Je to už sedm dní a ruské úřady zatím nezaznamenaly s blokováním Telegramu větší úspěch. Šéf Telegramu Pavel Durov o tom informoval a konkrétně napsal, že je nadšený ze schopnosti sítě přežít nejvíce agresivní internetovou cenzuru v ruských dějinách. „I’m thrilled we were able to survive under the most aggressive attempt of internet censorship in Russian history with almost 18 million IP addresses blocked.“

Úřady blokují téměř 18 milionů IP adres. V Rusku žije přibližně 15 milionů z celkových 200 milionů uživatelů Telegramu. Durov vyzval také ruské uživatele Telegramu, aby dnes (neděle) večer pustili z okna papírovou vlaštovku jako symbol svobodného internetu. Durov poděkoval všem, kteří v této situaci pomáhají jménem tzv. Digitálního odporu.

Podle Českého rozhlasu se cenzura trochu vymkla z ruky a úřad Roskomnadzor ve snaze docílit nějakého úspěchu „nechtěně“ zablokoval jiné weby, například některé služby Googlu. Ty dříve blokované pak omylem zase povolil. Například webové stránky Garryho Kasparova, které jsou jinak v Rusku zakázané.

Pavel Durov je pro ruský režim nový Alexej Navalnyj

Pavel Durov je občas nazýván ruským Zuckerbergem, jenže nic nemůže být vzdálenější pravdě. Jediným spojujícím prvkem je vybudování velké internetové firmy; jejich cíle a chování jsou zcela odlišné. Rusko blokuje Telegram od 16. dubna poté, co Durov odmítl přístup tajných služeb k datům uživatelů. Pavel Durov se pro ruský režim stává nežádoucí osobou typu Alexeje Navalného.

screenshot-2018-04-23-01-28-43

Narozdíl od fyzických shromážděních se totiž internetovou cenzurou Telegramu nedaří rozpustit. Telegram má tak robustní architekturu, že to zatím vypadá, že pro jeho zakázání by Roskomnadzor snad musel vypnout úplně celý internet.

Telegram vydržel zatím největší internetovou cenzuru v ruských dějinách
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.43%) 14 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. Telegram ma mraky uživatelů mimo rusko. Telegram by mohl byt decentralizovany a vyuzivat opendht jako ring nebo tox. Neboli každá instalace telegramu může sloužit jako proxy nebo vpn.
    Take by se rusky lid mohl pokusit zavést politickou a ekonomickou demokracii.

  2. Myslím, že to je pouze velmi krátkodobé vítězství. Bude stačit jediný teroristický útok a úřady budou mít argumenty pro mnohem masivnější a komplexnější blokování. V různých obdobách (nejen internetových) to tak funguje všude a úřady vždy využijí davové hysterie po podobných útocích k prosazení něčeho, s čím by obyvatelé jinak naprosto nesouhlasili. Není to tak dávno, kdy by nikoho ani nenapadlo, že by státy masově sbíraly otisky prstů či vzorky DNA. Teď to dělá kdekdo třeba při vydávání cestovních dokladů…