Ani u T-Mobilu nejsou neomezená data bez háčků

9

Růžový operátor před týdnem všechny překvapil, když všem uživatelům s datovým balíčkem dal možnost toto léto surfovat neomezeně. Stačí se o výhodu přihlásit v aplikaci Můj T-Mobile. Úplně bez omezení to ale není.

Jak na Twitteru upozornili Ondřej Caletka a Radek Zajíc, operátor v roamingu uměle přiškrcuje rychlost na 3/3 Mb/s. Zjistili to během testování na Slovensku, kde měli možnost porovnat SIM s aktivním neomezeným balíčkem i bez něj. Ve druhém případě naměřili desetkrát vyšší rychlost.

Rychlost v roamingu bude omezena

V obchodních podmínkách balíčku se o omezení v roamingu nijak nepíše a T-Mobile o něm neinformuje ani v SMS, kterou posílá při překročení hranic. Na dotaz Cnews.cz mluvčí operátora Martina Kemrová odpověděla, že jde o chybu.

Se začátkem dovolených a spuštěním neomezeného letního internetu se roamingový provoz zdvojnásobil, a dá se předpokládat, že k dalšímu skokovému růstu dojde s koncem školního roku. Proto jsme byli nuceni přistoupit k dočasné regulaci datových rychlostí v roamingu. Bohužel chybně se do systému opatření nenastavilo u všech našich 300 datových tarifů a 100 balíčků. Momentálně pracujeme na opravě nastavení tak, aby bylo opatření implementováno všem bez rozdílu. Zákazníky chceme ujistit, že rychlosti budeme průběžně ladit podle aktuálního výše provozu,“ píše T-Mobile.

TIP: Vodafone uvádí neomezená mobilní data. Revoluce se nekoná 

Přeloženo do češtiny: Chybou je to, že u některých tarifů byla nastavena vyšší rychlost. T-Mobile tedy přes léto záměrně zpomalí data v roamingu všem uživatelům. Rychlost se ale může průběžně měnit. Jak si Radek Zajíc všiml o den později, u neomezeného balíčků už na Slovensku mohl surfovat 10/10 Mb/s.

T-Mobilu teoreticky nic nebrání rychlost uměle omezovat, aby se v síti netvořily „dopravní zácpy“. Na to ostatně myslí ve VOP, konkrétně v článku 3.4. „Operátor Vám je oprávněn okamžitě omezit, nastanou-li závažné technické nebo provozní důvody, zejména hrozí-li nebo dojde-li k narušení bezpečnosti a integrity sítě nebo dojde-li k narušení bezpečnosti Služeb.“ O omezení v roamingu ale nikde explicitně nehovoří. To přiznal až včera, když po reakcích novinářů a uživatelů na sociálních sítích vydal vysvětlující tiskovou zprávu.

Operátor měl na konci prvního čtvrtletí 6,19 milionu klientů. Internet v mobilu pak podle této infografiky využívá 3,3 milionu lidí. Je proto překvapivé, že o atraktivní balíček s neomezenými daty se v prvních dnech přihlásilo „jen“ 300 000 z nich. Novinka přitom proletěla všemi médii a byla velký tématem i na sociálních sítích.

Na základě popularity a aktuálně naměřené spotřeby bude T-Mobile na podzim sestavovat nové tarify. Je pravděpodobné, že po vzoru Vodafonu nabídne neomezená data na stálo. Datovou revoluci chce v blízké době uvést i O2.

Na data v roamingu pozor

Již dva roky platí v EU nová regulace roamingu, která operátorům nařizuje volání, SMS a data účtovat v zemích unie stejně jako doma. Evropská komise ale nastavila jasná pravidla tak, aby se roaming nezneužíval. Tj., abyste si nemohli natrvalo pořídit například výhodné finské nebo polské tarify a používat je v Česku. Kromě jiného také v podmínkách stojí, že v případě nadměrného využívání dat v zahraničí vám operátor může naúčtovat příplatky (viz naše kalkulačka). Ty se budou postupně do roku 2022 snižovat, aktuálně je stanoven strop 4,5 eura bez DPH za 1 GB dat.

