Test procesoru Intel Core i3-13100F za tři tisíce korun. Levná volba do běžných počítačů

44
Intel Core i3 13100F
Intel Core i3 13100F
-
Zdroj: Ľubomír Samák

Na konci vlny nových procesorov Intelu so zníženým TDP je i model z triedy Core i3. Ten mimo iné predstavuje i najvýkonnejší desktopový procesor so štyrmi jadrami, aký sa kedy dostal do maloobchodného predaja.

Předchozí
Následující

Intel Core i3-13100F v detailoch

Tento procesor síce patrí do rodiny „Raptor Lake“, ale používa rovnaký kremíkový čip ako niektoré modely z predošlej generácie (Alder Lake). A síce Core i3-12100F a Core i5-12400(F) stepping H0 s menším čipom (namiesto „veľkého“ s 8P+8E jadrami, stepping C0), ktorý má fyzicky iba šesť P jadier a žiadne E jadrá.

Navonok sa Core i3-13100F javí ako veľmi malá evolúcia Core i3-12100F. Stále je to 4-jadrový procesor s 8 vláknami (tým bol už aj Core i3-1010x/F postavený ešte na architektúre Skylake), ale s vyššími frekvenciami na všetkých úrovniach. Od základnej (+100 MHz; 3,4 GHz), cez all-core boost (+200 MHz; 4,3 GHz) po jednojadrový boost (+200 MHz; 4,5 GHz).

Agresívnejšie frekvencie Ci3-13100(F) oproti Ci3-12100(F) by podľa parametrov nemali mať dosah na vyššiu spotrebu, respektíve presnejšie na TDP. To je rovnako ako u predošlej generácie 58 W a PL2 zostáva na 89 W. Tieto hodnoty síce nevyjadruje spotrebu, ale tepelný výkon s ňou priamo súvisí. Špeciálne, keď je reč o čipoch vyrábaných rovnakým výrobným postupom (Intel 7), rovnakým osadením a do tretice i s rovnakou plochou (cca 160 mm2).

Intel Core i3-13100F spredu a zozadu
Intel Core i3-13100F spredu a zozadu

Podporovaný je stále „iba“ Turbo Boost 2.0, čo znamená, že v praxi sú takty boostu, na ktorých bežia jednovláknové aplikácie, nižší (v porovnaní s modelmi s podporou TB 3.0). Turbo Boost dokáže využiť toho, že niektoré z jadier procesoru môžu byť rýchlejšie ako ostatné a takt zdvihnúť vyššie, ako je to možné u Turbo Boost 2.0. Ten je limitovaný taktom, ktorý musí zvládnuť akékoľvek z jadier CPU. Pri lacnejších procesoroch môžu byť dosahované takty „umelo“ obmedzené ale i rozhodnutím Intelu (s ohľadom na vyššiu atraktivitu drahších modelov) než fyzickými možnosťami.

Čip k IHS je prispájkovaný a súčasťou dodávky je aj pribaľovaný chladič Intel Laminar RM1. Jeho analýzu nájdete i v našich testoch, z ktorých môžeme konštatovať, že v kombinácii s energetickou triedou Core i3 nielen, že procesor uchladí, ale dokáže byť aj pomerne tichý.

Aj procesory Core i3-13100(F) podporujú 16 liniek PCI Express 5.0 a majú duálny pamäťový radič. Okrem pamätí typu DDR5 sú stále podporované aj lacnejšie moduly DDR4. Tie budú pre väčšinu používateľov, ktorý tento procesor kupujú s vidinou kompletne lacnej zostavy, atraktívnejšie. My ale na presnejšie porovnanie najmä s lacnejšími procesormi AMD, ktoré podporujú už ale pamäte DDR4, používame na testy moduly DDR5, pomalšie (5200 MHz, CL40).

Hoci sa v testoch venujeme modelu bez integrovaného grafického jadra (13100F), tak existuje aj variant s iGPU (UHD 730) – 13100 – bez písmena „F“ v názve. Ten cieli predovšetkým do kancelárskych alebo multimediálnych konfigurácií, model 13400F má bližšie k hrám, pretože vyžaduje doplnenie grafickej karty.

Článok pokračuje ďalšími kapitolami:

Předchozí
Následující

44 KOMENTÁŘE

 1. Na CZC je Intel Core i3-13100F za 3.053 Kč. Zkusme najít ještě levnější procesor, který by stál za to. A hned ho vidím, je to 6 jádro AMD Ryzen 5 3600 za neuvěřitelných 2.254 Kč. O chlup vyšší výkon můžeme mít o 800 Kč levněji.

