Tip: Jste na mobilním připojení? Nastavte ve Windows síť jako omezenou FUP

0

Již od Windows 8 je možné označovat bezdrátové sítě jako zatížené FUP. To samozřejmě není jen přívlastek zlepšující parametry sítě jen pro náš lepší pocit. Právě naopak, má to velmi důležitý reálný dopad. Myslím, že dnes není nic výjimečného, když se na cestách připojíte k internetu přes mobil. Na svém mobilu si pár článků přečtete, ale na pořádnou práci stejně vytáhnete notebook.

Nebudeme si nic nalhávat, dnešní doba je datově náročná. Do Česka sice dorazila technologie LTE, ale k čemu je nám platná? I ti, kdo si platí základní variantu neomezeného a stále ne zcela levného tarifu dostávají typicky 1,5 GB dat k surfování. Za větší balíčky si citelně připlatíte. Hovořit bychom mohli také o lidech, kteří ani na zmíněný 1,5 GB nedosáhnou.

Klepněte na odkaz Vlastnosti
Klepněte na odkaz Vlastnosti

Šetřit data se proto nejen vyplatí, je to pro nás vlastně nutnost. Samotný operační systém dokáže s datovými balíčky zacvičit, protože aspoň Microsoft k Desítkám relativně často vysílá objemné aktualizace. Úsporný není ani např. Office. Základním předpokladem pro práci na omezeném připojení je tedy správné nastavení sítě.

Návod se vztahuje na Windows 10 v1607, s většími či menšími změnami je možné jej aplikovat na přechozí a nástupnická vydání systému. Nevíte, jakou verzi Windows 10 používáte?

Jak nastavit připojení jako omezené?

Klepněte na symbol bezdrátové sítě v oznamovací oblasti a pak na název Wi-Fi, k níž jste připojeni.  Objeví se odkaz Vlastnosti.

Podotýkám, že v některých předchozích verzích nebyl tento odkaz ještě dostupný, a tak jste museli jít do této nabídky ručně přes Nastavení. Protože je to univerzálnější postup, uvádím ho také: otevřete Nastavení | Síť a internet | Wi-Fi a pak klepněte na síť, k níž jste připojeni.

Dále stačí, abyste aktivovali předvolbu Připojení účtované podle objemu dat.

Označte připojení jako omezené datovým limitem
Označte připojení jako omezené datovým limitem

Jaké jsou důsledky?

Nyní bych měl konkrétně uvést, co se změní po aktivaci zmíněné předvolby. Jak jsem předeslal, Windows si bude vědom toho, že vaše připojení není neomezené. Proto na takovém připojení:

  1. Windows Update nestahuje běžné aktualizace ani upgrady, případně neposílá data ostatním,
  2. některé desktopové programy nejsou aktualizovány,
  3. Windows Store nestahuje nové verze aplikací,
  4. některé moderní aplikace neaktualizují obsah aktivní dlaždice.

Co dodat? Aktualizace jakéhokoli druhu budou staženy až na běžném neomezeném připojení. Zmíním synchronizace uživatelských nastavení. Dříve ji totiž bylo možné nastavit tak, aby (ne)respektovala systémové nastavení omezeného připojení. To dnes v Desítkách neplatí a její chování nelze změnit. Bohužel nedokáži říct, jestli to znamená, že omezené připojení respektuje, nebo synchronizace probíhá i na něm.

Mají se ovladače pro nová zařízení stahovat navzdory FUPu?
Mají se ovladače pro nová zařízení stahovat navzdory FUPu?

Pozor si dejte na stahování ovladačů pro nově připojená zařízení. V případě, že je potřeba, aby zařízení fungovalo, může jít strach o vyčerpání FUP stranou. Dle vlastních preferencí v Nastavení | Tiskárny a skenery označte či zrušte označení předvolby Stahovat i přes připojení účtované podle objemu dat. Pokud stahování na omezeném připojení zakážete, nově připojené zařízení k počítači ovšem nemusí fungovat. Aspoň toto rozhodnutí máte ve svých rukou.

Co se aplikací týče, moderní aplikace mají výhodu. Protože jsou moderní, jsou vyvíjeny s ohledem na dnešní potřeby a dokáží reagovat na změnu systémového nastavení. To, že Store aplikace na omezeném připojení neaktualizuje, je samozřejmost. Omezené připojení ale detekují i některé desktopové programy. Týká se to mj. Office, obecně na to však nespoléhejte. Typický desktopový program se o stav připojení nezajímá bude se automaticky aktualizovat. Proto v něm ovládejte aktualizace raději ručně, pokud je to možné.

Office dokáže detekovat omezené připojení
Office dokáže detekovat omezené připojení

Co na to OneDrive?

Aspoň letmou zmínku věnuji OneDrivu. Jedná se o cenově výhodné cloudové úložiště a klient je navíc přímo integrován ve Windows (začalo to ve Windows 8.1). Pokud čekáte, že bude OneDrive natolik inteligentní, aby respektoval systémové nastavení sítě, čeká vás zklamání. OneDrive je schopný synchronizovat obsah úložiště bez ohledu na FUP. Za tragikomické považuji, že klient v Osmičkách automatické pozastavení synchronizace podporoval.

OneDrive vás na možné rychlé vyčerpání FUP maximálně upozorní
OneDrive vás na možné rychlé vyčerpání FUP maximálně upozorní 

Proto pamatujte na to, abyste klienta vždycky ručně vypínali, případně pozastavovali synchronizaci. Obojí zvládnete před kontextovou nabídku klienta v oznamovací oblasti. Až úplně poslední verze OneDrivu pro Windows 10, kterou jsem instaloval nedávno, umí člověka aspoň upozornit na to, že by synchronizace OneDrivu mohla zamávat s FUPem. Proč ale klient neumí synchronizaci pozastavit sám, je mi záhadou. Zvlášť když to kdysi uměl. Ale jak znám Microsoft, funkci do něj v budoucnu na základě zpětné vazby vrátí.

Pozastavte synchronizaci souborů na omezením připojení
Pozastavte synchronizaci souborů na omezením připojení