Test SilentiumPC Fortis 5. Větší, tišší a účinnější verze Fera 5 – další trefa do černého

17
silentiumpc fortis 5 uputavka
Silentiumpc Fortis 5
-
Zdroj: Pavel Sekerka

Po otestování chladiče Fera 5 jsem byl příjemně překvapen, jak vysokou účinnost může mít kompaktní chladič, pokud se dobře provede optimalizace pasivu a ventilátoru vůči sobě navzájem. Také jsem začal být zvědavý, co předvedou další nové verze chladičů od SilentiumPC. Další na řadě je Fortis. Nedávno byla uvedena na trh jeho nová verze s číslovkou 5. A to navíc hned ve třech variantách, které mám v plánu otestovat v dnešní recenzi. Jsem tedy zvědavý, zda budu opět překvapen výsledky i u chladiče Fortis 5, nebo zda byla Fera 5 jen šťastnou náhodou.

Předchozí
Následující

Klíčové vlastnosti chladiče

Podobně jako u chladiče Fera 5, i zde byl celý návrh chladiče kompletně přepracován v rámci spolupráce se Synergy Cooling. Základ chladiče tvoří rozměrný a hustý svazek hliníkových žeber, která mají na náběžné hraně zubatý profil připomínající list pily. Takto tvarovaný okraj zlepšuje akustický projev chladiče, a navíc i zvyšuje efektivitu proudění vzduchu. Svazek žeber je propojen šesticí měděných heatpipes s poniklovaným povrchem, které se stýkají uprostřed kontaktní plochy chladiče bez jakýchkoliv mezer. Toto provedení umožňuje optimální přestup tepla ze středu IHS procesoru na chladič.

Tvar chladiče je výrazně asymetrický, takže nedochází ke konfliktu s DIMM sloty pro operační paměť. Na zadní ploše je ve středu na žebrech výřez pro lepší přístupnost k montážnímu systému chladiče při jeho instalaci na rámeček okolo patice. Horní žebro chladiče a konce heatpipes jsou uloženy pod plastovým krytem s logem výrobce. V případě ARGB varianty chladiče navíc slouží okraje tohoto krytu jako světelný difuzér a logo výrobce je také podsvícené.

Použité ventilátory Fluctus byly také vyvinuty ve spolupráci se Synergy Cooling pro optimální synergii s pasivem. Náběžné hrany lopatek jsou také zubaté, podobně jako žebra chladiče, což by mělo opět vést k lepšímu akustickému projevu celého chladiče. Zde však přenechám prostor pro kolegu Samáka, jehož machina infernalis pro testování ventilátorů by vám jistě řekla daleko lépe a přesněji, jak se věcí mají.


SilentiumPC každopádně těmto ventilátorům skutečně důvěřuje, neboť hodnota střední doby mezi poruchami (MTBF) je oproti předchozím verzím ventilátorů dvojnásobně vyšší a záruční doba celého chladiče dokonce trojnásobně vyšší než u předchozího modelu. Kabely pro zapojení ventilátorů do základní desky navíc nově nabízí možnost sériového zapojení, což ušetří případné starosti s rozdvojkami. To samé platí i pro kabely pro ARGB podsvícení. Jedná se zdánlivě o malý detail, který ovšem ušetří spoustu starostí s rozdvojkami nebo nedostatkem konektorů na základní desce.

V balení chladiče naleznete standardní sadu příslušenství. Jedinou odlišností mezi různými verzemi chladiče je přítomnost Nano-Reset ovladače pro RGB podsvícení u ARGB verze chladiče. Tento ovladač je užitečný, pokud vaše deska nenabízí 5V ARGB konektor. Pomocí něj si totiž můžete vybrat z plejády přednastavených profilů podsvícení chladiče pomocí tlačítka Reset na počítačové skříni. U všech verzí chladiče pak v příslušenství naleznete montážní systém pro instalaci chladiče na všechny moderní procesorové patice včetně nejnovější LGA 1700.

