Tip: Jak rychle minimalizovat změť oken a ukázat pracovní plochu ve Windows?

K ploše se nemusíte „proklikávat“.

10
Pracovní plocha ve Windows 10 (Ilustrační foto)
Pracovní plocha ve Windows 10 (Ilustrační foto)

Windows je systém zaměřený na produktivitu. Systém oken je efektivní prostředí, ale musíte se s ním naučit pracovat naplno. Jedna z věcí, kterou musíte znát, je, jak rychle ukázat pracovní plochu.

Modelová situace: máte před sebou řadu oken, tj. otevřené dokumenty, komunikátor, e-mail a internetový prohlížeč. Chcete okna minimalizovat, abyste se dostali nějakému souboru na ploše.

Zobrazení plochy pomocí klávesové zkratky

Jak to uděláte? Nejpomalejším způsobem je jedno okno po druhém ručně minimalizovat myší. Jen o něco rychlejší je minimalizace jednoho okna po druhém pomocí klávesové zkratky Win+šipka dolů. Úplně nejefektivnější je však použít klávesovou zkratku určenou k zobrazení pracovní plochy určenou, tj. Win+D. Jedno stisknutí vás přepne na plochu a okna skryje, druhé stisknutí však okna obnoví.

Zapamatovat si můžete ještě jednu zkratku, přestože je možná trochu těžkopádná a ne pro každého užitečná. Zmáčknutím a podržením kláves Win+, (čárka) docílíte aktivace náhledu na plochu. Je otázka, jestli má tato zkratka skutečně významný přínos, protože naučit se dvakrát za sebou rychle zmáčknout klávesy Win+D takový problém není.

Zobrazení plochy klepnutím na tlačítko

Pakliže klávesovým zkratkám tolik nefandíte, nevadí. Použít můžete i myš, protože Microsoft na toto polohovací zařízení nezapomněl. Všechny aktuálně podporované verze Windows obsahují jedno velmi nenápadné tlačítko vedle hodin, úplně tomto na konci hlavního panelu. (Ve Windows 10 je méně nápadné než v Sedmičkách.)

Funkce má dvě. Když nad něj najedete ukazatelem myši, zobrazí se náhled pracovní plochy. Klepnutí pak skryje okna a zobrazí pracovní plochu. Když klepnete ještě jednou, Windows okna obnoví. Pakliže vám náhled připadá neužitečný, protože např. myší často sjedete do rohu obrazovky, ale o náhled zájem nemáte, vypněte jej. Klepněte pravým tlačítkem myši na uvedené tlačítko a v kontextové nabídce klepnutím zrušte označení položky Náhled plochy.

Toto tlačítko nemusí zobrazovat náhled plochy
Toto tlačítko nemusí zobrazovat náhled plochy
Tip: Jak rychle minimalizovat změť oken a ukázat pracovní plochu ve Windows?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

10 KOMENTÁŘE

  1. Jakoz to hlavne uzivatele Win7, mi prijde opravdu legracni resit veci jako minimalizace oken a ukazani pracovni plochy…jeden klik mysi ve Win7… Z tohoto pohledu je ergonometrie ve Win10 opravdu tragedie.

  2. To jako fakt? Jsem ještě do nedávna měl zato, že tenhle server je pro uživatele, kteří už umí zapnout počítač. A ejhle, ono nee. Ale tak jo, u Windowsích klikačů je dobré dělat klávesnicovou osvětu. Ovšem psát celý článek kvůli jedné klávesové zkratce, to mi přijde jako brutální okurková sezóna…

    Už se těším na další díl o Alt+Tab, doufám, že to bude nafouknuté aspoň na 1000 slov. Ale výžblept o tom, že Widle jsou zaměřené na produktivitu, to mě fakt pobavilo…

  3. 8 reklam na jeden článek. Z toho jedna polovoucí a dvě přímo v textu. A pak se divte, že lidi lezou s AdBlockem i sem… Kde jsou ty řeči o tom, že cnews používá jen nerušivý reklamy v rozumným množtsví? Tuším, že o tom byl celej podcast.