Pro výpočet je klíčová cena tarifu. Dvojnásobek ceny tarifu bez DPH v eurech vydělíte velkoobchodní cenou za gigabajt. Číslo pak odpovídá počtu gigabajtů, které můžete prosurfovat bez poplatku. 

U neomezených (nebo velkých) datových balíčků si tak v zahraničí musíte dávat pozor. Například u tarifu za 499 Kč lze „beztrestně“ prosurfovat 7,2 GB. U paušálů či předplacenek, kde základní měsíční balíček se 400 MB stojí 99 Kč, lze po aktivaci neomezených dat v roamingu prosurfovat bez příplatku jen 1,4 GB.

Ani u T-Mobilu nejsou neomezená data bez háčků
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 3 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. „když všem uživatelům s datovým balíčkem dal možnost toto léto surfovat neomezeně“

  Ne, nedal. Všude rozkřikuje, jak je to pro VŠECHNY uživatele, ale na lidi s rámcovou smlouvou se jaksi zapomnělo a nikde to ofiko neuvádí – samozřejmě, že až v podmínkách používání. Takže ono těch háčků je tam více.

  • Část lidí s rámcovou smlouvou ráda vykřikovala do diskusí, jak maj x GB dat za pár CZK a ať si to každý taky zařídí. Ty tarify se samozřejmě nikde ofiko neuváděj. Zvláštní, že když se role nyní na 2 měsíce obrátily, tak řvou na všechny strany, co si to T-mobile dovoluje, že to má být pro všechny. Za mě má za tohle T-mobile +.

   • S vaším komentářem vlastně i souhlasím. X let mám výhodnější tarif oproti ostatním. Jen jsem poukázal ne jejich marketing a to jejich „všem uživatelům“ apod. Navíc samozřejmě není pro nikoho problém koupit za 99,- nejlevnější balíček a mít neomezená data taky. Dnes, když jsem v 90% času na WiFi mě to vůbec netrápí, ale dřív by mě to asi štvalo víc 😀

 2. Nejde jen o roaming, ta rychlost hodně klesla obecně. Standardně mám FUP na 10GB. Po aktivaci neomezeného balíčku je rychlost na LTE tak nízká, že každá stránka, co byla dříve načtená hned, se nyní načítá několik vteřin a obrázky doskakují o mnoho později. T-Mobile chce touto akcí jen ukázat, že síť na něco takového, jako jsou neomezená data pro všechny, opravdu není připravená. Příští měsíc si balíček objednávat nebudu a doufám, že rychlost budu mít zase klasickou, jako doteď se svým tarifem.

  • Nižšia rýchlosť bude čiastočne aj tým že je akcia nová a každý skúša. Ja teda využívam sieť T-Mobile a nejaké zhoršenie odozvy som si nevšimol, asi je to závislé aj na lokalite.

  • Aktivoval jsem si neomezená data, sem tam pustím speedtest, kde protistrana není t-mobile. V centru krajského města, v menším městě, ve špičce, mimo špičku, zatím vždy odezva i rychlosti super. Netvrdím, že jeden tester je svatá pravda, jen, že s LTE+ dosahuji 150/40 Mbit ping 29 ms, mám i lepší ping (19 ms) a rychlosti třeba „jen“ 100/25. Teď aktuálně, centrum města 85/26 Mbit 29 ms, uvnitř budovy.

 3. Ten titulek je zavádějící – podle toho oficiálního vyjádření T-Mobilu by měl znít „T-Mobile přiškrcuje rychlost roamingových dat“, protože to chtějí zavést všem bez rozdílu, jestli mají aktivovaný neomezený balíček nebo nikoliv.

  Jinak je docela zajímavá informace, že mají 300 tarifů a 100 balíčků – ta chyba s nastavením jen potvrzuje, že administrace tak složitého systému jim přináší více práce než užitku.