Telegram bude mít gram – vlastní kryptoměnu lepší než Bitcoin

1

Šéf Telegramu Pavel Durov si zakládá na nezávislosti své sítě a chce ji podpořit další funkcí. Zavede proto kryptoměnu gram, která má být lepší než Bitcoin. Nejnovější verze blockchainu s názvem Telegram Open Network by měla umožňovat rychlejší potvrzování plateb. Telegram v současnosti používá na 180 milionů uživatelů včetně naší redakce Cnews.

Vznik nové kryptoměny ale není jen tak, vývoj gramu bude financován metodou ICO, kdy hned v počátku bude upisovat své ještě neexistující gramy za americké dolary. Emise nové měny částečně umožní financování samotné sítě. Celkem dojde k prodeji 44 % gramu, 4 % dostanou zaměstnanci a nadpoloviční většinu (prý minimálně 52 %) si ponechá Telegram z důvodu, aby nad měnou neztratil kontrolu.

Celkem by prodejem Durov rád získal půl miliardy dolarů, což znamená, že celá počáteční hodnota gramu by mohla být okolo jedné miliardy. Zdroje ale hovoří o potenciálu až 5 miliard. Na gramy bude sloužit peněženka Telegram Wallet, kterou by měl spustit do konce tohoto roku.

Na podobném principu funguje i čínský WeChat, kde je ale platební systém pod silnou kontrolou státu. Naproti tomu Telegram se snaží šifrovat a omezovat vliv úřadů prakticky všude, což je také důvod, proč jej třeba v Íránu vypínají a blokují.

Tip: Telegram se dočkal finální verze. Jak vznikl nejbezpečnější chat od tvůrce VKontakte?

Pavel Durov kdysi spoluzaložil síť VKontakte, ale kvůli tlaku ruských úřadů na cenzuru a dohled byl raději odejit, respektive donucen k prodeji. Poté již v zahraničí založil v roce 2013 Telegram, který je dnes velmi populární hlavně mezi uživateli střežící své soukromí, což jsou do jisté míry i uživatelé kryptoměn.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář