Surface Go pokračuje v tradici. Je téměř neopravitelný a akumulátor drží v pasti lepidlo

Drtivá většina komponent je přiletována k základní desce. I zdánlivé malá oprava se tak může prodražit (o ekologii nemluvě). Došlo též na plýtvání lepidlem.

9
Microsoft Surface Go
Microsoft Surface Go

Pamatujete na loňský rok a Surface Laptop? Ačkoli v podstatě nešlo o inovativní zařízením definující novou kategorii, což by měl být případ šech zařízení rodiny Surface, nabídl tímto Microsoft něco, co si mnozí přáli. Tedy klasický laptop bez odnímatelného nebo otáčivého displeje. Ačkoli se jedná o zařízení s příjemnými parametry, z ekologického i praktického hlediska se jednalo o katastrofu.

Zařízení totiž drží pohromadě spíše lepidlo než šroubky. Od týmu iFixit obdržel nekompromisní známu 0/10, vyhodnotil jej tedy jako neopravitelný (v domácích podmínkách). Kolega Lukáš Václavík mu začal přezdívat „lepidlové monstrum“. Jak dopadl nedávno představený Surface Go? Abych vás nenapínal, ve srovnání s Laptopem si polepšil.

Surface Go svému jménu (bohužel) dělá čest

Hodnocení opravitelnosti 1/10 je nicméně stále převelice nelichotivé. (Stejného hodnocení získal Surface Book 2.) Tentokrát problém nespočívá pouze v přemíře lepidla, jež drží obrazovku i akumulátor – minule ho ale bylo použito více. Po odnětí displeje, což je ovšem samo o sobě extrémně náročná procedura s vysokou pravděpodobností poškození komponenty, se musíte dostat přes nějaké kryty a ve výsledku se dost našroubujete. Šrouby místo lepidla jsou ale vždycky dobrá zpráva.

Jenže použitý hardware není zrovna modulární. U přístrojů, kde je potřeba vměstnat hodně komponent do malého prostoru, bývá právě nutnost šetřit místo částečně brána jako omluva pro integraci komponent. Ve výsledku však v počítači nelze prakticky nic upgradovat, případně vyměnit, kdyby se něco pokazilo. Resp. hrozí, že se bude muset vyměnit celá základní deska. To platí i pro porty, které se mohou časem opotřebovat.

Jedinou komponentou, jež není přiletována k základní desce, je port pro paměťové karty microSDXC s řadičem Realtek 5227S. Kvůli výměně akumulátoru pak už aspoň nemusíte vymontovat celou desku. Jenže ho zase zespodu drží lepidlo. Surface Go překvapivě neukrývá rozsáhlý chladící systém heatpipes. Koho zajímají detaily a snímky vnitřností tohoto přenosného počítače, nechť zamíří na web iFixit.

Surface Go pokračuje v tradici. Je téměř neopravitelný a akumulátor drží v pasti lepidlo
Ohodnoťte tento článek!
2.9 (57.27%) 22 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. Podíval jsem se na zdrojový web IFixit… Všechny důvody, proč tomu dát 1/10 a ještě nad tím tak brečet souvisí s nepochopením účelu takového zařízení. Nakonec, iPady mají 2/10, většina dnešních mobilů není o nic lepší. U tabletu snad nikdo nečeká, že bude měnit SSD, RAM nebo procesor, ne?

   • Spíš asi od Microsoftu člověk čeká něco víc. Že Apple dělá neopravitelné šity a ještě šikanuje lidi, co se o opravy pokouší, je všeobecné známý fakt (pro další info doporučuji YouTube kanál Louis Rossmanna). Od „PC“ však člověk čeká určitou míru svobody. Nevadí asi ani tak to, že komponenty nelze měnit, jako že se to ani nedá otevřít. To je podle mě strašný, nechutný trend: co když se třeba na Surface Laptopu podělá nějaká pitomá levná součástka? Aby se servisák vůbec dostal dovnitř, musí v podstatě zničit a vyrvat klávesnici. Toe je klasický Apple-level bullshit, death by design.

    Já chápu, že chtějí, aby to vypadalo hezky, ale určitě snad lze najít nějaký rozumný kompromis mezi opravitelností a designem.

 2. Taky nechápu tu novinářkou paniku, když „další mobil/tablet dostal od iFixIt 1/10“. I já bych od toho zařízení nečekal servisovatelnost. Kdyby šlo o konvertibl, tak by to byla úplně jiná písnička.
  Pokud české obchody nepřestřelí cenu, půjde o vcelku zajímavý x86 tablet s WIndows. Já o něm pokukuju jako o náhradě za můj dosluhující Inspiron 11z.