezi pitomostma a potrebnyma vecma. Prijima polovicate zbytecne zakony. Neni se schopna ani zreformovat. Krome toho se Evropa nema sjednocovat tim, ze se vytvari neco jako noveho „evropan“, ale ma se sjednocovat a zaroven si ponechavati pritom rozdilnost a rozmanitost, na ktere se 1-2 tisice let vyvijela. Ekonomika je kapitola sama pro sebe, staci se i podivat treba i na uplne nesmyslne ekonomicky vztahy v zemedelstvi, atd.
       Perlickou uz je pak jen fakt (ktery ale naznacuje symbolicky hodne), ze ma v cele alkose, stejne jako to mame my u nas…

      • No, zrovna autorský právo je asi dobrej příklad, že někdy vláda vůli lidu poslouchat nemá, protože to prostě neskončí spravedlivě.
       To by bylo jako ptát se autobazarů na to, jestli se má zakázat stáčení tachometrů. Kapři si rybník nevypustí atd.

      • tombomino: Já nerozumím tomu, jak někdo s celkem rozumným psaným projevem papouškuje bludy o EU. Zrovna EU se zreformovala několikrát. Byrokracie tam je zlomek oproti naší vládě (stačí porovnat počet úředníků na počet obyvatel) a normy „vylepšují“ právě úředníci v ČR, kteří pak svou neschopnost házíu na EU.
       P.S. Můžete mi vyjmenovat 3 blbosti, kterými se zabývá? Pro Vás to může být blbost (žárovky), ale v globále to blbost není (globální oteplování).

      • Ja bych Vam doporucil se precist nejake technicke clanky, ktere se napr. zabyvaji LED zarovkami. Sveho casu jsem cetl nemecke technicke materialy a studie, ktere o tom pojednavali..minimalne o nekterych druzich LED svetla a jejich nasledcich jednak na zrak cloveka a bohuzel i na jeho psychiku. Takze si klidne vyberte sam, jestli propalite o par KW za rok vic a nebo se pripravte na treba psychicke poruchy z dlouhodobeho hlediska.
       Pote, pokud chcete, tak se klidne zamyslete nad tim, proc tak skvela EU, treba nezakaze balenou vodu v plastech, kdyz je preci dobre znamo, jaky je to svinstvo. Porad Vam nic nedochazi…? Pokud ne, tak skoda, ze jste necetl napr. analyzy pripravovaneho slavneho ‚EU copyright zakona‘, ktere byli opet treba k videi na nemeckych technickych webech. U nas se o tom skoro nepsalo. Tam to bylo docela halo. Pak zjistite, jak silne jsou lobisticke skupiny, ktere primo do pasazi toho zakona importuji svoje zajmy (zdravim p. Olsana a ostatni naivisty). Pak tu mate celou slavnou migraci, kdy EU nebyla schopna za 2-3 roky principielne niceho, ani ochrany svych hranic. Ja chapu, ze Vam to asi zily netrha…ale tohle opravdu neni dobre a kdyz uz nic, tak je to presne zivna puda pro extremisticke skupiny a strany..protoze neschopnost a ztrata zdraveho rozumu EU.
       Tohle je jen par prikladu. Chapu, pokud si myslite, ze jsem dalsi z „konspirativcu“. Ja ale nejsem. Konspiracnim teoriim neholduji. Ruske weby zasadne nectu a na pro ruskou propagandu mam svuj osobity nazor, ktery neni shodny s mistnim kodexem, takze jej tady nemuzu napsat :))
       Nicmene i presto, se snazim pouzivat selsky rozum a ne jen achat nadsenim bud jednim nebo druhym smerem. Ale k tomuto poznani, si musi kazdy dojit sam…

      • ps: ale jinak nechat rozhodnout „lid EU“ o zimnim a letnim case..to je opravdu prikladna ukazka „vule lidu“ :))
       Marketing jako vysity…

      • @ Lukáš Václavík – No jo, když pro vás je statistika alfou a omegou bytí. 4.5 mil. lidi není opravdu žádný referenční vzorek. Evropa je obrovská a každý tenhle „problém“ vnímá úplně jinak. Jinak se na to bude dívat Ital nebo řek a jinak třeba ukrainec, kde jsou mimochodem dva různé časy normálně, Moskevský a Kievský a to ještě nezáleží ani na tom kde se momentálně nacházíte, ale jestli je ta oblast spíše proruská nebo proukrainská. Co se možnosti vyjádřit se týče, třeba já jsem to vůbec nevěděl že nějaký takový průzkum existuje a kdybych věděl, uvedl bych že je mi to buřt protože s tím žádný problém nemám, hodinky se v dnešní době přeštelujou samy a kdyby se o tom všude týden před a po nežvanilo, tak si toho ani nevsimnu 🤣