    • Tak je C3-13100(F) v bežnej pracovnej záťaži (web, kancelárske veci) stále podstatne svižnejší procesor (než R5 3600) a to pri špičkovej efektivite. Hrubý MT výkon má, Ryzen 5 3600, samozrejme vyšší podobne ako R5 5500, to týmto procesorom neberiem. Otázka je, ako z tejto výhody ťaží typický používateľ, ktorý si kupuje lacný počítač. Koncom týždňa tu máte test Core i5-13400F, ktorému z rovnakého dôvodu oproti R5 7600 nebudú pripísané prehnané zásluhy.

     • Nechci trolit, ale jde nějak poznat „podstatne svižnejší procesor“ v kanceláři a na webu samotným uživatelem? U mobilů se takto dělá třeba srovnání rychlosti odezvy UI Samsungů s Exynosem a Qualcommem, kdy jsou telefony vedle sebe a nahrávají se na video. Byl by nějaký takový rozdíl znatelný i v případě C3-13100(F) a Ryzen 5 3600?

      • Tu je to rovnaké, reakcie sú citeľne rýchlejšie. Osobne na prácu používam v tomto smere „príšerne pomalý“ TR 1900X a ten rozdiel v svižnosti je zásadný aj pre staršieho človeka. 🙂

      • To se mi až nechce věřit 🙂 Oba tyto CPU by měly mít výkonu pro kancelářskou zátěž nadbytek. Možná bych i podezříval SW a nedokonalý CPU frequency governor ve windows, kterému u Ryzenu dlouho trvá než zareaguje a přetaktuje jádra. Bylo by zajímavé tyto objektivně pozorovatelné rozdíly v rychlosti odezvy ověřit i na jiném než mainstreamovém OS 🙂

      • Keď práca na odborných testoch procesorov bude ohodnotená inou sumou ako 0,00, tak ich môžeme preháňať aj v tých alternatívnych OS. 😉

      • Tak ja pouzivam ted stridave mobilni 8770U a 3800XT na praci (office, web, remote desktopy + ruzna kecatka) a uprimne i presto, ze je 3800XT celkove o dost rychlejsi, tak pocitove je to skoro stejne, mozna ten 3800XT na tom trosku lip, ale zadny vyznamnejsi rozdil jsem neshledal.. Jedine treba pri webex callech s kamerou, kde mam nastevene pozadi, tak tam vidim rozdil mezi tema CPU (i kdyz nejsem si jsty, jestli to neni treba i grafikou), ale jinak je to plus-minus zadnej realnej rozdil.

     • Takže rozumím-li tomu dobře, tak pro úplně všechny lidi je lepší R5 5600 s 12 vlákny, který je podstatně rychlejší a zároveň je pro úplně všechny lidi mimo benchmarkisty lepší i R5 3600, protože i ten má 12 vláken a výkonově je lepší téměř všude mimo hry, ve kterých to ale nikdo nepozná, protože mimo highend grafik (uživatelé budou mít i highend procesor) mají všichni ostatní grafiku, na které bude bottleneck dřív než na procesoru.

      • Asi jsem koukal na jiné testy, ale tady mi vychází pro kancelář a hry mnohem lépe i3, než 5600 (který mám doma). A to i co do teplot a spotřeby.

 2. Orientačná koncová cena 2599Kč ?
  Tak možná bez DPH.
  Procesor se nadá koupit ani za 3000Kč co hlásí nadpis.
  Chápu že cena se mohla změnit v čase mezi psaním a vydáním.
  Ale nadpisem a závěrem jste jako hlavní výhodu označil cenu. Která je mimo.
  O 400Kč dražší AMD Ryzen 5 5600 je lepší volba.
  A nebo o 100Kč dražší Ryzen 5 5600G má navíc slušnou grafiku.

 3. Nějak nevím co si o tom procesoru myslet.
  Absence EE-cores slibovala stabilní a předvídatelný výkon.
  Ale propady v Opus a Y-cruncher jsou překvapivé.
  Nějaké vysvětlení?
  A kam se vytratila změna paradigma?
  CPU bez EE-core má menší spotřebu než s EE-core.

     • To pcie 3.0 je strašiak, ale budget Ci3 asi nikto nebude kombinovať s high-end grafikou a na strednú triedu zatiaľ stačí aj pce3.0. U toho ryzenu ani nejak grafiku nepotrebuješ, slušná už je v cene procesora….