Procesory Threadripper sice nejsou podporovány, to ale není žádným překvapením. Tyto procesory mívají obvykle specializované chladiče s adekvátní kontaktní plochou a se specifickým montážním systémem. V balení dále naleznete teplovodivou pastu Pactum PT-3 (přibalená tuba vám vystačí přibližně na tři aplikace) a dalším sympatickým detailem je sada antivibračních podložek pro 140mm ventilátor. Nechybí samozřejmě ani přehledná uživatelská příručka s návodem k montáži a čtveřice kovových spon pro uchycení ventilátorů.

Montážní systém chladiče je na můj vkus zbytečně komplikovaný s velkým množstvím jednotlivých součástek. Osobně nemám moc rád nutnost držet jednou rukou backplate za deskou a druhou rukou se trefovat šroubky do otvoru v základní desce okolo patice. Daleko více preferuji trny v backplate, které stačí prostrčit skrze tyto otvory a odpadá tak práce na obou stranách základní desky zároveň. Zde je jistě prostor pro zlepšení.

Parametry chladiče a ventilátoru

Fortis 5 sice nejde označit jako malý chladič, ale s výškou pod 160 mm se stále vejde do většiny moderních skříní. Jeho asymetrická konstrukce navíc zaručuje dobrou kompatibilitu s DIMM sloty. SilentiumPC vydalo na trh rovnou tři varianty, které se cenově příliš neliší, a tak záleží hlavně na vašich potřebách, kterou z těchto variant upřednostníte.

silentiumpc fortis 5 t1 v2

K novým Fluctus ventilátorům bohužel SilentiumPC stále neposkytuje příliš mnoho informací. Jedná se nicméně o kvalitní ventilátory s PWM regulací otáček a s tichým chodem. Jsou pochopitelně vybaveny PWM regulací a v případě ARGB verze také 5V RGB konektorem. Varianta chladiče Dual Fan je navíc vybavena dalším 120mm ventilátorem pro push-pull konfiguraci. Jedná se však o mírně odlišný ventilátor, než který lze nalézt u chladiče Fera 5. Jeho rozsah otáček je mírně upraven, aby korespondoval s rozsahem otáček hlavního 140mm ventilátoru.

Článok pokračuje dalšími kapitolami:

Předchozí
Následující

17 KOMENTÁŘE

  1. Takže velké zlepšení oproti předchůdci. Ten za moc nestál – ač byl větší než Fera 3, chladil prakticky stejně. Nový Fortis si dávám do seznamu pro případný příští upgrade pecka.

  2. Hlavně s tím kompem nesmíte při transportu klepnout. Nevím co dělá DPD a PPL s balíkama ale z cca 20ti stejných pc velmi dobře zbalených dokázaly ohnout heatpipe a vyrazit ventilátory ze spon na osmnácti kusech.

  3. No já jsem nedávno zkusil vyměnit svou NH-D15 za velice starý a už i v tu dobu dost raritní Cooler Master V8 GTS V2 a také mě čekalo velké překvapení. Zkoušel jsem to proto, protože jsem se nudil a zajímalo mě, jak si ten chladič vede na Ryzenech a taky mi bylo líto, že mi leží v kumbále tolik let nevyužitý. Oba chladiče jsem vyzkoušel se stejnou pastou Noctua verze 2 a co možná největším přítlakem ( všude utaženo na doraz a bez podložek) a ten Coolermaster byl o 2 až 3 stupně lepší, jak NH-D15… Při ventilátorech na 50% i na plné kule. Pokud pamatuji dobře, tak na Intelech byl ten chladič trošku horší, takže ono bude dosti záležet na jakém CPU ten chladič je, jak velké IHS má, zda je čipletovej nebo ne a dokonce i kde ty čiplety jsou. Možná se to nezdá, ale stále věřím, že je ve vzduchových chladičech co vyvíjet, a že i double tower se spoustou žeber a heatpipe (který se považuje za top) se může stále někam posunout.