      • Je mi trapné bavit se o politice na IT webu, takže moje poslední reakce na toto téma. Byl bych rád, kdybyste se nad tím opravdu zamyslel.
       1) Sám zmiňujete, že problém jsou některá světla. EU nenakazuje používání těchto světel. Navíc omezuje některé výrobky z důvodu úspory el. energie protože emise a oteplování. Nebo si myslíte, že tam sedí banda tupců, která random zakazuje věci?
       2) O této problematice vím jen velmi málo, takže se k ní nebudu vyjadřovat.
       3) Plasty mě serou a proto naopak vítám návrh komise na zákaz plastového nádobí. Předpokládám, že na PETky a podobná svinstva si posvítí pak.
       4) Co se týče migrace, tak právě EU toho byla schopna docela dost. Dohodnout se s Tureckem, přerozdělovat uprchlíky (ale na to se východní blok vykašlal), v celkem svižném tempu problémové migranty posílat zpět a pod. Řeší převaděče, posílá ozbrojené složky k hranicím. Chybí snad už jen vojáci na severním pobřeží Afriky, ale to by byl už docela hardcore.
       Právě že mi nepřijdete jako troll a proto s Vámi debatuji. Nejsem nekritický milovník unie a s klidem přiznám, že mě na ní taky vadí docela dost věcí, ale oproti tomu co sedí v Praze, jsou úřednící EU výkvět pragmatismu a liberalizace. Stačí se projet po silnicích, řešit něco na úřadě nebo se podívat na převolební sliby. Z toho je mi na blití. Pak mě nějaké žárovky opravdu netrápí.
       P.S. Co se týče marketingu… já nevím, pokud by udělali referendum, stálo by to prachy, pokud by rozhodli sami, tak zase řeči o elitách co rozhodují o nás. Online referendum v prkotinách mi přijde jako rozumný kompromis.

      • No vite, ja se nad EU zamyslel castokrat :)) Vase nadseni z ni opravdu uz nesdilim.
       ad1/ bezte se podivat nekam do kramu. Najdete v principu jen 2 druhy zarovek… Halogeny (momentalne zakazane od 1.9 ve vyprodeji) a LED ky. Je hezke, ze EU nenakazuje kupovat LEDky, ale kdyz jaksi jine nejsou, tak Vam to nepomuze. Tudiz EU administrativne neco uplne neadekvatne rozhdla. Jak jsem psal vyse, sam si vyberte, co je dulezitejsi, jestli Vase zdravi nebo par propalenych KW za rok.
       ad3/ o plastech se napsali stohy clanku. Jsou roky prokazane skodlive dusledky pro zivotni prostredi, pro cloveka zvirectvo, atd. Je hezke, ze EU svym pomalym tempem ‚specha‘ ku predu..ja bych ocekaval daleko rychlejsi a jasnejsi zavery. Co ale oekavat od amdinistrativniho molocha, kde mate jeste zahackovane vsechny mozne lobistike skupiny, ze jo. Zdravi a zivotni prostredi je preci na prvnim miste :))
       ad4/ je hezke, ze si myslite, jak je EU akcne schopna co se tyce uprichliku..ja osobne si myslim pravy opak. Ono se totiz staci podivat na vysledky, kterou ta ‚akcneschopnost‘ prinesla. U nas mate zvoleneho Zemana (hlavni body ziskal na uprchlicich). V nemecku mate AFD, ktera ziskala 12,6% hlasu…coz pro krajni pravici nejvice v novodobe histori nemecka. Pro srovnani v roce 2013 ziskala 4.7%..takze s klidem muzete prohlasit, ze ji tak ‚akcneschpna EU politika‘ pridala 8% volicu. A to je prosim v nemecku, ktere neni oproti nam vubec xenofobni. U nas mate SPD s 10,6%.. pak tu mate Madarsko, Polsko, atd…
       Jestli Vam to prijde jako vysledek dobre politiky EU, tak mne teda ani nahodou.
       Co se tyce zimnihi/letniho casu…tak resit takovou kravinu v dobach jako je tato, muze vymyslet opravdu jen nekdo s talentem…

      • PS: a jeste pro Vasi informaci… byl jsem vzdycky docela obhajovatelem EU. V zemich EU jsem na ruznych projektech stravil dohromady 8 let. Takze z tohoto pohledu standardni „maly cesky clovicek“ zrovna nejsem..

 2. Co se týče téhle časové změny tak budu rád když to zmizí dřív jsem to neřešil když jsem byl prcek ale teď když jsem dospělí a pracuji tak mě to svým způsobem štve a to tak že když se posouvá dozadu tak jsem v práci o hodinu déle a když se posouvá dopředu tak mám volno tak se mě o hodinu zkrátí volný čas 😀