   • Vyššie to boli chyby vzniknuté pri spracovaní dát (nesprávnym opísaním), ale toto (Aida64 AES a FPU) je „v poriadku“. Tiež som sa nad tým pozastavoval. Správa sa tak aj Core i5-13400F, kde som tomu prisudzoval pridelenie práce iba na E jadrá, ale bude to spôsobené niečím iným… možno niečo, čo má súvis aj s tými vysokými latenciami L2.

    Dosku by som z toho nevinil, rovnaká (Strix Z790-E Gaming) bola použitá aj na testy Ci5-13600K, Ci7-13700K a Ci9-13900K.

     • Vylúčiť to asi nedokážeme a možno tam bude ešte niečo, prečo je Ci3-13100(F) efektívnejší procesor ako Ci3-12100(F), hoci je postavený rovnakým výrobným postupom na rovnakom čipe a s vyššími taktovacími frekvenciami. 🙂

      • Křemíková loterie. Kus by splnil parametry i9, ale měl vadný tranzistor, který ho odsoudil k i3.
       Na vyloučení by jste museli koupit několik vzorků od každého CPU a vše měřit několikrát.
       Což je nerálné.

       Ušetřených 10W v L2 dokáže zvednout takty.
       Což zvedne teploty jádra. Teplota v idle je stejná.
       To sedí. Ale neumím si vysvětlit menší spotřebu i přes větší takty a teploty. Každopádně trvám na tom co jsem psal na začátku. 10W má zanedbatelný přínos. Stejně tak 10% výkonu, co může zákazník získat při křemíkové loterii.

      • Neviem, či to bude úplne dôsledok kremíkovej lotérie (s tými veľkými toleranciami, ktoré uvádzate, by som trochu brzdil. Tak to môže vyzerať z testov, kde je chyba merania +/- 10 %, ale vlastnosti naprieč procesormi to môže byť v skutočnosti +/- 0,5 %, napríklad). Core i5-13400F sa správa rovnako.

       Nad vyššími teplotami jadier, aj keď to neplatí vždy (napríklad v ST záťaži je vyššie zahrievanie Ci3-13100F než Ci3-12100F) porozmýšľajte. Ak mám na niečo totálne fanatické kritériá (s rovnakou vstupnou teplotou vzduchu do tunela na druhom desatinnom mieste, aplikáciou pasty cez injekčnú striekačku pre vždy rovnaké množstvo a doťahovaním chladiča citlivým momentovým skrutkovačom na vždy rovnaký prítlak), tak sú to práve chladiace testy. 😉

      • RL jsou monolity. A kvůli segmentaci trhu není v nabídce vysoko taktované malojádro. Kdysi se prodávala odemčená retro edice Pentium. Ale to už dávno není pravda.
       Asi pod křemíkovou loterii myslíme každý něco jiného.
       Proč by i3 nemohl dosáhnout na stejné takty jako i9?
       Není k tomu důvod, obzvlášt když vypnou nevydařená jádra.

      • Jasné, to môže, Core i3 dosiahnuť na takty Core i9, pokiaľ by ich Intel umelo neobmedzoval (práve kvôli tej segmentácii trhu). Tou kremíkovou lotériou som narážal na to, že je nepravdepodobné, že kus od kusu naprieč rovnakými modelmi procesorov môže byť rozdiel v správaní 10 %. 🙂

       Inak tieto Core i3 nie sú postavené na čipoch 8P+8E ani 8P+16E, ale na čipe 6E+0E, teda z natívneho monolitu pre Core i5-12400(F).

 4. CPU segment je nyní celkem v pořádku, každý si může vybrat a výkonu je dost.

  Trápí nás řekl bych úplně jiné segmenty, ale na strop už se naráží, tak uvidíme, co přinesou další měsíce.

 5. Chtělo by to teda ale v závěru připomenout že výrazně výkonnější CPU Ryzen 5600 stojí jen o 400Kč více, a těchto 400Kč následně ušetříte na základní desce.
  Slušné b550 jsou totiž už za 3000Kč zatímco slušné b660 začínají od 3500Kč.

 6. Úplne nerozumiem výsledkom. Ako je možné, že nové 6jadro R5 7600 je v hre ACV 720p dáva horší výsledok ako staré 4jadro i3-1050F? Aspoň že v priemerných FPS je to naopak. Vo fHD je R9 7900X na úrovni i3-12100F. Tiež neštandardné. A takých neštandardných výsledkov je viac. V Borderlands 3 v 720p avg. FPS je staršie i3 na tom lepšie ako nové. Ako je toto možné?